Úvod / Čo sa u nás študuje / Imunitný systém
Imunita je prirodzená schopnosť organizmu rozpoznávať patogény a odolávať im. V odbornom žargóne sa baktérie označujú ako antigény (= antibody generator = generátory protilátok). Ide o látky, ktoré pochádzajú z vonkajšieho prostredia alebo sa vytvárajú priamo v tele. Najčastejšie ide o vírusy, baktérie, parazity, huby a nádorové bunky. Tie spôsobujú tzv. imunitnú reakciu (= odpoveď), t. j. procesy, ktorými telo reaguje na stretnutie s týmito zárodkami.
Ak je antigén vonkajšieho pôvodu a je schopný vyvolať u citlivého jedinca neprimeranú imunitnú (= alergickú) reakciu, označuje sa ako alergén.
Imunitný systém možno teda zjednodušene opísať ako obranný systém organizmu. Označuje sa ako systém, pretože ho tvorí sieť buniek (biele krvinky), tkanív (kostná dreň) a orgánov (týmus, slezina, lymfatické uzliny), ktoré spolupracujú (aby bránili telo pred útokmi "votrelcov"). Imunitný systém je za normálnych okolností (= u zdravého človeka) natoľko inteligentný, že to, čo by mohlo nášmu zdraviu ublížiť, rozpozná ako škodlivé a urobí všetko, čo je v jeho silách, aby škodlivý faktor zlikvidoval. Zároveň dokáže rozpoznať, čo je neškodné, a nechať to na pokoji. Bežne sa uvádzajú dva základné imunitné mechanizmy:
1. Vrodená imunita.
Označuje sa aj ako neadaptívna alebo nešpecifická. Veľmi rýchlo reaguje na patogény. Hlavným nástrojom nešpecifickej imunity sú predovšetkým:
- fagocytóza,
- funkcie "prirodzených zabíjačov"(NK bunky),
- účinok komplementu.
2. Získaná imunita.
Označovaná tiež ako adaptívna alebo špecifická. Ide o mechanizmy, ktoré vznikajú v procese vývoja (t. j. imunitný systém sa učí rozlišovať antigény a špecificky na ne reagovať). Tento proces vytvára imunologickú pamäť, čo je stav, keď sa v bunkách po stretnutí s neznámym antigénom vytvorí pamäťová stopa. Vďaka tomuto javu sa imunitný systém učí pracovať čoraz efektívnejšie. Proces iniciácie adaptívnej imunitnej odpovede trvá oveľa dlhšie ako vrodená odpoveď, v priemere 3-7 dní. Špecifická imunita sa ďalej delí na protilátkovú imunitu (biele krvinky sú po aktivácii antigénom schopné produkovať veľké množstvo špecifických protilátok) a bunkovú imunitu (lymfocyty intenzívne ničia huby, parazity, vírusy, nádorové bunky a cudzie tkanivá).
Imunitné schopnosti organizmu sú ovplyvnené mnohými faktormi. Medzi tie, ktoré by nás mali najviac zaujímať (v nemalej miere aj preto, že väčšinu z nich môžeme priebežne ovplyvňovať), patria:
- celkový zdravotný stav,
- kvalita výživy,
- fyzický a psychický stres,
- spánkový režim,
- kvalita životného prostredia,
- ročné obdobie,
- vek.
Strava má priamy vplyv na fungovanie imunitného systému. Úlohu hrá:
- Množstvo,
- Energetický obsah,
- Obsah živín,
- Zastúpenie antinutričných látok,
- Spôsob prípravy jedla,
- Kvalita použitých potravín.
Stravovanie vrátane používania vhodných a kvalitných doplnkov stravy dokáže zefektívniť činnosť imunitného systému. Strava obsahuje látky, ktoré môžu podporovať, ale aj tlmiť činnosť bielych krviniek alebo činnosť orgánov a tkanív, ktoré tvoria imunitný systém ako celok. V populácii narastá počet ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu v dôsledku nevhodného životného štýlu. Správne navrhnutá strava im môže výrazne pomôcť obnoviť rovnováhu. Stále viac však pribúda aj jedincov, ktorí trpia priamo poruchou imunity - najčastejšie alergiami a potravinovými intoleranciami vrátane HIT (histamínovej intolerancie).
V kurzoch (Výživový poradca, Strava a imunitný systém) sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia vytvárať modelové jedálničky, ktoré obsahujú dostatok potrebných živín, minimálny podiel nežiaducich zložiek, a navyše tak, aby koncepcia stravy zodpovedala potrebám danej individuality.
Mgr. Pavel Hodák, DiS.
Rád by som touto cestou poďakoval za dlhoročný projekt KURZY ATAC, ktorý tak úspešne a úspešne vediete, zvlášť kurz Poradca pre výživu a suplementáciu, ktorým som mal možnosť si prejsť. V prvom rade som nesmierne rád za možnosť štúdia on-line, kedy som nebol tlačený časom, ako to býva na školách av kurzoch bežné, ale iba sám sebou a mojou túžbou a chuťou po nových znalostiach. Oceňujem to hlavne preto, že v období života človeka nastávajú rôzne situácie, ktorým musí dať prednosť pred ostatnými, čo sa stalo aj mňa. O to s väčšou chuťou som sa potom opäť púšťal do získavania ďalších vedomostí a znalostí. Po druhé musím povedať, že záber kurzu je naozaj obrovský a tu oceňujem tú možnosť, že mám prístup ku všetkým študijným materiálom po celú dobu, pretože už teraz som sa k niektorým vracal a viem, že sa vracať budem. Nie je totiž možné si všetko zapamätať a navyše, si to nemusím všetko tlačiť (šetríme tým aj naše lesy :-). Pokiaľ si niekto myslel, že niečo vie o výžive a suplementácii….prejdite si tento kurz, naozaj stojí ZA TO!!! Po tretie, mať možnosť neustáleho kontaktu s lektorom, ktorý je ochotný zodpovedať, pre mňa, niekedy až na úplne zákerné otázky s úplným pokojom, nadhľadom, radosťou, profesionalitou a znalosťami je „OKÚZĽUJÚCI“. Navyše pokiaľ môže, tak Vám rád poradí aj v osobných záležitostiach. Tu sa dá vidieť, keď človek robí svoju prácu naozaj RÁD. Klobúk dole. V neposlednom rade je aj možnosť po skončení kurzu mať prístup do aplikácie ZOF, kde si po celú dobu kurzu skúšate tvoriť jedálne lístky, čím získavate nenahraditeľné skúsenosti). Ešte raz týmto veľkým vďaka za možnosť si týmto kurzom prejsť.
Erika Ištvániková
Veľmi príjemná polročná on-line forma štúdia. Martin Jelínek bol vždy veľmi ochotný odpovedať na všetky moje telefonické otázky. A naozaj ich nebolo málo :-)
Ing. Zuzana Košařová
Pán Jelínek... dôležitý medzník v mojom živote! Nasmeroval ma tou správnou cestou a každým svojim kurzom maximálne namotivoval ísť ďalej za tým, čo ma naozaj zaujíma. Takže teraz až na štúdium Čínskej medicíny.