Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Antioxidanty

Antioxidanty

Antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré sa nachádzajú v potrave (v prevažnej väčšine v rastlínnej) a ktorých úlohou je ničiť (= neutralizovať, hasiť) tzv. voľné radikály (nestabilné a reaktívne zlúčeniny s nespárenými elektrónmi, ktoré hľadajú ďalší elektrón na vytvorenie stabilnej molekuly - najčastejšími predstaviteľmi sú molekuly kyslíka a dusíka). Všeobecný účinok voľných radikálov spočíva v tom, že ak je ich príliš veľa, dochádza k tzv. oxidačnému stresu (spôsobenému napr. dymom, smogom, UV a röntgenovým žiarením, stresom, zvýšenou spotrebou kyslíka počas cvičenia, metabolickými produktmi a mnohými ďalšími faktormi). Takto vzniknuté voľné radikály v najväčšej miere útočia na náš genetický materiál (DNA) a vznikajú rôzne mutácie, poruchy a choroby.

Aby sme eliminovali negatívne účinky voľných radikálov, musíme mať dostatok tzv. antioxidantov. Aby sa akákoľvek látka mohla považovať za antioxidant, musí brzdiť deštruktívnu činnosť voľných radikálov tým, že im odovzdáva elektróny. Platí pravidlo, že rôzne antioxidanty nás chránia pred rôznymi typmi voľných radikálov v rôznych častiach buniek a v rôznych častiach tela. Účinok jednotlivých antioxidantov nie je izolovaný, ale pôsobí tzv. synergicky (celkový účinok všetkých antioxidantov je väčší ako súčet účinkov jednotlivých látok). V tejto súvislosti je vhodné zamerať sa na používanie zmesí antioxidačných látok, najlepšie prírodného pôvodu, a nie izolovaných antioxidantov získaných syntézou z iných látok.

Antioxidant sa po neutralizácii voľného radikálu sám stáva voľným radikálom. Dôležitou vlastnosťou antioxidantov je, že sa môžu navzájom regenerovať (napríklad vitamín C regeneruje vitamín E).

Existujú dva typy antioxidantov:

  1. Tie, ktoré si naše telo vytvára samo.
    Sú to enzýmy, koenzýmy, zlúčeniny obsahujúce síru.
     
  2. Látky získané zo stravy.
    Napríklad vitamíny C a E, karotény a rôzne fytonutrienty. Minerály samy o sebe nie sú antioxidanty, ale niektoré z nich sa môžu stať dôležitými zložkami antioxidačných enzýmov produkovaných v tele (selén, železo, mangán, meď, zinok). Najbohatšími zdrojmi sú rôzne druhy ovocia a zeleniny. Antioxidanty sú však prítomné aj v iných potravinách, ako sú obilniny, strukoviny, orechy a semená. Každá potravina obsahuje iné spektrum a množstvo antioxidantov. Značné percento antioxidantov sa zničí počas spracovania potravín. Napríklad vitamín E v olejoch sa stráca počas rafinácie, zatiaľ čo v obilninách sa ničí oxidáciou počas skladovania a mletia na múku. Antioxidanty v ovocí a zelenine, na čele s vitamínom C, sa v kyslíku na vzduchu veľmi rýchlo oxidujú. Niektoré fytochemikálie (najmä bioflavonoidy) sa z potravín zámerne odstraňujú pre ich horkú chuť. Koncentrované dávky antioxidantov možno za bežných podmienok zabezpečiť aj výrobou a rýchlou konzumáciou čerstvo vylisovaných zeleninových a ovocných štiav.

Teória voľných radikálov a antioxidantov je v súčasnosti prijímaná celou vedeckou komunitou. Antioxidantom sa pripisuje široká škála zaujímavých účinkov - odborníci tvrdia, že môžu znížiť riziko viac ako 80 % chorôb - niektorých druhov rakoviny, srdcovo-cievnych chorôb, zápalov, môžu spomaliť proces starnutia a mnoho ďalších. Majú schopnosť podporovať vitalitu organizmu, preto sa s veľkým úspechom používajú na podporu športového výkonu na všetkých úrovniach.

V našich kurzoch sa zaoberáme účinkom a vhodnosťou používania nielen jednotlivých antioxidantov, ale najmä ich zmesí. Je to predovšetkým z dôvodu rešpektovania synergického efektu, v ktorom spočíva ich skutočná sila. To isté platí aj pre pokus o meranie ich celkového účinku - existuje niekoľko metód, ktoré dokážu vyhodnotiť antioxidačnú aktivitu potravín alebo výživových doplnkov. Každá z nich však meria niečo trochu iné a ich výsledky nie vždy zodpovedajú skutočnosti. Výrobcovia výživových doplnkov s obsahom antioxidantov využívajú tieto merania ako súčasť podpory predaja, aj na toto sa vo vybraných kurzoch zameriavame.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Anežka Hladíková

Rozhodnutie absolvovať polročný online kurz pána Jelínka bolo pre mňa jedno z najlepších životných rozhodnutí. Štúdium kurzu je starostlivo zostavené tak, aby každý študent získal pevný znalostný základ. Páčilo sa mi, ako nás pán Jelínek "nútil" premýšľať nad jednotlivými výživovými smermi i sedliackym rozumom. Nič nebolo čiernobiele – dobré či zlé – informácie sú vždy zasadené do celostného kontextu. Oceňujem aj spôsob učenia - kombinácia písaných lekcií, video prednášok, vypracovanie úloh v hre ZOF, myšlienkových máp a priebežných testov. Vďaka tomu som si učivo naozaj zažila do špiku kosti :-) Z jednotlivých lekcií kurzu budem čerpať aj naďalej počas mojej výživovej kariéry. Ako obrovský prínos vnímam aj online poradňu, v ktorej môžeme ako študenti aj absolventi konzultovať s pánom Jelínkom problematiku výživy. Veľmi ďakujem za úžasný kurz aj jeho starostlivosť a dúfam, že ovplyvní svojou záslužnou prácou čo najviac ľudí.

Kristýna Volfová

Kurzy som absolvovala dva – Poradca pre výživu a suplementáciu (dištančnú) a Cesta za vysnívanou postavou a musím povedať, že mi oba kurzy odovzdali veľké množstvo informácií, ale aj prax. Vďaka takmer každodenným lekciám som sa mohla učiť z teoretických materiálov a tie potom vkladať do praktickej časti - Hry ZOF, v ktorej som vytvárala dané jedálničky podľa pravidiel. Každý mesiac prebiehali testy a záverečná seminárna práca, pri ktorej som si mohla overiť svoje zručnosti. Z technickej stránky bolo tiež všetko v poriadku. Kurz je prehľadný a vždy mi bola poskytnutá rýchla odpoveď zo strany vedenia kurzu.

RNDr. Judita Vašková

Absolvoval som už tretí kurz z ponuky kurzov ATAC, ktoré ponúka Mgr. Martina Jelínka a môžem povedať, že všetky boli pre mňa veľkým prínosom. V prvom rade to bol kurz "Výživový a doplnkový poradca - On-line", ktorý mi otvoril dvere do sveta výživového poradenstva a umožnil mi spoznať praktickú stránku tejto problematiky. Veľkým prínosom pre mňa bola hra "ZOF", ktorá ma naučila prakticky pracovať so stravou a ukázala, aké náročné je skĺbiť všetky požiadavky na optimálne zastúpenie živín a chuťových preferencií do výsledného celku v podobe optimálnej stravy na mieru. Veľmi oceňujem aj komplexný pohľad na výživu nielen z pohľadu západnej medicíny, ale aj z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy, makrobiotiky atď. Po absolvovaní úvodného kurzu som pokračoval v kurze "Nízkosacharidová diéta". Tento kurz mi vysvetlil mnohé detaily v súčasnosti veľmi populárneho spôsobu stravovania. Zatiaľ posledným kurzom bola "Výživa detí", ktorý tiež všetkým vrelo odporúčam. Už teraz sa teším na ďalšie kurzy v širokej ponuke kurzov ATAC :-)