Kurzy ATAC

Doplnky stravy

Doplňky stravy

V súčasnosti užíva výživové doplnky približne tretina dospelých vo vyspelých krajinách. Obrovský záujem o túto kategóriu výrobkov nastal v 90. rokoch 20. storočia a počet spotrebiteľov neustále rastie. Doplnky stravy nie sú žiadnou novinkou - vitamíny v tabletách sú známe už viac ako 90 rokov a počet rôznych druhov látok obsiahnutých v doplnkoch stravy sa zvyšuje.

Potreba príjmu biologicky aktívnych látok sa u jednotlivých osôb líši. Všeobecne však väčšina populácie bohužiaľ nemá dostatok nutrične dôležitých látok.

Existuje mnoho príčin nedostatku živín, medzi najčastejšie patria:

  • nevhodné stravovacie návyky spôsobené rôznymi okolnosťami,

  • sedavý spôsob života a jemu prispôsobené stravovanie,

  • nekvalitné zdroje potravín,

  • časté redukčné diéty,

  • stres,

  • fajčenie,

  • znečistené prostredie,

  • konzumácia alkoholu,

  • pravidelné užívanie drog.

Nielen z týchto dôvodov je zložité tvrdiť, že za týchto podmienok sme schopní prijímať dostatok biologicky aktívnych látok prostredníctvom pestrej stravy. Faktom je, že legislatíva v západnej časti civilizácie tvrdí opak a snaží sa nás presvedčiť, že pestrá a rozmanitá strava je zdrojom všetkých živín potrebných pre optimálne fungovanie organizmu, dokonca aj pre vrcholových športovcov. V posledných rokoch sa však objavili výnimky v podobe takzvaných zdravotných tvrdení, ktoré presne vymedzujú kontext, v ktorom možno o potravinách hovoriť v súvislosti s ich vplyvom na ľudské zdravie.

Keďže potravinové doplnky sú zdrojom koncentrovaného množstva rôznych živín, je vhodné zohľadniť nielen ich existenciu, ale aj vlastnosti, ktoré predstavujú.

Výživové doplnky sú produkty, ktoré obsahujú rôzne biologicky aktívne látky. Sú navrhnuté tak, aby pokryli potrebu týchto látok u priemerného človeka. Sú vyrobené tak, aby látky v nich obsiahnuté boli maximálne využiteľné (napr. niektoré živiny obsiahnuté v neupravených potravinách sú pre naše telo ťažko využiteľné).

Pravidelné užívanie doplnkov stravy umožňuje telu vytvoriť si krátkodobú zásobu účinných látok, a tým zvýšiť odolnosť organizmu voči určitým nepriaznivým situáciám (stres, zlé životné prostredie, rôzne choroby atď.).

Existuje mnoho rôznych foriem výživových doplnkov, ktoré si môžeme bežne kúpiť a užívať - najčastejšie sa používajú tablety a kapsuly. Je to preto, že sa veľmi ľahko užívajú, skladujú a majú dlhšiu trvanlivosť (dátum spotreby) ako iné formy. Okrem obsahu účinných živín sa v nich nachádzajú aj ďalšie látky (aditíva) - majú rôzne funkcie, najčastejšie pridávajú tabletám a kapsulám objem, predlžujú ich trvanlivosť, zabraňujú ich oxidácii alebo uľahčujú ich rozpad v žalúdku (dezintegrácia).

Veľmi často sa používa softgélová forma. Zvyčajne ide o želatínové kapsuly, ktoré sú naplnené buď olejom obsahujúcim vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, betakarotén), lecitínom alebo esenciálnymi aminokyselinami. Takéto kapsuly obsahujú menej prídavných látok ako tablety a rýchlejšie sa rozpúšťajú v tráviacom trakte. Nie je však pravda, že látky obsiahnuté v kapsuliach sú pre naše telo lepšie využiteľné.

Ľudia, ktorí z rôznych dôvodov neradi prehĺtajú tablety a kapsule, si môžu kúpiť doplnky vo forme prášku, ktorý jednoducho rozpustia vo vode alebo si ho zamiešajú do jedla. Dobre dostupnou kategóriou sú doplnky v tekutej forme - ľahko sa prehĺtajú a môžu byť ochutené, čo je vhodné najmä pre malé deti. Ich veľkou nevýhodou je krátky dátum spotreby alebo potreba pridávať konzervačné látky práve kvôli snahe predĺžiť trvanlivosť. Špecifickou skupinou tekutých prípravkov sú tinktúry, čo sú koncentrované roztoky vyrobené lúhovaním rastlín vodou, glycerínom alebo alkoholom.

Veľmi modernou a široko propagovanou skupinou sa stali prípravky, ktoré postupne uvoľňujú jednotlivé látky v našom tráviacom trakte. Pozostávajú z veľmi malých kapsúl, ktoré sú obsiahnuté v bežnej kapsule. Tieto mikrokapsuly sa pri prechode tráviacim systémom postupne rozpadajú a uvoľňujú látku (zvyčajne vitamín) do krvi až niekoľko hodín.

Zriedkavejšie sa stretávame s doplnkami, ktoré sa užívajú sublingválne. Väčšinou ide o tekutinu obsahujúcu účinné látky, ktorá sa kvapká pod jazyk, aby sa urýchlilo celkové vstrebávanie všetkých živín.

