Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

 • chlpy domácich zvierat,
 • potraviny,
 • peľ,
 • roztoče,
 • bodnutie hmyzom,
 • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

 • stres,
 • zmeny teploty,
 • fyzická námaha,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Lisa Nosková, DiS.

Kurz som si vybrala, pretože ma zaujímajú alternatívne spôsoby stravovania a chcela som sa dozvedieť viac o výžive všeobecne. Keďže veľa cestujem a v Českej republike som len obmedzený čas, online kurz bol pre mňa ideálnym riešením. Štúdium sa mi nielen páčilo, ale prekonalo aj moje očakávania. Ďakujeme pánovi Jelínkovi za jeho komplexný, osobný a profesionálny prístup. Oceňujem aj to, že aj po skončení kurzu máme prístup do online poradne.Celý kurz bol veľmi obohacujúci a zmenil môj život k lepšiemu. Vrelo odporúčam!!

Soña Hamue

Viac ako dva roky som márne hľadala kurz, ktorý by mi pomohol vytvoriť knihu zdravých receptov pre deti. Po absolvovaní kulinárskej školy som vedela, že mojím snom je venovať sa zdravej výžive detí. Chodila som do školy v Mexiku a venujem sa aj tvorbe zdravých receptov pre reštaurácie. Dlho som hľadala online kurz, ktorý by bol zrozumiteľný a dal by sa študovať kdekoľvek a v ktorúkoľvek hodinu, keďže som aj mama a pracujem a cestujem medzi Európou a Mexikom. Kurz pána Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je naozaj jedinečný. Všetko je dobre vysvetlené a zábavnou formou. Pochopíte, aké dôležité je rozumieť zdravej výžive a ako sa starať o svoje telo. Bolo mi veľkou cťou zúčastniť sa kurzu, vrelo ho odporúčam všetkým! Ďakujem všetkým na kurze ATAC za ich ochotu pomôcť mi pri akýchkoľvek nešťastiach.

Anna Brázdilová

www.centrum3p.cz

Už mnoho rokov pracujem ako poradca pre zmenu životného štýlu a zrazu som dostal chuť absolvovať kurz pre výživových poradcov, aby som sa naučil, čo sa dnes na takýchto kurzoch vyučuje. Pri hľadaní komplexného pohľadu na výživu som narazil na webovú stránku ATAC a moje rozhodnutie bolo jasné. Mnohé veci boli pre mňa nové a veľmi prínosné a zároveň som si v mnohom potvrdila správnosť môjho prístupu ku každému klientovi individuálne, pretože každý z nás je jedinečný a výnimočný a neexistuje univerzálny stravovací návod, ktorý by vyhovoval každému.Práca pána Jelínka je pre mňa veľkou inšpiráciou a jeho kurzy a semináre môžem len odporučiť na šírenie myšlienky z môjho pohľadu vzdelávania vo výžive, sebapoznania a zároveň zapojenia zdravého rozumu. Ďakujeme za obohatenie.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu