Kurzy ATAC

Celiakia

Celiakia

Celiakia je závažné celoživotné črevné autoimunitné ochorenie, spôsobená neznášanlivosťou bielkoviny lepku v strave. Ide o problém imunitného systému, kedy je lepok imunitou chybne rozpoznaný (ako látka škodlivá pre organizmus) a telo proti nemu začne vytvárať protilátky. To spôsobuje poškodenie sliznice tenkého čreva (= vrstvy enterocytov) a zápal sliznice. Poškodený povrch sliznice sa nedokáže zregenerovať a dochádza k úbytku (= vyhladeniu) klkov, najmä v oblasti lačníka a dvanástnika.

Lepok (glutén) je lepivá bielkovina, ktorá obsahuje dve zložky:

1. Prolamíny.
Spôsobujú celiakiu. Prolamíny sa nachádzajú v:

 • pšenici - gliadín,
 • raži - sekalín,
 • jačmeni - hordein,
 • ovsu - avenin.

Ovos neobsahuje lepok, ale peptidy (aveníny), z ktorých niektoré sú schopné viazať protilátky proti gliadínovým peptidom. Z tohto dôvodu sa ovos prezentuje ako relatívne "bezpečná" obilnina s lepkom pre celiatikov (= vykazuje najnižšiu toxicitu, naopak najvyššia je pri pšenici). Neznášanlivosť vzniká len na jeden proteín.

2. Glutelíny.
Podieľajú sa skôr na alergii na lepok.

Uvádza sa, že bežná západná strava obsahuje v priemere asi 10 g lepku denne. Na vyvolanie celiakie však stačí iba 100 mg lepku denne. Z týchto dôvodov sa za bezpečnú dávku považuje 20-50 mg lepku (= 10-25 mg gliadínu) denne.

Celiakia sa vyskytuje u detí a dospelých a v rodinách sa často dedí z generácie na generáciu. U detí sa niekedy prejaví počas prvých mesiacov, keď začnú jesť pevnú stravu obsahujúcu lepok (sušienky, pečivo), alebo sa ochorenie môže rozvinúť neskôr v živote. U dospelých sa celiakia bežne vyskytuje pri dlhodobej konzumácii nadmerného množstva lepku, na ktorý nie je ľudský tráviaci trakt vrátane imunitného systému adaptovaný a reaguje vznikom tohto veľmi nepríjemného ochorenia.

Rozvoj celiakie nie je podmienený len genetikou a prítomnosťou lepku v strave, ale často aj spúšťacím faktorom (dlhodobý stres, vírusová infekcia, tehotenstvo...). Predpokladá sa, že celiakiou trpí približne 1% populácie, dignostikovaných sa ale pohybuje len okolo 20% z toho počtu. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku a častejšie postihuje ženy ako mužov.

U citlivých osôb spôsobuje lepok narušenie povrchu tenkého čreva (postupný zánik klkov a mikroklkov), čo vedie k zhoršenému vstrebávaniu živín zo stravy.
Typické príznaky sú:

 • žalúdočná nevoľnosť,
 • nadúvanie,
 • hnačka,
 • anémia,
 • chudnutie,
 • zvýšená únava,
 • dermatitída,
 • depresie.

Presná diagnóza sa stanoví na základe biopsie - odoberie sa vzorka tenkého čreva a vyšetrí sa.

Niektorí ľudia pociťujú po konzumácii potravín obsahujúcich lepok negatívne reakcie (nevoľnosť, hnačka, nadúvanie), ale sliznica tenkého čreva nie je poškodená - v týchto prípadoch nejde priamo o celiakiu, ale zvyčajne "len" o neznášanlivosť lepku.

Vplyv stravy na celiakiu

Všetky tieto problémy spôsobené príjmom lepku sú v súčasnosti nevyliečiteľné, je nutné držať bezlepkovú diétu. Tá spočíva vo výraznom obmedzení až vylúčení lepku zo stravy.

V súvislosti s obsahom lepku v potravinách sú definované 2 kategórie:

 1. Bez lepku.
  Obsahujú do 2 mg lepku v 100 g potraviny.
   
 2. Potraviny s veľmi nízkym obsahom lepku.
  Obsahujú menej ako 10 mg lepku na 100 g.

Pri bezlepkovej diéte je teda možné bezpečne konzumovať bezlepkové potraviny. Potraviny s veľmi nízkym obsahom lepku je ale nutné v ich použitom množstve počítať a sledovať tak podiel lepku celkom

Potraviny určené pre bezlepkovú diétu sú vždy označené symbolom prečiarknutého klasu.

Celiakiu často sprevádzajú nielen iné potravinové intolerancie (najčastejšie intolerancia laktózy), ale aj rôzne potravinové alergie. Takéto zistenia potom z pochopiteľných dôvodov komplikujú prístup k diéte. Keďže sprievodným prejavom celiakie je zhoršená schopnosť čreva vstrebávať živiny, dochádza (spravidla) k nedostatku určitých látok, na ktoré by sa mala strava zamerať alebo ich doplniť:

 • vápnik,
 • železo,
 • vitamíny komplexu B,
 • vitamín D.

Intenzívne sa skúma aj účinok probiotických organizmov na obnovu poškodenej črevnej sliznice. Zaujímavosťou je zistenie, že riziko prepuknutia celiakie sa výrazne znižuje u dojčených detí.

Praktická koncepcia bezlepkovej diéty sa zdá byť jednoduchá, pretože ide v podstate o nahradenie lepkových obilnín bezlepkovými. Faktom je, že celiak musí byť pri ich výbere opatrný z dôvodu rizika prítomnosti „skrytého“ lepku. Nie je to malá výzva, pretože súčasťou stravy sú technologicky spracované výrobky, do ktorých výrobcovia pridávajú lepok. Najčastejšie sú to mäsové výrobky vrátane klobás, sójové výrobky (omáčky, pasta miso), zmrzliny, kečupy, horčica, cukrovinky a mnohé ďalšie.

Keďže celiakia je problémom imunitného systému, oplatí sa zamerať na faktory, ktoré vedú k harmonizácii imunitných reakcií. Cieľom je predovšetkým obnoviť rozmanitosť a aktivitu črevného biómu, ktorá bola poškodená autoimunitnými reakciami organizmu a neplní svoju funkciu pri zabezpečovaní rovnováhy vnútorného prostredia. Keďže celiakia postihuje všetky skupiny obyvateľstva, venujeme sa problematike lepku nielen v šesťmesačnom kurze Poradca pre výživu, ale aj v kurzoch Strava a imunitný systém, Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi a Výživa detí. Hlavným cieľom je naučiť sa, ako preniesť teóriu do praxe, študenti preto vytvárajú vzorové bezlepkové jedálníčky vo vzdelávacej aplikácii ZOF.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

RNDr. Růžena Šimková

Vzhľadom na vysoký výskyt zdravotných komplikácií spôsobených nevhodným stravovaním sme ako absolventi tohto kurzu schopní tieto problémy účinne riešiť. Metóda štúdia založená na tvorbe myšlienkových máp, ktorých obsah sa dobre pamätá, sa ukázala ako veľmi zábavný a efektívny spôsob štúdia.

PaedDr. Zlatava Jakubšová, Ph.D.

Rozhodol som sa absolvovať kurz "Poradca pre výživu a doplnky výživy" z dvoch dôvodov. Po prvé, už dlho sa zaujímam o zdravú výživu a zdravý životný štýl a chcela som si rozšíriť svoje vedomosti. Ďalším dôvodom bolo, že sa profesionálne venujem športu a znalosť správnej výživy je pre túto oblasť veľmi dôležitá. Priebeh výučby Mgr. Jelinekov kurz splnil moje očakávania. Dostal som komplexné a formácie o celej oblasti výživy. Veľmi mi vyhovovala forma samoštúdia, ktorá mi umožňuje skĺbiť štúdium s pracovným vyťažením. Oceňujem aj možnosti ďalšej spolupráce a poradenstva. Tento kurz môžem vrelo odporučiť ostatným.

Romana Prokopová

Veľmi ďakujem za skvelý online kurz Poradca pre výživu a suplementáciu vedený Mgr. Martinom Jelínkom. Vďaka stovkám stránok materiálov, hodinám videí a viac ako 60 modelovým jedálničkom som získala skutočne rozsiahle znalosti z oblasti výživy a doplnkov stravy. Veľmi oceňujem, že Mgr. Jelínek k výžive pristupuje holisticky, vidí vzájomné súvislosti a učí ich vnímať aj svojich študentov. Zoznámil nás so všetkými možnými výživovými trendmi bez toho, aby na ktoromkoľvek z nich lipol. Kurz mi dal skutočne relevantné av praxi použiteľné informácie, ktorých znalosti som musela osvedčiť v rámci záverečného textu a seminárnej práce. Takže to nie je žiadny víkendový rýchlokurz, ale skutočné vzdelanie, ktoré vám pomôže sa v odbore výživového poradenstva reálne uplatniť.