Kurzy ATAC

Protizápalová diéta

Protizápalová diéta

Pojem "protizápalová diéta" je vo výžive trochu ošemetný. Všeobecne sa vzťahuje k situáciám, keď jedincov trápia rôzne formy zápalov, a existuje presvedčenie, že úprava stravy môže tieto prejavy zmierniť, potlačiť či dokonca odstrániť (vyliečiť). Problém je v tom, že označenie "protizápalová diéta" je príliš všeobecné na to, aby bolo možné ju s úspechom aplikovať na všetky tieto situácie. V základe ide o to, že zápaly sprevádza veľmi široké spektrum rôznych chorôb, ktoré majú odlišné príčiny vzniku, na každú sa tak aplikuje trochu odlišná koncepcia stravy. Fakt, že zápal je ich sprievodným prejavom, v niektorých situáciách ale aj príčinou, vylučuje možnosť jednej univerzálnej diéty.

Pre správne pochopenie situácie je najprv potrebné správne pochopiť význam pojmu "zápal":
Zápal je v podstate prirodzený proces, ktorý je z fyziologického hľadiska obrannou funkciou organizmu. To znamená, že pomáha bojovať proti cudzorodým činiteľom a brániť ho pred poškodením. Povedané ešte inak je spôsobom, ktorým sa telo chráni pred infekciou, chorobou alebo úrazom. Počas zápalovej reakcie sa zvyšuje produkcia bielych krviniek (cytokínov), ktorých úlohou je zápalovú situáciu vyriešiť (potlačiť). Medzi základné príznaky akútneho zápalu patrí bolesť, začervenanie, opuch alebo preteplenie postihnutej časti.

Pokiaľ sa stane, že zápalové reakcie pretrvávajú, vzniká z akútneho zápalu chronický, ktorý potom stojí za vznikom mnohých rôznych zdravotných komplikácií. Zápal (akútny aj chronický) môže prebiehať aj skryto, teda bez znateľných príznakov.

Chronické zápaly sú veľmi nebezpečné hneď z niekoľkých dôvodov:

1. Subjektívne sa ťažko definujú (na rozdiel od aktútnych nebolí a nie sú lokalizované),

2. Sprevádza mnoho chorôb, navyše majú schopnosť zosilňovať ich priebeh,

3. Konvenčná liečba ich nevie riešiť (= neexistujú lieky, ktoré by situáciu vrátili do pôvodného stavu, tieto liečivá len potláčajú príznaky a prejavy).

Vieme, že chronické zápaly sú prítomné pri chorobách, ako sú:

Spektrum faktorov, ktoré sa spolupodieľa na vzniku a rozvoji chronických zápalov, je tiež mnoho:

 • zlá koncepcia stravy,
 • stres,
 • zvýšená fyzická záťaž, prípadne absencia pohybu,
 • užívanie niektorých liekov,
 • porucha rovnováhy v mikrobiote (ústna, črevná, vaginálna...).

Vplyv stravy na zápaly

Existujú potraviny, o ktorých dnes panuje presvedčenie, že ich pravidelná konzumácia vznik zápalov vyvoláva a podporuje (majú prozápalové účinky):

 • alkohol,
 • cukry,
 • vyšší podiel sacharidov v strave,
 • polotovary a konzervy (predovšetkým s obsahom nevhodných aditív),
 • údeniny,
 • prepálené tuky (ako zdroj trans mastných kyselín),
 • grilované a vyprážané potraviny,
 • niektoré formy tukov a olejov (s prebytkom nasýtených alebo omega-6 tukov),
 • proteínové koncentráty (v prebytku).

Súčasne sa prezentujú aj protizápalovo pôsobiace potraviny:

 • zelenina,
 • ovocie v primeranom množstve,
 • oleje lisované za studena (s podmienkou, že pri ich konzumácii dôjde k zachovaniu vhodného pomeru medzi jednotlivými skupinami mastných kyselín, najdôležitejšie sú pomery medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi, a omega-3 a omega-6),
 • vybrané druhy orechov a semien,
 • horká čokoláda,
 • korenie,
 • bylinné čaje, čaj zelený,
 • vybrané druhy húb (s obsahom beta-glukánov),
 • klíčky.

So skupinami potravín, ktoré menované neboli, je potrebné pri snahe potlačiť chronický zápal pracovať uvážlivo. Ich vplyv na prejavy chronických zápalov sa odvíja od ich množstva a formy (spôsobu spracovania).

