Kurzy ATAC

Úvod / Všetko o štúdiu / Astma

Astma

Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

  • chlpy domácich zvierat,
  • potraviny,
  • peľ,
  • roztoče,
  • bodnutie hmyzom,
  • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

  • stres,
  • zmeny teploty,
  • fyzická námaha,
  • infekcie dýchacích ciest,
  • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Mgr. Martin Jelínek

Mgr. Martin Jelínek

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

MUDr. Pavel Dvorský

Ako chirurg sledujem znepokojene trvalo vzostupnú tendenciu výskytu smrteľných chorôb. Jedného dňa som si uvedomil, že sa to týka aj nás lekárov, av štatistikách som našiel, že umierame dokonca ešte skôr, ako naši pacienti. V ten deň som pochopil, že aj my lekári robíme „niečo“ dlhodobo zle, a ak s tým nič neurobím, budem čoskoro ja aj moja rodina niekomu hovoriť – „prečo práve ja“, ako to často počúvam. My lekári intuitívne cítime, že prevaha tých dlhodobých a fatálnych chýb je v oblasti výživy a spôsobu života, ale naša pýcha a nedostatok pokory nám nedovolia priznať si, že o tejto oblasti prakticky nič nevieme, pretože nás to nikto neučil. Celý systém lekárskeho vzdelávania túto problematiku úplne zabúda. Ja som sa rozhodol to zmeniť; kvôli sebe, svojej rodine a svojim „novým“, nezaslepeným pacientom. Vzdelávací inštitút ATAC spol. sro som zvolil pre svoje vzdelanie v tejto oblasti preto, že u nás aj v Európe patrí k absolútnej špičke v odbore praktickej výučby komplexne poňatého zdravého spôsobu života. Navyše vo svojom „know-how“ dáva najlepšie do súvislostí fakty vierohodných vedeckých štúdií západnej medicíny s neopomenuteľnou múdrosťou medicíny starých východných kultúr. Obsah a úroveň štúdia veľmi prekonali moje očakávania a štatút „kurzu“ je iste z dôvodov legislatívnych, pretože sa oveľa viac podobá štúdiu univerzitnému. Lekcie sú pútavé, náučné, ľahko zvládnuteľné pre každého, bez ohľadu na profesiu, vzdelanie, zaneprázdnenosť. A to je nesmierne dôležité. Prajem každému zažiť radosť z „vlastného“ objavu zdravého spôsobu života, ktorú absolventom tento inštitút prináša. Ak by ohlas mal niesť aj nejaké posolstvo, začal by som citáty: „Ak je človek zdravý, praje si veľa vecí, ak je chorý, praje si len jedno. Zdravie.“ „ Je nerozumné kopať studňu, až keď nám hrdlo zviera smäd“. A dodal by som: Nikdy nie je neskoro začať sa vzdelávať v tejto oblasti. Urobme to kvôli sebe, svojej rodine a pokiaľ možno, ktokoľvek v tom pomáhajme aj ostatným. Je to mimochodom skvelý spôsob ako meniť svet k lepšiemu!

Mgr. Eva Bílá

Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu ma veľmi príjemne prekvapil rozsahom informácií a celostným pohľadom na výživu. Bavilo ma uvádzať informácie do praxe v podobe tvorby jedálnych lístkov v hre ZOF, vďaka čomu som teoretické informácie oveľa lepšie vstrebala a pochopila. Počas pol roka, čo kurz bežal, naša rodina veľmi zmenila jedálniček a ja som sa prestala stresovať neustálym premýšľaním nad tým, čo dávať deťom, aby prospievali a neboli tak často choré. Klíčime, kvasíme, odšťavujeme, pretože máme v rodine niektoré potravinové intolerancie, vďaka kurzu vieme, ako pre nás nevhodné potraviny nahradiť. Mala som obavy z toho, že kurz nebudem zvládať ako mamka dvoch detí na materskej, ale šlo to lepšie, než som čakala. Výživa ma po absolvovaní tohto kurzu natoľko oslovila, že by som sa jej v budúcnosti chcela venovať aj profesne. Kurz všetkým vrelo odporúčam.

