Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Poruchy funkcie štítnej žľazy

Poruchy funkcie štítnej žľazy

Poruchy funkcie štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinná žľaza umiestnená na prednej strane krku pod štítnou chrupavkou. Pre kvalitu ľudského života je dôležitá preto, že produkuje kľúčové hormóny:

1. Trijódtyronín – obsahuje 3 atómy jódu, označuje sa ako T3.

2. Thyroxín - obsahuje 4 atómy jódu, označuje sa ako T4.
Tieto dve hormonálne látky zásadným spôsobom ovplyvňujú rast a vývoj . Pretože zasahujú do metabolizmu sacharidov, bielkovín a tukov, ich produkované množstvo riadi aj kvalitu metabolických dejov.

3. Kalcitonín - ovplyvňuje metabolizmus vápnika, má tak vplyv napríklad na hustotu kostí.

Pokiaľ dôjde k odklonu od rovnovážnej funkcie tohto orgánu, ovplyvní to chod celého organizmu na psychickej i fyzickej úrovni.

Najrozšírenejšie poruchy funkcie štítnej žľazy sú:

Hypotyreóza.
Je spôsobená nedostatkom hormónov, teda zníženou funkciou štítnej žľazy. Najčastejšie býva zapríčinená autoimunitným zápalom, u detí môže byť vrodená. Typickými príznakmi sú znížená vitalita, únava, zimomrivosť, nárast telesnej hmotnosti, spomalená črevná peristaltika a z nej vznikajúca zápcha.

Hypertyreóza (tyreotoxikóza).
Je spôsobená nadbytočnou produkciou hormónov, teda zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. Najčastejšou príčinou je autoimunitná reakcia organizmu. Typickými prejavmi sú zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, nervozita, nespavosť, vypadávanie vlasov, výrazný úbytok telesnej hmotnosti. Metabolizmus takto postihnutých sa zrýchľuje, toto sa prejaví aj na vzťahu k jedlu (rýchlejšie trávia a skôr pociťujú hlad). Často sa objavuje aj zvýšený výskyt osteoporózy.

U oboch porúch sa môže vyskytnúť zväčšenie štítnice - tzv. struma. Globálne štatistiky poukazujú na to, že poruchami funkcie štítnej žľazy trpia oveľa častejšie ženy.
Dysfunkcie štítnej žľazy sú liečené substitučnou terapiou. V prípade hypofunkcie je to podávanie liekov s obsahom špecifických hormónov, pri hyperfunkcii potom tyreostatiká s prípadným chirurgickým zákrokom či liečbou rádiojódom.

Vplyv stravy na funkciu štítnej žľazy

Okrem faktu, že štítnica cez produkciu hormónov ovplyvňuje využívanie živín v tele, platí aj to, že kvalita stravy v určitom rozsahu zasahuje do fungovania tohto orgánu. Najväčší vplyv majú nasledujúce faktory:

Príjem jódu.
Jód je súčasťou štruktúry tyroxínu a trijódtyronínu, dostatok tohto prvku v strave tak najväčšou mierou ovplyvňuje fungovanie celého orgánu. Uvádza sa, že nedostatkom jódu trpí na celom svete približne ¼ populácie, je preto potrebné koncepciu stravy upravovať aj v zmysle zaistenia jeho dostatočného množstva. Odporúčaná denná dávka pre dospelú populáciu je 150 mikrogramov, bohatými zdrojmi sú morské produkty (ryby, plody, riasy, soľ) alebo čierny žeriav (arónie).

Množstvo selénu.
Selén je súčasťou enzýmu, ktorý zaisťuje premenu tyroxínu na trijódtyronín. Množstvo selénu v strave tak ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy a s ňou aj celý metabolizmus. Obsah selénu v potravinách závisí od jeho množstva v pôde, čo je silne kolísavý faktor. Zaistiť preto dostatok selénu v bežnej strave je v niektorých častiach sveta problematický, platí to predovšetkým pre Európu, kde populácia trpí jeho nedostatkom. Na rozdiel od jódu, u ktorého štítna žľaza vykazuje schopnosť dobre znášať vyššie dávky, je možné so selénom ľahko predávkovať. Je preto vhodné dodržiavať jeho príjem na úrovniach výrazne neprevyšujúce hodnoty odporúčanej dennej dávky (55 mikrogramov).

