Kurzy ATAC

Diabetes

Diabetes

Cukrovka (diabetes) je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou metabolizmu sacharidov.

Je známych niekoľko typov cukrovky, z ktorých najčastejšie sa vyskytujú:

  1. Diabetes I. typu.
    Vyvíja sa najčastejšie v mladosti. Príčiny vzniku sú rôzne:
    - Považuje sa za autoimunitné ochorenie (imunitný systém ničí bunky pankreasu produkujúce inzulín),
    - Súvisí s vírusovými infekciami, intoxikáciou alebo genetickými vplyvmi.
    Ide o menej častú formu tohto ochorenia, postihnutý je závislý na vonkajšom príjme inzulínu.

  2. Diabetes II. typu.
    Vyskytuje sa väčšinou v dospelosti a predstavuje približne 90 % prípadov cukrovky. Tento typ ochorenia je nezávislý na inzulíne, je spôsobený poruchou uvoľňovania inzulínu z pankreasu alebo jeho zníženou účinnosťou. Cukrovka sa potom prejavuje zvýšením hladiny glukózy v krvi. Táto porucha metabolizmu cukrov však môže ovplyvniť aj hospodárenie s inými živinami a mať negatívny vplyv na celkové zdravie. Časom môže viesť k vzniku ochorení srdca, obličiek, zraku alebo poškodeniu nervov atď.
    Vzniká v dôsledku inzulínovej rezistencie - stavu, keď pankreas dokáže vylučovať inzulín, ale bunky tela naň nereagujú adekvátne. Najčastejšou príčinou tohto typu je obezita (viac ako 70 % diabetikov má nadváhu).
    Diabetes II. typu priamo súvisí s kvalitou života - postojom k stravovaniu, konzumácii alkoholu, fajčeniu, stresu, pohybu. Napriek tomu, že na vzniku tohto typu cukrovky sa podieľajú genetické vplyvy, najviac ju ovplyvňuje kvalita stravy.

  3. Tehotenská cukrovka.
    Vyskytuje sa u žien počas tehotenstva a súvisí s pôsobením hormónov, nadváhou a dedičnými predispozíciami. Po skončení tehotenstva postupne ustupuje.

Vplyv stravy na cukrovku

Keďže cukrovka súvisí s pôsobením inzulínu a tento hormón priamo ovplyvňuje metabolizmus sacharidov, je jasné, že priebeh ochorenia súvisí s kvalitou stravy. Najdôležitejšiu úlohu zohrávajú sacharidy, a to:
- V ich štruktúre - je potrebné obmedziť cukry a vysokoglykemické zdroje sacharidov,
- Celkové množstvo - príliš veľa sacharidov zvyšuje glykemickú reakciu.
Oba faktory z pozície svojich glykemických hodnôt priamo ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a s ňou aj pôsobenie inzulínu.
Významný vplyv však majú aj ďalšie vlastnosti, ktoré je potrebné v strave sledovať:

1. Energetická bilancia - nadbytok energie spôsobuje nadváhu, je preto súčasťou procesov vedúcich k inzulínovej rezistencii a následne k cukrovke II. typu.

2. Množstvo ďalších makroživín - vlákniny, bielkovín a tukov. Ich prítomnosť v strave znižuje glykemické hodnoty stravy, a tým stabilizuje hladinu cukru v krvi.

3. Obsah mikroživín - najdôležitejší je dostatočný príjem vitamínov, minerálov a antioxidantov. Každý zástupca týchto kategórií plní svoje špecifické funkcie v metabolizme, vo vyváženej strave pomáhajú zabezpečiť potrebnú homeostázu.

4. Kvalita potravín - existuje niekoľko kritérií na hodnotenie kvality potravín. Za rozhodujúci sa považuje stupeň priemyselného spracovania potravín, najmä tých, ktoré sú zdrojom sacharidov a tukov.

Upravovať systém stravovania u diabetikov sa učíme v kurzoch Sprievodca výživou pri diabete a Výživový poradca. Cieľom je naučiť sa pracovať s faktormi, ktoré majú priamy vplyv na vznik a priebeh cukrovky. Výsledok by mal vždy zodpovedať pravidlám zóny optimálneho fungovania metabolizmu, inak sa rovnováha jedného zo systémov ovplyvňujúcich metabolizmus sacharidov vyvedie z rovnováhy a diéta bude pôsobiť opačne v neprospech diabetika. Súčasťou rozvoja koncepcie stravovania je výber vhodných výživových doplnkov, ktoré majú v prípade vhodnej kvality pomerne významný vplyv na metabolické procesy.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Iva Brožovičová

Vami organizovaný kurz som si vybrala na odporúčanie známej, ktorá sa o ňom zmienila na kurze pre fitness inštruktorov. Po nastúpení do fitness som zistila, že cvičenie a výživa ide ruka v ruke, že môžem klientkám poradiť s cvičením, ale ak to nespojí aj so zdravou stravou je to iba polovičné riešenie. Na kurze som sa veľa dozvedela, vyhovoval mi online kurz, odpadlo mi časovo náročné dochádzanie. Kurz bol výborný a dúfam, že na základe získaných vedomostí, sa mi bude dariť aj ako výživovému poradcovi. Som rada, že absolvovaním kurzu práce pána Jelínka nekončí a že ponúka aj poradňu pre absolventov a venuje sa im naďalej. Tento kurz môžem len odporučiť.

Blanka Kubáňková

V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.

Hana Bourková

Deň, kedy som objavila kurz pána Mgr. Martina Jelínka na internete, by sa dal zaradiť medzi tie šťastné. Hľadala som nejaký komplexný kurz z oblasti výživy a môžem povedať, že touto voľbou som sa nepomýlila. Kurz predčil moje očakávania - dokonale prepracovaný systém výučby, úžasná výhoda on-line štúdia, skvelý prístup pána Mgr. Jelínka. Kurzy ATAC môžem všetkým vrelo odporučiť.