Vegetariánství a veganství v praxi

Nezáleží, či ste sa pre vegetariánstvo rozhodli z etických pohnútok alebo zdravotných dôvodov. Svoje si v tomto kurze nájde každý. Z morálneho hľadiska je vznešené, že nechceme jesť zvieratá. Je ale zlé, keď kvôli nevhodne nastavenej vegetariánskej strave ubližujeme sami sebe. Pokiaľ chceme svoj život budovať na vyšších morálnych princípoch, je nutné poznať základné pravidlá fungovania metabolizmu, na ktoré vhodným spôsobom aplikujeme vegetariánske stravovanie. Nedodržiavanie týchto pravidiel vedie k zdravotným problémom. Nahradiť mäso, vajcia či mliečne výrobky rastlinnými alternatívami tak, aby nedošlo k zbytočnému odklonu od rovnováhy metabolizmu a zdravia, je výzva, ktorú v kurze "Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi" zvládne každý záujemca o tento spôsob stravovania.

7 dôvodov, prečo tento kurz

Komplexný pohľad na problematiku výživy

Rovnaký priestor u nás majú západná veda aj filozofia východných kultúr.

Orientácia na všetky výživové prístupy

Podrobne sa zameriame na výživu lakto-ovo vegetariánov, vegánov i vitariánov (RAW). Systém stravovania každej tejto skupiny má svoje špecifiká, nie je možné ich zhrnúť do jednej spoločnej kapitoly.

Študijná metóda „škola hrou“ a spojenie štúdia výživy a varenia

Čo sa naučíte, to si rovno vyskúšate v praxi. Vo výučbovej aplikácii ZOF (Zóna optimálneho fungovaní), ktorá je súčasťou kurzu, prevediete teóriu priamo do praxe. Budete zostavovať jedálničky pre konkrétne situácie, k dispozícii máte desiatky vzorových zdravých receptov na inšpiráciu.

Študujete on-line a práve vtedy, keď máte čas

Celé štúdium prebieha on-line, tzn. bez nutnosti dochádzania na prednášky. Študujete v kľude z domu, časový rozsah prispôsobujete svojim možnostiam.

Priama komunikácia s lektorom prostredníctvom on-line poradne

Súčasťou kurzu je rozsiahla on-line poradňa (vrátane jej histórie za celú dobu existencie kurzu, je teda zdrojom obrovského množstva ďalších informácií ). Lektor kurzu je vám tu po celý čas štúdia k dispozícii.

Doživotný prístup do klientskej časti

Aj po dokončení kurzu sú vám dostupné všetky absolvované lekcie, výučbová aplikácia ZOF na zostavovanie jedálničkov i on-line poradňa. Doživotne.

Kurz je vhodný pre odborníkov aj začiatočníkov

Časť študentov tvoria profesionálni výživoví poradcovia. Kurz je obľúbený aj u „laickej verejnosti“, ľudí, ktorí sa chcú naučiť stravovať zdravšie ako doteraz.

Unikátna výučbová aplikácia ZOF

Nová on-line aplikácia ZOF slúži ako vynikajúca pomôcka pre praktickú tvorbu jedálničkov v rámci aktuálne preberaných tém v priebehu celého kurzu. Aplikácia umožňuje rýchlou a jednoduchou formou kombinovať jednotlivé potraviny do konkrétnych receptov a následne automaticky vyhodnocovať ich vlastnosti a charakteristiky. Ihneď tak uvidíte, či Vami zostavený jedálniček zodpovedá pravidlám racionálneho stravovania. Z učenia sa stáva skutočná škola hrou.

Čo sa v kurze naučíte?

