Kurzy ATAC

Nespavosť

Nespavosť

Nespavosť je problém, ktorý trápi až tretinu celosvetovej populácie. Nejedná sa len o neschopnosť zaspať, ale aj nemožnosť spať bez častého prebúdzania a nebudiť sa skôr, ako potrebujeme. Pokiaľ problémy so spaním a zaspávaním trvajú iba krátku dobu (niekoľko dní až týždňov), sú často spôsobené stresom. V okamihu, keď sa z nespavosti stane chronická záležitosť, je väčšinou nutná rada odborníka.

Príčiny chronickej nespavosti sú väčšinou rôzne a ťažko rozpoznateľné. Môžu sa za nimi skrývať:

- stravovacie návyky (prejedanie sa, nevhodné diéty, zlá skladba stravy),
- spôsob života (alkohol, striedanie nočných a denných smen),
- niektoré choroby či vedľajšie účinky liekov.
Veľmi častou príčinou je aj nekvalitný matrac alebo vankúš pod hlavou.

Nespavosť sa v bežnom živote prejaví:
- podráždením,
- únavou počas dňa,
- bolesťami hlavy,
- rastúcim stresom.

Klasická liečba sa väčšinou obmedzuje na užívanie liekov na spanie (hypnotiká, benzodiazepíny a pod.), hrozí však u nich nebezpečenstvo vedľajších účinkov a vzniku závislosti.

Základným odporúčaním pre zmiernenie stavu nespavosti je vyrovnanie a ustabilnenie biorytmov. Znamená to predovšetkým pravidelný životný rytmus a presný čas na spánok.

Vplyv stravy na kvalitu spánku

Strava má vplyv na kvalitu spánku, a to hneď na niekoľkých úrovniach:

- Vieme, že nočným biorytmom príliš neprospieva, keď je tráviaci trakt nútený spracovávať väčšie množstvo stravy. Je výhodné preto nejesť krátko pred spaním a zaspávať najlepšie s prázdnym žalúdkom.

- V poslednom jedle pred spaním by mal byť kontrolovaný aj podiel sacharidov, a to predovšetkým cukrov. Spôsobujú väčšie výkyvy hladiny krvného cukru, čo môže mať nežiaduci vplyv na kvalitu spánku.

- Nervová sústava väčšiny ľudí zle reaguje na stimulačné látky. Najčastejšou drogou je kofeín, nežiaduci vplyv môže mať aj alkohol. Ľudia trpiaci nespavosťou by sa im preto mali systematicky vyhýbať.

- Existujú potraviny, ktoré majú naopak na nervovú sústavu tlmiaci a relaxačný účinok. Medzi najznámejšie patrí valeriána, harmanček alebo mučenka. Tieto byliny obsahujú látky, ktoré pomáhajú uvoľniť organizmus, zmierniť stres a uľahčiť tak zaspávanie.

- Vplyv na fungovanie nervovej sústavy má aj vápnik a horčík, ktorých nerovnováha môže u vnímavých ľudí spôsobiť nespavosť. V týchto prípadoch ale záleží na dominancii sympatického alebo parasympatického režimu u jednotlivca, ktoré určujú, ako s príjmom oboch prvkov pracovať.

- Diskutovanú a v mnohých krajinách obľúbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofán), ktorá zvyšuje tvorbu serotonínu v tele - hormónu navodzujúcemu spánok.

- Medzi najobľúbenejšie látky v doplnkovej výžive patrí melatonín. Tento spánkový hormón má veľmi silný vplyv, jeho užívanie je navyše bezpečné.

Úpravami stravy, ktoré cielia na kvalitu spánkového režimu, sa zaoberáme predovšetkým v kurze Poradca pre výživu. Študenti sa učia upravovať jedálniček tak, aby viedol k harmonickému fungovaniu nervovej sústavy a podporoval optimálne fungovanie nočných biorytmov. Často sa jedná len o drobné úpravy a prácu s nutričnými "detailami", kedy náprava jedného či dvoch faktorov vedie k riešeniu dlhodobého trápenia. Dôležitým pomocníkom sledujúcim kvalitu jedálnička a správnosť celého učebného procesu je výučbová aplikácia ZOF.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Blanka Vašková

Hoci je moja profesia rýdzo technická, oblasť starostlivosti o zdravie ma zaujíma celý život. Už ako dieťa som chodila na bylinky a doma sme sa stravovali hlavne z toho, čo vyrástlo na záhrade. So záujmom som čítala knihy na túto tému. Potom pribudla práca s biorezonanciou a detoxikácia preparátmi Joalis a nadšenie z výsledkov, ktoré toto všetko v oblasti zdravia vie priniesť. Keď som potom dostala od svojej kamarátky v maile odkaz na kurz Poradca pre výživu a suplementáciu s odporúčaním: „Jednu dobu prednášal pre našu firmu a bol fakt dobrý.“, povedala som si fajn, tu by som si tie informácie, vzhľadom na ich časté rozporuplnosti , mohla utriediť. Tak si ten kurz urobím. Musím priznať, že jediným, s čím som v priebehu kurzu bojovala, bol čas, ktorý sa mi stále nedostával, pretože som veľmi časovo vyťažená. Inak musím povedať, že som bola veľmi milo prekvapená, ako komplexne a rozsiahlo je celý kurz postavený. Vždy som sa tešila na sobotu, keď som dobiehala viac-menej celý týždeň, až si budem čítať obsah ďalších tém a dozviem sa zase niečo nové. Kombinácia štúdia formou postupne zverejňovaných tém, možnosťou písomnej diskusie aj pravidelného mesačného stretnutia s lektorom robila kurz pestrým a zaujímavým. Určite bolo prínosné aj to, že naše vedomosti boli pravidelne preverované, a tak nebolo možné kurz prejsť iba formálne. Čo si tiež veľmi vážim, je skutočnosť, že materiály pre kurz sú absolventom sprístupnené aj po skončení štúdia a môžu sa tak dostávať k stále novým poznatkom v tomto odbore. Dnešný človek je vystavený veľkej záťaži (stres, znečistené životné prostredie, civilizačné choroby a pod.) a pokiaľ chce tieto záťaže zvládnuť v relatívne dobrom zdraví, považujem znalosti a súvislosti v oblasti výživy za jedny z primárnych vedomostí, ktoré by mal mať. Preto tento kurz odporúčam všetkým, ktorým nie je zdravie svoje a svojich blízkych ľahostajné. Je to investícia, ktorá sa oplatí. Ešte lepšie povedané ide o nebývalo priaznivý pomer ceny a kvality s celoživotným úžitkom.

Gabriela Maršálková

V mladosti som stravu nikdy neriešila, ale ako matku ma začalo zaujímalo, ako sa správne stravovať a čo dávať deťom, aby mali všetko, čo potrebujú - obzvlášť v dnešnom svete plnom polotovaru, cukrov a umelých prísad. Akonáhle sme začali pracovať s doplnkami stravy, táto zvedavosť sa premenila v túžbe vedieť čo najviac o základnej ľudskej potrebe. Vďaka pánovi Jelínkovi som nezískala len holé fakty o jedle, ale komplexný a ucelený pohľad na stravovania a vplyvu - toho, čo jeme alebo nejeme - na našu existenciu. Jeho prístup k vzdelávaniu je unikátny a vrelo jeho kurzy odporúčam každému!

Mgr. Petra Ponocná

O alternatívne výživové štýly a ľudské zdravie sa ako laik zaujímam už niekoľko rokov. Potom, čo sa na mňa začali obracať niektorí známi s otázkami ohľadom stravovania, usúdila som, že by nebolo od veci prejsť pokiaľ možno kvalitným odborným školením a absolvovať kurz výživového poradcu, aby som sa dozvedela niečo nové ako z oblasti výživy a stravovania, tak ľudského zdravia . Vzhľadom na to, že v oblasti ľudského zdravia zastávam holistický prístup a nemám rada čiernobiele videnie sveta, bolo mojím cieľom vybrať si taký kurz, ktorý sa bude aspoň z časti niesť v duchu môjho zmýšľania a ktorý bude zároveň dostatočne kritický, komplexný a odborný. Kurz Mgr. Martina Jelínka všetky tieto náležitosti k mojej radosti splnil. Nielen, že sa v problematike výživy a suplementácie orientujem oveľa lepšie. Dozvedela som sa tiež množstvo nových a veľmi užitočných informácií a samotný kurz ma obohatil aj čo sa týka osobného rozvoja. Kurz je doslova nabitý informáciami a jeho súčasťou sú aj lekcie ajurvédy a čínskej medicíny. Pán Jelínek nás pomocou výukových materiálov a videí viedol ku komplexnému uvažovaniu nad daným problémom, či už išlo o chorobu, potravinu alebo napríklad problematiku vitamínových suplementov. Veľmi si cením aj jeho osobitý prístup, nasadenie a ochotu s čímkoľvek poradiť a pomôcť. Týmto by som chcela pánovi Mgr. Jelínkovi poďakovať a budem sa tešiť na ďalšiu spoluprácu.