Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Bielkoviny

Bielkoviny

Bielkoviny sú najzložitejšou skupinou živín vôbec. Dôvodom je nielen ich štruktúra, ale aj funkcie, ktoré v tele plnia. Sú zložené z jednotiek nazývaných aminokyseliny. Na základe množstva týchto aminokyselín a ich relatívneho zastúpenia v jednotlivých potravinách sa hodnotí kvalita bielkovín.

Keďže bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami našich svalov, kĺbov, kože a vnútorných orgánov a telo si ich nedokáže samo vyrobiť (musia sa prijímať stravou), nemôžeme bez nich existovať. Je preto potrebné zaistiť v strave ich dostatočný príjem, najlepšie v pravidelných dávkach. Ak je v strave príliš málo alebo príliš veľa bielkovín, naruší sa metabolická rovnováha, ktorá ovplyvňuje všetky systémy v tele:

  • Pri nedostatku vzniká stav nazývaný katabolizmus. Prejavuje sa napríklad úbytkom svalového tkaniva, poškodením kvality kože alebo kĺbov a celkovou únavou.
  • Pri nadbytku bielkovín je telo vystavené veľkej záťaži, pretože bielkoviny sú energeticky najnáročnejšou zložkou na trávenie. Najviac sú zaťažené pečeň, obličky a tráviaci trakt a dochádza k posunu acidobázickej rovnováhy so všetkými dôsledkami. Najviac tým trpia športovci užívajúci veľké množstvo bielkovinových koncentrátov alebo osoby s vysokým podielom a objemom živočíšnych produktov v strave.

V praxi to znamená, že sa musíme naučiť zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré nám v konečnom dôsledku poskytnú dostatok (ale nie nadbytok alebo nedostatok) bielkovín. Túto výzvu niektorí riešia zložitými výpočtami, iní odhadom na základe vlastných skúseností. Faktom je, že správne množstvo bielkovín v strave vrátane ich kvality má najväčší vplyv na správanie ľudského metabolizmu a následne na celkové zdravie. Preto je potrebné zamerať pozornosť ich smerom, čo predpokladá základné znalosti o ich kvalite a zároveň o ich obsahu v rôznych potravinách, ktoré sú súčasťou našej stravy.

Bielkoviny sa vo veľkom množstve nachádzajú v mäse (asi 20 %), vajciach (asi 15 %), mliečnych výrobkoch (3-30 %), strukovinách (20-30 %), semenách (10-20 %), orechoch (asi 20 %) a obilninách (5-18 %). Na druhej strane, v zelenine a ovocí sú prítomné v absolútnom minime.

Cieľom, ktorý sledujeme v našich kurzoch, je snaha o rovnováhu v rôznych situáciách. V tomto ohľade sú bielkoviny zložkou, ktorá tvorí hlavné jadro, ku ktorému pri zostavovaní stravy pridávame určité množstvo sacharidov a tukov na základe rozhodnutia, či je strava vysokosacharidová alebo nízkosacharidová.

Čím poctivejšie sa budeme starať o takýto základ, tým úspešnejšie bude naše úsilie o kontrolu metabolických procesov a ovplyvňovanie zdravia prostredníctvom stravy. To sa dosiahne nielen správnym množstvom bielkovín v každom jedle a počas dňa, ale aj vhodným pomerom medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi. Pretože našu filozofiu staviame na princípe školy hrou, vytvorili sme na tento účel edukačnú aplikáciu ZOF, ktorá je elegantným pomocníkom pri zvládaní týchto pomyselných prekážok.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Romana Jakubcová

Pre mňa boli rozhodujúcimi faktormi samoštúdium doplnené o možnosť osobných stretnutí, a dĺžka kurzu, ktorá bola predzvesťou kvality. Získala som ucelené, zmysluplné informácie o stravovaní a jeho dôsledkoch doplnené o pohľad východných kultúr. Ohromným bonusom je komplexný prístup k informáciám, on-line poradňa, možnosť ďalšieho vzdelávania či spolupráce s pánom Jelínkom a ostatnými kolegami.

Robin Jastrzembski

Pána Martina Jelínka som spoznal pred niekoľkými rokmi na školeniach o prírodných doplnkoch stravy. Každá jeho prednáška bola veľkým obohatením s celkovým pohľadom na zdravý životný štýl. Preto, keď som narazil na kurz Poradca pre výživu a suplementáciu, bol pre mňa jasnou voľbou, ako sa ďalej rozvíjať. Najviac oceňujem možnosť študovať doma , tvorenie myšlienkových máp, formu každej lekcie prezentované profesionálne v zrozumiteľnom podaní pre širokú verejnosť a možnosť kedykoľvek sa obrátiť na pána Martina Jelínka, ktorý je pripravený pomôcť. Veľmi ďakujem a odporúčam.

Aleš Velich

Najväčšiu hodnotu som objavil až s odstupom času a zvyšujúcou sa praxou. Pre mňa bol najväčšou hodnotou komplexný, nestranný pohľad na kvalitu a pestrosť stravovania u nás. Rozšírenie základného povedomie o možnostiach hodnotenia a celkového pohľadu na telo a osobnosť človeka. Najväčšou pravdou bolo, že jedine telo klienta má pravdu v tom čo mu najviac vyhovuje. A všetko sa musí točiť okolo toho, že každý je iný a prešiel si rôznym vývojom a potrebuje v strave použiť pestrosť a striedmosť.