Kurzy ATAC

Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti

Syndróm zvýšenej priepustnosti čriev

Tento syndróm síce postihuje črevný trakt, má ale vplyv na vznik celého radu ochorení (únavy, alergií, zápalov, autoimunitných ochorení, syndrómu dráždivého čreva, srdcovo-cievnych chorôb ai). S ohľadom na životný štýl, ktorý v súčasnej dobe populácia preferuje, sa tento problém masovo rozvíja, je preto potrebné mu vo vzťahu k manipulácii so stravou venovať patričnú pozornosť.

Sliznica čreva tvorí pomerne veľkú plochu. Na jej povrchu sa nachádza tenká vrstva buniek, ktorých hlavnou úlohou je kontrolovať vstrebávanie látok zo stravy. Tieto bunky sú v tesnom spojení, ich vzájomnú komunikáciu a udržiavanie optimálnej vzdialenosti medzi nimi zaisťujú špecifické bielkoviny. Tieto proteíny majú na základe aktuálnej potreby schopnosť zväčšovať alebo zmenšovať priestor medzi jednotlivými bunkami sliznice, a to za účelom prepustiť cez črevnú stenu látky z čreva do krvného obehu. Za normálnych okolností je veľkosť týchto medzier pomerne malá, pretože homeostatické mechanizmy sa snažia predchádzať vznikom zdravotných komplikácií a udržujú funkciu tejto vrstvy buniek na takej úrovni, aby nedochádzalo k prepúšťaniu zle metabolizovaných živín, prípadne akýchkoľvek toxínov.

Zdravé črevo funguje tak, že sieť týchto buniek nedovolí priechod väčších častíc. To, čo by sa do krvi dostať nemalo, zostáva v črevách a je následne vylúčené. Pokiaľ ale dôjde k narušeniu kontinuity tejto vrstvy, vznikajú väčšie otvory. Skrze ne sa cez stenu čreva vstrebávajú látky, ktoré následne poškodzujú zdravú rovnováhu v tele. Vzniká tzv. "Leaky gut syndrome" alebo syndróm zvýšenej priepustnosti čriev (zvýšená permeabilita čriev).

Jeho následky sú rozsiahle. Akonáhle sa cez črevnú stenu dostávajú do krvného obehu nežiaduce látky, imunitný systém na ne reaguje ako na votrelcov. Začne mobilizovať svoje úsilie, bohužiaľ zďaleka nie vždy je úspešný a výsledkom sú:
- zápaly - kĺbového aparátu, srdcovo-cievneho systému, vylučovacieho ústrojenstva, tráviaceho traktu (napr. syndróm dráždivého čreva),
- infekcia dýchacích ciest,
- kožné problémy - ekzémy, akné,
- potravinové intolerancie a alergie.

Zvýšená črevná priepustnosť súvisí s chronickými a autoimunitnými ochoreniami:
- Crohnova choroba,
- ulcerózna kolitída,
- reumatoidná artritída,
- astma,
- roztrúsená skleróza,
- Parkinsonova choroba,
- celiakia,
- cukrovka I. typu,
- zlá funkcia štítnej žľazy,
- metabolický syndróm.

Zvláštnou kapitolou pri zvýšenej priepustnosti čriev je vzťah k funkciám mozgu. Ukazuje sa, že narúša rovnováhu v komunikačnom kanáli črevo-mozog, čo vedie k niektorým psychickým ochoreniam (úzkosti, depresie, bipolárna porucha, sleduje sa aj vzťah k autizmu).

Pre riešenie takejto situácie (či jej predchádzaniu) je potrebné najprv pochopiť, aké sú príčiny vzniku syndrómu. Medzi bežne prezentované patria:

1. Zlá koncepcia stravy.
2. Stres.
3. Užívané lieky (analgetiká, nesteroidné antiflogistiká, antibiotiká, imunosupresíva - najčastejšie kortikoidy).
4. Prítomnosť chronického zápalu v tele.
5. Porucha diverzity črevnej mikrobioty.

Vplyv stravy na permeabilitu črevnej steny

Pre lepšie uchopenie problematiky rozdeľme stravu vo vzťahu k syndrómu priepustných čriev na dve časti:

1. Faktory v strave, ktoré podporujú vznik syndrómu:

A) Prebytok sacharidov.
Platí to pre sacharidy komplexné aj jednoduché (podporujú rast kvasiniek a patogénnych baktérií, ktoré potom produkujú toxíny, ktoré poškodzujú bunky črevnej výstelky). V tomto smere je výhodné znižovať ich podiel v strave, a to na úroveň, ktorá danému jedincovi vyhovuje. Neznamená to, že najlepším variantom sú nízkosacharidové koncepcie. Cieľom je, aby strava nebola príliš vysokosacharidová, tzn. podiel polysacharidov i cukrov bol primeraný energetickým potrebám a súčasne ich zdroje boli čo najmenej technologicky upravené. Pri cukroch to nie sú len jeho rafinované formy, ale napr. aj prebytok fruktózy (ovocného cukru), ktoré sú súčasťou vysoko koncentrovaných sirupov, prípadne sladených nápojov.

B) Zvýšený príjem alkoholu.
Platí to všeobecne o všetkých zdrojoch alkoholu, teda aj pive a víne, ktoré sa bežne prezentujú (v primeranej miere) ako zdravotne prospešné.

C) Priemyselne spracované potraviny s obsahom niektorých aditív.
Popri konzervačných látkach sa často citujú emulgátory a organické rozpúšťadlá. Vzhľadom na to, že črevo porušujú priamo, má zmysel zaujímať sa o to, v ktorých potravinách sa objavujú najčastejšie:
- pekárske výrobky (pečivo, dezerty),
- mliečne a vaječné produkty,
- čokoládové výrobky,
- omáčky,
- krémy,
- zmrzliny,
- margaríny,
- niektoré údeniny (párky).