Množstvo antioxidantov.
Príjem antioxidantov má nepriamy vplyv na fungovanie štítnej žľazy. Ich hlavná funkcia spočíva v potláčaní oxidačného stresu, ktorý má v prebytku vplyv na acidobázickú rovnováhu a produkciu stresových hormónov. Takáto situácia vyvoláva zápalové reakcie v tele, to ovplyvní aj hormonálnu reguláciu štítnej žľazy.

Množstvo a kvalita bielkovín.
Obsah bielkovín vrátane ich kvality ovplyvňuje fungovanie celého metabolizmu v zmysle rovnováhy medzi katabolickými a anabolickými pochodmi. Týka sa to aj štítnej žľazy, je preto nutné zaistiť v celodennom stravovacom režime taký príjem bielkovín, ktorý zodpovedá individuálnym potrebám každého človeka.

Pomery makroživín.
Podiel hlavných zdrojov energie pre bunky, teda sacharidov a tukov v strave, rozhoduje o tom, ako rýchlo sa bude vytvárať energia. Toto ovplyvní aj rýchlosť metabolických pochodov. Vyšší podiel tukov teda všeobecne spomaľuje energetické pochody, vysoké zastúpenie sacharidov (rolu ale hrá aj ich glykemická hodnota) naopak zrýchľuje metabolizmus. Na základe zmeny pomerov makroživín v jedálničku je možné nepriamo ovplyvňovať aj kvalitu fungovania štítnej žľazy.

Obsah antinutričných látok.
Niektoré antinutričné látky (konkrétne skupina strumigénov, niekedy tiež označovaná ako goitrogény) majú schopnosť narušovať funkciu štítnice a podporovať jej zväčšenie (pojom "strumigénna" vychádza z výrazu "struma"). Toto sa deje cez zablokovanie prísunu jódu do buniek, zníženie produkcie TSH (tyreotropného hormónu) alebo narušením funkcie enzýmu, ktorý viaže jód do hormónov produkovaných štítnou žľazou.

Najviac strumigénov sa nachádza v kapustovitej zelenine (brokolica, kapusta, ružičkový kel, karfiol, špenát, kvaka...), niektorých obilninách (kukurica, pohánka), semenách (ľan, píniové orechy), strukovinách (fazuľa, sója a jej produkty - mlieko, tempeh, tofu) či ovocie (jahody, hrušky, broskyne). Obsah strumigénnych látok v týchto potravinách je možné v určitom rozsahu znížiť tepelnými úpravami.

Konzumáciu týchto potravín by mali obmedzovať predovšetkým jedinci postihnutí dysfunkciou štítnice, u zdravých ľudí nehrozí zvýšené riziko nežiaduceho ovplyvnenia funkcie tohto orgánu.

Pretože majú na funkciu štítnej žľazy vplyv genetické faktory, stres, žiarenie či emocionálne rozpoloženie, je strava iba jednou z možností, ako môžeme funkciu štítnice vedome ovplyvňovať. Vedecké výskumy ale jednoznačne poukazujú na nemalý význam kvality stravovania, preto sa tejto téme venujeme aj v kurzoch Poradca pre výživu a Výživa v športe. Študenti sa na výučbovej hre ZOF učia vytvárať jedálničky, ktoré sú v súlade nielen s bežne prezentovanými požiadavkami na nutričnú vyváženosť (zaistenie dostatku jódu, selénu, bielkovín, antioxidantov, ale aj rovnováhu vo vzťahu s ďalšími charakteristikami ZOF). Strava má najväčší vplyv na preventívnej úrovni, zaistiť rovnováhu pri všetkých charakteristikách ZOF je tak celoživotná výzva. Ako zistíte pri praktickej tvorbe jedálničkov – našťastie nijako náročná.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Marek Fajstavr, Ph.D.

O vzdelávacom programe ATAC som sa dozvedel z vlastnej iniciatívy z jeho internetovej on-line propagácie webových stránok. Z hľadiska vlastných intuitívnych preferencií som logicky vybral ATAC. Asi každý máme v sebe nejakú predstavu, na základe ktorej potom podvedome selektujeme, čo je pre nás prínosné. Síce som nedostal žiadne odporúčania, ale ATAC úplne prirodzene "prešiel" mojím sitom. Martin Jelínek sa prezentuje na vysokej odbornej úrovni. Má široký multidisciplinárny rozhľad a okrem svojho odborového renomé sa prezentuje jasne, zrozumiteľne a predovšetkým atraktívnou formou. Vo veľmi širokom spektre ponúk som mohol nájsť množstvo programov, kurzov a projektov, ktoré komplexne pokrývajú takmer všetky oblasti zdravej výživy, metabolizmu a všeobecne filozofiu stravovania spájajúcej fyzické a psychické aktivity. Konkrétne aplikácia ZOF poskytuje snáď všetok servis aktivít a sprievodných efektov sprevádzajúci denný režim stravovania (a to od samotného nákupu, prípravy, receptov na varenie, konzumáciu, energetického príjmu, výdaja a celkovej dlhodobej analýze s rôznymi typmi exportov). Vychádza z toho, že naše stravovanie je zaťažené sociálnymi aspektmi a rutinnými vzorcami. Ponúkané kurzy neposkytujú iba informácie v oblasti výživového poradenstva, ale aj v kategórii podnikania, PR a manažmentu. Keďže oceňujem multidisciplinárny a flexibilný prístup v každej problematike ľudského organizmu (fyziológia, anatómia, psychológia atď.) a ako sa všetko premieta do osobného života, tak si veľmi vážim aj spôsob, akým Martin Jelínek a celý jeho kolektív komunikuje s klientmi a zákazníkmi. Veľmi si vážim osobný prístup, ústretovosť, otvorenosť aj celkovú energiu, ktorú do celkovej problematiky to investujú. Z toho všetkého je jasné, že je to životné povolanie.

Ondra a Míša Dobiáškovi

Predstavte si, aké by to bolo, mať učiteľa, ktorý pozoruhodným tempom osobne i profesne rastie už väčšiu polovicu svojho života, vedecký prístup západného sveta je jeho základňou, nie stropom, má odvahu ísť proti prúdu, ak ide prúd zlým smerom, vďaka obdivuhodnej šírke i hĺbke svojho poznania vás dokáže vzdelávať pútavo av súvislostiach, rozumie významu harmónie tela i mysle pre ľudské zdravie, svojou životosprávou je najlepším príkladom svojej vlastnej náuky, jeho reálne výsledky v pomoci ľuďom dávajú mnoho dôvodov mu pozorne počúvať, sám má však vo zvyku viac počúvať, než hovoriť, pokora, úsmev a rešpekt sú mu vlastnosťami najbližšími. Takto by sa dalo pokračovať, ale slová nestačia. Musíte to zažiť. Martin Jelínek je veľmi inšpiratívna osobnosť, ktorá nás – vždy akoby mimochodom – dokáže niečím novým fascinovať, kedykoľvek máme to privilégium sa s ním znova stretnúť. Za tých viac ako 10 rokov, čo sa od neho na rôznych frontoch učíme, ani za celú éru nášho akademického štúdia sme nespoznali kantora, ktorý by v človeku lepšie dokázal zapáliť lásku k poznaniu. Je veľmi cenné, že v Čechách už rastú nasledovníci jeho školy, lebo práve takí učitelia by mali stáť po boku každému, kto chce vedieť sebe či druhým zmysluplne hovoriť do toho, ako nakladať so svojím zdravím. Vďaka Kurzom ATAC sa taká šanca otvára aj vám.

Jana Chalupná

Za kurz veľmi ďakujem, bol úžasný, mnohé poznatky už zaraďujem do svojho života, a vzhľadom k tomu, že mám obchod so zdravou výživou, tak viem, že znalosti budem môcť uplatniť aj pri styku so zákazníkmi. Je veľmi fajn, že sa môžeme k učivu vracať a znalosti opakovať a prehlbovať. Som veľmi rada za túto možnosť a ešte raz veľmi pekne ďakujem za úžasné a prínosné štúdium. Prajem veľa ďalších spokojných absolventov vašich kurzov.