Kateřina Kapková

Ďakujem osudu, že ma zaviedol až k Vám. Dva roky som márne bojovala s exemom na rukách. Prešla som si "klasickým" začiatkom, u ktorého mnoho ľudí končí: liečbou kortikoidmi. Potom som si o nich niečo prečítala a utiekla od nich k homeopatikom. Môj zdravotný stav sa o niečo zlepšil, ale stále to nebolo ono. Skúsila som teda – na radu jedného známeho – zmeniť spôsob stravovania. Objavila som pani, ktorá ma uviedla do sveta makrobiotiky. Bola som viac-menej samouk, až kým som na internete objavila Váš kurz "Makrobiotika v českej kuchyni". S nadšením som hltala informácie nielen o tom, ako sa makrobioticky stravovať, ale aj o tom, ako funguje tráviaci systém a ako dokáže správne zvolená a nakombinovaná strava prospieť telu i duši. Váš prvý absolvovaný kurz mi vysvetlil všetky zmeny, ktoré som na sebe zmenou stravovania pociťovala: exem z rúk úplne zmizol a navyše som sa zbavila tráviacich ťažkostí, ktorými som trpela od detstva bez toho, aby ma kedy napadlo ich riešiť. Brala som ich ako "normálnu" súčasť môjho života. O to väčší úžas a radosť vo mne vyvolalo ich zmiznutie. Varenie "novým" spôsobom sa mi náhle stalo vášňou. Kedysi som brala zeleninu skôr len ako "farebnú ozdobu taniera" a zrazu som pri jej krájaní a spracovávaní zažívala pocity šťastia (a tie trvajú dodnes.) Z mojej kuchyne začala postupne miznúť zelenina sterilovaná aj mrazená, údeniny urobili v chladničke miesto zelenín namiesto zeleniny , namiesto kupovaného chleba som začala piecť kváskový. Začala som skrátka tráviť v kuchyni viac času, pretože ma to robilo (a robí) šťastnou. A potom som v e-maile objavila Vašu ponuku na "Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu". Vzala som to ako výzvu a nič od toho nečakala. Bolo mi spočiatku jedno, či nadobudnuté znalosti využijem len pre seba a svoju rodinu, alebo aj pre iných. Znova som hltala ďalšie informácie o životospráve av hlave sa mi postupne skladala väčšia a väčšia mozaika. Vďaka praktickej časti kurzu - teda vytváraniu jedálnikov - sa vo mne usadil "program", ktorý ma teraz v kuchyni vedie. Úplne automaticky uvažujem o tom, aké dnes použijem strukoviny a ktorý fermentovaný výrobok, čím zahustím omáčku, aby som nemusela použiť múku, či prisypem semienka do polievky alebo ďalšieho chodu... Je to až úsmevné, ako človek zrazu "prepne" myslenie, keď vezme do ruky varešku :-) Aj keď... nedá sa povedať, že by som takto prepínala len v kuchyni. Odvtedy, čo sa snažím stravovať zdravo – a Váš kurz ma v tom VEĽMI posunul – sa mi zmenilo myslenie a vnímanie všeobecne. Zostrila sa mi intuícia, začala som sa mať viac rada, zbavila sa obáv a úzkostí atď. Dva dni po absolvovaní kurzu "Poradca pre výživu a suplementáciu" si tak v kuchyni varím obed a hovorím si: Kiež by som sa tým mohla živiť. Popoludní idem do mesta, stretnem známu, spomeniem jej, že mám kurz úspešne za sebou a ona sa pýta: "A nechcela by si mi občas niečo uvariť?" Takže varím sebe, priateľovi a druhý týždeň už aj kamarátke. A snívam o tom, že si zriadim jedáleň so zdravou domácou kuchyňou a začnem variť ešte aj ďalším.