Kurzy ATAC

Termický vplyv stravy

Termický vplyv stravy

Jedna zo zaujímavých vlastností potravín, s ktorou už dlhé tisícročia pracujú niektoré východné kultúry a ktorá sa do povedomia modernej vedy dostáva veľmi pomaly, je ich termický vplyv na organizmus. Vychádza z faktu, že väčšina potravín má schopnosť vyvolávať po konzumácii pocity tepla alebo chladu v tele. Táto vlastnosť stravy ovplyvňujúca správanie metabolizmu je v poradí piatym pravidlom Zóny optimálneho fungovania, na princípoch ktorých učíme záujemcov celostnému prístupu k stravovaniu a zdraviu.

Pri bližšom skúmaní tejto charakteristiky sa zistilo, že za výsledkom stojí spektrum niektorých faktorov. U väčšiny rastlín sú to predovšetkým rôzne fytochemické látky, všeobecne potom zloženie bielkovín, štruktúra sacharidov, úroveň stráviteľnosti potraviny, pri ktorej sa uvoľňuje energia potrebná na vyvolanie tohto efektu, v neposlednom rade aj energetická charakteristika (jin a jang).

Termický vplyv stravy

 

Nadpolovičná väčšina odborníkov zaoberajúcich sa výživou túto vlastnosť nerešpektuje a vôbec ju neberie do úvahy. Často ju dokonca odbúdajú argumentom, že sa jedná o nezmysel a nemerateľný parameter. Tak ako vo väčšine iných prípadov majú pravdu iba sčasti, konkrétne až v druhom tvrdení. Teda že sa bavíme o nemerateľnom parametri. To, akým spôsobom bude potravina po jej konzumácii vyvolávať pocity tepla alebo chladu, poprípade či sa bude prejavovať termicky neutrálne, záleží na mnohých faktoroch a nie je vyjadriteľné konkrétnou veličinou. Jedinou spätnou väzbou tak zostáva vlastný pocit po konzumácii danej potraviny.

Schopnosť potravín ovplyvňovať skrze sympatický a parasympatický systém autonómnej nervovej sústavy pocity tepla a chladu na sebe pocíti v určitom rozsahu úplne každý. Typickým príkladom sú ochladzujúce pocity po vypití piva uprostred zimy (osviežujúce v lete), poprípade horúco po zjedení chilli papričky. Aj napriek tomu, že spomíname extrémy, podobnú schopnosť, ale v menšom rozsahu, má prevažná väčšina potravín (s výnimkou neutrálnych).

S určitou mierou rozptylu tak môžeme definovať potraviny s horúcim alebo ohrievajúcim účinkom, na opačnom póle potom nájdeme osviežujúce a ochladzujúce skupiny. Zvyšok pripadá na neutrálne pôsobenie, kedy sa potravina po konzumácii termicky v tele neprejavuje.

U tohto pravidla platí, že termický účinok potravín je silne subjektívny a je ovplyvňovaný širokým spektrom faktorov. Je preto vhodnejšie sa naučiť tieto parametre odvodzovať, než sa učiť naspamäť. Na toto dbáme aj pri výučbe – aplikácia ZOF, na ktorej sa študenti našich kurzov učia vytvárať rôzne stravovacie režimy, vie vyhodnocovať termický vplyv potravín. Výsledná hodnota je ale vždy orientačná a potreba počítať s tým, že v praxi môže byť výsledok mierne odlišný.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Lucie Němečková

Zdravým životným štýlom sa zaoberám 12 rokov a priviedli ma k tomu chronické zdravotné problémy. Výživa sa veľmi rýchlo stala mojím najväčším koníčkom av poslednej dobe aj zamestnaním. Dlho som hľadala kurz, ktorý by mi priniesol ďalšiu inšpiráciu, informácie a možnosť osobnostného rozvoja v tejto oblasti. Kurz Martina Jelínka Poradca pre výživu bez najmenšieho preháňania predčil všetky moje očakávania a to veľmi širokým záberom, profesionalitou, výborne spracovanými materiálmi, ku ktorým sa vo svojej praxi vraciam, aj možnosťou konzultácií a ďalšieho rozvoja.

Ing. Marta Veselá

Po absolvovaní rekvalifikačného kurzu "Poradenstvo pre výživu" som hľadala kurz, s ktorého pomocou by som si doplnila chýbajúce znalosti. Hlavným kritériom pre mňa bol pohľad na výživu človeka holistickým spôsobom, rešpektovanie individuality človeka a využívanie skúseností Tradičnej čínskej medicíny a Ayurveda. To všetko som v lekciách kurzu našla. Prihlásiť sa na dištančnú štúdium kurzu "Poradenstvo pre výživu a suplementáciu" organizovanom pánom Jelínkom bola jedna z najlepších vecí, ktoré som tento rok urobila. Niektoré lekcie by som síce uvítala rozsiahlejšie alebo podrobnejšie a chýbalo mi aj viac prax, celkovo ale hodnotím kurz ako skvelý. Prístup pána Jelínka, jeho znalosti a schopnosť vysvetliť všetko, čo sme potrebovali, sú úplne úžasné. Možnosť využívať online poradňu aj po skončení kurzu je k nezaplatenie. Každému, kto sa o zdravú výživu trochu zaujíma, kurz odporúčam.

Kateřina Budínská

Pri výbere štúdia u pána Mgr. Martina Jelínka ma oslovila možnosť študovať alternatívne postupy stravovania,ako je vegetariánstvo,vegánstvo a princípy tradičnej čínskej medicíny. Bola som milo prekvapená prístupom a skvelou atmosférou pri stretnutiach a som veľmi vďačná, že som si vybrala práve toto štúdium. Dostala som možnosť pozrieť sa na výživu z mnohých pohľadov a bolo to pre mňa veľmi prínosné. Týmto chcem ešte raz poďakovať a teším sa na ďalšiu spoluprácu.