Kurzy ATAC

Fytonutrienty

Fytoživiny

Fytonutrienty, často označované ako fytochemikálie, sú zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinách. Z hľadiska kategorizácie sú špecifickou skupinou, pretože sem neradíme vitamíny, minerály, mastné kyseliny, škrob ani vlákninu.

Zahŕňajú obrovské množstvo látok (rádovo mnoho tisíc), ktoré sa označujú ťažko zapamätateľnými pojmami - napr. flavonoidy, terpény, fenoly, fytosteroly, fytoestrogény, ligníny, glukozinoláty, izotiokyanáty a mnohé ďalšie. Mnohé z týchto látok majú významné antioxidačné účinky (komerčne najznámejšie sú karotény a bioflavonoidy).

Zistilo sa, že niektoré fytochemické zložky znižujú riziko aterosklerotických ochorení srdca a okrem toho zmierňujú zápalové procesy v tkanivách poškodených voľnými radikálmi. Intenzívne sa skúma účinok niektorých fytonutrientov (najmä izoflavónov v sóji) na rôzne typy nádorov (prsníka, prostaty, čreva).

V ich neprebernom množstve nájdeme aj látky, ktoré sa môžu pochváliť antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, znižujúce krvný tlak a vznik krvných zrazenín, zlúčeniny podporujúce imunitný systém a funkciu jednotlivých orgánov (pečeň, obličky, prostata atď.).

Fytoživiny

Mnohé z fytochemikálií sa vyznačujú rôznymi farbami - v súčasnosti je v rastlinách známych viac ako 600 rôznych farbív a stále sa objavujú nové (väčšina patrí do skupiny karoténov a karotenoidov).

Názvy fytochemikálií sú veľmi často odvodené od názvu rastliny (napr. echinacosídy od Echinacea, ginkgosídy od Ginkgo biloba atď.).

Popri zdraviu prospešných látkach v tejto skupine nájdeme aj pomerne široký rad takých, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu a niektoré z nich môžu byť dokonca zdraviu nebezpečné. Rastliny ich vytvárajú ako súčasť svojich obranných mechanizmov, všeobecne sa označujú ako antinutrienty. Z tohto dôvodu je vhodné v praxi vedieť, ktoré konkrétne potraviny jesť alebo aké kulinárske a technologické postupy používať na ich odstránenie.

Príjem fytochemikálií zaistíme používaním vhodných zdrojov zeleniny, ovocia, orechov, semien, obilnín a strukovín (v čerstvej, varenej alebo fermentovanej forme). Ich príjem možno ďalej zvýšiť konzumáciou čerstvo vylisovaných zeleninových a ovocných štiav a výberom kvalitných výživových doplnkov. Na druhej strane máme možnosť výrazne znížiť nadbytok nežiaducich látok s antinutričnými vlastnosťami určitými kulinárskymi alebo technologickými úpravami potravín. Akým spôsobom a s konkrétnymi vplyvmi na naše zdravie je predmetom štúdia kurzov u nás.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Hana Murphy

V našej rodine sa už mnoho rokov zaoberáme tým, čo nám môže, alebo by radšej nemalo, prísť na tanier. A to isté platí u našich detí, u ktorých je to jednoznačne veľká téma. Predtým som mala možnosť absolvovať niekoľko seminárov zaoberajúcich sa touto tematikou, avšak až ucelený kurz Výživa detí od pána Martina Jelínka mi informácie a praktické skúsenosti zase posunul oveľa ďalej. Kurz obsahuje všetko, čo rodičia detí všetkých vekových kategórií potrebujú o výžive poznať av čom sa orientovať. Môžem ho len odporučiť!

Tereza Krutilová

Ako mamička dvoch detí som sa už od prvého tehotenstva cítila pod neustálym tlakom. Snažila som sa zaistiť sebe i svojej rodine čo najlepšie stravovacie návyky a zároveň viesť svoje deti k zdravému životnému štýlu. K tomu všetkému mi nepomohlo ani obrovské množstvo naštudovanej literatúry, ani mediálna "masáž" nasmerovaná účelne na nastávajúce či dojčiace mamičky a ich svedomie. Nebola som si istá vôbec ničím av hlave mi nastal skôr veľký zmätok. V kurze Výživa detí a následne Poradca pre výživu som si nielen všetko ujasnila, získala veľký prehľad a hlavne nadhľad nad touto problematikou, ale nastala u mňa úplne zásadná zmena myslenia a spôsobu uvažovania. Ja osobne sa cítim skvele, nielen preto, že kilá idú dole, ale najviac oceňujem to, že mám zdravé deti. Po niekoľkých rokoch trápenia so zápalmi pľúc sú moje deti úplne zdravé a spokojné a tým pádom aj celá moja rodina. Za to som nášmu skvelému lektorovi Mgr. Jelinku najviac vďačná. Oceňujem jeho profesionalitu a 100% nasadenie, s akým sa všetkým po celú dobu kurzu venoval a venuje ďalej. Skvelým prínosom je možnosť ďalšej spolupráce av neposlednom rade nadviazanie nových (nielen) profesijných priateľstiev s ostatnými študentov kurzu. Za toto všetko ďakujem a vrelo odporúčam kurzy absolvovať!

PharmDr. Jana Strieglerová

Kurzy pána Mgr. Martina Jelínka boli pre mňa veľmi inšpiratívne, plné praktických a ucelených rád. Veľmi si vážim jeho profesionalitu, organizačných schopností a životného nadhľadu. Mať lektora, ktorý žije a praktizuje to, čo prednáša je to najlepšie, čo si študenti môžu priať. Získala som celostný pohľad na výživu, zdravie a životný štýl. Čerpám z toho ako vo svojom súkromnom, tak profesionálnom živote. Rodina na túto vlnu pekne naskočila a zdravé stravovanie je pre nás už roky samozrejmosťou.