Kurzy ATAC

Úvod / Ako sa u nás študuje / Čo by mal vedieť výživový poradca

Čo by mal vedieť výživový poradca

Co by měl znát poradce pro výživu

V súčasnosti sa titulom "výživový poradca" pýši takmer každý. Nie je to prekvapujúce, pretože sa nachádzame v období trendového vzostupu záujmu o zdravý životný štýl, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj racionálne stravovanie. Z tohto hľadiska je pochopiteľné, že čoraz viac ľudí má záujem vzdelávať sa v tejto oblasti a navyše odovzdávať svoje skúsenosti ďalej.

Ak pominieme štatisticky významnú a zároveň nezničiteľnú skupinu ľudí, ktorí majú zarytú tendenciu do všetkého kecať bez toho, aby o probléme čokoľvek vedeli, zostane nám tzv. zdravé jadro. To znamená, že jednotlivci, ktorí majú záujem, študujú a predovšetkým nie sú leniví hľadať spôsoby, ako optimálne ovplyvniť metabolizmus prostredníctvom výživy.

A tu sa vynára zásadná otázka, ktorá má určitý význam: Čo by mal takýto človek vedieť, aby mohol z pozície vedomostí tvrdiť, že vie ovplyvňovať metabolické procesy v tele prostredníctvom stravy?

Odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá:

1. Musí mať základné znalosti anatómie.

Nie je možné upravovať stravu s cieľom ovplyvniť zdravie a nevedieť nič o tom, ako sa ktorákoľvek zložka správa v konkrétnej časti tráviaceho traktu. A v skutočnosti nemusí ísť o žiadne hlboké alebo odborné znalosti. Ako typický príklad si zoberme dokola opakovaný nezmysel, že kombinácia ovocia a obilnín v žalúdku kvasí, a preto je nevhodná na bežnú konzumáciu. Tráviaci trakt zdravého človeka dokáže tieto diskutované kombinácie potravín spracovať bez problémov. Odporúčanie vyhýbať sa týmto potravinám je preto úplne zbytočné a nebezpečné - vyvolávajú na psychosomatickej úrovni obavy a stres, ktoré nám potom ubližujú mnohými rôznymi spôsobmi.

2. Musia poznať základné vlastnosti potravín.

Nejde len o nutričné zloženie, energetický obsah alebo hodnoty glykemického indexu a záťaže. Hoci ide o veľmi dôležité informácie, ktoré nám veľa napovedajú o vlastnostiach potravín, zďaleka nie sú vyčerpávajúce. Aby bolo možné manipulovať so stravou v prospech kontroly správania organizmu, je potrebné poznať aspoň ich vplyv na acidobázické tendencie, ktoré neustále prebiehajú v tele, ich úroveň stráviteľnosti, termický vplyv alebo ich energetické tendencie v zmysle čínskych koncepcií jin a jang. Každá z týchto vlastností ovplyvňuje správanie jednotlivých buniek nášho tela určitým spôsobom. Bez týchto znalostí nikdy nevytvoríme skutočne funkčný a flexibilný stravovací systém.

3. Mal by poznať, ako jednotlivé zložky stravy ovplyvňujú správanie konkrétnych častí tela a celku.

Ľudia majú absolútne "úžasnú" schopnosť a tendenciu nechať sa manipulovať názormi, ktoré majú úplne iracionálny základ. V oblasti stravovania to platí dvojnásobne. Existuje nespočetné množstvo rôznych diét, ktoré v drvivej väčšine prípadov vymysleli ľudia s jediným cieľom - zarobiť peniaze. Na všeobecnej úrovni existujú tri základné typy diét - s vysokým obsahom sacharidov, s vysokým obsahom tukov a s vysokým obsahom bielkovín. Líšia sa len obsahom základných makroživín v strave - bielkovín, sacharidov a tukov. V závislosti od nastavených pomerov týchto živín ovplyvníme správanie buniek určitým smerom a spôsobom. Toto je absolútny základ, z ktorého vychádza každý stravovací režim, ktorý si zvolíme. Všetko ostatné - teda obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov alebo fytochemikálií, ktoré sú prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou potravín - je až na druhom mieste.

