Kurzy ATAC

Hypertenzia

Hypertenze

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je rozšírený zdravotný problém. Postihuje ľudí rôzneho veku, výnimkou nie je ani detská populácia. Krvný tlak je sila, ktorú vyvíja krv pri prechode tepnami a žilami, meria sa v dvoch hodnotách:

1. Systolický.
Pri meraní ide o hornú hodnotu, dochádza k nej počas kontrakcie srdca (systoly), keď sa krv vypudzuje zo srdca do tepien.

2. Diastolický.
Nameraná nižšia hodnota, nastáva pri uvoľnení srdcového svalu.

Normálny krvný tlak sa udáva ako 120/80 (systolický/diastolický) alebo nižší. Krvný tlak bežne kolíše, je to prirodzená reakcia na podmienky, ktoré na nás pôsobia (cvičenie, stres, spánok, niektoré látky v strave...). Stav, pri ktorom je krvný tlak dlhodobo vysoký (zvyčajne 140/90 a viac), sa nazýva hypertenzia.

Príčiny vysokého krvného tlaku najčastejšie súvisia s psychosomatickou platformou (= prejavy stresu). Vplyv má však aj zdravotný stav jedinca, najmä nadváha, cukrovka, aterosklerotické zmeny ciev a zvýšená funkcia štítnej žľazy. Vysoký krvný tlak sa často vyskytuje počas tehotenstva, trpia ním dlhodobí fajčiari alebo organizmus reaguje na užívanie niektorých liekov (napr. hormonálnej antikoncepcie) a nesprávne stravovacie návyky (vysoký príjem alkoholu, soli, stimulantov).

Všeobecne platí, že muži sú k vysokému krvnému tlaku dvakrát náchylnejší ako ženy.

Vplyv stravy na vysoký krvný tlak

Strava má značný vplyv na hodnoty krvného tlaku, a to oboma smermi - zvyšovanie aj znižovanie. Najviac jeho hodnoty zvyšuje:

- Vysoká konzumácia alkoholu (naopak malé množstvo alkoholu má schopnosť rozširovať cievy a krvný tlak tak dočasne znížiť),

- Nadbytok soli - kuchynská soľ (chlorid sodný) je koncentrovaným zdrojom sodíka. Tento minerál viaže medzibunkovú vodu a zaťažuje tak kardiovaskulárny systém, čo vedie k zvýšeniu hodnôt krvného tlaku.

- Stimulanty - najproblematickejší je kofeín obsiahnutý v energetických nápojoch, káve alebo čiernom čaji.

Existujú aj potraviny, ktoré majú schopnosť do určitej miery znižovať hodnoty krvného tlaku. Typickými zástupcami sú cesnak, mučenka, harmanček, ibištek a niektoré adaptogénne byliny. Zo špecifických látok majú účinok horčík, draslík alebo koenzým Q10.

V kurze Výživový poradca sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia zostavovať jedálníčky, v ktorých pracujú s týmito potravinami a látkami s cieľom optimalizovať stravu tak, aby viedla k zníženiu vysokého krvného tlaku v potrebnom rozsahu. Aby to v praxi fungovalo, je nevyhnutné sa vyhýbať všetkým faktorom, ktoré prispievajú k hypertenzii - napríklad ak sa nezníži príjem soli, alkoholu alebo kávy a neobmedzí sa fajčenie, nemá optimalizácia stravovania v podobe prednostného zaraďovania vhodných potravín väčší zmysel.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Martina Bušková

Keďže pracujem ako masérka a kozmetička, často som vypočúvaná na problematiku zdravia a výživy o ktorú sa zaujímam dlhé roky. Chcela som teda aspoň radiť profesionálne a na úrovni a nie iba získať papier. Pri svojej práci som zistila, že aj bolesti chrbta, alebo stav pleti sa nedá vytrhnúť z kontextu a treba človeka brať ako celok, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov. Preto mne oslovil kurz pána Martina Jelínka ktorý bol pre mne odpoveďou na všetky moje otázky o výžive a pozerá na problémy komplexne. Všetko čo som sa naučila mi pomáha aj v osobnom živote.

Soña Hamue

Už vyše dvoch rokov som márne hľadala kurz, ktorý by mi pomohol pri rozvoji mojej knihy zdravých receptov pre deti. Po vyštudovaní kuchárskej školy som vedela, že mojím snom je venovať sa zdravej výžive pre deti. Školu som vyštudovala v Mexiku, venujem sa aj vytváraniu zdravých receptov pre reštaurácie. Potom som už dlho hľadala on-line kurz, ktorý by bol zrozumiteľný a mohla ho študovať kdekoľvek av akúkoľvek hodinu, pretože som tiež mama a pracujem a cestujem medzi Európou a Mexikom. Kurz pána Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je naozaj jedinečný. Všetko je výborne vysvetlené, navyše zábavnou formou. Pochopíte, aké je dôležité rozumieť zdravej výžive a akým spôsobom sa starať o svoje telo. Bolo mi veľkou cťou sa kurzu zúčastniť, vrelo ho všetkým odporúčam! Všetkým z kurzu ATAC veľmi pekne ďakujem za ochotu pomôcť pri nejastnostiach.

Nela Peterková

Do kurzu som sa prihlásila s nadšením a zvedavosťou, ale už na začiatku kurzu som vedela, že to prekoná všetky moje očakávania. To, čo som nadobudla za znalostí na polročnom kurze poradcu pre výživu a suplementáciu, mi pomohlo pochopiť zložitú problematiku výživy a stal sa pre mňa odrazovým mostíkom pre môj nový smer v kariére, a to pracovať ako poradkyňa zdravej výživy. Po skončení kurzu ma to silne motivovalo k ďalšiemu štúdiu ešte s väčším nadšením ako na samotnom začiatku. Odporúčam ho teda všetkým, ktorí hľadajú kvalitný zdroj informácií aj precízne spracovaný výukový program.