Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Bielkoviny

Bielkoviny

Bielkoviny sú najzložitejšou skupinou živín vôbec. Dôvodom je nielen ich štruktúra, ale aj funkcie, ktoré v tele plnia. Sú zložené z jednotiek nazývaných aminokyseliny. Na základe množstva týchto aminokyselín a ich relatívneho zastúpenia v jednotlivých potravinách sa hodnotí kvalita bielkovín.

Keďže bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami našich svalov, kĺbov, kože a vnútorných orgánov a telo si ich nedokáže samo vyrobiť (musia sa prijímať stravou), nemôžeme bez nich existovať. Je preto potrebné zaistiť v strave ich dostatočný príjem, najlepšie v pravidelných dávkach. Ak je v strave príliš málo alebo príliš veľa bielkovín, naruší sa metabolická rovnováha, ktorá ovplyvňuje všetky systémy v tele:

  • Pri nedostatku vzniká stav nazývaný katabolizmus. Prejavuje sa napríklad úbytkom svalového tkaniva, poškodením kvality kože alebo kĺbov a celkovou únavou.
  • Pri nadbytku bielkovín je telo vystavené veľkej záťaži, pretože bielkoviny sú energeticky najnáročnejšou zložkou na trávenie. Najviac sú zaťažené pečeň, obličky a tráviaci trakt a dochádza k posunu acidobázickej rovnováhy so všetkými dôsledkami. Najviac tým trpia športovci užívajúci veľké množstvo bielkovinových koncentrátov alebo osoby s vysokým podielom a objemom živočíšnych produktov v strave.

V praxi to znamená, že sa musíme naučiť zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré nám v konečnom dôsledku poskytnú dostatok (ale nie nadbytok alebo nedostatok) bielkovín. Túto výzvu niektorí riešia zložitými výpočtami, iní odhadom na základe vlastných skúseností. Faktom je, že správne množstvo bielkovín v strave vrátane ich kvality má najväčší vplyv na správanie ľudského metabolizmu a následne na celkové zdravie. Preto je potrebné zamerať pozornosť ich smerom, čo predpokladá základné znalosti o ich kvalite a zároveň o ich obsahu v rôznych potravinách, ktoré sú súčasťou našej stravy.

Bielkoviny sa vo veľkom množstve nachádzajú v mäse (asi 20 %), vajciach (asi 15 %), mliečnych výrobkoch (3-30 %), strukovinách (20-30 %), semenách (10-20 %), orechoch (asi 20 %) a obilninách (5-18 %). Na druhej strane, v zelenine a ovocí sú prítomné v absolútnom minime.

Cieľom, ktorý sledujeme v našich kurzoch, je snaha o rovnováhu v rôznych situáciách. V tomto ohľade sú bielkoviny zložkou, ktorá tvorí hlavné jadro, ku ktorému pri zostavovaní stravy pridávame určité množstvo sacharidov a tukov na základe rozhodnutia, či je strava vysokosacharidová alebo nízkosacharidová.

Čím poctivejšie sa budeme starať o takýto základ, tým úspešnejšie bude naše úsilie o kontrolu metabolických procesov a ovplyvňovanie zdravia prostredníctvom stravy. To sa dosiahne nielen správnym množstvom bielkovín v každom jedle a počas dňa, ale aj vhodným pomerom medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi. Pretože našu filozofiu staviame na princípe školy hrou, vytvorili sme na tento účel edukačnú aplikáciu ZOF, ktorá je elegantným pomocníkom pri zvládaní týchto pomyselných prekážok.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Lucie Mutinská

Hľadala som taký kurz pre výživových poradcov, ktorý má výborné referencie, je vedený skúseným profesionálom a praktikom, a ktorý by mi poskytol oveľa viac než len status výživového poradcu. Moje nároky boli o to vyššie, že oblastí výživy a vzťahom výživy a zdravia sa už dlhá roky aktívne sama zaoberám. Profesne sa venujem homeopatiu a celostnému liečenie, prešla som napríklad aj kurzy makrobiotiky, profesionálne pekla celozrnný kváskový chlieb pre biopredajne a ľudí v širokom okolí, mám dlhoročné a bohaté osobné skúsenosti s vegetariánskou i vegánskou stravou. Mala som predstavu o takom kurze, ktorý by všetky tieto skutočnosti zohľadnil a začlenil a zároveň ma posunul ešte ďalej. Mala som teda na kurz také vysoké nároky, že bežne ponúkané kurzy vôbec nezapadali do mojej predstavy o ďalšom štúdiu výživy. Zavolala som preto Margit Slimákové, skúsených špecialistke na výživu, aby som jej popísala svoju situáciu a poprosila jej o radu. Odporučila mi buď štúdium v zahraničí alebo u Martina Jelínka. Vzhľadom k tomu, že mám 6 detí a do zahraničia by bolo komplikované odísť, tak som zvolila štúdium u Martina Jelínka. Verím, že práve tento kurz zodpovedá vysokej úrovni niektorých uznávaných zahraničných kurzov a povedala by som, že v mnohom je aj prekonáva radom presahov do rôznych, špecifických oblastí problematiky výživy. Zo štúdia som bola doslova nadšená. Vo všetkých ohľadoch splnilo moje očakávania a mnohokrát ich aj prekonalo. Lektor Martin Jelínek bol vždy otvorený a po celú dobu neúnavne odpovedal na všetky naše otázky osobne aj formou e-mailov či telefonických hovorov. Vždy nazerá na problém zo všetkých možných uhlov pohľadu, čo je pre každého účastníka veľmi inšpiratívne a obohacujúce. Osobné stretávanie s lektorom pre nás bola veľkým prínosom nielen vďaka know-how, ktoré sme si z nich odnášali, ale aj vďaka skvelej atmosfére, ktorá tam zakaždým bola. Veľmi intenzívna a informačne nabitý kurz trval celých dlhých 7 mesiacov (is vypracovaním záverečnej práce) - mala som tak dostatok času, aby som do seba mohla vstrebať všetky informácie. Kurz ma veľmi obohatil a inšpiroval k nájdeniu smeru, ktorým sa chcem ďalej vo svojom profesnom i osobnom rozvoji uberať. Týmto vám Martine ešte raz veľmi ďakujem!

JUDr. Martina Mikolajczyková

V snahe získať informácie o zdravom spôsobe stravovania a jeho možného začlenenia do života našej rodiny som získala z rôznych zdrojov veľa informácií, ale neboli ucelené a občas nedávali zmysel. Riešenie som našla v tomto kurze. Veľmi si cením ďalšie nadstavbové kurzy, ktoré vzdelanie významne prehlbujú.

Hana Vašíčková

Mojím snom je užiť si život v zdraví. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla absolvovať kurz výživového poradenstva. Keď som objavila kurzy ATAC, bolo rozhodnuté. A rozhodne neľutujem! Najviac oceňujem možnosť online štúdia a systém - myšlienkové mapy, vďaka ktorým bolo učenie hrou , ďalej poskytnuté zázemie a možnosť nadstavbových kurzov.