Kurzy ATAC

Metabolický syndróm

Metabolický syndróm

Metabolický syndróm je pojmom, o ktorom sa hovorí stále častejšie. Dôvodom je nielen fakt, že postihuje stále väčšiu časť populácie, ale aj to, že sa jedná o syndróm. Teda nie jeden konkrétny zdravotný problém, ale súbor niekoľkých jednotlivých, ktoré sú navyše metabolicky vzájomne previazané. Západná medicína, ktorá s veľkým úspechom vie (predovšetkým vďaka moderným medikamentom) potláčať príznaky jednotlivých chorôb, nie je schopná z pozície svojich štandardizovaných liečebných postupov zvládať problematiku syndrómov, pretože na ne jednoducho „nemá liek“. Pritom riešenie konkrétne metabolického syndrómu je pomerne jednoduché, spočíva v dodržiavaní pravidiel takzvaného zdravého životného štýlu.

Metabolický syndróm (čiže Syndróm X, prípadne Reavenov syndróm) postihuje až jednu štvrtinu našej populácie a predstavuje priame ohrozenie života. Z pohľadu modernej medicíny je definovaný spektrom konkrétnych porúch a dysfunkcií v tele (je ich viac ako 35), medzi najdôležitejšie patria:

  • abdominálna obezita (obezita typu jablko alebo mužského typu),

  • zvýšená hladina triglyceridov,

  • znížená koncentrácia HDL cholesterolu,

  • hypertenzia (vysoký krvný tlak),

  • hyperglykémia nalačno.

Tento syndróm je tak kvalitným základom pre vznik a rozvoj aterosklerózy a ďalších srdcovo-cievnych chorôb, inzulínovej rezistencie alebo diabetu 2. typu.

Všeobecne platí, že metabolický syndróm je častejší u starších osôb, nemusí však ísť o zásadné pravidlo. Pretože je syndróm sprevádzaný obezitou, podiel takto postihnutých ľudí z mladšej generácie neustále rastie.

Často sa diskutuje o tom, či je metabolický syndróm dedičný. Bolo zistené, že sa syndróm vyskytuje viac v rodinách, ktoré v strave preferujú junk food, teda systém stravovania s prebytkom jednoduchých sacharidov a tukov, vysokou glykemickou hodnotou a nedostatkom bielkovín, a súčasne nemajú príliš vrelý vzťah k pohybu.

Najlepší spôsob, ako sa nielen brániť vzniku tohto problému, ale aj riešiť ho pri jeho vzniku, je udržiavať správnu telesnú hmotnosť, mať pod kontrolou svoj stravovací režim a byť fyzicky aktívny. V kurzoch sa tejto problematike venujeme veľmi podrobne, najviac v Poradca pre výživu, Tajomstvo biologického veku a Výživa detí. S touto informačnou výbavou a dostatkom chuti k pohybovej aktivite je potom ľahké vymazať metabolický syndróm z našej reality.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Eva Bartošová

Keď som sa stal vegánom, trochu som sa stratil v záplave informácií o Ostrave, ktorých je na internete veľa. Rozhodla som sa absolvovať kurz, aby som si tieto informácie ujasnila a vedela, ako si zostaviť jedálniček tak, aby mi nechýbali potraviny. Štúdia ma tak nadchla, že sa možno nakoniec stanem odborníčkou na výživu a budem pomáhať ostatným orientovať sa vo svete zdravého stravovania. Nahliadnutie do tajomstiev ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny mi ukázalo nový pohľad na svet a možné oblasti ďalšieho výskumu a štúdia.Najväčšou výhodou pre mňa bolo absolvovanie kurzu online, keďže už nejaký čas pracujem v zahraničí. Ďakujem veľmi pekne za tento kurz :-)

Martina Siudová

Kurz výživového poradcu je skvelým krokom k sebarealizácii. Rok som pracovala v jednej spoločnosti ako odborníčka na výživu a chýbali mi informácie. Čím viac som ho hľadal, tým častejšie som narážal na meno pána Jelinka. Začal som navštevovať jeho jednodňové kurzy a semináre a začal som tieto vedomosti využívať v praxi. Po čase som sa rozhodla absolvovať kurz Poradca pre výživu a doplnky výživy, aby som si objasnila kroky a chyby, ktoré ľudia robia, keď nevedia. Kurz je veľmi komplexný a ukazuje správny a zdravý smer, ktorým by sa mal uberať každý bez výnimky. Tento kurz mi v podstate umožnil pokračovať v práci poradcu a plniť svoje poslanie na tomto svete. Vyskúšajte to aj vy :).

JUDr. Martina Mikolajczyková

V snahe získať informácie o zdravej výžive a jej zaradení do života našej rodiny som získala veľa informácií z rôznych zdrojov, ale neboli komplexné a niekedy nedávali zmysel. Riešenie som našiel v tomto kurze. Veľmi oceňujem ďalšie rozširujúce kurzy, ktoré výrazne prehlbujú vzdelávanie.