Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Hypertenzia

Hypertenzia

Hypertenze

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je rozšírený zdravotný problém. Postihuje ľudí rôzneho veku, výnimkou nie je ani detská populácia. Krvný tlak je sila, ktorú vyvíja krv pri prechode tepnami a žilami, meria sa v dvoch hodnotách:

1. Systolický.
Pri meraní ide o hornú hodnotu, dochádza k nej počas kontrakcie srdca (systoly), keď sa krv vypudzuje zo srdca do tepien.

2. Diastolický.
Nameraná nižšia hodnota, nastáva pri uvoľnení srdcového svalu.

Normálny krvný tlak sa udáva ako 120/80 (systolický/diastolický) alebo nižší. Krvný tlak bežne kolíše, je to prirodzená reakcia na podmienky, ktoré na nás pôsobia (cvičenie, stres, spánok, niektoré látky v strave...). Stav, pri ktorom je krvný tlak dlhodobo vysoký (zvyčajne 140/90 a viac), sa nazýva hypertenzia.

Príčiny vysokého krvného tlaku najčastejšie súvisia s psychosomatickou platformou (= prejavy stresu). Vplyv má však aj zdravotný stav jedinca, najmä nadváha, cukrovka, aterosklerotické zmeny ciev a zvýšená funkcia štítnej žľazy. Vysoký krvný tlak sa často vyskytuje počas tehotenstva, trpia ním dlhodobí fajčiari alebo organizmus reaguje na užívanie niektorých liekov (napr. hormonálnej antikoncepcie) a nesprávne stravovacie návyky (vysoký príjem alkoholu, soli, stimulantov).

Všeobecne platí, že muži sú k vysokému krvnému tlaku dvakrát náchylnejší ako ženy.

Vplyv stravy na vysoký krvný tlak

Strava má značný vplyv na hodnoty krvného tlaku, a to oboma smermi - zvyšovanie aj znižovanie. Najviac jeho hodnoty zvyšuje:

- Vysoká konzumácia alkoholu (naopak malé množstvo alkoholu má schopnosť rozširovať cievy a krvný tlak tak dočasne znížiť),

- Nadbytok soli - kuchynská soľ (chlorid sodný) je koncentrovaným zdrojom sodíka. Tento minerál viaže medzibunkovú vodu a zaťažuje tak kardiovaskulárny systém, čo vedie k zvýšeniu hodnôt krvného tlaku.

- Stimulanty - najproblematickejší je kofeín obsiahnutý v energetických nápojoch, káve alebo čiernom čaji.

Existujú aj potraviny, ktoré majú schopnosť do určitej miery znižovať hodnoty krvného tlaku. Typickými zástupcami sú cesnak, mučenka, harmanček, ibištek a niektoré adaptogénne byliny. Zo špecifických látok majú účinok horčík, draslík alebo koenzým Q10.

V kurze Výživový poradca sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia zostavovať jedálníčky, v ktorých pracujú s týmito potravinami a látkami s cieľom optimalizovať stravu tak, aby viedla k zníženiu vysokého krvného tlaku v potrebnom rozsahu. Aby to v praxi fungovalo, je nevyhnutné sa vyhýbať všetkým faktorom, ktoré prispievajú k hypertenzii - napríklad ak sa nezníži príjem soli, alkoholu alebo kávy a neobmedzí sa fajčenie, nemá optimalizácia stravovania v podobe prednostného zaraďovania vhodných potravín väčší zmysel.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

František Mrkáček

Od raného veku som sa venoval rôznym športom, čo vo mne už od puberty vzbudilo záujem o zdravý životný štýl. Ten ma priviedol ku kulturistike, kde som si prvýkrát uvedomil, akú zásadnú úlohu zohráva strava pri dosahovaní výsledkov. To ma viedlo k intenzívnemu štúdiu a experimentovaniu v oblasti výživy, čo sa stalo mojou vášňou na viac ako desať rokov. V roku 2018 som objavil Wim Hofovu metódu, ktorá mi po prvýkrát umožnila zažiť zmenený stav vedomia a pocítiť transformačnú silu hormetického stresu. Táto skúsenosť ma naučila, že optimálne zdravie si vyžaduje rovnováhu troch pilierov: psychiky, stravy a pohybu. Bohužiaľ komfort a blahobyt často tieto piliere narúšajú, a preto by sme sa na ne v dnešnej dobe mali zamerať čo najviac. Aby som svoje znalosti ešte viac prehĺbil a mohol ich efektívne odovzdávať ďalej, absolvoval som odborný kurz výživového poradenstva ATAC u pána Jelínka, ktorý som zakončil štátnou autorizovanou skúškou. Tento kurz je premyslený do posledného detailu. Témy preberáte postupne a systematicky, deň za dňom. Každý deň navrhujete jedálničky na konkrétnu tému, čo vám pomáha vytvoriť jasnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať pestrý a prirodzený jedálniček – čo je niečo, čo dnešnej populácii často chýba. Každý mesiac musíte zložiť test, ktorý vás posunie do ďalšej fázy štúdia. Na záver kurzu je potrebné absolvovať záverečný test a vypracovať seminárnu prácu. Až potom je kurz dokončený. Tento kurz som si vybral nielen kvôli jeho kvalitnému obsahu, ale aj preto, že som u pána Jelínka cítil jeho celostný prístup a duchovný presah. Dnes pomáham svojim klientom orientovať sa v zdravej výžive, pochopiť princípy správneho stravovania a nájsť cestu k lepšiemu zdraviu i kvalitnejšiemu životu.

Mgr. Jana Filipovičová

Obohacujúce. To je to najlepšie slovo. O zdravie sa zaujímam už dlho, napriek tomu som získala nové informácie, ale hlavne ma tento kurz podnietil premýšľať oveľa kreatívnejšie. Zaujal ma prepracovaný a jednoduchý systém výučby, oceňujem možnosť konzultovať rôzne otázky nielen počas kurzu, ale aj do budúcna. Prax je predo mnou. Naozaj sa oplatilo investovať.

Martin Čerman

Spočiatku som šiel do kurzu s obavami, pretože výživa je skôr len môj koníček a žiadne oficiálne vzdelanie alebo prax v odbore nemám. Toto sa čoskoro ukázalo úplne zbytočné, pretože prvé týždne sú venované práve úplným základom a množstvo novej terminológie a novej látky je pri pravidelnom štúdiu a opakovaní bez problémov zvládnuteľné, vrátane záverečných testov. Veľmi oceňujem aj fakt že Mgr. Martin Jelínek sa nesnaží svoje postupy a svoj prístup prezentovať ako to jediné správne, ale skôr študentom dáva prehľad nástrojov, štýlov a možností v prístupe k stravovaniu, aby sa sami rozhodli, čo si vyberú. Následne si to môžu v ZOF aplikácii vyskúšať a porovnať so vzorovým jedálničkom, takže ZOF aplikácia takto vo svojej podstate supluje prácu s klientom a veľmi mi pomohla pochopiť ako funguje naučená teória v praxi. Záverom teda môžem okrem poradcov kurz odporučiť aj začiatočníkom, pre ktorých je to prvý takýto kurz, potreba je hlavne vytrvalosť a odhodlanosť dotiahnuť takto dlhý kurz do konca, inak nič. :)