Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Fytonutrienty

Fytonutrienty

Fytoživiny

Fytonutrienty, často označované ako fytochemikálie, sú zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinách. Z hľadiska kategorizácie sú špecifickou skupinou, pretože sem neradíme vitamíny, minerály, mastné kyseliny, škrob ani vlákninu.

Zahŕňajú obrovské množstvo látok (rádovo mnoho tisíc), ktoré sa označujú ťažko zapamätateľnými pojmami - napr. flavonoidy, terpény, fenoly, fytosteroly, fytoestrogény, ligníny, glukozinoláty, izotiokyanáty a mnohé ďalšie. Mnohé z týchto látok majú významné antioxidačné účinky (komerčne najznámejšie sú karotény a bioflavonoidy).

Zistilo sa, že niektoré fytochemické zložky znižujú riziko aterosklerotických ochorení srdca a okrem toho zmierňujú zápalové procesy v tkanivách poškodených voľnými radikálmi. Intenzívne sa skúma účinok niektorých fytonutrientov (najmä izoflavónov v sóji) na rôzne typy nádorov (prsníka, prostaty, čreva).

V ich neprebernom množstve nájdeme aj látky, ktoré sa môžu pochváliť antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, znižujúce krvný tlak a vznik krvných zrazenín, zlúčeniny podporujúce imunitný systém a funkciu jednotlivých orgánov (pečeň, obličky, prostata atď.).

Fytoživiny

Mnohé z fytochemikálií sa vyznačujú rôznymi farbami - v súčasnosti je v rastlinách známych viac ako 600 rôznych farbív a stále sa objavujú nové (väčšina patrí do skupiny karoténov a karotenoidov).

Názvy fytochemikálií sú veľmi často odvodené od názvu rastliny (napr. echinacosídy od Echinacea, ginkgosídy od Ginkgo biloba atď.).

Popri zdraviu prospešných látkach v tejto skupine nájdeme aj pomerne široký rad takých, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu a niektoré z nich môžu byť dokonca zdraviu nebezpečné. Rastliny ich vytvárajú ako súčasť svojich obranných mechanizmov, všeobecne sa označujú ako antinutrienty. Z tohto dôvodu je vhodné v praxi vedieť, ktoré konkrétne potraviny jesť alebo aké kulinárske a technologické postupy používať na ich odstránenie.

Príjem fytochemikálií zaistíme používaním vhodných zdrojov zeleniny, ovocia, orechov, semien, obilnín a strukovín (v čerstvej, varenej alebo fermentovanej forme). Ich príjem možno ďalej zvýšiť konzumáciou čerstvo vylisovaných zeleninových a ovocných štiav a výberom kvalitných výživových doplnkov. Na druhej strane máme možnosť výrazne znížiť nadbytok nežiaducich látok s antinutričnými vlastnosťami určitými kulinárskymi alebo technologickými úpravami potravín. Akým spôsobom a s konkrétnymi vplyvmi na naše zdravie je predmetom štúdia kurzov u nás.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Kateřina Hrňová

Kurz bol skutočne čo sa informácií týka veľmi komplexný. Mala som radosť, že sa v kurze neučia iba, že je niečo čierne alebo biele, že je dôležité hľadať príčinu problémov a tiež celkovo komplexnosť a ucelenosť informácií, ktoré pre prax potrebujeme. Živé stretnutia boli vždy prínosné a pán Jelínek je skutočne odborník a profesionál na svojom mieste. Určite v budúcnosti využijem ďalšie doplňujúce kurzy.

Veronika Krčmová

Kurz pána Mgr. Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je presne to, čo som hľadala. Vyhovovala mi online forma štúdia a tvorba myšlienkových máp, vďaka ktorým som sa každý deň na učivo pozrela, a hlavne jeho komplexné pohľad na človeka. Prístup pána Jelínka aj ostatných z kurzu je úplne úžasný, vrelo všetkým odporúčam.

Edita Michalčáková

Som lektorka jogy a strava s jogou veľmi úzko súvisí. Na svojich kurzoch jógy a aj pri lekciách jogy sa stretávam s rôznymi typmi ľudí. Väčšina z nich rieši stravu alebo po čase ju začne riešiť. V tom mi veľmi pomohol kurz výživového poradcu od pána Jelínka, v ktorom som si ako vegánka usporiadala stravu, ale tiež ma naďalej sprevádza ďalej, aj keď v inom odbore a môžem tak pomôcť ľuďom, ktorí u mňa cvičia jogu. Je veľmi dôležité, čo a ako JETE. Kurzy ATAC sú úžasné z pohľadu nestrannosti, pretože každý je originál a každý sme iný. Prístup pána Jelínka je úžasný a ľudský... Mňa kurzy veľmi pomohli a mám to na celý život. Ďakujem veľmi pekne :-)