Upravovať stravu s cieľom podporovať protizápalové podmienky v organizme či priamo potláčať prozápalové reakcie obnáša rešpektovanie radu pravidiel, ktorým sa venujeme vo všetkých kurzoch. Tieto pravidlá vychádzajú z koncepcie celostného prístupu k stravovaniu, ktorá je základom filozofie našej výučby. Cieľom štúdia tak nie je len pochopiť, ako zápaly vznikajú a aké metódy liečby sú používané, ale aj naučiť sa upravovať stravu tak, aby sa stala účinnou súčasťou riešenia problému so zápalmi.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Kateřina Šviráková

Kurz Poradca pre výživu je jedným slovom fenomenálne. Obsah a celková podoba študijnej formy je vybraná úplne dokonale. Každý deň mám možnosť lekcie otvoriť a prečítať si čo potrebujem a to aj po skončení kurzov. Nemusím si nikde nič ukladať a sťahovať. Drvivá väčšina tém je „každodenným chlebom“ a informácie v lekciách vždy postačia na orientáciu a pochopenie. Forma výkladu je zvolená tak dômyselne, že si príde na svoje každý – ako úplný začiatočník, tak pokročilejší študent. Úprimne obdivujem schopnosť Martina Jelínka vyselektovať tie najdôležitejšie veci z pomerne zložitej témy av čitateľnej, pochopiteľnej forme ich odovzdať s tým, že lekcia málokedy presiahne pár stránok. Úžasná študijná pomôcka sú priložené otázky k jednotlivým lekciám, ktoré fantasticky doplnia informácie, znalosti a pochopenie celej témy. Ako čerešničkou na torte hodnotím audio nahrávky, ktoré môžem počúvať pri športe či jazde autom, ktorá sa razom zmení na obľúbenú činnosť. Vzdelávací systém Martina Jelínka mi dal úplne najviac z mnohých už absolvovaných kurzov a škôl. Nedá sa s ničím porovnať. Systém je jedinečný a nesmierne užitočný. Veľmi by som si priala, aby zoznam kurzov bol nevyčerpateľný . Navyše aj osobný prístup, tak zaneprázdneného človeka ako je autor všetkých lahôdok v podobe kurzov, je úplne výnimočný. S čistým svedomím môžem povedať, že mi Martin Jelínek zmenil život a tento a vlastne všetky už absolvované kurzy ma posunuli na mojej ceste niekam, o čom som ani nesnívala.

Sabina Polenkovičová

Ako zdravotná sestra vidím následky zlého životného štýlu každý deň. Moderná medicína toto rieši len podaním na to určenej medikácie. Pre ľudí som chcela robiť oveľa viac, a to najmä v prevencii. O stravovaní som sa vždy zaujímala a ľudia si ku mne (neviem prečo) chodili po rady. Tak som sa rozhodla svoje znalosti prehĺbiť a pridať im hodnotu v kurze Poradca pre výživu a suplementáciu - on-line. Polročný kurz je naozaj rozsiahly, rozhodne z neho nevyjdete, ako tzv. "rýchlokvaška" naučená iba teoreticky. Získate v ňom prehľad o rôznych výživových smeroch. Čo ako človek, preferujúci rastlinnú stravu, veľmi oceňujem. S každou ďalšou lekciou sa dozviete nové a nové informácie, medzi ktorými začnete hľadať súvislosti, až sa postupom času vypracujete na komplexný pohľad na stravovanie. Predovšetkým by som chcela vyzdvihnúť veľmi zaujímavú a zábavnú formu lekcií, a to aj tú praktickú: pracovanie s myšlienkovými mapami a hrou ZOF.

Bc. Andrea Vlha

Hľadala som na internete kurz výživového poradcu. Ponuka kurzov bola rozsiahla, ale väčšinou všetky trvali iba tri mesiace. Až som narazila na kurz pána Jelínka Poradca pre výživu a suplementáciu, ktorý trval pol roka. Veľmi sa mi páčil svojim obsahom a rozsiahlosťou. Keďže sa oblasťou výživy zaoberám viac ako 10 rokov, rozhodla som sa ho absolvovať a tým si rozšíriť vedomosti. Kurz mi dal mnoho ďalších znalostí ohľadom výživy a suplementácie, teda nie iba základy. Lekcie boli zrozumiteľné. Najviac ma bavilo vytváranie jedálnych lístkov formou hry pre rôzne typy klientov. Musím tiež vyzdvihnúť všestranný prístup pána Jelínka k výžive, výbornú komunikáciu, jeho rady, tipy, podporu a tiež stály kontakt aj po absolvovaní kurzu. Teším sa na ďalšie kurzy a rozhodne odporúčam.