Hypertenze

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je rozšírený zdravotný problém. Postihuje ľudí rôzneho veku, výnimkou nie je ani detská populácia. Krvný tlak je sila, ktorú vyvíja krv pri prechode tepnami a žilami, meria sa v dvoch hodnotách:

1. Systolický.
Pri meraní ide o hornú hodnotu, dochádza k nej počas kontrakcie srdca (systoly), keď sa krv vypudzuje zo srdca do tepien.

2. Diastolický.
Nameraná nižšia hodnota, nastáva pri uvoľnení srdcového svalu.

Normálny krvný tlak sa udáva ako 120/80 (systolický/diastolický) alebo nižší. Krvný tlak bežne kolíše, je to prirodzená reakcia na podmienky, ktoré na nás pôsobia (cvičenie, stres, spánok, niektoré látky v strave...). Stav, pri ktorom je krvný tlak dlhodobo vysoký (zvyčajne 140/90 a viac), sa nazýva hypertenzia.

Príčiny vysokého krvného tlaku najčastejšie súvisia s psychosomatickou platformou (= prejavy stresu). Vplyv má však aj zdravotný stav jedinca, najmä nadváha, cukrovka, aterosklerotické zmeny ciev a zvýšená funkcia štítnej žľazy. Vysoký krvný tlak sa často vyskytuje počas tehotenstva, trpia ním dlhodobí fajčiari alebo organizmus reaguje na užívanie niektorých liekov (napr. hormonálnej antikoncepcie) a nesprávne stravovacie návyky (vysoký príjem alkoholu, soli, stimulantov).

Všeobecne platí, že muži sú k vysokému krvnému tlaku dvakrát náchylnejší ako ženy.

Vplyv stravy na vysoký krvný tlak

Strava má značný vplyv na hodnoty krvného tlaku, a to oboma smermi - zvyšovanie aj znižovanie. Najviac jeho hodnoty zvyšuje:

- Vysoká konzumácia alkoholu (naopak malé množstvo alkoholu má schopnosť rozširovať cievy a krvný tlak tak dočasne znížiť),

- Nadbytok soli - kuchynská soľ (chlorid sodný) je koncentrovaným zdrojom sodíka. Tento minerál viaže medzibunkovú vodu a zaťažuje tak kardiovaskulárny systém, čo vedie k zvýšeniu hodnôt krvného tlaku.

- Stimulanty - najproblematickejší je kofeín obsiahnutý v energetických nápojoch, káve alebo čiernom čaji.

Existujú aj potraviny, ktoré majú schopnosť do určitej miery znižovať hodnoty krvného tlaku. Typickými zástupcami sú cesnak, mučenka, harmanček, ibištek a niektoré adaptogénne byliny. Zo špecifických látok majú účinok horčík, draslík alebo koenzým Q10.

V kurze Výživový poradca sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia zostavovať jedálníčky, v ktorých pracujú s týmito potravinami a látkami s cieľom optimalizovať stravu tak, aby viedla k zníženiu vysokého krvného tlaku v potrebnom rozsahu. Aby to v praxi fungovalo, je nevyhnutné sa vyhýbať všetkým faktorom, ktoré prispievajú k hypertenzii - napríklad ak sa nezníži príjem soli, alkoholu alebo kávy a neobmedzí sa fajčenie, nemá optimalizácia stravovania v podobe prednostného zaraďovania vhodných potravín väčší zmysel.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Markéta Petrová

Kurz "Poradca pre výživu a doplnky výživy" je úžasný komplexný a úplný sprievodca, ktorý mi pomohol lepšie pochopiť ľudskú výživu, zdravie a doplnky výživy. Kvôli časovým obmedzeniam som si vybral online verziu kurzu, aby som mohol štúdium prispôsobiť svojmu času. Jednotlivé témy sú prehľadne, jednoducho a čitateľne spracované a veľmi sa mi páčili. Najviac si pochvaľujem systém myšlienkových máp, vďaka ktorému je každá lekcia oveľa jasnejšia a ľahšie zapamätateľná, a tiež sa zvýšila moja kreativita. Ak sa zaujímate o oblasť zdravej výživy a životného štýlu, potom je tento kurz určite to pravé.

Miroslav Zeman

Ako "fitnesák" sa okrem tréningu zaujímam aj o výživu, preto som sa rozhodol absolvovať kurz výživy a najviac ma na internete oslovila spoločnosť ATAC. Do odborníka na výživu som mal ďaleko, vedel som to, po začatí tohto kurzu sa mi to len potvrdilo - príliš veľa informácií, ktoré som nebol schopný tak rýchlo vstrebať. Veľmi sa mi páčili myšlienkové pochody, ktoré mi uľahčili učenie a prípravu na praktické testy. Hra ZOF je tiež neuveriteľne solídnym nástrojom na to, aby som si mohol osvojiť ďalšie veci z toho, čo som sa naučil, a dokázal ich aplikovať v reálnom živote. Zhrnuté, nič som nevedel a teraz konečne niečo viem. Kurz nám poskytne široký obzor a je len na nás, ktorý si vyberieme.

Šárka Šedá

Z kurzu pána Jelínka som bola doslova nadšená, predčil všetky moje očakávania. Po niekoľkých týždňoch štúdia tohto kurzu som vedel, že určite nebude posledný. Najviac ma zaujala (viem, že sa opakujem, ale inak sa to povedať nedá) hra na učiteľa ZOF, pretože jedna vec je niečo sa naučiť, druhá vec je vedieť to správne použiť v praxi, čo je v porovnaní s inými kurzami ďalšia vec, na ktorú kurzy pána Jelínka myslia. Ochota, priateľskosť, individuálny prístup - to je to, o čom sú kurzy Atac.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu