Kurzy ATAC

Nespavosť

Nespavosť

Nespavosť je problém, ktorý trápi až tretinu celosvetovej populácie. Nejedná sa len o neschopnosť zaspať, ale aj nemožnosť spať bez častého prebúdzania a nebudiť sa skôr, ako potrebujeme. Pokiaľ problémy so spaním a zaspávaním trvajú iba krátku dobu (niekoľko dní až týždňov), sú často spôsobené stresom. V okamihu, keď sa z nespavosti stane chronická záležitosť, je väčšinou nutná rada odborníka.

Príčiny chronickej nespavosti sú väčšinou rôzne a ťažko rozpoznateľné. Môžu sa za nimi skrývať:

- stravovacie návyky (prejedanie sa, nevhodné diéty, zlá skladba stravy),
- spôsob života (alkohol, striedanie nočných a denných smen),
- niektoré choroby či vedľajšie účinky liekov.
Veľmi častou príčinou je aj nekvalitný matrac alebo vankúš pod hlavou.

Nespavosť sa v bežnom živote prejaví:
- podráždením,
- únavou počas dňa,
- bolesťami hlavy,
- rastúcim stresom.

Klasická liečba sa väčšinou obmedzuje na užívanie liekov na spanie (hypnotiká, benzodiazepíny a pod.), hrozí však u nich nebezpečenstvo vedľajších účinkov a vzniku závislosti.

Základným odporúčaním pre zmiernenie stavu nespavosti je vyrovnanie a ustabilnenie biorytmov. Znamená to predovšetkým pravidelný životný rytmus a presný čas na spánok.

Vplyv stravy na kvalitu spánku

Strava má vplyv na kvalitu spánku, a to hneď na niekoľkých úrovniach:

- Vieme, že nočným biorytmom príliš neprospieva, keď je tráviaci trakt nútený spracovávať väčšie množstvo stravy. Je výhodné preto nejesť krátko pred spaním a zaspávať najlepšie s prázdnym žalúdkom.

- V poslednom jedle pred spaním by mal byť kontrolovaný aj podiel sacharidov, a to predovšetkým cukrov. Spôsobujú väčšie výkyvy hladiny krvného cukru, čo môže mať nežiaduci vplyv na kvalitu spánku.

- Nervová sústava väčšiny ľudí zle reaguje na stimulačné látky. Najčastejšou drogou je kofeín, nežiaduci vplyv môže mať aj alkohol. Ľudia trpiaci nespavosťou by sa im preto mali systematicky vyhýbať.

- Existujú potraviny, ktoré majú naopak na nervovú sústavu tlmiaci a relaxačný účinok. Medzi najznámejšie patrí valeriána, harmanček alebo mučenka. Tieto byliny obsahujú látky, ktoré pomáhajú uvoľniť organizmus, zmierniť stres a uľahčiť tak zaspávanie.

- Vplyv na fungovanie nervovej sústavy má aj vápnik a horčík, ktorých nerovnováha môže u vnímavých ľudí spôsobiť nespavosť. V týchto prípadoch ale záleží na dominancii sympatického alebo parasympatického režimu u jednotlivca, ktoré určujú, ako s príjmom oboch prvkov pracovať.

- Diskutovanú a v mnohých krajinách obľúbenou látkou je aminokyselina 5-HTP (5-hydroxytryptofán), ktorá zvyšuje tvorbu serotonínu v tele - hormónu navodzujúcemu spánok.

- Medzi najobľúbenejšie látky v doplnkovej výžive patrí melatonín. Tento spánkový hormón má veľmi silný vplyv, jeho užívanie je navyše bezpečné.

Úpravami stravy, ktoré cielia na kvalitu spánkového režimu, sa zaoberáme predovšetkým v kurze Poradca pre výživu. Študenti sa učia upravovať jedálniček tak, aby viedol k harmonickému fungovaniu nervovej sústavy a podporoval optimálne fungovanie nočných biorytmov. Často sa jedná len o drobné úpravy a prácu s nutričnými "detailami", kedy náprava jedného či dvoch faktorov vedie k riešeniu dlhodobého trápenia. Dôležitým pomocníkom sledujúcim kvalitu jedálnička a správnosť celého učebného procesu je výučbová aplikácia ZOF.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jarmila Hokrová

V čase, keď som absolvovala kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky u Mgr.Jelinekovej, som už mala za sebou niekoľko ďalších kurzov špecializovaných na výživové poradenstvo. Pracovala som už ako výživová poradkyňa a viedla som vlastnú kliniku. Možno si uvedomujete, že v oblasti výživy existuje veľa protichodných informácií a názorov a nie je ľahké sa v nich zorientovať. Vďaka kurzu Výživový a doplnkový poradca som sa naučila triediť tieto informácie a správne sa rozhodovať. Veľmi mi to pomohlo v práci s klientmi a v mojom ďalšom profesionálnom rozvoji. Ďakujem veľmi pekne, pán Jelínek.

Martina Sobotíková

Na kurz som sa neprihlásila preto, že by som sa chcela stať odborníčkou na výživu, ale preto, že chcem jesť zdravo a viesť k tomu aj svoje deti. Existuje veľa informácií o výžive, zdravom životnom štýle atď. Niekedy až príliš, takže sa v ňom stratíte. V kurze som našla všetky tieto dôležité informácie o výžive krásne a prehľadne rozdelené do jednotlivých lekcií. Okrem toho sa kurz zaoberá aj témami, ktoré by ma inak nenapadlo riešiť. V tomto ohľade mi kurz rozšíril obzory. Vďaka novým informáciám som sa tiež vymanila z niekoľkých chýb v mojom stravovaní. Študijná podpora je tiež veľmi nadštandardná. Akékoľvek ďalšie otázky som mohol vyriešiť online alebo pri osobnom stretnutí s lektorom Martinom Jelínkom. Na každom stretnutí som sa dozvedela niečo nové, niekedy prekvapivé, ale vždy obohacujúce.Ďakujem.

Ing. Jitka Růžičková

Kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy bol plný prekvapení - musím dodať, že veľmi príjemných. Prvým prekvapením bolo množstvo látky, ktorú sme prebrali za šesť mesiacov. Takúto komplexnú štúdiu som nečakal. Pán Jelínek pripravil naozaj veľa zaujímavých tém, ktoré mi otvárajú ďalšie a ďalšie dvere v oblasti zdravej výživy. Ďalším prekvapením bol holistický pohľad na naše telo a pochopenie, že ak nepoznáme príčinu problému, nepohneme sa z miesta. Pánovi Jelínkovi by som sa chcela najviac poďakovať za jeho ľudský prístup, jednoduché vysvetlenie celého zložitého systému zdravej výživy a najmä za jeho ochotu kedykoľvek podať pomocnú ruku. Po absolvovaní tohto kurzu sa mi všetky informácie prepojili, prehĺbili a potvrdili, že idem správnym smerom.