Hypertenze

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je rozšírený zdravotný problém. Postihuje ľudí rôzneho veku, výnimkou nie je ani detská populácia. Krvný tlak je sila, ktorú vyvíja krv pri prechode tepnami a žilami, meria sa v dvoch hodnotách:

1. Systolický.
Pri meraní ide o hornú hodnotu, dochádza k nej počas kontrakcie srdca (systoly), keď sa krv vypudzuje zo srdca do tepien.

2. Diastolický.
Nameraná nižšia hodnota, nastáva pri uvoľnení srdcového svalu.

Normálny krvný tlak sa udáva ako 120/80 (systolický/diastolický) alebo nižší. Krvný tlak bežne kolíše, je to prirodzená reakcia na podmienky, ktoré na nás pôsobia (cvičenie, stres, spánok, niektoré látky v strave...). Stav, pri ktorom je krvný tlak dlhodobo vysoký (zvyčajne 140/90 a viac), sa nazýva hypertenzia.

Príčiny vysokého krvného tlaku najčastejšie súvisia s psychosomatickou platformou (= prejavy stresu). Vplyv má však aj zdravotný stav jedinca, najmä nadváha, cukrovka, aterosklerotické zmeny ciev a zvýšená funkcia štítnej žľazy. Vysoký krvný tlak sa často vyskytuje počas tehotenstva, trpia ním dlhodobí fajčiari alebo organizmus reaguje na užívanie niektorých liekov (napr. hormonálnej antikoncepcie) a nesprávne stravovacie návyky (vysoký príjem alkoholu, soli, stimulantov).

Všeobecne platí, že muži sú k vysokému krvnému tlaku dvakrát náchylnejší ako ženy.

Vplyv stravy na vysoký krvný tlak

Strava má značný vplyv na hodnoty krvného tlaku, a to oboma smermi - zvyšovanie aj znižovanie. Najviac jeho hodnoty zvyšuje:

- Vysoká konzumácia alkoholu (naopak malé množstvo alkoholu má schopnosť rozširovať cievy a krvný tlak tak dočasne znížiť),

- Nadbytok soli - kuchynská soľ (chlorid sodný) je koncentrovaným zdrojom sodíka. Tento minerál viaže medzibunkovú vodu a zaťažuje tak kardiovaskulárny systém, čo vedie k zvýšeniu hodnôt krvného tlaku.

- Stimulanty - najproblematickejší je kofeín obsiahnutý v energetických nápojoch, káve alebo čiernom čaji.

Existujú aj potraviny, ktoré majú schopnosť do určitej miery znižovať hodnoty krvného tlaku. Typickými zástupcami sú cesnak, mučenka, harmanček, ibištek a niektoré adaptogénne byliny. Zo špecifických látok majú účinok horčík, draslík alebo koenzým Q10.

V kurze Výživový poradca sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia zostavovať jedálníčky, v ktorých pracujú s týmito potravinami a látkami s cieľom optimalizovať stravu tak, aby viedla k zníženiu vysokého krvného tlaku v potrebnom rozsahu. Aby to v praxi fungovalo, je nevyhnutné sa vyhýbať všetkým faktorom, ktoré prispievajú k hypertenzii - napríklad ak sa nezníži príjem soli, alkoholu alebo kávy a neobmedzí sa fajčenie, nemá optimalizácia stravovania v podobe prednostného zaraďovania vhodných potravín väčší zmysel.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Věra Michlíková

S kurzom som bola veľmi spokojná, aj keď mám radšej "živé" konzultácie, ale na on line formu som si zvykla.Veľmi sa mi páči, že nepreferujete len vegetariánstvo, vitariánstvo a podobne, ale myslíte aj na ľudí, ktorí sa chcú stravovať "normálne". Nie som fanúšikom extrémov, a preto ma váš prístup veľmi zaujal. S prímesou humoru bolo štúdium veľmi príjemné. Chcem pokračovať v štúdiu,veľmi ma láka Víkendový pôst alebo Dreamposture, ale momentálne mi to čas nedovoľuje... možno na budúci rok. Chcem vám veľmi pekne poďakovať za užitočných šesť mesiacov a teším sa na ďalšie.

PharmDr. Lenka Svobodová

www.eavkonzultace.cz/

Kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy bol skvelým doplnkom do mozaiky vedomostí, ktoré som získala za viac ako 20 rokov môjho poradenstva v oblasti zdravia. Kontext, ktorý bol počas kurzu prezentovaný tak, aby ho každý pochopil, mi pomohol v mojej poradenskej práci. Rôzne pohľady na človeka ako jednotlivca (ajurvéda, čínska medicína, krvné skupiny) neboli pre mňa úplne nové, ale veľké pozitívum vidím v ich výbornom komentári Mgr. Jelinek. Absolvovanie kurzu mi pomohlo uvedomiť si všetky súvislosti a inšpirovalo ma k ďalším zmenám v mojom životnom štýle. Vzhľadom na moje pracovné vyťaženie a veľkú rodinu mi veľmi vyhovovalo on-line štúdium z domu. Priebežne budem určite pokračovať v ďalších čiastkových kurzoch, teším sa na ne a odporúčam ich každému, kto chce urobiť niečo pre svoje zdravie.

Symůnková Miloslava

Kurz "Poradca pre výživu a výživové doplnky" bol naozaj skvelý a bol pre mňa veľkým prínosom v profesionálnom aj osobnom živote. Nasledoval kurz "Výživa detí". Za tento komplexný, ucelený prístup z oboch kurzov by som sa chcel poďakovať Mgr. Som veľmi vďačný za tento kurz. Zaujala ma jedinečná metóda výučby - používanie myšlienkových máp. Vďaka skvelému lektorovi som sa naučila pozerať na človeka ako na celok a ako je možné ovplyvniť stravou a správnym životným štýlom zdravie človeka. O tom, ako sa v tejto oblasti darí, hovorí pán Mgr. Mgr. Jelínek je skvelý profesionál, svoje kurzy vedie veľmi premyslene, zrozumiteľne a osobne. Dokonca aj vo veku 58 rokov som úspešne dokončil kurz, je pravda, že na začiatku bol kurz dosť náročný, ale všetko sa dá zvládnuť s pomocou vzdelávacieho systému "ATAC Courses" a priateľského lektora. Určite odporúčam všetky kurzy pána Jelínka všetkým, ktorí sa zaujímajú o zdravé, vyvážené a jedinečné stravovanie!

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu