Úvod / Čo sa u nás študuje / Celiakia
Celiakia je závažné celoživotné črevné autoimunitné ochorenie, spôsobená neznášanlivosťou bielkoviny lepku v strave. Ide o problém imunitného systému, kedy je lepok imunitou chybne rozpoznaný (ako látka škodlivá pre organizmus) a telo proti nemu začne vytvárať protilátky. To spôsobuje poškodenie sliznice tenkého čreva (= vrstvy enterocytov) a zápal sliznice. Poškodený povrch sliznice sa nedokáže zregenerovať a dochádza k úbytku (= vyhladeniu) klkov, najmä v oblasti lačníka a dvanástnika.
Lepok (glutén) je lepivá bielkovina, ktorá obsahuje dve zložky:
1. Prolamíny.
Spôsobujú celiakiu. Prolamíny sa nachádzajú v:
Ovos neobsahuje lepok, ale peptidy (aveníny), z ktorých niektoré sú schopné viazať protilátky proti gliadínovým peptidom. Z tohto dôvodu sa ovos prezentuje ako relatívne "bezpečná" obilnina s lepkom pre celiatikov (= vykazuje najnižšiu toxicitu, naopak najvyššia je pri pšenici). Neznášanlivosť vzniká len na jeden proteín.
2. Glutelíny.
Podieľajú sa skôr na alergii na lepok.
Uvádza sa, že bežná západná strava obsahuje v priemere asi 10 g lepku denne. Na vyvolanie celiakie však stačí iba 100 mg lepku denne. Z týchto dôvodov sa za bezpečnú dávku považuje 20-50 mg lepku (= 10-25 mg gliadínu) denne.
Celiakia sa vyskytuje u detí a dospelých a v rodinách sa často dedí z generácie na generáciu. U detí sa niekedy prejaví počas prvých mesiacov, keď začnú jesť pevnú stravu obsahujúcu lepok (sušienky, pečivo), alebo sa ochorenie môže rozvinúť neskôr v živote. U dospelých sa celiakia bežne vyskytuje pri dlhodobej konzumácii nadmerného množstva lepku, na ktorý nie je ľudský tráviaci trakt vrátane imunitného systému adaptovaný a reaguje vznikom tohto veľmi nepríjemného ochorenia.
Rozvoj celiakie nie je podmienený len genetikou a prítomnosťou lepku v strave, ale často aj spúšťacím faktorom (dlhodobý stres, vírusová infekcia, tehotenstvo...). Predpokladá sa, že celiakiou trpí približne 1% populácie, dignostikovaných sa ale pohybuje len okolo 20% z toho počtu. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku a častejšie postihuje ženy ako mužov.
U citlivých osôb spôsobuje lepok narušenie povrchu tenkého čreva (postupný zánik klkov a mikroklkov), čo vedie k zhoršenému vstrebávaniu živín zo stravy.
Typické príznaky sú:
Presná diagnóza sa stanoví na základe biopsie - odoberie sa vzorka tenkého čreva a vyšetrí sa.
Niektorí ľudia pociťujú po konzumácii potravín obsahujúcich lepok negatívne reakcie (nevoľnosť, hnačka, nadúvanie), ale sliznica tenkého čreva nie je poškodená - v týchto prípadoch nejde priamo o celiakiu, ale zvyčajne "len" o neznášanlivosť lepku.
Všetky tieto problémy spôsobené príjmom lepku sú v súčasnosti nevyliečiteľné, je nutné držať bezlepkovú diétu. Tá spočíva vo výraznom obmedzení až vylúčení lepku zo stravy.
V súvislosti s obsahom lepku v potravinách sú definované 2 kategórie:
Pri bezlepkovej diéte je teda možné bezpečne konzumovať bezlepkové potraviny. Potraviny s veľmi nízkym obsahom lepku je ale nutné v ich použitom množstve počítať a sledovať tak podiel lepku celkom
Potraviny určené pre bezlepkovú diétu sú vždy označené symbolom prečiarknutého klasu.
Celiakiu často sprevádzajú nielen iné potravinové intolerancie (najčastejšie intolerancia laktózy), ale aj rôzne potravinové alergie. Takéto zistenia potom z pochopiteľných dôvodov komplikujú prístup k diéte. Keďže sprievodným prejavom celiakie je zhoršená schopnosť čreva vstrebávať živiny, dochádza (spravidla) k nedostatku určitých látok, na ktoré by sa mala strava zamerať alebo ich doplniť:
Intenzívne sa skúma aj účinok probiotických organizmov na obnovu poškodenej črevnej sliznice. Zaujímavosťou je zistenie, že riziko prepuknutia celiakie sa výrazne znižuje u dojčených detí.
Praktická koncepcia bezlepkovej diéty sa zdá byť jednoduchá, pretože ide v podstate o nahradenie lepkových obilnín bezlepkovými. Faktom je, že celiak musí byť pri ich výbere opatrný z dôvodu rizika prítomnosti „skrytého“ lepku. Nie je to malá výzva, pretože súčasťou stravy sú technologicky spracované výrobky, do ktorých výrobcovia pridávajú lepok. Najčastejšie sú to mäsové výrobky vrátane klobás, sójové výrobky (omáčky, pasta miso), zmrzliny, kečupy, horčica, cukrovinky a mnohé ďalšie.
Keďže celiakia je problémom imunitného systému, oplatí sa zamerať na faktory, ktoré vedú k harmonizácii imunitných reakcií. Cieľom je predovšetkým obnoviť rozmanitosť a aktivitu črevného biómu, ktorá bola poškodená autoimunitnými reakciami organizmu a neplní svoju funkciu pri zabezpečovaní rovnováhy vnútorného prostredia. Keďže celiakia postihuje všetky skupiny obyvateľstva, venujeme sa problematike lepku nielen v šesťmesačnom kurze Poradca pre výživu, ale aj v kurzoch Strava a imunitný systém, Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi a Výživa detí. Hlavným cieľom je naučiť sa, ako preniesť teóriu do praxe, študenti preto vytvárajú vzorové bezlepkové jedálníčky vo vzdelávacej aplikácii ZOF.
Jana Chalupná
Za kurz veľmi ďakujem, bol úžasný, mnohé poznatky už zaraďujem do svojho života, a vzhľadom k tomu, že mám obchod so zdravou výživou, tak viem, že znalosti budem môcť uplatniť aj pri styku so zákazníkmi. Je veľmi fajn, že sa môžeme k učivu vracať a znalosti opakovať a prehlbovať. Som veľmi rada za túto možnosť a ešte raz veľmi pekne ďakujem za úžasné a prínosné štúdium. Prajem veľa ďalších spokojných absolventov vašich kurzov.
Ing. Radomila Unarová
Dlhodobé vzdelávanie pod vedením Mgr. Martina Jelínka je pre mňa veľkým ľudským aj odborným prínosom. Absolvovala som takmer všetky kurzy, dlhodobé aj jednorazové. Vďaka nim sa stále dozvedám nové informácie a upevňujem tie zažité. Všetky nadobudnuté vedomosti úspešne uplatňujem vo svojej každodennej praxi. Rozhodne môžem odporučiť všetkým, ktorí majú záujem sa v oblasti výživy laicky alebo odborne orientovať.
Mgr. Petra Ponocná
O alternatívne výživové štýly a ľudské zdravie sa ako laik zaujímam už niekoľko rokov. Potom, čo sa na mňa začali obracať niektorí známi s otázkami ohľadom stravovania, usúdila som, že by nebolo od veci prejsť pokiaľ možno kvalitným odborným školením a absolvovať kurz výživového poradcu, aby som sa dozvedela niečo nové ako z oblasti výživy a stravovania, tak ľudského zdravia . Vzhľadom na to, že v oblasti ľudského zdravia zastávam holistický prístup a nemám rada čiernobiele videnie sveta, bolo mojím cieľom vybrať si taký kurz, ktorý sa bude aspoň z časti niesť v duchu môjho zmýšľania a ktorý bude zároveň dostatočne kritický, komplexný a odborný. Kurz Mgr. Martina Jelínka všetky tieto náležitosti k mojej radosti splnil. Nielen, že sa v problematike výživy a suplementácie orientujem oveľa lepšie. Dozvedela som sa tiež množstvo nových a veľmi užitočných informácií a samotný kurz ma obohatil aj čo sa týka osobného rozvoja. Kurz je doslova nabitý informáciami a jeho súčasťou sú aj lekcie ajurvédy a čínskej medicíny. Pán Jelínek nás pomocou výukových materiálov a videí viedol ku komplexnému uvažovaniu nad daným problémom, či už išlo o chorobu, potravinu alebo napríklad problematiku vitamínových suplementov. Veľmi si cením aj jeho osobitý prístup, nasadenie a ochotu s čímkoľvek poradiť a pomôcť. Týmto by som chcela pánovi Mgr. Jelínkovi poďakovať a budem sa tešiť na ďalšiu spoluprácu.