Z tejto pozície musíme vedieť, ako sa počas trávenia spracovávajú bielkoviny, ako sa metabolizujú sacharidy a ako sa správajú tuky. Okrem toho je užitočné poznať význam jednotlivých vitamínov, vplyv minerálov na metabolizmus a účinky antioxidantov a fytochemikálií na metabolické prejavy.

Niektorým sa to môže zdať príliš zložité a obsahovo náročné. V skutočnosti ide o nevyhnutné základy. Podobne ako keď sa učíme riadiť vozidlo a zistíme, že potrebujeme vedieť, že existuje volant, pedále a dopravné značky.

4. Mal by sa zaujímať o vzťah medzi emóciami a chuťovými preferenciami v rôznych situáciách.

Vytvorenie návrhu jedálníčka, ktoré je "technicky" správne vo všetkých známych vlastnostiach a funkciách, je pomerne jednoduché. Prevedenie takejto teórie do praxe si však vyžaduje to, čo na bežnej úrovni nazývame empatia. To znamená schopnosť vcítiť sa do potrieb tela a mysle, ktoré sa často nechovajú podľa očakávania alebo plánu.

Ľudské telo (a to platí pre všetky biologické systémy) sa nespráva ako programovateľný stroj. Disponuje pružnosťou (flexibilitou) a schopnosťou prispôsobiť sa (adaptabilitou). Emócie, ktoré neustále vznikajú v mysli, zásadne ovplyvňujú správanie celého tela. Výsledkom sú napríklad situácie, keď nás trápia nekontrolovateľné chute na sladké alebo slané jedlá. Ak nie sme schopní takéto správanie dekódovať a naučiť sa mu predchádzať, ani tá najlepšia diéta nebude dlhodobo správne fungovať.

Čím viac sa s týmito oblasťami oboznámime, tým viac nových poznatkov objavíme v našich možnostiach stravovania. Zároveň zistíme, že naše názory stoja na pevných základoch a nenecháme sa ovplyvniť žiadnymi manipuláciami v oblasti komerčných diét. A to je pozícia, z ktorej si môžeme dovoliť radiť iným ľuďom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Gabriela Žídková

Pred 5 rokmi som sa viac začala zaujímať o zdravý životný štýl a posilňovanie. Po celý čas som hľadala informácie najmä na internete a čítala rôzne články. Pred rokom som chcela svoje znalosti prehĺbiť a získať väčší rozhľad. Narazila som na kurzy pána Jelínka, ktoré boli veľmi netradične poňaté. Celkovo sa mi veľmi dobre pracovalo s aplikáciou ZOF, vytváranie jedálnička bolo prínosné do nasledujúcej praxe. Veľmi ma zaujal holistický prístup, ktorý mi pomohol vidieť veci inak a hľadať príčinu aj v psychickej stránke človeka. Bola som veľmi rada aj za vecné informácie ohľadom podnikania vo výživovom poradenstve. V prípade nejasností či otázok bol pán Jelínek pohotový a vždy všetko vysvetlil, objasnil. Ďakujem za možnosť absolvovania kurzu a získania veľkého množstva informácií.

Ing. Karolina Kallmünzerová

Veľmi mi vyhovuje permanentnosť kurzov, možnosť vybrať si špecifický podľa aktuálnej potreby. Ak ste zvedavý študent, čaká vás vo finále ona vytúžená komplexnosť. A o to ide predovšetkým.

Aleš Velich

Najväčšiu hodnotu som objavil až s odstupom času a zvyšujúcou sa praxou. Pre mňa bol najväčšou hodnotou komplexný, nestranný pohľad na kvalitu a pestrosť stravovania u nás. Rozšírenie základného povedomie o možnostiach hodnotenia a celkového pohľadu na telo a osobnosť človeka. Najväčšou pravdou bolo, že jedine telo klienta má pravdu v tom čo mu najviac vyhovuje. A všetko sa musí točiť okolo toho, že každý je iný a prešiel si rôznym vývojom a potrebuje v strave použiť pestrosť a striedmosť.