 • Ako sebe (či komukoľvek ďalšiemu) nastaviť vegetariánsku stravu tak, aby bola vyvážená.
 • Aké potraviny preferovať a ktorým sa naopak vyhýbať. V prevažnej väčšine prípadov budeme pracovať s potravinami, ktoré sú v tuzemsku bežne k dostaniu.
 • Dostanete návod, ako znížiť podiel antinutričných látok v jedálničku jednotlivých foriem vegetariánstva.
 • Budete vedieť, ako vegetariánstvo bezpečne aplikovať u detí.
 • Dozviete sa, ako pri vegetariánstve meniť osídlenie črevného traktu vhodnými probiotickými kultúrami.
 • Ako tento výživový štýl správne použiť pri prevencii vzniku rôznych chorôb, vrátane civilizačných.
 • Ako pracovať s vegetariánsky nastavenou stravou u športovcov.
 • Ako u žien predchádzať poruchám menštruačného cyklu.
 • Ako sa správnou koncepciou stravy vyhnúť bežným „neduhom“ vegetariánskeho stravovania – chudokrvnosti, zimomravosti, problémom s kĺbmi, strate svalovej hmoty, únave…

Ako prebieha štúdium

1
Študijné lekcie – V študijnej sekcii sa každý deň zobrazia študijné lekcie zaoberajúce sa jednou konkrétnou témou. K týmto je možné sa vracať, nie je podmienkou študovať každý deň.
2
Cvičné testy – Každý deň je k dispozícii cvičný test, ktorý slúži na opakovanie učiva a pripraví vás na súhrnný mesačný test.
3
Tvorba jedálničkov – Na výučbovej aplikácii vytvárate jedálničky k vybraným témam a prevádzate tak naučenú teóriu do praxe.
4
Poradňa – Máte prístup k on-line poradni, v ktorej lektor priebežne odpovedá na všetky otázky týkajúce sa aktuálne preberaných tém. K dispozícii je celá história poradne, táto slúži ako zdroj ďalšieho študijného materiálu.
5
Záverečný test – Prebieha na on-line platforme, teda v kľude z domu a bez stresu. Je vyvrcholením celého študijného snaženia.
7
Certifikát – Po úspešnom absolvovaní študijných lekcií i záverečného testu vám bude certifikát zaslaný poštou.

Ohlasy absolventov

Kateřina Spurná

Kurzy pod vedením Mgr. Martin Jelinek Môžem len odporučiť. S témami a analýzou jednotlivých študijných hodín som bola veľmi spokojná. Všetko je pekne a systematicky vysvetlené. Je neuveriteľné, aký dôležitý je holistický pohľad na klienta a jeho potreby. Sama som psychiater a už som si na sebe vyskúšala, že psychika zohráva pri chudnutí dôležitú úlohu, pretože ak si neveríme, kto iný nám môže veriť? Dôležitá je sebaláska a sebadôvera. A chcela by som poďakovať Martinovi Jelínkovi, M.Sc., pretože mi pomohol pochopiť problematiku stravovania. Vybrala som si online kurz výživového poradcu, ktorý som mohla študovať popri práci. Kurz som si vybrala, pretože cítim, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom na ich ceste za dobrým životom, moja práca ma už nenapĺňala a nevidela som v nej žiadnu budúcnosť, preto som sa vydala na cestu, ktorú považujem za správnu a vhodnú. Baví ma objavovať a skúmať vplyv stravy na náš život... Najväčšiu radosť mám z pokroku mojich klientov. Štúdium formou myšlienkových máp bolo úžasné, učenie prebiehalo takmer samo. :-) Som vďačná, že som absolvovala kurz so skvelým lektorom pánom Mgr. Martin Jelínek. :-)

Věra Michlíková

S kurzom som bola veľmi spokojná, aj keď mám radšej "živé" konzultácie, ale na on line formu som si zvykla.Veľmi sa mi páči, že nepreferujete len vegetariánstvo, vitariánstvo a podobne, ale myslíte aj na ľudí, ktorí sa chcú stravovať "normálne". Nie som fanúšikom extrémov, a preto ma váš prístup veľmi zaujal. S prímesou humoru bolo štúdium veľmi príjemné. Chcem pokračovať v štúdiu,veľmi ma láka Víkendový pôst alebo Dreamposture, ale momentálne mi to čas nedovoľuje... možno na budúci rok. Chcem vám veľmi pekne poďakovať za užitočných šesť mesiacov a teším sa na ďalšie.

Rastislav Bagita

Po množstve kníh, ktoré si človek kúpi, a po čase, ktorý nad nimi strávi, zistíte, že informácie sa opakujú mnohokrát. Hľadal som zdroj informácií,ktorý by prekonal moje prvé akreditované zdravotné vzdelávanie. Martin na mňa zapôsobil už na audiokazetách svojich prednášok a nesklamal ani v kurze, ktorý som s ním absolvoval. Hĺbka informácií bola dostatočná a niekedy prekvapujúca. Podľa môjho názoru by tento kurz mal absolvovať každý, kto chce ľuďom účinne radiť v oblasti výživy. Veľkým plusom je celková šírka informácií.Úzke zameranie na samotné potraviny, doplnky stravy, výživu pri zdravotných problémoch atď... tieto výhody v iných kurzoch nenájdete! Som maximálne spokojná a určite sa chystám absolvovať aj ďalšie Martinove kurzy.

Ing. Helena Dlouhá

O výživu som sa začala zaujímať asi pred 30 rokmi... vydala som sa a zaujímala som sa o varenie. Hľadal som súvislosti - prečo, ako a podobne :). Vtedy sa hľadanie začalo papierovými kuchárskymi knihami - Mudr Jonáš, pokračovalo rôznymi vegetariánskymi a makrobiotickými kuchárskymi knihami... prechádzalo sa rôznymi obdobiami, rôznymi skúsenosťami a hľadali sa zaujímavé súvislosti. Medzi naším jedlom a našou mysľou. Veľmi ma zaujali obe. Vytvoriť vyvážený celok zo všetkých rôznych informácií od rôznych autorov však nie je jednoduché. Každý človek je iný, čo je pravda pre jedného, je nemožné pre druhého, a je toľko právd o výžive, každá iná... časom ma to priviedlo k istej rezignácii. Ale všetko má svoj čas. O Martinovi Jelínkovi som sa dozvedel od priateľa. A po čase som sa prihlásil na jeho kurz. Na náhody veľmi neverím, takže ďakujem, osude. Pretože Martin Jelínek dokázal zo všetkých kúskov, ktoré som mal v sebe, poskladať kompletný a funkčný obraz. Všetko do seba zapadalo ako puzzle. Som pochybovačný človek, skôr než niečo prijmem za svoje, pozriem sa na to z viacerých strán a chcem vedieť prečo a ako. Som si istý, že časom prídu ďalšie, nové otázky, ale už teraz viem, v akom kontexte sa budem snažiť na ne odpovedať. V čom ma kurz výživového poradenstva veľmi oslovil? Z celkového pohľadu. Neublížilo to žiadnej škole výživy, žiadnemu autorovi. Martin Jelínek nikoho neodsudzuje ani nevyvyšuje. Používa logiku - ale jeho logika je dobrá pri veciach, ktoré sú nespočítateľné a nemerateľné, všetkého je tak akurát... Zo začiatku bolo ťažké vytušiť, aký osobný výživový postoj Martin Jelínek vlastne zastáva. Myslím, že dnes mám nápad - a chápem, prečo náš učiteľ zostáva v niektorých veciach taký nestranný. Je cenné, ak si na vec vytvoríme vlastný názor , neovplyvnený názormi učiteľa. V ideálnom prípade by mal učiteľ len pomôcť udržať naše myslenie v určitom rámci. Takže v tomto zmysle sme mali ideálneho učiteľa... a aj v iných ohľadoch :) Vďaka kurzu som zistila, že rezignácia na čokoľvek nemá v mojom živote miesto, že ma výživa baví a že s ňou chcem ďalej niečo robiť. Nie je to úžasné?

Ing. Soňa Vybíralová

Nemôžem uveriť, že mi bude ľúto, že som už kurz dokončil. Štúdia sa mi veľmi páčila. Dlho som hľadal kvalitné ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti. Som vyštudovaný vedec s presahom do medicíny a naozaj som potreboval dokončiť komplexnejší presah do ľudskej výživy. Kurz dokonca prekonal moje očakávania. Majster Martin Jelínek je odborník vo svojom odbore a počas celého kurzu odpovedal na moje otázky. Študenti absolvujú veľmi podrobný komplexný pohľad na výživu, potraviny, ich vplyv na organizmus, pohľad na diéty a choroby a výživové doplnky. Okrem toho je pán Jelínek autorom niekoľkých zaujímavých kníh, je veľmi uznávanou osobnosťou v oblasti výživy a často ho vídať ako hosťa v televíznych reláciách o otázkach výživy. Kurz ATAC vrelo odporúčam a som zaň veľmi rada, obohatil ma v mojej profesionálnej kariére. Navyše, aj po skončení kurzu som stále v kontakte s pánom Jelínkom a môžem sa na neho obrátiť s otázkami, čo veľmi oceňujem. Som veľmi rada za tento kurz a ďakujem za všetko :)

Pavel Škůrek

Bolo mi potešením s vami spolupracovať. Dnes ma najviac zaujal váš holistický prístup a z môjho pohľadu zdravý pohľad na súčasnú situáciu vo výžive obyvateľstva. Veľmi sa mi páčil váš profesionálny prístup k informáciám, ktoré k nám prúdili. Beriem do úvahy aj to, že viem, že ste vegetarián, a priznávam, že som sa obával, že táto skutočnosť "prenikne" do výkladu látky. Ako sa ukázalo, obavy boli zbytočné. Týmto všetkým ste si získali moju maximálnu dôveru v tejto oblasti. Skutočne, klobúk dole!

Prečítajte si ďalšie ohlasy Naše kurzy študujú záujemcovia z celého sveta

Lektor kurzu
Martin Jelínek

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstva, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokličkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viete, že...

Človek je prírodou naprogramovaný ako všežravec s pomerne pružnou schopnosťou prispôsobovať sa rôznym podmienkam? Ako jediný živočíšny druh na tejto planéte máme schopnosť sa stravovať z hľadiska zmien pomerov medzi živinami a ich zdrojov úplne odlišnými spôsobmi bez toho, aby nám to ubližovalo.

Vegetariánstvo vyhovuje najviac aeróbne zameraným športovcom (vytrvalcom)? Napriek tomu existujú príklady silových športovcov na svetovej úrovni, ktorí dokazujú, že tento spôsob stravovania môže byť efektívny.

Vegetariánsky sa stravujúce deti nemusia trpieť podvýživou a všetkými neduhmi z nej vyplývajúce? Je len potrebné dodržiavať niekoľko zásadných pravidiel, ktoré povedú ich metabolizmus správnym smerom.

Často sa pýtate

Najčastejšie otázky súvisiace s kurzom.

Certifikát

Každý absolvent kurzu dostane certifikát.

Vložte svoj e-mail a my Vás upozorníme na konanie ďalšieho turnusu tohto kurzu:

Cena vrátane DPH:

119 €

Termín začatia:

5. decembra 2022 Viac

Typ:On-line kurz
Rozsah kurzu:35 dní

V cene získate:

1 / 35 dní intenzívneho každodenného štúdia.

2 / Študijnú pomôcku v podobe výučbovej aplikácie ZOF.

3 / Kompletné znalosti pre tvorbu vegetariánskych jedálničkov.

4 / Prístup do Poradne pre študentov.

5 / Certifikát o absolvovaní kurzu.

Prečo zvoliť kurz Martina Jelínka?

 • Komplexný pohľad na problematiku najrozšírenejších foriem vegetariánstva.
 • Naučíte sa vyberať a správne kombinovať vhodné potraviny
 • Naučíte sa uviesť telo i myseľ do rovnováhy a predchádzať zdravotným problémom vznikajúcim pri nesprávnej koncepcii vegetariánskej stravy.
 • Unikátna metóda výučby – používame aplikáciu ZOF, v ktorej pomocou modelov potravín vytvárate jednotlivé návrhy stravovacích režimov.
 • Za jeden mesiac nenáročného štúdia uľahčeného aplikáciou ZOF dostanete komplexné informácie o tom, ako úspešne pracovať s vegetariánstvom.

Prihláška do kurzu:

Vyplňujte všetky údaje s diakritikou. Údaje slúžia na vystavenie faktúry a certifikátu (ak je súčasťou kurzu).
V prípade otázok si prejdite sekciu najčastejšie dotazy, alebo nás kontaktujte.

Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi

       Počet účastníkov:       

Cena vr. DPH: 119 €