Doplňky stravy

V súčasnosti užíva výživové doplnky približne tretina dospelých vo vyspelých krajinách. Obrovský záujem o túto kategóriu výrobkov nastal v 90. rokoch 20. storočia a počet spotrebiteľov neustále rastie. Doplnky stravy nie sú žiadnou novinkou - vitamíny v tabletách sú známe už viac ako 90 rokov a počet rôznych druhov látok obsiahnutých v doplnkoch stravy sa zvyšuje.

Potreba príjmu biologicky aktívnych látok sa u jednotlivých osôb líši. Všeobecne však väčšina populácie bohužiaľ nemá dostatok nutrične dôležitých látok.

Existuje mnoho príčin nedostatku živín, medzi najčastejšie patria:

  • nevhodné stravovacie návyky spôsobené rôznymi okolnosťami,

  • sedavý spôsob života a jemu prispôsobené stravovanie,

  • nekvalitné zdroje potravín,

  • časté redukčné diéty,

  • stres,

  • fajčenie,

  • znečistené prostredie,

  • konzumácia alkoholu,

  • pravidelné užívanie drog.

Nielen z týchto dôvodov je zložité tvrdiť, že za týchto podmienok sme schopní prijímať dostatok biologicky aktívnych látok prostredníctvom pestrej stravy. Faktom je, že legislatíva v západnej časti civilizácie tvrdí opak a snaží sa nás presvedčiť, že pestrá a rozmanitá strava je zdrojom všetkých živín potrebných pre optimálne fungovanie organizmu, dokonca aj pre vrcholových športovcov. V posledných rokoch sa však objavili výnimky v podobe takzvaných zdravotných tvrdení, ktoré presne vymedzujú kontext, v ktorom možno o potravinách hovoriť v súvislosti s ich vplyvom na ľudské zdravie.

Keďže potravinové doplnky sú zdrojom koncentrovaného množstva rôznych živín, je vhodné zohľadniť nielen ich existenciu, ale aj vlastnosti, ktoré predstavujú.

Výživové doplnky sú produkty, ktoré obsahujú rôzne biologicky aktívne látky. Sú navrhnuté tak, aby pokryli potrebu týchto látok u priemerného človeka. Sú vyrobené tak, aby látky v nich obsiahnuté boli maximálne využiteľné (napr. niektoré živiny obsiahnuté v neupravených potravinách sú pre naše telo ťažko využiteľné).

Pravidelné užívanie doplnkov stravy umožňuje telu vytvoriť si krátkodobú zásobu účinných látok, a tým zvýšiť odolnosť organizmu voči určitým nepriaznivým situáciám (stres, zlé životné prostredie, rôzne choroby atď.).

Existuje mnoho rôznych foriem výživových doplnkov, ktoré si môžeme bežne kúpiť a užívať - najčastejšie sa používajú tablety a kapsuly. Je to preto, že sa veľmi ľahko užívajú, skladujú a majú dlhšiu trvanlivosť (dátum spotreby) ako iné formy. Okrem obsahu účinných živín sa v nich nachádzajú aj ďalšie látky (aditíva) - majú rôzne funkcie, najčastejšie pridávajú tabletám a kapsulám objem, predlžujú ich trvanlivosť, zabraňujú ich oxidácii alebo uľahčujú ich rozpad v žalúdku (dezintegrácia).

Veľmi často sa používa softgélová forma. Zvyčajne ide o želatínové kapsuly, ktoré sú naplnené buď olejom obsahujúcim vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, betakarotén), lecitínom alebo esenciálnymi aminokyselinami. Takéto kapsuly obsahujú menej prídavných látok ako tablety a rýchlejšie sa rozpúšťajú v tráviacom trakte. Nie je však pravda, že látky obsiahnuté v kapsuliach sú pre naše telo lepšie využiteľné.

Ľudia, ktorí z rôznych dôvodov neradi prehĺtajú tablety a kapsule, si môžu kúpiť doplnky vo forme prášku, ktorý jednoducho rozpustia vo vode alebo si ho zamiešajú do jedla. Dobre dostupnou kategóriou sú doplnky v tekutej forme - ľahko sa prehĺtajú a môžu byť ochutené, čo je vhodné najmä pre malé deti. Ich veľkou nevýhodou je krátky dátum spotreby alebo potreba pridávať konzervačné látky práve kvôli snahe predĺžiť trvanlivosť. Špecifickou skupinou tekutých prípravkov sú tinktúry, čo sú koncentrované roztoky vyrobené lúhovaním rastlín vodou, glycerínom alebo alkoholom.

Veľmi modernou a široko propagovanou skupinou sa stali prípravky, ktoré postupne uvoľňujú jednotlivé látky v našom tráviacom trakte. Pozostávajú z veľmi malých kapsúl, ktoré sú obsiahnuté v bežnej kapsule. Tieto mikrokapsuly sa pri prechode tráviacim systémom postupne rozpadajú a uvoľňujú látku (zvyčajne vitamín) do krvi až niekoľko hodín.

Zriedkavejšie sa stretávame s doplnkami, ktoré sa užívajú sublingválne. Väčšinou ide o tekutinu obsahujúcu účinné látky, ktorá sa kvapká pod jazyk, aby sa urýchlilo celkové vstrebávanie všetkých živín.

Doplnkom stravy v našich kurzoch venujeme veľkú pozornosť. Našou snahou nie je ich jednostranná propagácia či preferencie konkrétnych značiek, ale poskytnúť čo najkomplexnejší prehľad o tom, čo trh ponúka. Zameriavame sa nielen na ich kvalitu z hľadiska koncentrácie živín alebo spracovania vstupných zložiek, ale aj na spôsob ich použitia, (ne)vhodnosť ich kombinácie s najčastejšie používanými liekmi alebo cielené kombinácie na riešenie určitých zdravotných problémov. Náležitá pozornosť sa venuje aj športovej suplementácii, suplementácii detí, seniorov alebo tehotných a dojčiacich žien.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Zdravému životnému štýlu sa venujem na laickej úrovni už dlho. Časom som sa chcela v tejto oblasti ďalej vzdelávať a hľadala som, ako a kde si doplniť vedomosti o výžive. Hoci na internete je množstvo informácií na túto tému a človek sa v nich utápa a nevie, čo je správne a čo nie. Až certifikované kurzy pána Jelínka ma oslovili, pretože by som sa chcela tejto oblasti venovať profesionálne a pomáhať ľuďom cítiť sa zdravo a vychutnávať si jedlo bez strachu z priberania. Kurzy pána Jelínka sú veľmi dobre koncipované a pomohli mi pochopiť predmet v trochu inom svetle a v širšom kontexte. Väčšinu získaných vedomostí som mohol uplatniť v praxi. Kurzy sú vedené veľmi prakticky a funkčne, oceňujem možnosť individuálneho tempa štúdia.Veľmi ma zaujala práca s tvorbou jedálneho lístka a páčil sa mi prehľadný rozbor potravín rozdelených do jednotlivých skupín, ktorý mi pomohol ujasniť si, ako by mala pestrá strava vyzerať a aké potraviny by mali tvoriť celkový jedálniček, aké pravidlá by sa mali dodržiavať a aké parametre makroživín a mikroživín by mala obsahovať vyvážená pestrá strava. Som tiež veľmi vďačný za ústretovosť a pomoc pána Jelínka, keď som nerozumel nejakej téme, a za možnosť pomôcť iným ľuďom v ich úsilí o zdravší životný štýl. Určite by som vrelo odporučila všetky kurzy, ktoré som absolvovala.

Ing. Hana Pechová

O výživu sa zaujímam už mnoho rokov, a preto som sa rozhodla pre kariéru výživového poradcu. Začal som teda hľadať kvalitný kurz online, čo bola celkom náročná úloha. Nechcel som skončiť ako takzvaný rýchlokvas, ktorý papagájuje naučené frázy. Preto ma okamžite zaujali kurzy ATAC, ktoré sú založené na holistickom prístupe k ľuďom. Páčilo sa mi prepojenie s tradičnou čínskou medicínou, online forma štúdia a systém myšlienkových máp, ktorý ma nútil pozerať sa na materiál každý deň. Teraz sa pripravujem na vlastnú prax a pokračujem vo vzdelávaní. Kurz výživového poradcu môžem len odporučiť, je naozaj starostlivo zostavený.

Mgr. Hana Coufalová

Štúdium diaľkového kurzu "Poradca pre výživu a výživu" ma veľmi posunulo po odbornej aj filozofickej stránke. Nezáleží na tom, či je vašou motiváciou starostlivosť o vlastné zdravie a zdravie vašich blízkych, alebo chcete získať odborné vedomosti a uplatniť ich profesionálne. Som presvedčený, že obe skupiny záujemcov budú spokojné s obsahom, organizáciou a systémom vzdelávania a možnosťou udržiavať kontakt s odborníkom Mgr. Kurz vrelo odporúčam tým, ktorí považujú zdravie za dôležitú hodnotu a chcú na ňom aktívne pracovať od základov prostredníctvom výživy. Verím, že vás štúdium nabije a inšpiruje do života rovnako pozitívne ako mňa.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu