Kurzy ATAC

Ateroskleróza

Ateroskleróza

Ateroskleróza je dlhodobé ochorenie spôsobené ukladaním tzv. aterogénnych látok (lipidov, sacharidov, krviniek a vápnika) v stene tepny. Postupom času sa tepna postupne uzatvára, čím sa znižuje jej pružnosť a prietok krvi (to okrem iného zvyšuje krvný tlak).
Tieto zmeny v štruktúre ciev sú základom procesov, ktoré vedú k najčastejším komplikáciám - ischemickej chorobe srdca (ICHS), cievnej mozgovej príhode (CMP) alebo ischemickej chorobe dolných končatín (ILD):

1. Cievna mozgová príhoda.
Často sa označuje ako mŕtvica a je dôsledkom aterosklerózy. V dôsledku upchaté cievy sa zníži prietok krvi do časti mozgu a v dôsledku nedostatočného prísunu kyslíka a živín sa mozog poškodí. Ide o vážny problém, pretože mozog (alebo jeho časti) prestane fungovať po niekoľkých minútach bez prívodu kyslíka.

2. Hlboká žilová trombóza.
Vzniká v žilách dolných končatín v dôsledku trombózy (vytvorí sa krvná zrazenina = trombus, ktorý upchá žilu). Väčšinou sú postihnuté hlboké žily lýtok, menej často stehenné a panvové žily. Často ju sprevádza zápal (tromboflebitída).

3. Chronická porucha arteriálneho prekrvenia končatiny.
Vyskytuje sa v dolných končatinách pri upchatí ciev (trombóza). Typickým príznakom je bolesť vyvolaná chôdzou, najčastejšie v lýtku, ktorá po zastavení rýchlo ustúpi. Pretože končatina nie je dostatočne prekrvená, je studená s ťažko hmatateľným pulzom. Tento stav je najčastejší u diabetikov a fajčiarov.

Aterosklerotické procesy môžu prebiehať v každom veku, dokonca aj v prenatálnom štádiu. Je dôležité vedieť, že:

- Prebiehajú postupne a pozvoľna,

- Sú sprevádzané zápalom,

- Hlavnými faktormi sú nedostatok pohybu, fajčenie a nevhodná strava,

- Proces týchto zmien môžeme ovplyvniť úpravou svojho životného štýlu.

Vplyv stravy na aterosklerózu

Spôsob stravovania má priamy vplyv na vznik a rozvoj aterosklerotických procesov. Medzi najdôležitejšie faktory patria:

1. Kvalita potravín.
Je dôležité naučiť sa rozoznávať rozdiel medzi prirodzenými potravinami bez zbytočných technologických úprav a ultra-spracovanými potravinami, ktoré sú buď ochudobnené o dôležité zložky, alebo naopak obohatené o nežiaduce látky (soľ, prídavné látky, trans-tuky, cukry).

2. Energetická bilancia.
Rozvoj aterosklerotických zmien podporuje príliš vysoký príjem energie.

3. Dostatok vlákniny.
Vláknina je zdrojom výživy pre probiotické mikroorganizmy v črevách. Črevná mikrobiota má okrem iného vplyv na metabolizmus cholesterolu, ktorý sa po oxidácii ukladá v cievach.

4. Zvýšený príjem antioxidantov.
Dostatočný príjem antioxidantov potláča oxidačnú aktivitu voľných radikálov, ktoré sú súčasťou procesu usadzovania plaku v stenách ciev.

5. Kontrola kvality tukov.
Aterosklerotické procesy dlhodobo podporuje vysoký príjem nasýtených tukov, transmastných kyselín a zvýšený pomer omega-6 k omega-3 tukom.

6. Zníženie spotreby živočíšnych potravín.
Príliš vysoký podiel živočíšnych bielkovín a tukov v kombinácii s nedostatkom vlákniny a antioxidačných faktorov zvyšuje metabolickú záťaž, ktorá podporuje aterosklerotické procesy.

