Úvod / Čo sa u nás študuje / Chronický únavový syndróm
Únavový syndróm postihuje čoraz viac ľudí na celom svete. V minulosti sa prejavy tohto ochorenia označovali ako "syndróm chronickej neuroendokrinnoimunitnej dysfunkcie" alebo "myalgická encefalomyelitída", najčastejšie sa ale prezentuje "chronický únavový syndróm".
Najčastejšie sa vyznačuje:
Stále sa vedú spory o tom, či je únavový syndróm špecifickým ochorením alebo len súborom nesúvisiacich príznakov.
Konkrétna príčina chronického únavového syndrómu stále nie je známa. Väčšina odborníkov sa však zhoduje, že významnú úlohu zohráva oslabený imunitný systém v kombinácii s fyzickým a psychickým preťažením (približne 60 % postihnutých tvoria alergici). Niektorí postihnutí trpia rôznymi autoimunitnými chorobami (lupus atď.).
Ďalšími možnými a často uvádzanými príčinami môžu byť:
Aby toho nebolo málo, pripisuje sa chronickému únavovému syndrómu aj vplyv:
Vo vzťahu k strave môže chronickú únavu vyvolať nedostatok akýchkoľvek nutričných látok. Preto by sa pri snahe podporiť riešenie syndrómu úpravou stravy mali dodržiavať nasledujúce zásady:
1. Najprv je vhodné vykonať analýzu existujúceho stravovania.
To obnáša detailný pohľad na:
A) Zloženie stravy (t. j. kvalitu potravín a pestrosť v ich volbe).
B) Nutričnú kvalitu (sleduje sa obsah všetkých analyzovateľných živín).
Keďže sa chronický únavový syndróm nazýva chronický, znamená to, že nevznikol sám od seba zo dňa na deň, ale metabolizmus musel byť odvádzaný od rovnováhy po dlhšiu dobu. Z toho vyplýva, že analýza stravy by sa mala zamerať na dlhšie časové obdobie.
2. Potom upraviť jedálniček tak, aby vykazoval:
A) Dostatočnú pestrosť vo výbere potravín,
B) Zodpovedajúcu kvalitu konzumovaných potravín,
C) Nutričnú vyváženosť vo všetkých sledovaných parametroch.
Ak sa pri analýze výživy zistí, že niektoré mikroživiny (najmä vitamíny a minerály) sú dlhodobo v nedostatku, je vhodné upraviť ich príjem na mierne vyššiu úroveň z dôvodu snahy o nasýtenie organizmu.
3. Z doplnkovej výživy sa najčastejšie preferujú:
A) Imunomodulačné prípravky - napr. echinacea,
B) Antioxidanty,
C) Adaptogény.
Pri liečbe chronického únavového syndrómu vznikajú dva problémy:
- Ide o chronickú poruchu, preto je potrebné zvážiť časovo náročnejší proces (rádovo mesiace).
- Ide o syndróm, takže sa nerieši jeden problém, ale hneď celý ich súbor. V podstate to znamená, že rovnováha tela a mysle bola narušená na viacerých úrovniach (homeostatické samoregulačné mechanizmy prestali fungovať vo viacerých systémoch).
V praxi toto obnáša nielen nastaviť nový systém správne, ale tiež mať nemalú trpezlivosť s jeho realizáciou a priebežným vyhodnocovaním výsledkov. Toto sa študenti učia v kurze Poradca pre výživu, kde pomocou vzdelávacej aplikácie ZOF vytvárajú modelové stravovacie režimy s cieľom vykázať nutričnú rovnováhu.
Klára Vošalíková
Kurz "Poradca pre výživu" bol veľmi poučný a svojím obsahom zásadne zasiahol do následného stravovania a celkového pohľadu na výživu nielen mojej rodine, ale aj bližšiemu okoliu. Informácie sú poskytované postupne a je dostatok času pri tvorenie myšlienkových máp na postupné opakovanie. Počas kurzu je priestor na vytvorenie svojho pohľadu a to pán Jelínek nenásilnou formou podporuje, najmä pri zodpovedaní otázok študentov. Či už máte bližšie plány pre vytvorenie živnosti alebo len chcete získať nové znalosti, kurz je výborným začiatkom. Chcela by som poďakovať pánovi Jelínkovi, jeho asistentke a celému tímu za vždy ochotný prístup a budem sa tešiť na ďalšie stretnutie.
Jana Chalupná
Za kurz veľmi ďakujem, bol úžasný, mnohé poznatky už zaraďujem do svojho života, a vzhľadom k tomu, že mám obchod so zdravou výživou, tak viem, že znalosti budem môcť uplatniť aj pri styku so zákazníkmi. Je veľmi fajn, že sa môžeme k učivu vracať a znalosti opakovať a prehlbovať. Som veľmi rada za túto možnosť a ešte raz veľmi pekne ďakujem za úžasné a prínosné štúdium. Prajem veľa ďalších spokojných absolventov vašich kurzov.
Roman Kořínek
Už nejaký čas sa zaujímam o výživu v zmysle obohatenia jedálnička o nutrične hodnotnú stravu. Kurz „Poradca pre výživu a suplementáciu“ som si vybral vďaka osobnosti lektora – Mgr. Martina Jelínka, ktorého prácu sledujem už piatym rokom. Kurz mi pomohol pochopiť širšie súvislosti, ako medzi všeobecne známymi faktami, tak aj medzi stavmi (pocity), ktoré zažíva moje telo v rôznych fyzických režimoch a fázach dňa. Študenti kurzu sú nielen vyučovaní a zásobovaní zaujímavými informáciami, ale sú aj vedení metódou „viac uhlov pohľadu“ na jednu problematiku, čo považujem za veľkú devízu kurzu (lektora) – obohacujúcu a použiteľnú vo všetkých smeroch ľudského myslenia. Vďaka kurzu som zistil, že pohľad na problematiku výživy môže byť odborný a jednoduchý zároveň.