Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Stráviteľnosť

Stráviteľnosť

Straviteľnosť

Každá potravina, ktorú máme možnosť jesť, musí byť spracovaná tráviacim traktom. Jednotlivé živiny sa metabolizujú, celý tento proces vyžaduje určité množstvo energie, času a námahy zo strany zažívacieho ústrojenstva. Tieto parametre nazývame súhrnným označením „ stráviteľnosť “, jedná sa v rade o štvrté pravidlo Zóny optimálneho fungovania.

Straviteľnosť jedla hodnotíme na dvoch základných úrovniach. Ako dielčie časti sú pomerne jednoducho pochopiteľné, v rámci celku sa jedná o dva na prvý pohľad odporujúce si parametre:

  1. Prvou časťou definície stráviteľnosti je faktor, ktorý je merateľný a číselne vyhodnotiteľný. Ide o množstvo energie, ktoré je nútený tráviaci trakt vydať na strávenie potravy. Meria sa v kJ alebo kcal.
    Všeobecne tu platí, že najviac energie telo vydá na strávenie bielkovín - a to približne 30 % z celkového množstva energie nachádzajúcej sa v proteínoch. Podstatne menej je to u sacharidov (cca 8 % ) a najmenej u tukov (približne 4 % ).
    V tomto smere vyzerá škála náročnosti trávenia potravín približne nasledovne (od najnáročnejšie po najľahšie stráviteľné):

    Chudé mäso červené – chudé mäso biele – tučné mäso – vajcia – tvaroh – syry – strukoviny – ryby – plody mora – orechy a semená – obilniny – kyslé mliečne výrobky – zelenina – huby – ovocie.

  2. Druhá časť definície a vnímania významu pojmu „stráviteľnosť“ sa spája s nemerateľnou charakteristikou, ktorá vychádza z obsahu vlákniny v potravine, konkrétne jej nestráviteľnej formy, a sčasti aj obsahu antinutričných látok (zlúčenín, ktoré znižujú nutričnú hodnotu potravín av určitom rozsahu komplikujú celý proces trávenia):

    Všeobecne platí – čím viac nerozpustnej vlákniny potravina obsahuje, tým horšie sa také jedlo trávi.

    Ľudský tráviaci trakt nie je schopný na rozdiel od prežúvavcov produkovať spektrum enzýmov schopných rozložiť celulózu. V extréme tak pri vysokých dávkach vlákniny dochádza k nadúvaniu, plynatosti, mechanickej záťaži na črevný trakt a ďalším diskomfortom v oblasti trávenia.
    V tomto smere vyzerá škála náročnosti trávenia nasledovne (od najnáročnejšie po najľahšie stráviteľné, z pochopiteľných dôvodov sa týka iba rastlinnej stravy):

    Strukoviny - celé zrná obilnín - orechy a semená - huby - zelenina - ovocie.

Pri tomto parametri je potrebné ešte dodať, že tepelná úprava rastlinných potravín úplne zásadným spôsobom uľahčuje ich stráviteľnosť.

Zvýšený tlak pri takejto úprave túto vlastnosť ešte zvýrazní (príprava v tlakovom hrnci).

Zlepšiť stráviteľnosť rastlinných potravín s ohľadom na obsah vlákniny v nich môžeme aj procesom kvasenia (fermentácie) – baktérie svojou enzymatickou aktivitou štiepia celulózu, nášmu traktu tak výrazne uľahčia prácu.

V celkovom poňatí tak môžeme potraviny s ohľadom na ich stráviteľnosť rozdeliť do troch skupín:

  1. Ľahko stráviteľné
  2. Stredne ťažko stráviteľné
  3. Ťažko stráviteľné.
Úroveň stráviteľnosti Potraviny
Ľahko stráviteľné Obilné kaše, necelozrnné produkty z obilnín, klíčky, listová zelenina, uhorka, zemiakov, ovocie, med, cukor a sladidlá.
Stredne ťažko stráviteľné Celozrnné výrobky, celé zrná obilnín, klíčené strukoviny, tofu, hrach, koreňová zelenina, paprika, kaleráb, brokolica, zeler, tekvica, orechy a semená, mlieko, maslo, jogurty, ryby a plody mora, oleje.
Ťažko stráviteľné Neupravené strukoviny, ľan, vajcia, tvaroh, syry, syrečky, mäso.

Prvé tri pravidlá ZOF (obsah živín v strave, energetická bilancia a hodnota glykémie) sú v praxi veľmi rozšírené. Dôvod je jednoduchý – je možné ich kvantifikovať (presne merať a vyhodnocovať). Faktor stráviteľnosti potravín už ale týmto presným spôsobom hodnotiť nemôžeme. Pritom je pre praktickú tvorbu jedálničkov veľmi dôležitý: Čím je systém stravovania, ktorým sa riadime, náročnejšie stráviteľný, tým viac zaťažujeme trávenie (predovšetkým energeticky). Od toho sa odvíja stupeň celkovej únavy a následne celková efektivita nášho života.
Ako nastaviť spôsob stravovania, aby zohľadňoval aj faktor stráviteľnosti, sa študenti našich kurzov naučia ľahko vo výučbovej aplikácii ZOF, ktorá túto charakteristiku vie vyhodnocovať a je neoddeliteľnou súčasťou štúdia.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Viera Krčmáriková

Ďakujem vám za možnosť dozvedieť sa veľa o výžive a otvoriť si tak dvere do ďalšej oblasti, ktorá ma zaujíma. Okrem svojej práce pracujem aj ako inštruktorka skupinových cvičení. Čoraz častejšie sa stretávam s klientmi, ktorí majú záujem o výživové poradenstvo, preto som sa rozhodla spojiť tieto dve oblasti do jednej a bolo to správne rozhodnutie. Možnosť absolvovať tento kurz online bola pre mňa najlepšou voľbou, ako zvládnuť štúdium popri práci a vedľajších aktivitách. Kurz mi veľmi pomohol pochopiť, ako vlastne funguje naše telo, ale najmä metabolizmus, a ako môžeme nájsť správnu cestu prostredníctvom stravy, aby sme vyriešili mnohé zdravotné problémy a cítili sa dobre. Učebné osnovy boli dostatočne vysvetlené a posilnené aplikáciou teórie vytvorením jedálnych lístkov prostredníctvom konkrétnych problémov, s ktorými sa stretávame v praxi. Veľmi oceňujem snahu o vysvetlenie základov výživy a viacerých výživových smerov, či už z pohľadu filozofie tradičnej čínskej medicíny alebo ajurvédy. Hoci som úspešne absolvovala základy a tak trochu som sa k tomu dopracovala, teším sa na ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti a verím, že všetky informácie, ktoré pomohli nielen mne, pomôžu aj mojim budúcim klientom.

Bc. Shanti Šimková

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu je ďalším z mnohých medzníkov v ceste sebarozvoja jedinca, ktorý sa zaujíma o to, čo všetko dodáva svojmu telu. Som vegetariánka 17 rokov, o zdravú výživu sa zaujímam už dlhodobo a okrem pár študijných okruhov (pre mňa naozaj nezaujímavých – ale kto sa zavďačí všetkým) som sa dozvedela veľa užitočných informácií. Vzhľadom k tomu, že ľudia skôr dajú na rady diplomovaného odborníka ako človeka s "len" 17-timi rokmi skúseností, môžem vďaka tomuto kurzu do ľudí v mojom okolí "rýpať odborne" :). A to ešte s vidinou ďalších tematických kurzov.

Petra Kramářová, DiS.

Keď som sa rozmýšľala, kde si urobím kurz výživového poradenstva, narazila som na internete na referencie a hneď bolo rozhodnuté!! :-) Ako mamička na materskej som uvítala aj možnosť on-line štúdia a vďaka tomu som kurz mohla absolvovať z pohodlia domova. Všetkým, kto má záujem o zdravý životný štýl, tento kurz odporúčam. Všetky informácie za celý polrok boli veľmi obsiahle a učenie ma bavilo ... škoda len, že už to skončilo ... Veľmi ďakujem pánovi Mgr.Jelínkovi a jeho tímu za ochotu a trpezlivosť odpovedať na všetky otázky a za skvelú organizáciu kurzu. Dúfam, že do budúcna bude aj Výživa vo športu ako on-line štúdium a ja sa ho rada zúčastním :-)