Cieľom úpravy stravy vo vzťahu k aterosklerotickým procesom je dodržiavať súbor pravidiel, o ktorých sa v súčasnej dobe prezentuje, že majú na tieto problémy vplyv. Tieto otázky sa riešia vo väčšine kurzov, ale najmä v rámci Poradca pre výživu. Študenti sa učia zostavovať stravovacie plány, ktoré spĺňajú požadované kritériá vrátane dodržiavania pravidiel protizápalovej diéty. Dôležitým nástrojom je vzdelávacia aplikácia ZOF, ktorá umožňuje kontrolovať správnosť všetkých výživových parametrov a upozorňuje tak študentov na prípadné chyby.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jaroslav Řeřábek

V živote som absolvoval celý rad kurzov, seminárov a vždy to malo čo robiť s lepšou kvalitou života. Kurz výživového poradcu ma však úplne pohltil!;-) Každý pracovný deň sme dostávali pol roka nové a nové lekcie plné informácií o potravinách a ich vlastnostieczh a použití. Bolo to pre mňa niečo úplne nové, obsiahle s plnou podporou v poradni na webe, ale aj mailom či telefónom. Budem ešte pár týždňov všetky informácie zažívať a spracovávať (a že ich bolo!:-) Úplne najviac ma dostal fakt, že som si vďaka informáciám v kurze zlepšil cukrovku z 15 na 7 a to nie som na konci! Bolo by výborné, keby sa tieto informácie a dostali do škôl a pekne poctivo, ako u pána Magistra Jelínka! Všetkým tento kurz vrelo odporúčam, je to naozaj rozsiahly prísun informácií a rád!;-)

Výživové centrum Prima hubnutí

Za 8 rokov, čo sa venujeme naplno výživovému poradenstvu, pod naším vedením klienti schudli už viac ako 62 000 kg. Vo chvíli, keď prijímame výživového poradcu do nášho tímu, ktorý pracuje s klientmi v našom mene, je veľmi dôležito, aby sme sa mohli spoľahnúť, že vyberáme dostatočného profesionála so znalosťami a ideálne aj praxou. V minulosti sme svojim poradcom kurzy ATAC odporúčali, v súčasnej dobe sú pre spoluprácu nevyhnutnou podmienkou. Okrem cenných znalostí sa poradcovia naučia hlavne to, ako spolu jednotlivé informácie súvisia a zároveň ako vhodne suplementovať. V kurzoch ATAC Mgr. Jelínka vieme, že prístup je nestranný a ako majitelia poradne ich môžeme 100% odporučiť.

Zbyněk Harabiš

Ako bývalý vrcholový športovec sa o výživu zaujímam už od predrevolučných rokov a mohol som tak sledovať unáhlené názory na zdravú výživu, ktoré sa v dlhodobom horizonte niekoľkokrát prehodnocovali - zdarný príklad sú mliečne výrobky :) Vďaka klesajúcej kvalite potravín kvôli cenovej konkurencii a tiež kvôli zvyšujúcemu sa počtu novodobých civilizačných chorôb, sa v posledných rokoch enormne zdvihla vlna záujmu práve ohľadom zdravej výživy. Loby potravinových a farmaceutických firiem zvrátili triezvy pohľad na správny nákup potravín. Reklama je naozaj mocná čarodejnica... každodenné články na internete venujúce sa chudnutiu a výžive, človeka snažiaceho sa dopátrať pravdy, ho vrhnú do úplného chaosu. Preto som zvolil dištančný kurz Mgr. Martina Jelínka, ktorý ma zaujal ako športovou minulosťou, tak komplexným prístupom k výžive. Pre hovorí tiež rozumná cena vďaka dĺžke a množstvu odprednášaných hodín. Po prvotných hodinách mojej nedôvery všeobecne ku všetkému, sa môj názor na kurz menil a povestný zlom asi definitívne nastal ku koncu kurzu, kedy sa Vám ako skladačka zostaví kompletný obraz. Je to však len odrazový mostík na ďalšiemu poznaniu, ktoré musíte vypilovať ďalším podrobným štúdiom a komunikáciou s klientmi, pokiaľ sa chcete poradenstvom zaoberať. Pre ešte nedôverčivých odporúčam prečítať stránky o jedinečnom dvojmesačnom pokuse o vyrysovanie a zvýšenie svalovej hmoty mgr. len na vegánskej strave! - www.vysnenapostava.cz. Mal som pochybnosti, ale čuduj sa svete, ide to :-)