Doplnkom stravy v našich kurzoch venujeme veľkú pozornosť. Našou snahou nie je ich jednostranná propagácia či preferencie konkrétnych značiek, ale poskytnúť čo najkomplexnejší prehľad o tom, čo trh ponúka. Zameriavame sa nielen na ich kvalitu z hľadiska koncentrácie živín alebo spracovania vstupných zložiek, ale aj na spôsob ich použitia, (ne)vhodnosť ich kombinácie s najčastejšie používanými liekmi alebo cielené kombinácie na riešenie určitých zdravotných problémov. Náležitá pozornosť sa venuje aj športovej suplementácii, suplementácii detí, seniorov alebo tehotných a dojčiacich žien.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Zdeňka Prušáková Řepová, Dis.

Som šťastná a nesmierne vďačná, že som dostala dar a príležitosť šíriť zdravie, krásu a výživu medzi verejnosťou - na podporu kvalitného a plnohodnotného života. Na kurzy Mgr. Knihy a prednášky Martina Jelínka sú TOP, odborné, zaujímavé, praktické, pútavé a ľahko prenosné do každodenného života bežných ľudí. Po prečítaní knihy Výživa pri rakovine som chcela ďalšiu, a tak som sa plynule dostala do online kurzov ATAC. WOW - bolo to presne to, čo som potreboval. V pohodlí môjho domova, v čase a tempe, ktoré mi vyhovuje, bez stresu a dochádzania. Kurzy odporúčam každému, bez ohľadu na to, čo robí. Zaradil by som ich medzi povinné školské predmety a povinnú výučbu. Páči sa mi rozsah učebných osnov, odbornosť, praktická časť kurzov (hra na učenie), testovacia časť, videá, ale aj poradenstvo pre študentov, ktoré je veľmi prínosným prvkom. Spôsob stravovania, ktorý sám uprednostňujem a tiež ho odovzdávam ďalej, krásne rezonuje s celým kurzom a podstatou pána Jelínka. Kurzy sú postavené na veľmi pevných a stabilných základoch - t. j. na ČERSTVOSTI, VÝHODE, KVALITNÝCH POTRAVINÁCH, pričom všetko musí byť v súlade s konkrétnymi potrebami jednotlivca. Pracujem s ľuďmi trpiacimi histamínovou intoleranciou (sama mám označenie HIT), potravinovými alergiami, ekzémami, tráviacimi problémami atď. a v tejto oblasti je skutočnou výzvou zostaviť jedálny lístok tak, aby boli potraviny vyvážené a chutné. Ktoré potraviny uprednostniť a ktorým sa vyhnúť. Aký štýl výživy používať pri prevencii a rozvoji rôznych problémov... Osobné a negatívne skúsenosti z oblasti medicíny, farmaceutického priemyslu a výživových poradcov mi pomohli otvoriť si vlastnú prax a pánovi. Martin Jelínek mi poskytol ďalšie vedomosti a know-how, ktoré som potreboval, v podobe úžasných kurzov ATAC.

Tereza Mandová

Stravou som sa začala zaoberať pri svojej snahe schudnúť a keď som začala prichádzať na to, že všetko funguje úplne inak, než ako mi hovorili rôzni výživový poradcovia alebo fitness tréneri a podarilo sa mi schudnúť vlastne iba tým, že som začala naozaj jesť, začalo toto tému zaujímať viac a viac. Pídila som sa po informáciách fungovania tela, vplyvu potravín a doplnkov na organizmus, ale bohužiaľ verejné informácie boli dosť zavádzajúce a zakaždým málinko iné. Potom som natrafila na kurz Mgr. Jelínka - Poradca pre výživu a suplementáciu, ktorý ma nadchol svojou obsiahlosťou. Nebudem tvrdiť, že ma zaujímali všetky témy, ale jednoducho som si povedala, že to je súčasťou každej školy, niečo čo Vás nezaujíma alebo nebaví, ale naučiť sa to musíte. Po niekoľkých málo lekciách si ma kurz získaval čoraz viac, pretože je všetko prehľadne, zrozumiteľne a veľmi pútavo spísané. Musím veľmi poďakovať pánovi Jelínkovi za podporu v priebehu kurzu, vždy keď som si nevedela s niečím rady, ochotne mi pomohol alebo nasmeroval na správnu cestu. Hoci aktuálne nemám ambície pracovať ako výživový poradca, robím to zatiaľ pre zábavu a pomoc môjmu okoliu, plánujem využiť ďalšie kurzy pána Jelínka a aj štátne skúšky.

Miroslav Zeman

Ako "fitnesák" sa okrem tréningu zaujímam aj o výživu, preto som sa rozhodol absolvovať kurz výživy a najviac ma na internete oslovila spoločnosť ATAC. Do odborníka na výživu som mal ďaleko, vedel som to, po začatí tohto kurzu sa mi to len potvrdilo - príliš veľa informácií, ktoré som nebol schopný tak rýchlo vstrebať. Veľmi sa mi páčili myšlienkové pochody, ktoré mi uľahčili učenie a prípravu na praktické testy. Hra ZOF je tiež neuveriteľne solídnym nástrojom na to, aby som si mohol osvojiť ďalšie veci z toho, čo som sa naučil, a dokázal ich aplikovať v reálnom živote. Zhrnuté, nič som nevedel a teraz konečne niečo viem. Kurz nám poskytne široký obzor a je len na nás, ktorý si vyberieme.