Kurzy ATAC

Prostata

Prostata

Prostata čiže predstojná žľaza je malý orgán, ktorý sa nachádza (len u mužov) medzi močovým mechúrom a konečníkom a obklopuje močovú trubicu. Jej funkcia spočíva v tom, že produkuje prostatickú tekutinu, ktorá vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prekonáva počas života muža mnoho zmien. Pri narodení je veľká asi ako hrášok, do puberty dôjde iba k miernemu zväčšeniu. Potom sa ale začne pomerne rýchlo zväčšovať, po dvadsiatom roku života dosiahne normálnu veľkosť a tvar v dospelosti (približne veľkosť vlašského orecha).

Prostata je však tiež miestom najčastejšieho výskytu problémov mužskej močopohlavnej sústavy:

1. Benígne hyperplázia prostaty.
Po 40. roku života sa u väčšiny mužov začne znova zväčšovať (to je podmienené množením a delením buniek). Dochádza k vzniku veľmi častého problému, s ktorým sa mužská časť populácie stretáva - nezhubnému ochoreniu prostaty spôsobenej jej zväčšením, ktoré sa označuje ako benígna hyperplázia prostaty. Tento typ problému sa najčastejšie prejavuje pocitmi namáhavého močenia popr. bolesťami alebo dráždením pri močení. Príčiny vzniku zväčšenia prostaty nie sú presne známe, najčastejšie sa poukazuje na hormonálnu nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosterónu a následné zvyšovanie pomeru estrogénu (estrogén zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast prostatických buniek).

B) Pokles tvorby testosterónu, kedy tvorba dihydrotestosterónu môže podnecovať prostatické bunky k pokračovaniu rastu.

2. Prostatitída.
Ide o akútny alebo chronický zápal prostaty. Jej najčastejšou príčinou býva bakteriálna infekcia, môže byť aj sprievodným javom niektorých pohlavných chorôb.

3. Rakovina prostaty.

Vplyv stravy na problémy s prostatou

Ku každej zdravotnej komplikácii prostaty sa vzťahujú odlišné pravidlá stravovania. Na vznik benígnej hyperplázie prostaty sa popri fajčení podieľa konzumácia alkoholu a kávy. Faktom ale je, že účinný spôsob prevencie vzniku benígnej hyperplázie prostaty známy nie je.

Pomerne účinná je pri zvyšovaní prostaty doplnková výživa, zaujímavý vplyv je známy hneď u niekoľkých bylín. Aj tu ale platí, že ich používanie môže vyvolať množstvo nežiaducich účinkov, prípadne môžu negatívne ovplyvniť účinok iných doplnkov alebo liečiv. Suplementácia by tak mala vždy prebiehať pod dohľadom ošetrujúceho lekára:

- Saw palmetto.
Obsahuje látky, ktoré v tele blokujú premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je potrebný pre rast prostaty.

- Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsiahnutá v niektorých semenách (napr. tekvicové), ktorá znižuje produkciu dihydrotestosterónu, ktorý stimuluje rast buniek prostaty.

- Extrakty z kôry africkej slivky.
Má vplyv na časté nočné močenie.

- Extrakty z trávneho peľu.
Taktiež znižuje frekvenciu nočného močenia.

Pri prostatitíde sa bežne odporúča dostatočný príjem:

  • Zinku,
  • Selénu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tukov (v správnom pomere voči omega-6 potláča zápalové pochody v tele),
  • Lykopénu,
  • Extrakty z koreňa žihľavy dvojdomej (obsahuje látky s močopudnými a protizápalovými účinkami).

V prípade vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa preukázaný priamy vplyv na vývoj choroby.

Úpravám stravovania vo vzťahu k funkcii prostaty sa venujeme v kurze Poradca pre výživu . Cieľom je nájsť cestu k nutrične vyváženému jedálničku, ktorý pôsobí protizápalovo, a túto koncepciu vyplniť vhodnými doplnkami stravy. Túto snahu študentom kontroluje systém výučbovej aplikácie ZOF, ktorý múdro upozorňuje na potenciálne chyby a vedie každého užívateľa potrebným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Gabriela Žídková

Pred 5 rokmi som sa viac začala zaujímať o zdravý životný štýl a posilňovanie. Po celý čas som hľadala informácie najmä na internete a čítala rôzne články. Pred rokom som chcela svoje znalosti prehĺbiť a získať väčší rozhľad. Narazila som na kurzy pána Jelínka, ktoré boli veľmi netradične poňaté. Celkovo sa mi veľmi dobre pracovalo s aplikáciou ZOF, vytváranie jedálnička bolo prínosné do nasledujúcej praxe. Veľmi ma zaujal holistický prístup, ktorý mi pomohol vidieť veci inak a hľadať príčinu aj v psychickej stránke človeka. Bola som veľmi rada aj za vecné informácie ohľadom podnikania vo výživovom poradenstve. V prípade nejasností či otázok bol pán Jelínek pohotový a vždy všetko vysvetlil, objasnil. Ďakujem za možnosť absolvovania kurzu a získania veľkého množstva informácií.

Miriam Onyedumbi

Môžem povedať, že kurz "Poradca pre výživu a doplnenie" zachránil môj život. Roky som sa snažil dostať z veľmi ťažkej a agresívnej choroby, veľa som čítal, hľadal, dúfal, skúšal som sa sám a keď som začal strácať nádej, našiel som tento kurz. Som za ňu nesmierne vďačný a vždy ju budem odporúčať ďalej. Dozvedel som sa veľa nových informácií a potvrdilo sa mi, čo som už vedel. Vďaka tomuto kurzu som sa na všetko dokázal pozrieť objektívnejšie, a to mi všetko objasnilo. Veľmi milí a spoľahliví ľudia. Ďakujeme!

Mgr. Jana Filipovičová

Obohacujúce. To je to najlepšie slovo. O zdravie sa zaujímam už dlho, napriek tomu som získala nové informácie, ale hlavne ma tento kurz podnietil premýšľať oveľa kreatívnejšie. Zaujal ma prepracovaný a jednoduchý systém výučby, oceňujem možnosť konzultovať rôzne otázky nielen počas kurzu, ale aj do budúcna. Prax je predo mnou. Naozaj sa oplatilo investovať.