Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Fytonutrienty

Fytonutrienty

Fytoživiny

Fytonutrienty, často označované ako fytochemikálie, sú zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinách. Z hľadiska kategorizácie sú špecifickou skupinou, pretože sem neradíme vitamíny, minerály, mastné kyseliny, škrob ani vlákninu.

Zahŕňajú obrovské množstvo látok (rádovo mnoho tisíc), ktoré sa označujú ťažko zapamätateľnými pojmami - napr. flavonoidy, terpény, fenoly, fytosteroly, fytoestrogény, ligníny, glukozinoláty, izotiokyanáty a mnohé ďalšie. Mnohé z týchto látok majú významné antioxidačné účinky (komerčne najznámejšie sú karotény a bioflavonoidy).

Zistilo sa, že niektoré fytochemické zložky znižujú riziko aterosklerotických ochorení srdca a okrem toho zmierňujú zápalové procesy v tkanivách poškodených voľnými radikálmi. Intenzívne sa skúma účinok niektorých fytonutrientov (najmä izoflavónov v sóji) na rôzne typy nádorov (prsníka, prostaty, čreva).

V ich neprebernom množstve nájdeme aj látky, ktoré sa môžu pochváliť antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, znižujúce krvný tlak a vznik krvných zrazenín, zlúčeniny podporujúce imunitný systém a funkciu jednotlivých orgánov (pečeň, obličky, prostata atď.).

Fytoživiny

Mnohé z fytochemikálií sa vyznačujú rôznymi farbami - v súčasnosti je v rastlinách známych viac ako 600 rôznych farbív a stále sa objavujú nové (väčšina patrí do skupiny karoténov a karotenoidov).

Názvy fytochemikálií sú veľmi často odvodené od názvu rastliny (napr. echinacosídy od Echinacea, ginkgosídy od Ginkgo biloba atď.).

Popri zdraviu prospešných látkach v tejto skupine nájdeme aj pomerne široký rad takých, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu a niektoré z nich môžu byť dokonca zdraviu nebezpečné. Rastliny ich vytvárajú ako súčasť svojich obranných mechanizmov, všeobecne sa označujú ako antinutrienty. Z tohto dôvodu je vhodné v praxi vedieť, ktoré konkrétne potraviny jesť alebo aké kulinárske a technologické postupy používať na ich odstránenie.

Príjem fytochemikálií zaistíme používaním vhodných zdrojov zeleniny, ovocia, orechov, semien, obilnín a strukovín (v čerstvej, varenej alebo fermentovanej forme). Ich príjem možno ďalej zvýšiť konzumáciou čerstvo vylisovaných zeleninových a ovocných štiav a výberom kvalitných výživových doplnkov. Na druhej strane máme možnosť výrazne znížiť nadbytok nežiaducich látok s antinutričnými vlastnosťami určitými kulinárskymi alebo technologickými úpravami potravín. Akým spôsobom a s konkrétnymi vplyvmi na naše zdravie je predmetom štúdia kurzov u nás.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Petra Menšíková

Pán Jelínok, chcela by som Vám veľmi poďakovať za možnosť vzdelávať sa pod Vašim vedením v odbore poradenstvo vo výžive. Na rozdiel od študijných rokov, som sa na každú prednášku veľmi tešila a som vďačná za túto skúsenosť a veľa prínosných informácií. Tiež voľba školiteľov je super a tým, že je každý prednášajúci, z iného "cesta", prináša na danú tému, iný spôsob osvety a to vnímam ako veľký prínos. V každom prípade to nebol môj posledný kurz "u Vás" a hneď ako mi možnosti dovolia, budem sa tešiť opäť na videnie ;-) Tiež veľmi vítam Vašu ústretovosť v zodpovedaní všetečných otázok a snahu absolventov, ktorí kurz už absolvovali, motivovať na ich ceste ďalej av rámci svojich možností ich podporovať, čím vloženú investíciu do kurzu robíte zanedbateľnou položkou, ktorá sa mnohonásobne vráti! Majte sa veľmi fajn a vďaka za túto prínosnú skúsenosť!

Ing. Hana Murphy

V našej rodine sa už mnoho rokov zaoberáme tým, čo nám môže, alebo by radšej nemalo, prísť na tanier. A to isté platí u našich detí, u ktorých je to jednoznačne veľká téma. Predtým som mala možnosť absolvovať niekoľko seminárov zaoberajúcich sa touto tematikou, avšak až ucelený kurz Výživa detí od pána Martina Jelínka mi informácie a praktické skúsenosti zase posunul oveľa ďalej. Kurz obsahuje všetko, čo rodičia detí všetkých vekových kategórií potrebujú o výžive poznať av čom sa orientovať. Môžem ho len odporučiť!

Bc. Hana Brabec

S kurzom Vegetariánstva a vegánstva v praxi som bola moc spokojná, prebrali sme všetky témy, ktoré ma zaujímali. Venovali sme sa „verejne horúcim témam“ ako výživa detí, tehotných a dojčiacich a športovcov. Až vďaka kurzu som si uvedomila, aké zásadné (a bohužiaľ verejne vcelku zanedbávané téma) je problematika nadbytku vlákniny a antinutričných látok. Ďalšími zásadnými témami pre vegetariánov sú aj termika a energetické tendencie - sama som mala osobnú skúsenosť sa zimomrivosťou, ktorá sa vďaka výberu potravín postupne zlepšuje. Vďaka výukovej hre ZOF som si všetko precvičila, často vyvstal problém, o ktorom by som pri obyčajnom čítaní teória ani nevedela a musela som ho vyriešiť. To mi dalo určite najviac, zákonitosti sa mi dostali pod kožu, mohla som si prechádzať vlastnosti jednotlivých potravín a vzťah k preberanej téme.