Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Chronický únavový syndróm

Chronický únavový syndróm

Únavový syndróm postihuje čoraz viac ľudí na celom svete. V minulosti sa prejavy tohto ochorenia označovali ako "syndróm chronickej neuroendokrinnoimunitnej dysfunkcie" alebo "myalgická encefalomyelitída", najčastejšie sa ale prezentuje "chronický únavový syndróm".

Najčastejšie sa vyznačuje:

  • pocity hlbokého a dlhotrvajúceho vyčerpania,
  • poruchami spánku,
  • zlým sústredením,
  • depresiami,
  • bolesťami kĺbov a svalov,
  • bolesťou v krku,
  • zvýšenou teplotou...

Stále sa vedú spory o tom, či je únavový syndróm špecifickým ochorením alebo len súborom nesúvisiacich príznakov.

Konkrétna príčina chronického únavového syndrómu stále nie je známa. Väčšina odborníkov sa však zhoduje, že významnú úlohu zohráva oslabený imunitný systém v kombinácii s fyzickým a psychickým preťažením (približne 60 % postihnutých tvoria alergici). Niektorí postihnutí trpia rôznymi autoimunitnými chorobami (lupus atď.).

Ďalšími možnými a často uvádzanými príčinami môžu byť:

  • stres,
  • poruchy centrálneho nervového systému,
  • poruchy svalového metabolizmu,
  • poruchy spánku atď.

Aby toho nebolo málo, pripisuje sa chronickému únavovému syndrómu aj vplyv:

  • toxínov zo znečisteného prostredia,
  • nízkeho krvného tlaku,
  • abnormálnej hormonálnej aktivity.

Vplyv stravy na chronický únavový syndróm

Vo vzťahu k strave môže chronickú únavu vyvolať nedostatok akýchkoľvek nutričných látok. Preto by sa pri snahe podporiť riešenie syndrómu úpravou stravy mali dodržiavať nasledujúce zásady:

1. Najprv je vhodné vykonať analýzu existujúceho stravovania.
To obnáša detailný pohľad na:

A) Zloženie stravy (t. j. kvalitu potravín a pestrosť v ich volbe).

B) Nutričnú kvalitu (sleduje sa obsah všetkých analyzovateľných živín).

Keďže sa chronický únavový syndróm nazýva chronický, znamená to, že nevznikol sám od seba zo dňa na deň, ale metabolizmus musel byť odvádzaný od rovnováhy po dlhšiu dobu. Z toho vyplýva, že analýza stravy by sa mala zamerať na dlhšie časové obdobie.

2. Potom upraviť jedálniček tak, aby vykazoval:

A) Dostatočnú pestrosť vo výbere potravín,

B) Zodpovedajúcu kvalitu konzumovaných potravín,

C) Nutričnú vyváženosť vo všetkých sledovaných parametroch.

Ak sa pri analýze výživy zistí, že niektoré mikroživiny (najmä vitamíny a minerály) sú dlhodobo v nedostatku, je vhodné upraviť ich príjem na mierne vyššiu úroveň z dôvodu snahy o nasýtenie organizmu.

3. Z doplnkovej výživy sa najčastejšie preferujú:

A) Imunomodulačné prípravky - napr. echinacea,

B) Antioxidanty,

C) Adaptogény.

Pri liečbe chronického únavového syndrómu vznikajú dva problémy:

- Ide o chronickú poruchu, preto je potrebné zvážiť časovo náročnejší proces (rádovo mesiace).
- Ide o syndróm, takže sa nerieši jeden problém, ale hneď celý ich súbor. V podstate to znamená, že rovnováha tela a mysle bola narušená na viacerých úrovniach (homeostatické samoregulačné mechanizmy prestali fungovať vo viacerých systémoch).

V praxi toto obnáša nielen nastaviť nový systém správne, ale tiež mať nemalú trpezlivosť s jeho realizáciou a priebežným vyhodnocovaním výsledkov. Toto sa študenti učia v kurze Poradca pre výživu, kde pomocou vzdelávacej aplikácie ZOF vytvárajú modelové stravovacie režimy s cieľom vykázať nutričnú rovnováhu.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Nela Peterková

Do kurzu som sa prihlásila s nadšením a zvedavosťou, ale už na začiatku kurzu som vedela, že to prekoná všetky moje očakávania. To, čo som nadobudla za znalostí na polročnom kurze poradcu pre výživu a suplementáciu, mi pomohlo pochopiť zložitú problematiku výživy a stal sa pre mňa odrazovým mostíkom pre môj nový smer v kariére, a to pracovať ako poradkyňa zdravej výživy. Po skončení kurzu ma to silne motivovalo k ďalšiemu štúdiu ešte s väčším nadšením ako na samotnom začiatku. Odporúčam ho teda všetkým, ktorí hľadajú kvalitný zdroj informácií aj precízne spracovaný výukový program.

