Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

 • chlpy domácich zvierat,
 • potraviny,
 • peľ,
 • roztoče,
 • bodnutie hmyzom,
 • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

 • stres,
 • zmeny teploty,
 • fyzická námaha,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Andrea Kroupová

Keď som premýšľala o tom, kde získam kvalitné vedomosti o výžive, bolo pre mňa veľmi dôležité, aby sa názory prednášajúceho zhodovali s mojimi životnými postojmi. Dlho som hľadal a premýšľal, kam sa prihlásiť. Odradila ma aj skutočnosť, že väčšina kurzov trvala veľmi krátko, za čo - podľa môjho názoru - človek nemôže absorbovať dostatok informácií. Až som sa spýtal jedného človeka, na ktorého prednáške som bol, kto je podľa neho najväčšia kapacita - a on mi povedal, že Martin Jelínek... A tak sa to všetko začalo. S Martinom Jelínkom som sa stretol osobne - a som veľmi rád, že som to urobil. Verím, že to nebolo posledné stretnutie. Všetkým by som rada odporučila aj ďalšie kurzy - napríklad Sila myšlienky - pretože nič sa v živote nedeje náhodou :-) Nie náhodou som si vybral štúdium u Martina Jelinka... Vyskúšajte to aj vy, nebudete ľutovať!

Na kurzy pána Jelinka som chodil ako človek pracujúci v tejto oblasti. Rozhodla som sa prijať asistentku a keď som hľadala kvalitný kurz, ktorý by mohla absolvovať a získať potrebné vedomosti, odporučili mi kurzy ATAC. Pri zisťovaní podrobností o kurze ma veľmi zaujalo niekoľko kľúčových vecí. Po prvé, dĺžka kurzu, ktorá bola dvojnásobná oproti iným "rýchlokurzom", možnosť kombinovať online štúdium s prezenčnou formou a predovšetkým možnosť využívať vzdelávacie hry, kde si získané vedomosti okamžite uplatníte v praxi a získate skvelú spätnú väzbu. Neváhal som a prihlásil som nielen svojho nového asistenta, ale aj seba. Myslela som si, že po 8 rokoch praxe vo fitness priemysle, tvorbe jedálnych lístkov a desiatkach školení si pôjdem len "osviežiť" vedomosti, ale od prvého seminára v Prahe som bola úplne vyvedená z omylu. Pán Jelínek má úplne odlišný štýl výučby a pohľad na túto tému. Jeho prístup ma úplne fascinoval a často som jeho prednášky počúval so zatajeným dychom, snažiac sa zachytiť každé slovo. Nehovorím, že ma to nestálo veľa úsilia, aby som otvoril svoju myseľ trochu inému štýlu myslenia, než je klasické fitness myslenie, aby som sa pokúsil spojiť si súvislosti, aby som viac premýšľal o vzťahu príčiny a následku. Ale bola som nadšená, ako všetko zrazu dávalo zmysel, pochopila som súvislosti a nahliadla pod povrch dokonalého vzťahu medzi výživou a ľudským telom. Bola som taká nadšená, že som sa s pánom Jelínkom dohodla na ďalšom sebavzdelávaní formou osobných konzultácií, na ktoré k nemu raz za čas dochádzam z Prahy do Ostravy a vždy sa neviem dočkať, čo nové sa naučím. Raz som čítal krásne príslovie: "Keď je študent pripravený, objaví sa učiteľ" a ja som nesmierne šťastná, že sa pán Jelínek "objavil" v mojom živote a je mi cťou učiť sa od neho.Takže ak ste pripravení - našli ste toho najlepšieho učiteľa.

Eduard Bránický

www.eduardbranicky.cz

Šesťmesačný kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy bol prvý kurz, na ktorý som sa prihlásila, takže som nevedela, čo mám očakávať. Učiť sa teóriu každý deň a potom ju uplatniť v praxi v skvelej aplikácii ZOF. Nad niektorými úlohami som sedel celé hodiny, netvrdím, že som sa pri tom vždy usmieval, boli dni, keď som to všetko "preklínal"... veľa teórie, testov a úloh, ktoré som musel vypracovať, ale nikdy som nezabudol, prečo to robím, a keď sa teraz obzriem späť, môžem povedať: Stálo to za to! Neviem si predstaviť, že by mi iný kurz dal viac ako tento od pána Jelínka. Veľkú zásluhu na tom má prepracovaná aplikácia ZOF, s podobnou som sa nikde inde nestretol, a to je jedna z najväčších predností tohto kurzu. Samozrejme, všetka teória bola spracovaná tak, aby bola zrozumiteľná, nadväzovala na seba, jej zapamätanie bolo podporené každodennými praktickými testami. Skvelá je aj príručka pre študentov, ktorá je sama o sebe študijným materiálom a možno z nej čerpať množstvo informácií. Pre mňa je však najväčšou genialitou aplikácia ZOF (a prístup prednášajúceho), vďaka ktorej je možné okamžite aplikovať celú preštudovanú teóriu do praxe. Som rada, že som si nevybrala kurz, ktorý sa obmedzuje na makroživiny a ich pomer, glykemický index a kalorický deficit. Tento kurz výživového poradcu je plnohodnotný, opisuje všetky možné pohľady na stravu a doplnky stravy a predovšetkým poskytuje holistický pohľad na výživu a fungovanie tela, kde všetko so všetkým súvisí. Budem sa odvolávať na tento kurz a odporúčať ho všade, kde budem môcť.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu