Kurzy ATAC

Astma

Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

 • chlpy domácich zvierat,
 • potraviny,
 • peľ,
 • roztoče,
 • bodnutie hmyzom,
 • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

 • stres,
 • zmeny teploty,
 • fyzická námaha,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Tereza Mandová

Stravou som sa začala zaoberať pri svojej snahe schudnúť a keď som začala prichádzať na to, že všetko funguje úplne inak, než ako mi hovorili rôzni výživový poradcovia alebo fitness tréneri a podarilo sa mi schudnúť vlastne iba tým, že som začala naozaj jesť, začalo toto tému zaujímať viac a viac. Pídila som sa po informáciách fungovania tela, vplyvu potravín a doplnkov na organizmus, ale bohužiaľ verejné informácie boli dosť zavádzajúce a zakaždým málinko iné. Potom som natrafila na kurz Mgr. Jelínka - Poradca pre výživu a suplementáciu, ktorý ma nadchol svojou obsiahlosťou. Nebudem tvrdiť, že ma zaujímali všetky témy, ale jednoducho som si povedala, že to je súčasťou každej školy, niečo čo Vás nezaujíma alebo nebaví, ale naučiť sa to musíte. Po niekoľkých málo lekciách si ma kurz získaval čoraz viac, pretože je všetko prehľadne, zrozumiteľne a veľmi pútavo spísané. Musím veľmi poďakovať pánovi Jelínkovi za podporu v priebehu kurzu, vždy keď som si nevedela s niečím rady, ochotne mi pomohol alebo nasmeroval na správnu cestu. Hoci aktuálne nemám ambície pracovať ako výživový poradca, robím to zatiaľ pre zábavu a pomoc môjmu okoliu, plánujem využiť ďalšie kurzy pána Jelínka a aj štátne skúšky.

Ing. Blanka Vašková

Hoci je moja profesia rýdzo technická, oblasť starostlivosti o zdravie ma zaujíma celý život. Už ako dieťa som chodila na bylinky a doma sme sa stravovali hlavne z toho, čo vyrástlo na záhrade. So záujmom som čítala knihy na túto tému. Potom pribudla práca s biorezonanciou a detoxikácia preparátmi Joalis a nadšenie z výsledkov, ktoré toto všetko v oblasti zdravia vie priniesť. Keď som potom dostala od svojej kamarátky v maile odkaz na kurz Poradca pre výživu a suplementáciu s odporúčaním: „Jednu dobu prednášal pre našu firmu a bol fakt dobrý.“, povedala som si fajn, tu by som si tie informácie, vzhľadom na ich časté rozporuplnosti , mohla utriediť. Tak si ten kurz urobím. Musím priznať, že jediným, s čím som v priebehu kurzu bojovala, bol čas, ktorý sa mi stále nedostával, pretože som veľmi časovo vyťažená. Inak musím povedať, že som bola veľmi milo prekvapená, ako komplexne a rozsiahlo je celý kurz postavený. Vždy som sa tešila na sobotu, keď som dobiehala viac-menej celý týždeň, až si budem čítať obsah ďalších tém a dozviem sa zase niečo nové. Kombinácia štúdia formou postupne zverejňovaných tém, možnosťou písomnej diskusie aj pravidelného mesačného stretnutia s lektorom robila kurz pestrým a zaujímavým. Určite bolo prínosné aj to, že naše vedomosti boli pravidelne preverované, a tak nebolo možné kurz prejsť iba formálne. Čo si tiež veľmi vážim, je skutočnosť, že materiály pre kurz sú absolventom sprístupnené aj po skončení štúdia a môžu sa tak dostávať k stále novým poznatkom v tomto odbore. Dnešný človek je vystavený veľkej záťaži (stres, znečistené životné prostredie, civilizačné choroby a pod.) a pokiaľ chce tieto záťaže zvládnuť v relatívne dobrom zdraví, považujem znalosti a súvislosti v oblasti výživy za jedny z primárnych vedomostí, ktoré by mal mať. Preto tento kurz odporúčam všetkým, ktorým nie je zdravie svoje a svojich blízkych ľahostajné. Je to investícia, ktorá sa oplatí. Ešte lepšie povedané ide o nebývalo priaznivý pomer ceny a kvality s celoživotným úžitkom.

Mgr. Petra Kuderová

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu pána Mgr. Martina Jelínka som si vybrala predovšetkým kvôli svojim deťom. Chcela som si rozšíriť znalosti o zdravej výžive a získať nové informácie o skladbe potravín, ktoré deťom podávam. Počas kurzu som tieto informácie získala v komplexnej a ucelenej podobe a vďaka seminárom aj zábavnou formou. Napriek tomu, že som pôvodne nemala v úmysle ja sama poskytovať rady v oblasti výživy, záujem mojich priateľov i širšieho okolia ma uistil, že môžem skĺbiť svoje záľuby s prácou a odovzdávať nadobudnuté vedomosti ďalej. Kurz pána Mgr. Jelínka môžem vrelo odporučiť všetkým, ktorí sa chcú v danej oblasti vzdelať aj tým, ktorí chcú v tomto odbore pracovať. Tento kurz je podľa môjho názoru svojim širokým záberom najobsiahlejším z ponuky na slovenskom trhu.