Mgr. Janka Blažejová

O zdravé stravovanie som sa začala zaujímať po tom, ako mi diagnostikovali histamínovú intoleranciu. Začiatky boli veľmi ťažké a dokonca kritické. Táto situácia si vyžiadala prehodnotenie nielen môjho stravovania ako takého, ale aj môjho celkového životného štýlu. Dostával som sa do začarovaného kruhu a čo bolo najhoršie, nevidel som riešenie, čo navyše viedlo k úzkosti a depresii. Nastavenie radikálnej a okamžitej zmeny prinieslo úspechy, neúspechy aj zúfalstvo. Tento stav otravoval život nielen mne, ale aj mojej rodine a hlavne bol neznesiteľný. Nakoniec som túto chorobu prijala ako súčasť života. S pomocou mojich najbližších som pochopila, že "plač" nepomôže, že táto cesta nie je správna, že jedinou cestou je racionálne uvažovať a hlavne konať. Keďže v tom čase nebolo na túto tému k dispozícii veľa informácií, začal som zbierať informácie o vplyve stravy na zdravie. Prvou informáciou o tom, čo HIT vlastne je, bola brožúra MUDr. Hrubišku. Zamyslela som sa nad obsahom a postupne som si uvedomila, že nejde len o to, čo jem, aké prísady a potraviny môžem a nemôžem konzumovať, ale aj o to, ako sa tieto prísady pestujú, ako sa spracúvajú, odkiaľ pochádzajú, či obsahujú prídavné látky, rôzne dochucovadlá, konzervanty atď. Postupne ma táto oblasť výživy oslovila natoľko, že som začala vyhľadávať literatúru, odborné články na rôzne témy o potravinách, rôzne smery alternatívnej liečby. Aby som lepšie pochopila a rozšírila svoje vedomosti o zdravej výžive a jej vplyve na ľudské zdravie, rozhodla som sa absolvovať kurz zdravej výživy a zdravého životného štýlu. Z online ponuky ma najviac zaujal 6-mesačný online kurz Výživový a doplnkový poradca ATAC Institute, s.r.o. pod vedením Mgr. Martin Jelínek, ktorý je absolútne najlepší. Kurz má vysokú úroveň, obsah jednotlivých lekcií je prehľadne spracovaný, opisuje danú problematiku. Mentálne mapy a hra ZOF majú svoj význam. Obsah kurzu poskytuje prepojenie poznatkov o zdravej výžive a holistickom vnímaní a komplexný pohľad na bytosť ako takú, čo som v žiadnom kurze nenašla. Oceňujem prístup pána Martina Jelínka, ktorý je profesionál na slovo vzatý, vždy ochotný poradiť. Oceňujem možnosť ďalšej spolupráce po skončení kurzu, možnosť prispievať do poradného zboru absolventov a možnosť ďalšieho vzdelávania. Vďaka tomuto kurzu môžem odovzdávať vedomosti a skúsenosti, ktoré som získal na základe vlastných znalostí, tým, ktorí ich potrebujú. Úprimná vďaka.

Sabina Polenkovičová

Ako zdravotná sestra vidím následky zlého životného štýlu každý deň. Moderná medicína toto rieši len podaním na to určenej medikácie. Pre ľudí som chcela robiť oveľa viac, a to najmä v prevencii. O stravovaní som sa vždy zaujímala a ľudia si ku mne (neviem prečo) chodili po rady. Tak som sa rozhodla svoje znalosti prehĺbiť a pridať im hodnotu v kurze Poradca pre výživu a suplementáciu - on-line. Polročný kurz je naozaj rozsiahly, rozhodne z neho nevyjdete, ako tzv. "rýchlokvaška" naučená iba teoreticky. Získate v ňom prehľad o rôznych výživových smeroch. Čo ako človek, preferujúci rastlinnú stravu, veľmi oceňujem. S každou ďalšou lekciou sa dozviete nové a nové informácie, medzi ktorými začnete hľadať súvislosti, až sa postupom času vypracujete na komplexný pohľad na stravovanie. Predovšetkým by som chcela vyzdvihnúť veľmi zaujímavú a zábavnú formu lekcií, a to aj tú praktickú: pracovanie s myšlienkovými mapami a hrou ZOF.