Kurzy ATAC

Cholesterol

Cholesterol

Cholesterol je látka, ktorej význam pre ľudské zdravie sa často spomína najmä pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Malá časť cholesterolu sa prijíma v živočíšnej strave (najbohatšími zdrojmi sú vnútornosti a vajcia), ale prevažnú väčšinu (približne 90-95 %) si telo vytvára samo (v pečeni). Ak z akéhokoľvek dôvodu (obmedzenia v stravovaní) neprijímame žiadny cholesterol, telo má schopnosť zvýšiť vlastnú produkciu, v skutočnosti tak jeho nedostatok nehrozí.

Cholesterol je východiskovou látkou pre produkciu niektorých hormónov. Je základnou zložkou žlčových kyselín, bez ktorých nie je možné tráviť potravu, okrem iného sa z neho tvorí vitamín D. Pomáha tiež telu spracovávať tuky a je kľúčovou zložkou pri tvorbe bunkových membrán. V krvi sa prenáša prostredníctvom látok nazývaných lipoproteíny. Podľa hustoty sa delia na:

1. Lipoproteíny s vysokou hustotou - označované ako HDL (high density lipoprotein),
2. Lipoproteíny s nízkou hustotou - LDL (low density lipoprotein),
3. Lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou - VLDL (very low density lipoprotein).

Zo strany medicíny sa všeobecne prezentuje, že je potrebné sledovať nielen hladinu celkového cholesterolu, ale aj pomer HDL a LDL.
Hlavnou úlohou LDL cholesterolu je prenášať túto látku z krvi do okolitých tkanív, zatiaľ čo úlohou HDL nosiča je prenášať prebytočný cholesterol do pečene, kde sa rozkladá. Nadbytok LDL v porovnaní s HDL sa ľahko oxiduje a má schopnosť prednostne sa ukladať v tzv. sklerotických plakoch v stenách ciev, čo vedie k ateroskleróze (= kôrnatenie tepien a ciev). Tým sa zužuje priechodnosť ciev a dochádza k poruchám prietoku krvi, čo môže viesť k infarktu alebo mŕtvici. Z týchto dôvodov sa LDL cholesterol bežne označuje ako "zlý" a HDL cholesterol ako "dobrý".

Vplyv stravy na cholesterol

Poruchy metabolizmu cholesterolu (ktoré zahŕňajú celkový nadbytok cholesterolu vrátane zvýšených hladín LDL) sa dajú ľahko riešiť úpravou životného štýlu a telo môže na takýto správne nastavený režim reagovať veľmi pružne. Dôležité je pravidelné cvičenie, vhodnejšia je aeróbna aktivita. Zároveň je nevyhnutné kontrolovať prejavy stresu.
V strave má preukázateľne vplyv hneď niekoľko faktorov:

 • Obmedzenie konzumácie zdrojov cholesterolu.
  Platí to najmä pre vnútornosti a vajcia (žĺtok). Samotné zníženie príjmu tejto látky však vo väčšine prípadov situáciu nevyrieši.
 • Zníženie príjmu potravín, ktoré zvyšujú oxidáciu.
  Platí to najmä pre zdroje nadbytočných tukov (= vyprážané jedlá) a nadbytočných cukrov (= sladkosti).
 • Dostatok antioxidantov.
  Ich zvýšený príjem znižuje prejavy oxidácie. Tým sa zabráni tomu, aby väčšie množstvo LDL cholesterolu podľahlo tomuto procesu a podporilo tvorbu a ukladanie tukových plakov v tepnách a cievach. Hlavnými zdrojmi sú zelenina, ovocie, naklíčené potraviny alebo vhodne zvolené výživové doplnky.
   
 • Zvýšený príjem vlákniny.
  To platí nielen pre vlákninu ako celok. Obzvlášť dôležitá je rozpustná forma, pretože sa preukázalo, že má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi (= znižuje ju). V strave to znamená pravidelnú prítomnosť vybraných druhov zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných výrobkov.
   
 •  Úprava množstva niektorých tukov.
  Ide najmä o zvýšenie príjmu omega-3 tukov a zníženie podielu omega-6 tukov. Vzájomný pomer týchto mastných kyselín sa bežne používa ako indikátor kvality stravy pri zvýšenej hladine cholesterolu a tukov v krvi.

Pri úprave metabolizmu cholesterolu nie je v strave veľa pravidiel, ktoré treba dodržiavať. Pri snahe dosiahnuť nutričné ​​optimum na všetkých úrovniach ale vzniká výzva. Tej je rozumné čeliť pomocou výživového softvéru, ktorý dokáže posúdiť všetky požadované faktory. Dodržiavanie len všeobecných pravidiel totiž nestačí, pretože bez podrobného monitorovania množstva určitých živín nie je možné zabezpečiť ich správne zastúpenie. Typickým príkladom je pomer omega-3 a omega-6, ktorý sa odporúča približne 1:3. Študenti na našich kurzoch majú k dispozícii pomocníka v podobe výučbovej aplikácie ZOF, ktorá meria všetky tieto dôležité parametre - zastúpenie a pomer mastných kyselín, množstvo cholesterolu, rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, hodnoty antioxidantov a mnohé ďalšie. Takto sa naučia vytvárať stravu, ktorá môže zabrániť kardiovaskulárnym ochoreniam - najväčšiemu zabijakovi súčasnosti.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Edita Michalčáková

Som učiteľkou jogy a strava s ňou veľmi úzko súvisí. Na svojich kurzoch jogy a tiež na hodinách jogy stretávam rôzne typy ľudí. Väčšina z nich sa stravou zaoberá alebo sa ňou začne zaoberať po určitom čase. V tom mi veľmi pomohol kurz výživového poradcu pána Jelínka, kde som si zorganizovala stravu ako vegánka, ale aj naďalej ma vedie, hoci v inej oblasti, aby som mohla pomáhať ľuďom, ktorí so mnou cvičia jogu. Je veľmi dôležité, čo a ako jete. Kurzy ATAC sú úžasné z hľadiska nestrannosti, pretože každý je originál a každý sme iný. Prístup pána Jelinka je úžasný a ľudský... Kurzy mi veľmi pomohli a mám ich na celý život. Ďakujem veľmi pekne :-)

Mgr. Viera Krčmáriková

Ďakujem vám za možnosť dozvedieť sa veľa o výžive a otvoriť si tak dvere do ďalšej oblasti, ktorá ma zaujíma. Okrem svojej práce pracujem aj ako inštruktorka skupinových cvičení. Čoraz častejšie sa stretávam s klientmi, ktorí majú záujem o výživové poradenstvo, preto som sa rozhodla spojiť tieto dve oblasti do jednej a bolo to správne rozhodnutie. Možnosť absolvovať tento kurz online bola pre mňa najlepšou voľbou, ako zvládnuť štúdium popri práci a vedľajších aktivitách. Kurz mi veľmi pomohol pochopiť, ako vlastne funguje naše telo, ale najmä metabolizmus, a ako môžeme nájsť správnu cestu prostredníctvom stravy, aby sme vyriešili mnohé zdravotné problémy a cítili sa dobre. Učebné osnovy boli dostatočne vysvetlené a posilnené aplikáciou teórie vytvorením jedálnych lístkov prostredníctvom konkrétnych problémov, s ktorými sa stretávame v praxi. Veľmi oceňujem snahu o vysvetlenie základov výživy a viacerých výživových smerov, či už z pohľadu filozofie tradičnej čínskej medicíny alebo ajurvédy. Hoci som úspešne absolvovala základy a tak trochu som sa k tomu dopracovala, teším sa na ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti a verím, že všetky informácie, ktoré pomohli nielen mne, pomôžu aj mojim budúcim klientom.

Martin Linda

O tom, ako sa v tejto oblasti darí, hovorí pán Mgr. Martin Jelínek nastavil latku v oblasti vzdelávania naozaj vysoko. Ide o kvalitný a prepracovaný vzdelávací systém, ktorý zaujíma a učí základné informácie z oblasti zdravia a výživy. Som veľmi rada, že som mohla absolvovať tento kurz, pretože to bola skvelá skúsenosť od začiatku až do konca. Už pred niekoľkými rokmi som mala chuť vzdelávať sa v tejto oblasti, ale tento kurz ma posunul na novú úroveň v hľadaní informácií o výžive a zdraví. Kvantum vedomostí by mohlo byť premyslene spracované menším počtom osôb, keby nebolo myšlienkových máp a svedomito vypracovaných letákov s občasnou zábavnou prezentáciou informácií. Podarilo sa v nej skĺbiť formu spracovania, kvalitný zdroj informácií, otvorený rôznym smerom, a zaujať študenta. O tomto kurze by sa dalo napísať veľa pozitívnych informácií, ale myslím si, že najlepšia je osobná skúsenosť. Ešte raz by som chcel poďakovať Martinovi Jelínkovi za tento kurz a jeho ústretový, trpezlivý prístup k študentom.