Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Fermentácia

Fermentácia

Fermentace

Kvasenie je proces, pri ktorom sa organické látky v potravinách premieňajú na nové látky za účasti enzýmov mikroorganizmov (= baktérií, plesní, kvasiniek).

Existuje niekoľko typov fermentácie (maslová, alkoholová, octová, citrónová, propionová...), vo výžive sa v súvislosti so zdravotnými účinkami najčastejšie cituje kvasenie mliečne:

Pri tomto procese baktérie mliečneho kvasenia (napr. acidofilus) vyrábajú z jednoduchých sacharidov kyselinu mliečnu. V závislosti od konkrétnych druhov použitých baktérií sa líši aj spôsob fermentácie. Napríklad výrobcovia kyslomliečnych výrobkov experimentujú s rôznymi druhmi probiotík, pretože môžu meniť nielen rýchlosť riadeného kvasenia, ale predovšetkým chuť výsledného výrobku (jogurtu, kefíru, syra atď.). Vďaka výraznejšej chuti sa produkty lepšie predávajú.

Okrem mliečnych výrobkov (u niektorých syrov – napr. ementál – sa používa propiónové kvasenie) sa s fermentovanými potravinami mliečneho kvasenia stretávame najčastejšie u:

1. Kvasené zeleniny (pickles).
V tomto prípade je fermentácia prirodzeným spôsobom, ako udržať zeleninu dlhšie čerstvú. Kyselina mliečna zabezpečuje tzv. stabilitu zeleniny v zmysle jej konzervácie (čiastočne aj vďaka obsiahnutej soli), zvyšuje sa obsah vitamínu C a využitie mikroživín, predovšetkým vitamínov B komplexu a niektorých minerálnych látok.

2. Čaje.
Predovšetkým čierneho. Správne nejde o proces mliečneho kvasenia, ale oxidácie, ktorý zvyšuje obsah niektorých alkaloidov (kofeín) a znižuje zastúpenie niektorých antioxidantov.

3. Sójové deriváty - tempeh, miso pasta, natto, sójová omáčka.
V týchto prípadoch fermentácia spôsobuje rozklad mnohých antinutrientov a základných makroživín (čím sa zlepšuje stráviteľnosť potravín), zlepšuje kvalitu zastúpených bielkovín a zvyšuje obsah vitamínu K (K2), ktorý je dôležitý napríklad pre správne využitie vápnika.

4. Pečivá s obsahom kvásku.
Výhodou procesu mliečneho kvasenia je okrem iného baktericídny účinok kyseliny mliečnej a octovej. Kváskové pečivo tak má dlhšiu trvanlivosť a je menej náchylné na plesne.

Vplyv fermentovaných potravín na zdravie

Je možné fermentovať väčšinu potravín, kde mnohé z nich ale nie sú chuťovo pre väčšinu stravníkov prijateľné, prípadne na komerčnej úrovni dostupné. Výhody konzumácie fermentovaných potravín sú však jasné:

A) Sú ľahšie stráviteľné.

B) Majú lepšiu biologickú dostupnosť dôležitých živín.

C) Majú baktericídne účinky.

D) Obsahujú vyššie množstvo mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré majú významný vplyv na fungovanie črevnej mikrobioty a v konečnom dôsledku ovplyvňujú celý rad funkcií v tele (podpora imunity atď.).

Fermentované potraviny je vhodnejšie tepelne neupravovať, pretože enzýmy probiotických kultúr sa ničia a následne sa znižuje produkcia a aktivita kyseliny mliečnej. Toto ale na stranu druhú nie je všeobecne platná informácia, pretože záleží na tom, akú potravinu fermentujeme a súčasne čím (t. j. akou kultúrou) - typickým príkladom je tempeh natural, ktorý sa naopak odporúča pred konzumáciou tepelne upraviť kvôli deaktivácii ušľachtilých plesní a niektorých produktov ich metabolizmu, ktoré sú používané ako štartér na fermentáciu. Ďalším príkladom môže byť pickles (fermentovaná zelenina), ktorá je po uvarení oveľa ľahšie stráviteľná. Fermentované výrobky je výhodné pravidelne zaraďovať do stravovania, najlepšie každý deň. Praktické uplatňovanie tohto pravidla je vecou zvyku, ktorý študenti v kurzoch poctivo trénujú na vzdelávacej aplikácii ZOF, kde sa vytvárajú jedálníčky pre rôzne situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Soňa Malá

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu oceňujem v jeho komplexnosti, prehľadnosti a najmä v prístupe pána Jelínka ako lektora. Som vyštudovaná výživárka, takže pre mňa bola väčšina informácií známa, napriek tomu som sa dozvedela mnoho nového a informácie sa mi skvele utriedili. Kvitujem celostný prístup k výžive ako takej - v kurze je pamätané na moderný prístup v podobe počítania kalórií aj na alternatívne prístupy typu makrobiotika a TČM. Potešilo ma, že som sa mohli stretávať každý mesiac aj osobne, nie len online. Kurz Poradca pre výživu mi veľa dal do praxe výživovej poradkyne a hlavne ma veľmi bavil. Vrelo odporúčam!

Miroslav Zeman

Ako ,,fitnesák, okrem tréningu sa zaujímam aj o stravu, rozhodol som sa preto urobiť si kurz výživového poradcu a spoločnosť ATAC ma na internete oslovila najviac. K výživovému poradcovi som mal naozaj ďaleko, to som vedel, po začatí tohto kurzu som sa v tom len utvrdil – príliš veľa informácií, ktoré som nebol schopný tak rýchlo vstrebať. Veľmi veľa sa mi páči myšlienkové pochody, ktoré mi uľahčili učenie a prípravu na cvičné testy. Ďalej hra ZOF je neskutočný pevný nástroj, ako sa naučiť vnímať ďalšie veci z naučeného učiva a vedieť ich aplikovať v reáli. Keď to zhrniem, tak som nevedel nič a teraz konečne viem niečo. Kurz dodá široký obzor a je iba na nás, ktorý si vyberieme.

Bc. Vendula Marešová

Oblasť stravovania a zdravého životného štýlu ma z niekoľkých osobných dôvodov veľmi oslovil. Začala som hľadať niečo, čo by ma v tomto ohľade obohatilo a dalo ucelenú štruktúru informáciám, ktoré som v priebehu rokov a osobných skúseností nazbierala. Som vďačná, že som našla práve kurz Poradca pre výživu a suplementáciu, ktorý ma nielen obohatil, ale dal môjmu životu ďalší smer. Vďaka kurzu Poradca pre výživu a suplementáciu mám pocit a možnosť robiť to, čo mi dáva zmysel. Kurz bol vedený Mgr. Martinom Jelínkom efektívne a sa snahou o ucelený prehľad. Forma online štúdia bola pre mňa úplne vyhovujúce. Tiež mi veľmi vyhovuje, že sú lekcie a online poradňa k dispozícii stále aj po dokončení kurzu. V neposlednom rade to bol kvalitný štart v profesiu výživového poradenstva a ďalšieho sebavzdelávania v oblasti výživy.