Kurzy ATAC

Nespavosť

Nespavosť

Nespavosť je problém, ktorý trápi až tretinu celosvetovej populácie. Nejedná sa len o neschopnosť zaspať, ale aj nemožnosť spať bez častého prebúdzania a nebudiť sa skôr, ako potrebujeme. Pokiaľ problémy so spaním a zaspávaním trvajú iba krátku dobu (niekoľko dní až týždňov), sú často spôsobené stresom. V okamihu, keď sa z nespavosti stane chronická záležitosť, je väčšinou nutná rada odborníka.

Príčiny chronickej nespavosti sú väčšinou rôzne a ťažko rozpoznateľné. Môžu sa za nimi skrývať:

- stravovacie návyky (prejedanie sa, nevhodné diéty, zlá skladba stravy),
- spôsob života (alkohol, striedanie nočných a denných smen),
- niektoré choroby či vedľajšie účinky liekov.
Veľmi častou príčinou je aj nekvalitný matrac alebo vankúš pod hlavou.

Nespavosť sa v bežnom živote prejaví:
- podráždením,
- únavou počas dňa,
- bolesťami hlavy,
- rastúcim stresom.

Klasická liečba sa väčšinou obmedzuje na užívanie liekov na spanie (hypnotiká, benzodiazepíny a pod.), hrozí však u nich nebezpečenstvo vedľajších účinkov a vzniku závislosti.

Základným odporúčaním pre zmiernenie stavu nespavosti je vyrovnanie a ustabilnenie biorytmov. Znamená to predovšetkým pravidelný životný rytmus a presný čas na spánok.

Vplyv stravy na kvalitu spánku

Strava má vplyv na kvalitu spánku, a to hneď na niekoľkých úrovniach:

- Vieme, že nočným biorytmom príliš neprospieva, keď je tráviaci trakt nútený spracovávať väčšie množstvo stravy. Je výhodné preto nejesť krátko pred spaním a zaspávať najlepšie s prázdnym žalúdkom.

- V poslednom jedle pred spaním by mal byť kontrolovaný aj podiel sacharidov, a to predovšetkým cukrov. Spôsobujú väčšie výkyvy hladiny krvného cukru, čo môže mať nežiaduci vplyv na kvalitu spánku.

- Nervová sústava väčšiny ľudí zle reaguje na stimulačné látky. Najčastejšou drogou je kofeín, nežiaduci vplyv môže mať aj alkohol. Ľudia trpiaci nespavosťou by sa im preto mali systematicky vyhýbať.

- Existujú potraviny, ktoré majú naopak na nervovú sústavu tlmiaci a relaxačný účinok. Medzi najznámejšie patrí valeriána, harmanček alebo mučenka. Tieto byliny obsahujú látky, ktoré pomáhajú uvoľniť organizmus, zmierniť stres a uľahčiť tak zaspávanie.

- Vplyv na fungovanie nervovej sústavy má aj vápnik a horčík, ktorých nerovnováha môže u vnímavých ľudí spôsobiť nespavosť. V týchto prípadoch ale záleží na dominancii sympatického alebo parasympatického režimu u jednotlivca, ktoré určujú, ako s príjmom oboch prvkov pracovať.

- Diskutovanú a v mnohých krajinách obľúbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofán), ktorá zvyšuje tvorbu serotonínu v tele - hormónu navodzujúcemu spánok.

- Medzi najobľúbenejšie látky v doplnkovej výžive patrí melatonín. Tento spánkový hormón má veľmi silný vplyv, jeho užívanie je navyše bezpečné.

Úpravami stravy, ktoré cielia na kvalitu spánkového režimu, sa zaoberáme predovšetkým v kurze Poradca pre výživu. Študenti sa učia upravovať jedálniček tak, aby viedol k harmonickému fungovaniu nervovej sústavy a podporoval optimálne fungovanie nočných biorytmov. Často sa jedná len o drobné úpravy a prácu s nutričnými "detailami", kedy náprava jedného či dvoch faktorov vedie k riešeniu dlhodobého trápenia. Dôležitým pomocníkom sledujúcim kvalitu jedálnička a správnosť celého učebného procesu je výučbová aplikácia ZOF.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Alena Rudolf Honolková, DiS.

Na kurz Poradca pre výživu som narazila "náhodou" pri internetovom vyhľadaní výživového poradcu v mieste môjho bydliska. Ponuka kurzu ma veľmi zaujala, ako formou štúdia, tak aj obsahom. Absolvovaním kurzu som získala veľmi široký rozhľad nielen v oblasti stravovania, ale aj fungovania tela. Vďaka tomu, že ma táto tematika veľmi baví a zaujíma, som sa rozhodla v tomto odbore pokračovať ďalej v profesnej rovine. Oceňujem profesionálne vedenie kurzu, náhľad do oblasti výživy je skutočne komplexný zo všetkých rôznych uhlov pohľadu. Zaujímavá je tiež ponuka ďalších kurzov, ktoré do budúcna určite využijem na rozšírenie svojich zručností.

JUDr. Martina Mikolajczyková

V snahe získať informácie o zdravom spôsobe stravovania a jeho možného začlenenia do života našej rodiny som získala z rôznych zdrojov veľa informácií, ale neboli ucelené a občas nedávali zmysel. Riešenie som našla v tomto kurze. Veľmi si cením ďalšie nadstavbové kurzy, ktoré vzdelanie významne prehlbujú.

Bc. Lenka Křehlíková

Kurz Cesta za vysnívanou postavou ma veľmi bavil. Za pár mesiacov si ho pre oživenie celý prečítaj znova a na jeseň alebo v zime si urobím kurz ďalší - napríklad Tajomstvo biologického veku alebo Sila myšlienky. Chcela som sa hlavne motivovať k zdravšiemu stravovaniu ak väčšiemu pohybu a to sa podarilo. Vďaka tomu, že mám k materiálom kurzu stále prístup, sa mi určite podarí motivovať sa ďalej. Som nadšená webovými stránkami, ponukou kurzov, odborností a zároveň zrozumiteľnosťou pre laikov, hrou ZOF aj testy u každého dňa, ty mi veľa pomohli si podstatné informácie vštepiť. Ďakujem.