Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Prostata

Prostata

Prostata

Prostata čiže predstojná žľaza je malý orgán, ktorý sa nachádza (len u mužov) medzi močovým mechúrom a konečníkom a obklopuje močovú trubicu. Jej funkcia spočíva v tom, že produkuje prostatickú tekutinu, ktorá vyživuje a transportuje spermie.

Prostata prekonáva počas života muža mnoho zmien. Pri narodení je veľká asi ako hrášok, do puberty dôjde iba k miernemu zväčšeniu. Potom sa ale začne pomerne rýchlo zväčšovať, po dvadsiatom roku života dosiahne normálnu veľkosť a tvar v dospelosti (približne veľkosť vlašského orecha).

Prostata je však tiež miestom najčastejšieho výskytu problémov mužskej močopohlavnej sústavy:

1. Benígne hyperplázia prostaty.
Po 40. roku života sa u väčšiny mužov začne znova zväčšovať (to je podmienené množením a delením buniek). Dochádza k vzniku veľmi častého problému, s ktorým sa mužská časť populácie stretáva - nezhubnému ochoreniu prostaty spôsobenej jej zväčšením, ktoré sa označuje ako benígna hyperplázia prostaty. Tento typ problému sa najčastejšie prejavuje pocitmi namáhavého močenia popr. bolesťami alebo dráždením pri močení. Príčiny vzniku zväčšenia prostaty nie sú presne známe, najčastejšie sa poukazuje na hormonálnu nerovnováhu:

A) Pokles tvorby testosterónu a následné zvyšovanie pomeru estrogénu (estrogén zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast prostatických buniek).

B) Pokles tvorby testosterónu, kedy tvorba dihydrotestosterónu môže podnecovať prostatické bunky k pokračovaniu rastu.

2. Prostatitída.
Ide o akútny alebo chronický zápal prostaty. Jej najčastejšou príčinou býva bakteriálna infekcia, môže byť aj sprievodným javom niektorých pohlavných chorôb.

3. Rakovina prostaty.

Vplyv stravy na problémy s prostatou

Ku každej zdravotnej komplikácii prostaty sa vzťahujú odlišné pravidlá stravovania. Na vznik benígnej hyperplázie prostaty sa popri fajčení podieľa konzumácia alkoholu a kávy. Faktom ale je, že účinný spôsob prevencie vzniku benígnej hyperplázie prostaty známy nie je.

Pomerne účinná je pri zvyšovaní prostaty doplnková výživa, zaujímavý vplyv je známy hneď u niekoľkých bylín. Aj tu ale platí, že ich používanie môže vyvolať množstvo nežiaducich účinkov, prípadne môžu negatívne ovplyvniť účinok iných doplnkov alebo liečiv. Suplementácia by tak mala vždy prebiehať pod dohľadom ošetrujúceho lekára:

- Saw palmetto.
Obsahuje látky, ktoré v tele blokujú premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je potrebný pre rast prostaty.

- Beta-sitosterol.
Látka podobná cholesterolu obsiahnutá v niektorých semenách (napr. tekvicové), ktorá znižuje produkciu dihydrotestosterónu, ktorý stimuluje rast buniek prostaty.

- Extrakty z kôry africkej slivky.
Má vplyv na časté nočné močenie.

- Extrakty z trávneho peľu.
Taktiež znižuje frekvenciu nočného močenia.

Pri prostatitíde sa bežne odporúča dostatočný príjem:

  • Zinku,
  • Selénu,
  • Vitamínu E,
  • Omega-3 tukov (v správnom pomere voči omega-6 potláča zápalové pochody v tele),
  • Lykopénu,
  • Extrakty z koreňa žihľavy dvojdomej (obsahuje látky s močopudnými a protizápalovými účinkami).

V prípade vzniku onkologického problému prostaty nemá výživa preukázaný priamy vplyv na vývoj choroby.

Úpravám stravovania vo vzťahu k funkcii prostaty sa venujeme v kurze Poradca pre výživu . Cieľom je nájsť cestu k nutrične vyváženému jedálničku, ktorý pôsobí protizápalovo, a túto koncepciu vyplniť vhodnými doplnkami stravy. Túto snahu študentom kontroluje systém výučbovej aplikácie ZOF, ktorý múdro upozorňuje na potenciálne chyby a vedie každého užívateľa potrebným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Bc. Lenka Křehlíková

Kurz Cesta za vysnívanou postavou ma veľmi bavil. Za pár mesiacov si ho pre oživenie celý prečítaj znova a na jeseň alebo v zime si urobím kurz ďalší - napríklad Tajomstvo biologického veku alebo Sila myšlienky. Chcela som sa hlavne motivovať k zdravšiemu stravovaniu ak väčšiemu pohybu a to sa podarilo. Vďaka tomu, že mám k materiálom kurzu stále prístup, sa mi určite podarí motivovať sa ďalej. Som nadšená webovými stránkami, ponukou kurzov, odborností a zároveň zrozumiteľnosťou pre laikov, hrou ZOF aj testy u každého dňa, ty mi veľa pomohli si podstatné informácie vštepiť. Ďakujem.

Ing. Dana Balcarová

Prihlásenie do kurzu Poradca pre výživu a suplementáciu bolo rozhodnutie, ktorého nebudem nikdy ľutovať a pri pomyslení na ten deň sa ešte dnes chvej. Bolo to pre mňa zásadné: dospela som! Doslova som hltala každú novú prednášku a postupne začínala chápať, ako náš organizmus funguje, čo všetko môžeme ovplyvniť a ako sme často slepí. To som presne potrebovala: pochopiť!!! Posunulo ma to o veľký kus ďalej. Som rada, že môžem pomôcť hlavne svojim blízkym a naozaj komukoľvek nastaviť jedálniček tak, ako si praje a podľa toho, čo tým chce dosiahnuť. Robí mi radosť sa o novo nadobudnuté poznatky rozdeliť, aj keď moja profesia je úplne iná a nemôžem sa zatiaľ výžive venovať naplno. Veľmi ďakujem za zrozumiteľné a komplexné uvedenie do tejto problematiky. Zmenilo mi to život k lepšiemu.

Jana Merenusová

Prvýkrát som videla pána Jelínka pred pár rokmi na prednáške, kde ma úplne fascinovalo, aké nie ľahké témy vďaka jeho podaniu dávajú zmysel. Máte pocit, že každá diskusia, seminár alebo nejaký z kurzov ubehne ako voda a vy pritom máte zrazu toľko otázok a chuti sa vzdelávať, že vás to núti v jeho úžasných kurzoch pokračovať ďalej a ďalej. Pán Jelínek a jeho skvele premyslený systém výučby je veľmi obohacujúci. Máte zrazu pocit, že ste sa opäť naučili učiť. Je to stav, ako by vám zrazu niekto vlial novú krv do žíl a energiu na plnenie ďalších snov a cieľov a to v akomkoľvek veku:). Ďakujem a teším sa na ďalší z kurzov.