Úvod / Čo sa u nás študuje / Fermentácia
Kvasenie je proces, pri ktorom sa organické látky v potravinách premieňajú na nové látky za účasti enzýmov mikroorganizmov (= baktérií, plesní, kvasiniek).
Existuje niekoľko typov fermentácie (maslová, alkoholová, octová, citrónová, propionová...), vo výžive sa v súvislosti so zdravotnými účinkami najčastejšie cituje kvasenie mliečne:
Pri tomto procese baktérie mliečneho kvasenia (napr. acidofilus) vyrábajú z jednoduchých sacharidov kyselinu mliečnu. V závislosti od konkrétnych druhov použitých baktérií sa líši aj spôsob fermentácie. Napríklad výrobcovia kyslomliečnych výrobkov experimentujú s rôznymi druhmi probiotík, pretože môžu meniť nielen rýchlosť riadeného kvasenia, ale predovšetkým chuť výsledného výrobku (jogurtu, kefíru, syra atď.). Vďaka výraznejšej chuti sa produkty lepšie predávajú.
Okrem mliečnych výrobkov (u niektorých syrov – napr. ementál – sa používa propiónové kvasenie) sa s fermentovanými potravinami mliečneho kvasenia stretávame najčastejšie u:
1. Kvasené zeleniny (pickles).
V tomto prípade je fermentácia prirodzeným spôsobom, ako udržať zeleninu dlhšie čerstvú. Kyselina mliečna zabezpečuje tzv. stabilitu zeleniny v zmysle jej konzervácie (čiastočne aj vďaka obsiahnutej soli), zvyšuje sa obsah vitamínu C a využitie mikroživín, predovšetkým vitamínov B komplexu a niektorých minerálnych látok.
2. Čaje.
Predovšetkým čierneho. Správne nejde o proces mliečneho kvasenia, ale oxidácie, ktorý zvyšuje obsah niektorých alkaloidov (kofeín) a znižuje zastúpenie niektorých antioxidantov.
3. Sójové deriváty - tempeh, miso pasta, natto, sójová omáčka.
V týchto prípadoch fermentácia spôsobuje rozklad mnohých antinutrientov a základných makroživín (čím sa zlepšuje stráviteľnosť potravín), zlepšuje kvalitu zastúpených bielkovín a zvyšuje obsah vitamínu K (K2), ktorý je dôležitý napríklad pre správne využitie vápnika.
4. Pečivá s obsahom kvásku.
Výhodou procesu mliečneho kvasenia je okrem iného baktericídny účinok kyseliny mliečnej a octovej. Kváskové pečivo tak má dlhšiu trvanlivosť a je menej náchylné na plesne.
Je možné fermentovať väčšinu potravín, kde mnohé z nich ale nie sú chuťovo pre väčšinu stravníkov prijateľné, prípadne na komerčnej úrovni dostupné. Výhody konzumácie fermentovaných potravín sú však jasné:
A) Sú ľahšie stráviteľné.
B) Majú lepšiu biologickú dostupnosť dôležitých živín.
C) Majú baktericídne účinky.
D) Obsahujú vyššie množstvo mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré majú významný vplyv na fungovanie črevnej mikrobioty a v konečnom dôsledku ovplyvňujú celý rad funkcií v tele (podpora imunity atď.).
Fermentované potraviny je vhodnejšie tepelne neupravovať, pretože enzýmy probiotických kultúr sa ničia a následne sa znižuje produkcia a aktivita kyseliny mliečnej. Toto ale na stranu druhú nie je všeobecne platná informácia, pretože záleží na tom, akú potravinu fermentujeme a súčasne čím (t. j. akou kultúrou) - typickým príkladom je tempeh natural, ktorý sa naopak odporúča pred konzumáciou tepelne upraviť kvôli deaktivácii ušľachtilých plesní a niektorých produktov ich metabolizmu, ktoré sú používané ako štartér na fermentáciu. Ďalším príkladom môže byť pickles (fermentovaná zelenina), ktorá je po uvarení oveľa ľahšie stráviteľná. Fermentované výrobky je výhodné pravidelne zaraďovať do stravovania, najlepšie každý deň. Praktické uplatňovanie tohto pravidla je vecou zvyku, ktorý študenti v kurzoch poctivo trénujú na vzdelávacej aplikácii ZOF, kde sa vytvárajú jedálníčky pre rôzne situácie.
Jan Šmehlík
Lepšieho učiteľa (nazval by som ho Guru v stave) som si snáď nemohol ani priať. Pred kurzom Poradca pre výživu som sa veľa vo svojom voľnom čase zaoberal problematikou v strave, ale až vďaka tomuto kurzu som zistil, aké veľké nedostatky mám. Ďakujem pánovi Jelínkovi, ktorý mi vždy vyšiel v ústrety, keď som potreboval poradiť, pochopil som všetko potrebné a dostal nový pohľad na stravu, ktorý som predtým nevidel. Kurz mi dal neskutočne mnoho rozsiahlych informácií vo všetkých smeroch, ktoré som si potreboval upresniť. Každý deň som sa tešil na nové lekcie, kedy som sa hneď po prebudenie so zlepenými očami prihlasoval do študentskej sekcie a tešil sa na nové informácie, ktoré ma posunú opäť niekam ďalej. V budúcnosti sa budem ďalej vzdelávať a dopĺňať ďalšie skvelé a nabité informácie práve v kurzoch u pána Mgr. Martina Jelínka, je to tu jednoducho zaručené! :) Ďakujem!! :)
Bc. Vojtěch Meier
Kurz Poradca pre výživu a suplemetáciu som sa rozhodol absolvovať predovšetkým z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom bolo to, že na dnešnom trhu v oblasti výživy a nutričného poradenstva panuje zmätok v podobe nepreberného množstva mnohokrát nerelevantných informácií a tiež výživoví poradcovia sa rodia ako na bežiacom páse. Z tohto dôvodu som si chcel informácie utriediť a porovnať tak, aby som pozumel daným súvislostiam a všetko si prepojil do celku. Druhú vecou bolo účelne zjednotiť moje existujúce služby práve s vedomosťami v oblasti výživy a zdravého životného štýlu. Kurz úplne splnil moje očakávania, aj keď jeho štúdium bolo dosť náročné. V konečnom dôsledku bol tento krok vpred tým správnym. Potencionálnym uchádzačom vrelo odporúčam toto štúdium.
Veronika Krčmová
Kurz pána Mgr. Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je presne to, čo som hľadala. Vyhovovala mi online forma štúdia a tvorba myšlienkových máp, vďaka ktorým som sa každý deň na učivo pozrela, a hlavne jeho komplexné pohľad na človeka. Prístup pána Jelínka aj ostatných z kurzu je úplne úžasný, vrelo všetkým odporúčam.