Kurzy ATAC

Astma

Astma

Astma je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu sliznice dolných dýchacích ciest. V dôsledku toho sa zúžia, obmedzí sa prúdenie vzduchu a zhorší sa dýchanie. Astma sa najčastejšie prejavuje sipotom alebo pískavým dýchaním, kašľom, nespavosťou a napätím. Ak dôjde k veľkému uvoľneniu histamínu, nastáva astmatický záchvat so zvýšeným opuchom, zápalom a silnou sekréciou hlienu.

Tento problém spôsobujú vonkajšie aj vnútorné faktory a niektorí pacienti sú citliví na obidva.

Medzi vonkajšie príčiny patria alergény:

 • chlpy domácich zvierat,
 • potraviny,
 • peľ,
 • roztoče,
 • bodnutie hmyzom,
 • rôzne látky znečisťujúce životné prostredie.

Vnútorné príčiny sa v praxi ťažšie rozlišujú, patria medzi ne:

 • stres,
 • zmeny teploty,
 • fyzická námaha,
 • infekcie dýchacích ciest,
 • rôzne lieky.

Úprava životného štýlu môže priamo ovplyvniť frekvenciu a závažnosť astmatických záchvatov.

Vplyv stravy na astmu

Koncepcia stravy má zásadný vplyv na vznik a vývoj tohto ochorenia, pracuje sa s celým radom faktorov:

- Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vyvolávajú astmatikom alergie.

- Má význam kontrolovať množstvo horčíka v strave, ktorý má uvoľňujúce účinky a zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
Zároveň je potrebné sledovať podiel tohto prvku vo vzťahu k vápniku, ktorý je jeho antagonistom. V strave by sa teda mali pravidelne objavovať potraviny bohaté na horčík - celozrnné výrobky, brokolica, orechy, čokoláda, slnečnicové a tekvicové semienka, špenát atď.

- Navyšuje sa príjem vitamínu A, ktorý má usmerňujúci vplyv na imunitnú ochranu a podporuje znižovanie množstva protilátok.
Na tanieri to znamená prítomnosť mrkvy, špenátu, ovocia, rybieho oleja, masla, mliečnych výrobkov alebo vaječných žĺtkov.

- Dôležitú úlohu zohráva vitamín C, ktorý má priaznivý účinok na dýchacie funkcie a zabraňuje zúženiu priedušiek spôsobené histamínom.
Jeho hlavným zdrojom je surová zelenina a ovocie.

- Zmysel má aj výber doplnkov stravy, medzi najdôležitejšie patrí už spomínaný vitamín C (najlepšie v kombinácii s bioflavonoidmi), kvercetín, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu, omega-3 vďaka ich protizápalovému účinku alebo prípravky s obsahom sladkého drievka, ktoré podporuje odkašliavanie.

Astma postihuje značnú časť populácie (deti aj dospelých). Je preto prirodzené, že hľadajú spôsoby, ako zlepšiť svoj stav, vrátane úpravy stravy. Problematikou astmy sa zaoberá kurz Výživový poradca, v rámci ktorého sa študenti naučia pracovať s vhodným výberom potravín a navrhovať jedálniček, ktorý má potenciál spĺňať individuálne požiadavky postihnutého jedinca. Majú k dispozícii výučbovů aplikáciu ZOF, ktorá im pomáha kontrolovať správnosť ich počínania a upozorňuje ich na prípadné chyby.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jaroslava Hudcová

Kurzy Mgr. Kurzy Martina Jelinka som si vybral po prečítaní referencií a zhliadnutí krátkeho demonštračného videa. Martin Jelínek je skvelým odborníkom na zdravú výživu a zdravý životný štýl. Jeho znalosti tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy a ďalších smerov sú rozsiahle. Prihlásila som sa na kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy a bola som príjemne prekvapená jeho profesionálnym prístupom. Kurz trvá 6 mesiacov, počas ktorých získate množstvo vedomostí a informácií, ktoré vám pomôžu začať podnikať v oblasti zdravej výživy a zmeny životného štýlu. Chcela by som poďakovať lektorovi Martinovi Jelínkovi za jeho profesionálny prístup k študentom, má môj veľký obdiv za jeho neuveriteľné vedomosti v oblasti zdravej výživy. Dnes už chápem, že krátkodobé kurzy dostupné v iných spoločnostiach sa nemôžu rovnať kvalite získaných vedomostí.

Ludmila Koplíková

Program kurzu je zostavený tak, že som ho bez väčších problémov zvládol aj ja vo veku 70 rokov, čo dokazuje, že na učenie nie je nikdy neskoro. Jeho absolvovanie by som prirovnal k príjemnému adrenalínovému športu - práca, vzrušenie a strach z výsledkov testov a potom radosť z dobrého výsledku. Obzvlášť oceňujem "Študentskú poradňu" , ktorá slúži aj ako zdroj veľmi cenných informácií.

Martin Hajtmar

Som bývalý profesionálny športovec, pre ktorého bolo jedlo na prvom mieste. Kurzy Atac boli pre mňa jednou veľkou neznámou. Za mňa jedno veľké odporúčanie a obrovská vďaka Mgr. Jelinek. Podarilo sa mu vytvoriť univerzálny študijný program, ktorý je prehľadný, jednoduchý a prístupný väčšine ľudí. Jednu vec musím uprednostniť, keďže moja práca bola väčšinou v zahraničí, štúdium jednoducho nebolo možné. Mgr. Jelinek však na tento problém myslel a vďaka tomu som sa mohol stať odborníkom na výživu. Teraz robím to, čo ma baví. Prostredníctvom zdravého a chutného stravovania ukazujem ľuďom, že nič nie je nemožné.