Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Prostata

Prostata

Prostata

Prostata čiže predstojná žľaza je malý orgán, ktorý sa nachádza (len u mužov) medzi močovým mechúrom a konečníkom a obklopuje močovú trubicu. Jej funkcia spočíva v tom, že produkuje prostatickú tekutinu, ktorá vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prekonáva počas života muža mnoho zmien. Pri narodení je veľká asi ako hrášok, do puberty dôjde iba k miernemu zväčšeniu. Potom sa ale začne pomerne rýchlo zväčšovať, po dvadsiatom roku života dosiahne normálnu veľkosť a tvar v dospelosti (približne veľkosť vlašského orecha).

Prostata je však tiež miestom najčastejšieho výskytu problémov mužskej močopohlavnej sústavy:

1. Benígne hyperplázia prostaty.
Po 40. roku života sa u väčšiny mužov začne znova zväčšovať (to je podmienené množením a delením buniek). Dochádza k vzniku veľmi častého problému, s ktorým sa mužská časť populácie stretáva - nezhubnému ochoreniu prostaty spôsobenej jej zväčšením, ktoré sa označuje ako benígna hyperplázia prostaty. Tento typ problému sa najčastejšie prejavuje pocitmi namáhavého močenia popr. bolesťami alebo dráždením pri močení. Príčiny vzniku zväčšenia prostaty nie sú presne známe, najčastejšie sa poukazuje na hormonálnu nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosterónu a následné zvyšovanie pomeru estrogénu (estrogén zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast prostatických buniek).

B) Pokles tvorby testosterónu, kedy tvorba dihydrotestosterónu môže podnecovať prostatické bunky k pokračovaniu rastu.

2. Prostatitída.
Ide o akútny alebo chronický zápal prostaty. Jej najčastejšou príčinou býva bakteriálna infekcia, môže byť aj sprievodným javom niektorých pohlavných chorôb.

3. Rakovina prostaty.

Vplyv stravy na problémy s prostatou

Ku každej zdravotnej komplikácii prostaty sa vzťahujú odlišné pravidlá stravovania. Na vznik benígnej hyperplázie prostaty sa popri fajčení podieľa konzumácia alkoholu a kávy. Faktom ale je, že účinný spôsob prevencie vzniku benígnej hyperplázie prostaty známy nie je.

Pomerne účinná je pri zvyšovaní prostaty doplnková výživa, zaujímavý vplyv je známy hneď u niekoľkých bylín. Aj tu ale platí, že ich používanie môže vyvolať množstvo nežiaducich účinkov, prípadne môžu negatívne ovplyvniť účinok iných doplnkov alebo liečiv. Suplementácia by tak mala vždy prebiehať pod dohľadom ošetrujúceho lekára:

- Saw palmetto.
Obsahuje látky, ktoré v tele blokujú premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je potrebný pre rast prostaty.

- Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsiahnutá v niektorých semenách (napr. tekvicové), ktorá znižuje produkciu dihydrotestosterónu, ktorý stimuluje rast buniek prostaty.

- Extrakty z kôry africkej slivky.
Má vplyv na časté nočné močenie.

- Extrakty z trávneho peľu.
Taktiež znižuje frekvenciu nočného močenia.

Pri prostatitíde sa bežne odporúča dostatočný príjem:

  • Zinku,
  • Selénu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tukov (v správnom pomere voči omega-6 potláča zápalové pochody v tele),
  • Lykopénu,
  • Extrakty z koreňa žihľavy dvojdomej (obsahuje látky s močopudnými a protizápalovými účinkami).

V prípade vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa preukázaný priamy vplyv na vývoj choroby.

Úpravám stravovania vo vzťahu k funkcii prostaty sa venujeme v kurze Poradca pre výživu . Cieľom je nájsť cestu k nutrične vyváženému jedálničku, ktorý pôsobí protizápalovo, a túto koncepciu vyplniť vhodnými doplnkami stravy. Túto snahu študentom kontroluje systém výučbovej aplikácie ZOF, ktorý múdro upozorňuje na potenciálne chyby a vedie každého užívateľa potrebným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Marcela Krejčířová

Pri hľadaní vhodného kurzu z oblasti zdravej výživy som ocenila možnosť on- line štúdia, ktoré mi umožnilo kurz zvládnuť aj počas starostlivosti o 2 malé deti – princíp priebežných testov človeka donútil študovať skutočne priebežne. Problematika zdravého stravovania ma zaujíma už dlhú dobu, ale až po absolvovaní kurzu som si nadobudnuté informácie v hlave utriedila a získala potrebný nadhľad. Veľmi som ocenila možnosť zoznámiť sa s rôznymi alternatívnymi smermi stravovania a tiež možnosť konzultácií s lektorom. Teraz premýšľam ktorý kurz absolvujem ako ďalší.

Ing. Barbora Harvišová

Krásne považujeme za krásne, pretože iné veci sú škaredé. Dobré považujeme za dobré, pretože iné veci sú zlé. Bytie vzniká z nebytia a ťažké podopiera ľahké…. S protikladmi sa takto hráme celý život, ale zorientovať sa v dnešnej mediálnej dobe medzi tým, čo je zdravé a čo nezdravé? Základné informácie, ktoré by mali byť učivom na našich školách, chýbajú a my sme potom odkázaní na stravovacie zvyklosti nesúce sa generáciou z rodiny a následne na dostupné zdroje. Je ale to, čo poznám, to správne? „Jednoduchosť a sedliacky rozum“ – jedna z prvých viet, ktorá zaznela v prvej hodine kurzu pána Martina Jelínka. Nič nové, povedala som si, ale čo s tým. Následne ku mne formou denných lekcií prichádzalo množstvo informácií, ktoré neboli vždy práve jednoduché, av polovici kurzu som si znova hovorila, čo s tým ďalej? Ku koncu kurzu sa však tak, ako pán Martin Jelínek sľuboval, kruh uzavrel a tu veľa informácií, o ktorých som si skryto myslela, že nemôžem ani využiť, dnes vnímam ako veľmi bohatý a cenný vstupný materiál, ktorý treba šíriť ďalej. Každý človek je individualita, nachádza sa na inej úrovni svojej životnej cesty a tým pádom, každý potrebuje inú starostlivosť. Pokiaľ vnímate stravu ako liek na takmer všetky dnes hojne rozšírené choroby, a potrebujete pomôcť sa v tejto problematike zorientovať, ste tu správne - presne toto Vám kurz Poradca pre výživu a suplementáciu splní. Navyše budete mať v podobe pána Jelínka nablízku nielen špičkového profesionála, ale aj človeka, ktorý dokáže „len tak mimochodom“ otvoriť vo vás ďalšie témy, ktoré Vás posunú ako človeka vo veľmi krátkom čase o niekoľko životných krokov ďalej. Kurz vnímam jednoznačne ako skvelú životnú investíciu.

Jaroslava Smolková

Úspešne som absolvovala kurz výživy pre deti organizovaný spoločnosťou Atac. Som vďačná, že som mohla rozšíriť svoje vedomosti. Počas minulého roka som prešla mnohými zmenami a uvedomením, kedy sa mi podarilo znížiť vlastnú váhu o 13 kg. Vydala som sa na cestu vzdelávania a na jeseň som vyštudovala kurz výživového poradcu zakončený štátnou skúškou 69-042-N. Mojím hlavným cieľom je naučiť rodiny vyváženej strave a pohybu, pretože len to je cesta k zdravému životnému štýlu. Chcem pomáhať rodinám s deťmi, ktoré trápia obezita. Vďaka vlastným skúsenostiam viem, čo títo ľudia prežívajú a aké je občas ťažké chcieť zmeniť niečo, čo sme zanedbali. Nie som ten, kto by súdil, ale ten, kto podporuje rodiny aj jedincov v ich motivácii. Po malých krôčikoch k veľkým zmenám natrvalo. Moje motto znie „Buďme vzorom svojim deťom“, to je jediná cesta, ako vystúpiť zo začarovaného kruhu. Týmto sa chcem poďakovať za ďalšie bohaté vedomosti, ktoré som od spoločnosti Atac mohla načerpať.