Kurzy ATAC

Funkčné potraviny

Chuť stravy

V posledných desaťročiach sa stalo tradíciou obohacovať potraviny o rôzne zložky. Týmto spôsobom sa cielene zvyšuje obsah základných živín - najčastejšie vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny alebo bielkovín. Dôvody sú rôzne, najčastejšie je to nedostatok týchto živín v potravinách alebo snaha zvýšiť ich príjem v populácii. To viedlo k vzniku pojmu "funkčné potraviny" - teda také, ktoré sú obohatené o väčšie množstvo biologicky aktívnych látok, než sa nachádza v ich pôvodnej podobe.

Účelom ich konzumácie je predchádzať vzniku určitých ochorení spojených s nedostatkom živín v strave. Príkladom sú prospešné črevné baktérie, ktoré ovplyvňujú správnu funkciu hrubého čreva, rastlinné steroly v margarínoch, ktoré ovplyvňujú metabolizmus cholesterolu, alebo zvýšené množstvo určitých druhov vlákniny (prebiotiká) na podporu výživy črevnej mikrobioty.

Medzi najčastejšie funkčné potraviny na trhu patria:

Pečivo.
Obohacuje sa napríklad o kyselinu listovú.

Jogurty.
Obsahujú baktérie mliečneho kvasenia (tzv. probiotiká) alebo rozpustnú vlákninu (tzv. prebiotiká) a niekedy sa pridávajú vitamíny (D) a minerálne látky (vápnik).

Nátierkové tuky (nielen margaríny).
Pridávajú sa omega-3 aj omega-6 tuky, rôzne vitamíny (betakarotén, vit. D, E).

Műsli zmesi.
Okrem vitamínov a minerálov sú to rôzne druhy sacharidov, ktoré sa používajú ako sladidlá.

Obohacovanie potravín sa môže vykonávať viacerými spôsobmi, vždy za špecifickým účelom:

Fortifikácia.
Pridanie základných živín na vyššiu úroveň, ako je pôvodne prítomná v potravine (napríklad vitamín E v oleji).

Nutrifikácia.
Pridanie živín na zlepšenie výživovej hodnoty potraviny (napríklad vitamínu C do detskej ovocnej výživy).

Reštitúcia.
Pridávanie živín s cieľom nahradiť straty spôsobené výrobou, skladovaním a distribúciou (napríklad vitamíny skupiny B v múke).

Štandardizácia.
Pridávanie živín ako doplnok k prirodzene sa vyskytujúcej hladine v danej skupine potravín (napríklad obohatenie jablkového džúsu vitamínom C na úroveň v pomarančovom džúse).

Suplementácia.
Pridávanie mikroživín vo farmaceutických prípravkoch a potravinových doplnkoch, zvyčajne v situáciách, ktoré si vyžadujú vyššie množstvá, než sú bežne pokryté stravou (všetky potravinové doplnky).

Oblasť funkčných potravín sa rozvíja rýchlym tempom a výrobcovia potravín prinášajú na trh nové výrobky. Z dôvodu kvality používaných živín pre tieto procesy fortifikácie ale nemusí platiť, že všetky takto upravené potraviny sú pre naše zdravie skutočne nevyhnutné. Jedným z kľúčových faktorov, ktorým treba venovať pozornosť pri výbere týchto potravín, je kvalita použitých surovín (napríklad v prípade vitamínov rozdiel medzi synteticky vyrobenými a prírodnými látkami, pri mineráloch zase väzba na organické alebo naopak anorganické soli). V našich kurzoch sa v žiadnom prípade nestaviame k tejto skupine potravín chrbtom. Mnohé funkčné potraviny majú v strave svoje neoddeliteľné miesto a my im samozrejme pri štúdiu venujeme náležitú pozornosť. Dôkazom toho je aj výber vhodných zástupcov v aplikácii ZOF, na ktorej si študenti nacvičujú tvorbu stravovacích režimov pre rôzne situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Dominika Hostinská

O výžive som už pred kurzom mala veľa informácií a aktívne som sa danej téme venovala. Avšak kurz Výživy a suplementácie mi ukázal, že je stále kde sa zdokonaľovať a že budú vždy informácie, ktoré ešte nepoznáme. Myslím si, že toto platí v každom odbore a vo výžive potom dvojnásobne. Jedným slovom bol pre mňa kurz skvelý. Pokiaľ hľadáte kurz, z ktorého si chcete skutočne niečo odniesť a naučiť sa, tak tu ste správne. Na kurze sa mi najviac páčil jeho celostný pohľad na výživu a zdravie. Nič nekritizuje. Nič nevyzdvihuje. Predkladá objektívne fakty a na výživu poukazuje z rôznych uhlov pohľadov a výživových smerov. Do toho všetkého je celý kurz pretkaný skutočnou praxou zostavovaním jedálnych lístkov vo výučbovej aplikácii ZOF, ktorá vás skvele pripraví na následnú prácu s reálnymi klientmi. Ak by som sa mohla rozhodovať znova, neváhala by som a vybrala by som znova tento kurz. Ďakujem za skvelú skúsenosť a množstvo nových informácií. Verím, že ich už čoskoro uplatním vo svojej praxi.

Mgr. Hana Coufalová

Štúdium dištančného kurzu „Poradca pre výživu a suplementáciu“ ma veľmi posunulo ako odborne, tak filozoficky. Je jedno, či je vašou motiváciou starostlivosti o vlastné zdravie a zdravie blízkych alebo či chcete získať odborné znalosti a ďalej ich uplatňovať profesne. Som presvedčená, že obe skupiny záujemcov budú s náplňou, organizáciou i systémom vzdelávania a možnosťou udržiavať kontakt s odborníkom Mgr. Jelinkom aj po ukončení kurzu veľmi spokojní. Tým, ktorí považujú zdravie za dôležitú hodnotu a chcú na ňom aktívne pracovať od základu prostredníctvom výživy kurz vrelo odporúčam. Verím, že vás bude štúdium rovnako pozitívne nabíjať a inšpirovať v živote ako mňa.

Monika Jeglová

Tento kurz bol pre mňa na začiatku dosť náročný – opäť sa dostať do stavu prijímať viac informácií, znova sa naučiť učiť a keďže som úplný laik, tak to pre mňa často nebolo jednoduché. U niektorých jedálnych lístkov som skutočne strácala nervy a notebook chcela doslova vyhodiť z okna :), ale postupom času som bola ako „závislá“. Hltala som každé slovo, tešila som sa na to, že si uvarím kávičku a sadnem k výukovým textom. Postupne sa aj zostavovanie jedálnych lístkov stávalo jednoduchším. Kurz so mnou strávil posledného pol roka (dokonca na dovolenkách, pláži, cestách) a fakt je, že mi bude chýbať. Je neskutočné, ako byo štúdium poňaté - kompletne zo všetkých smerov a pohľadov! Páčilo sa mi, že nekladiete úplný dôraz na to "drviť" všetky definície naspamäť (zvlášť v súčasnej dobe, keď si človek môže nájsť všetko postupne na nete - samozrejme nie takto komplexne, nechcem to vôbec porovnávať), ale dôraz bol kladený na to osvojiť si učivo hlavne v praxi. Dôležité pre mňa bolo tiež uvedomiť si a nájsť svoju vlastnú cestu tým, že ste nám neurčili len jedom smer, ale dal rôzne pohľady. Takže za mňa veľké VĎAKA!