Kurzy ATAC

Doplnky stravy

Doplňky stravy

V súčasnosti užíva výživové doplnky približne tretina dospelých vo vyspelých krajinách. Obrovský záujem o túto kategóriu výrobkov nastal v 90. rokoch 20. storočia a počet spotrebiteľov neustále rastie. Doplnky stravy nie sú žiadnou novinkou - vitamíny v tabletách sú známe už viac ako 90 rokov a počet rôznych druhov látok obsiahnutých v doplnkoch stravy sa zvyšuje.

Potreba príjmu biologicky aktívnych látok sa u jednotlivých osôb líši. Všeobecne však väčšina populácie bohužiaľ nemá dostatok nutrične dôležitých látok.

Existuje mnoho príčin nedostatku živín, medzi najčastejšie patria:

  • nevhodné stravovacie návyky spôsobené rôznymi okolnosťami,

  • sedavý spôsob života a jemu prispôsobené stravovanie,

  • nekvalitné zdroje potravín,

  • časté redukčné diéty,

  • stres,

  • fajčenie,

  • znečistené prostredie,

  • konzumácia alkoholu,

  • pravidelné užívanie drog.

Nielen z týchto dôvodov je zložité tvrdiť, že za týchto podmienok sme schopní prijímať dostatok biologicky aktívnych látok prostredníctvom pestrej stravy. Faktom je, že legislatíva v západnej časti civilizácie tvrdí opak a snaží sa nás presvedčiť, že pestrá a rozmanitá strava je zdrojom všetkých živín potrebných pre optimálne fungovanie organizmu, dokonca aj pre vrcholových športovcov. V posledných rokoch sa však objavili výnimky v podobe takzvaných zdravotných tvrdení, ktoré presne vymedzujú kontext, v ktorom možno o potravinách hovoriť v súvislosti s ich vplyvom na ľudské zdravie.

Keďže potravinové doplnky sú zdrojom koncentrovaného množstva rôznych živín, je vhodné zohľadniť nielen ich existenciu, ale aj vlastnosti, ktoré predstavujú.

Výživové doplnky sú produkty, ktoré obsahujú rôzne biologicky aktívne látky. Sú navrhnuté tak, aby pokryli potrebu týchto látok u priemerného človeka. Sú vyrobené tak, aby látky v nich obsiahnuté boli maximálne využiteľné (napr. niektoré živiny obsiahnuté v neupravených potravinách sú pre naše telo ťažko využiteľné).

Pravidelné užívanie doplnkov stravy umožňuje telu vytvoriť si krátkodobú zásobu účinných látok, a tým zvýšiť odolnosť organizmu voči určitým nepriaznivým situáciám (stres, zlé životné prostredie, rôzne choroby atď.).

Existuje mnoho rôznych foriem výživových doplnkov, ktoré si môžeme bežne kúpiť a užívať - najčastejšie sa používajú tablety a kapsuly. Je to preto, že sa veľmi ľahko užívajú, skladujú a majú dlhšiu trvanlivosť (dátum spotreby) ako iné formy. Okrem obsahu účinných živín sa v nich nachádzajú aj ďalšie látky (aditíva) - majú rôzne funkcie, najčastejšie pridávajú tabletám a kapsulám objem, predlžujú ich trvanlivosť, zabraňujú ich oxidácii alebo uľahčujú ich rozpad v žalúdku (dezintegrácia).

Veľmi často sa používa softgélová forma. Zvyčajne ide o želatínové kapsuly, ktoré sú naplnené buď olejom obsahujúcim vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, betakarotén), lecitínom alebo esenciálnymi aminokyselinami. Takéto kapsuly obsahujú menej prídavných látok ako tablety a rýchlejšie sa rozpúšťajú v tráviacom trakte. Nie je však pravda, že látky obsiahnuté v kapsuliach sú pre naše telo lepšie využiteľné.

Ľudia, ktorí z rôznych dôvodov neradi prehĺtajú tablety a kapsule, si môžu kúpiť doplnky vo forme prášku, ktorý jednoducho rozpustia vo vode alebo si ho zamiešajú do jedla. Dobre dostupnou kategóriou sú doplnky v tekutej forme - ľahko sa prehĺtajú a môžu byť ochutené, čo je vhodné najmä pre malé deti. Ich veľkou nevýhodou je krátky dátum spotreby alebo potreba pridávať konzervačné látky práve kvôli snahe predĺžiť trvanlivosť. Špecifickou skupinou tekutých prípravkov sú tinktúry, čo sú koncentrované roztoky vyrobené lúhovaním rastlín vodou, glycerínom alebo alkoholom.

