Kurzy ATAC

Astma

Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

 • chlpy domácich zvierat,
 • potraviny,
 • peľ,
 • roztoče,
 • bodnutie hmyzom,
 • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

 • stres,
 • zmeny teploty,
 • fyzická námaha,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Aleš Velich

Najväčšiu hodnotu som objavil až s odstupom času a pribúdajúcou praxou. Pre mňa bol najväčším prínosom komplexný, nestranný pohľad na kvalitu a rozmanitosť potravín v našej krajine. Rozšírila moje základné chápanie možností hodnotenia a celkového pohľadu na telo a osobnosť človeka. Najväčšou pravdou bolo, že len telo klienta má pravdu v tom, čo mu najviac vyhovuje. A všetko sa musí točiť okolo toho, že každý človek je iný a prešiel iným vývojom a potrebuje rozmanitosť a striedmosť v stravovaní.

Ing. Marta Veselá

Po absolvovaní rekvalifikačného kurzu "Výživové poradenstvo" som hľadala kurz, ktorý by doplnil moje chýbajúce vedomosti. Hlavným kritériom pre mňa bol holistický pohľad na výživu človeka, rešpektovanie jeho individuality a využitie skúseností tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Toto všetko som našiel v lekciách kurzu. Prihlásenie sa na diaľkový kurz "Poradenstvo v oblasti výživy a doplnkov výživy", ktorý organizuje pán Jelínek, bolo jednou z najlepších vecí, ktoré som tento rok urobila. Hoci by som si priala, aby niektoré lekcie boli rozsiahlejšie alebo podrobnejšie a chýbalo mi viac praxe, celkovo si myslím, že kurz bol skvelý. Prístup pána Jelínka, jeho vedomosti a schopnosť vysvetliť všetko, čo sme potrebovali vedieť, boli úplne úžasné. Možnosť využívať online poradenstvo po skončení kurzu je na nezaplatenie. Kurz odporúčam každému, kto sa zaujíma o zdravú výživu.

Mgr. Hana Coufalová

Štúdium diaľkového kurzu "Poradca pre výživu a výživu" ma veľmi posunulo po odbornej aj filozofickej stránke. Nezáleží na tom, či je vašou motiváciou starostlivosť o vlastné zdravie a zdravie vašich blízkych, alebo chcete získať odborné vedomosti a uplatniť ich profesionálne. Som presvedčený, že obe skupiny záujemcov budú spokojné s obsahom, organizáciou a systémom vzdelávania a možnosťou udržiavať kontakt s odborníkom Mgr. Kurz vrelo odporúčam tým, ktorí považujú zdravie za dôležitú hodnotu a chcú na ňom aktívne pracovať od základov prostredníctvom výživy. Verím, že vás štúdium nabije a inšpiruje do života rovnako pozitívne ako mňa.