D) Nedostatok vlákniny.
Jej deficit znevýhodňuje aktivitu probiotických mikroorganizmov v črevách a dáva priestor na premnoženie patogénnych kultúr, ktoré následne svojou aktivitou neprispievajú k regenerácii poškodenej črevnej výstelky.

E) Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov.
Jedná sa predovšetkým o vitamín D a zinok.

F) Prebytok lepku a kazeínu.
Tieto bielkoviny samy o sebe nie sú "zlé". Záťažou pre vnútorné prostredie čreva sa stávajú v okamihu, keď je ich podiel v strave príliš vysoký. Pri mliečnych výrobkoch je voči sliznici čreva najviac agresívny A1 beta-kazeín. Vyhnúť sa mu je možné len pri mliečnych výrobkoch, ktoré pochádzajú zo špeciálne šľachteného hovädzieho dobytka. Platí ale, že primerané množstvo kyslých produktov by nemalo robiť výraznejšie problémy (obsahujú probiotiká a mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú pozitívny vplyv na fungovanie črevného traktu).

G) Vysoký podiel antinutričných látok.
Najčastejšie sa citujú fytáty a lektíny. Lektíny sú na cukry viazané bielkoviny, ktoré pôsobia ako prirodzený obranný systém rastlín. V črevnom trakte sa lektíny vedia prichytiť na sliznicu, ktorú poškodzujú a spôsobujú rozvoj zápalu. Významným zdrojom lektínov sú pšenica, ryža alebo sója.

2. Úprava koncepcie stravy slúžiaca ako prevencia aj podporná liečba syndrómu priepustných čriev:

Existuje niekoľko jednoduchých zásad, podľa ktorých je možné stravu upravovať tak, aby výsledok viedol k nastoleniu a udržaniu rovnováhy funkcie buniek črevnej sliznice. Vždy je potrebné vychádzať z toho, v akej situácii sa nachádzame – teda či riešime prevenciu, alebo už vzniknutý problém.

Úprava stravovania, ktorá cieli na ovplyvnenie funkcie črevnej sliznice, zahŕňa niekoľko jednoduchých pravidiel:

A) Najprv je potrebné sa zbaviť potravín a faktorov, o ktorých vieme, že daný problém spôsobujú alebo ho podporujú.

B) Jedálniček tak bude tvorený len takými potravinami, ktoré sú voči črevnému traktu bezproblémové.

C) Upravia sa pomery makrozložiek (sacharidy, bielkoviny, tuky, vláknina) a zacielia sa na ich kvalitu.

D) Súčasťou stravy budú fermentované potraviny a silné mäsokostné vývary.

Na prevedenie týchto pravidiel na skutočný tanier sa zameriavame v kurze Poradca pre výživu. Študenti majú k dispozícii výučbovú aplikáciu ZOF, na ktorej vytvárajú modelové jedálničky s cieľom aplikovať nutričné pravidlá na vybranú individualitu.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Soňa Vybíralová

Neverila by som, že mi bude ľúto, že som už kurz dokončila. Štúdium sa mi veľmi páčilo. Dlhú dobu som hľadala kvalitné vzdelanie v tomto odbore. Som vyštudovaný vedec s presahom do medicíny a veľmi som potrebovala dopilovať komplexnejší presah do výživy ľudského organizmu. Kurz dokonca predčil moje očakávania. Pán magister Martin Jelínek je odborníkom vo svojom odbore a po celú dobu kurzu odpovedal na moje otázky. Študenti si prejdú veľmi podrobne komplexným pohľadom na výživu, potraviny, ich vplyv na telo, pohľad na diéty a choroby, doplnky stravy. Navyše pán magister Jelínek je autorom niekoľkých zaujímavých kníh, je veľmi váženou osobou v oblasti výživy, často ho vidíme aj ako hosťa na problematiku výživy v TV. Kurz ATAC veľmi odporúčam a som za neho veľmi rada, obohatil ma vo svojej profesnej kariére. Navyše aj po skončení kurzu som s pánom magistrom Jelínkom v kontakte a môžem sa na neho obrátiť s otázkami, čo si veľmi cením. Som za tento kurz veľmi rada a ďakujem za všetko :)

Radek Hub

Vždy som sa zaujímal o výživu ao to, ako dokáže strava zmeniť kvalitu ľudského života. Prahol som po ďalších vedomostiach a po poznaní. Absolvovaním tohto kurzu som ale dostal oveľa viac. Nielen, že som dostal všetky informácie na striebornom podnose. Naučil som sa, ako s nimi zaobchádzať, ako ich aplikovať a ako im porozumieť vo všetkých súvislostiach. Celý kurz je absolútne komplexný a pritom veľmi prehľadný. Mgr. Martin Jelínek, ktorého považujem za jedného z najväčších odborníkov na výživu u nás, používa jednoduchý zdravý sedliacky rozum a nebojí sa veci hovoriť bez obalu, keď je to potrebné. Aj zložité chemické postupy a reakcie v tele dokáže vysvetliť tak, aby ich pochopilo aj dieťa v materskej škole. Musím poznamenať, že aj keby som tento kurz nevyužil do budúcej praxe v poradenstve, všetky nadobudnuté informácie a ich pochopenie sú nedoceniteľné pre mňa a moju rodinu. Bola to zďaleka najlepšia investícia, ktorú som kedy urobil.

Blanka Kubáňková

V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.