Veľmi modernou a široko propagovanou skupinou sa stali prípravky, ktoré postupne uvoľňujú jednotlivé látky v našom tráviacom trakte. Pozostávajú z veľmi malých kapsúl, ktoré sú obsiahnuté v bežnej kapsule. Tieto mikrokapsuly sa pri prechode tráviacim systémom postupne rozpadajú a uvoľňujú látku (zvyčajne vitamín) do krvi až niekoľko hodín.

Zriedkavejšie sa stretávame s doplnkami, ktoré sa užívajú sublingválne. Väčšinou ide o tekutinu obsahujúcu účinné látky, ktorá sa kvapká pod jazyk, aby sa urýchlilo celkové vstrebávanie všetkých živín.

Doplnkom stravy v našich kurzoch venujeme veľkú pozornosť. Našou snahou nie je ich jednostranná propagácia či preferencie konkrétnych značiek, ale poskytnúť čo najkomplexnejší prehľad o tom, čo trh ponúka. Zameriavame sa nielen na ich kvalitu z hľadiska koncentrácie živín alebo spracovania vstupných zložiek, ale aj na spôsob ich použitia, (ne)vhodnosť ich kombinácie s najčastejšie používanými liekmi alebo cielené kombinácie na riešenie určitých zdravotných problémov. Náležitá pozornosť sa venuje aj športovej suplementácii, suplementácii detí, seniorov alebo tehotných a dojčiacich žien.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Veronika Vachovcová

Chcem vám veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať kurz „Poradca pre výživu“. Mojím cieľom bolo predovšetkým preniknúť do problematiky stravovania z dôvodu toho, že sa stravujem viac-menej vegánsky, a chcela som mať môj jedálniček pod kontrolou. Ako píšete, alternatívne spôsoby stravovania vyžadujú určitú znalosť. Kurz mi veľmi pomohol, ujasnil mi veľa vecí a naštartoval moju ďalšiu zvedavosť. Hodnotím ho veľmi kladne. Páčilo sa mi previazanie látky s myšlienkovými mapami aj tvorba jedálnych lístkov - bolo to veľmi kreatívne. Navyše ste boli vždy prívetiví, to sa cenní. V ponuke máte aj ďalšie zaujímavé kurzy, takže sa budem tešiť na nejaký ďalší seminár.

Roman Kořínek

Už nejaký čas sa zaujímam o výživu v zmysle obohatenia jedálnička o nutrične hodnotnú stravu. Kurz „Poradca pre výživu a suplementáciu“ som si vybral vďaka osobnosti lektora – Mgr. Martina Jelínka, ktorého prácu sledujem už piatym rokom. Kurz mi pomohol pochopiť širšie súvislosti, ako medzi všeobecne známymi faktami, tak aj medzi stavmi (pocity), ktoré zažíva moje telo v rôznych fyzických režimoch a fázach dňa. Študenti kurzu sú nielen vyučovaní a zásobovaní zaujímavými informáciami, ale sú aj vedení metódou „viac uhlov pohľadu“ na jednu problematiku, čo považujem za veľkú devízu kurzu (lektora) – obohacujúcu a použiteľnú vo všetkých smeroch ľudského myslenia. Vďaka kurzu som zistil, že pohľad na problematiku výživy môže byť odborný a jednoduchý zároveň.

Miroslav Zeman

Ako ,,fitnesák, okrem tréningu sa zaujímam aj o stravu, rozhodol som sa preto urobiť si kurz výživového poradcu a spoločnosť ATAC ma na internete oslovila najviac. K výživovému poradcovi som mal naozaj ďaleko, to som vedel, po začatí tohto kurzu som sa v tom len utvrdil – príliš veľa informácií, ktoré som nebol schopný tak rýchlo vstrebať. Veľmi veľa sa mi páči myšlienkové pochody, ktoré mi uľahčili učenie a prípravu na cvičné testy. Ďalej hra ZOF je neskutočný pevný nástroj, ako sa naučiť vnímať ďalšie veci z naučeného učiva a vedieť ich aplikovať v reáli. Keď to zhrniem, tak som nevedel nič a teraz konečne viem niečo. Kurz dodá široký obzor a je iba na nás, ktorý si vyberieme.