Úvod / Čo sa u nás študuje / Endometrióza
Endometrióza je jedným z najčastejších gynekologických ochorení. Je spôsobená preniknutím malých častí sliznice maternice (endometria) mimo maternicu a ich uložením vo vaječníkoch, vajíčkovodoch, maternicových väzivách, žlčníku alebo črevách. Pôsobením určitých hormónov (estrogénov) sa sliznica maternice zväčšuje krvou. Ak táto krv nemôže normálne odtekať, spôsobuje cysty, zrasty a zápaly, ktoré často sprevádzajú silné bolesti.
Príčiny týchto problémov sú rôzne:
Najčastejšími príznakmi sú bolesti počas menštruácie a ovulácie, časté krvácanie medzi menštruáciami, bolestivý pohlavný styk alebo silné a nepravidelné krvácanie.
Endometrióza je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti - tretina až polovica žien s endometriózou má problémy s otehotnením (zrasty endometria bránia vajíčku v ceste z vaječníka a spermiám stretnúť sa vo vajcovode).
Životný štýl vrátane stravy má vplyv na vznik a progresiu endometriózy. Na všeobecnej úrovni sa význam pripisuje niektorým protizápalovým potravinám alebo stravovaciemu prístupu zameranému na vytvorenie protizápalového prostredia v tele. Vplyv stravy na vznik endometriózy je pritom predovšetkým preventívny.
V oblasti úprav stravy sa najčastejšie prezentujú:
1. Zvýšený príjem základných mikroživín (vitamíny, minerály, antioxidanty).
Najlepšie pravidelnou konzumáciou ovocia a zeleniny (v tejto súvislosti je dôležité dbať na ich kvalitu, pretože niektoré štúdie preukázali zvýšenie výskytu endometriózy pri ich zvýšenej konzumácii, čo súvisí s možným obsahom pesticídov a iných chemických látok).
2. Zvýšenie podielu vlákniny v strave.
Zistilo sa, že vyšší obsah vlákniny vedie k nižšej koncentrácii estrogénu (v stolici sa znižuje aktivita enzýmu b-glukuronidázy, čo spôsobuje menšiu reabsorpciu estrogénu v hrubom čreve - zvýšené vylučovanie estrogénu a jeho znížená koncentrácia v krvi znižujú riziko endometriózy).
3. Úprava pomeru omega-3 a omega-6 v strave.
EPA aj DHA dokážu čiastočne potlačiť zápalové procesy v tele.
4. Spotreba mliečnych výrobkov.
Štúdie ukázali, že zvýšený príjem mliečnych výrobkov významne znižuje výskyt endometriózy. Tento účinok sa pripisuje vápniku, ktorý môže prispieť k zníženiu hladiny zápalových markerov. Zároveň sa zohľadňuje aj účinok vitamínu D3, ktorého pomerne významným zdrojom sú mliečne výrobky. Je však potrebné sledovať obsah bielkovín v mliečnych výrobkoch - ak je podiel živočíšnych bielkovín v porovnaní s rastlinnými príliš vysoký, zvyšuje sa prozápalová aktivita v tele, preto je potrebné zohľadniť aj tento faktor.
5. Obmedzenie konzumácie sójových výrobkov.
Dôvodom je obsah fytoestrogénov, na ktoré je sója veľmi bohatá a ktoré sa môžu v tele správať dvojako - buď majú estrogénny, alebo antiestrogénny účinok (závisí to najmä od stavu hormónov a dávky prijatých fytoestrogénov). Keďže hladina estrogénu súvisí so vznikom endometriózy, existuje možnosť, že konzumácia sóje a iných zdrojov fytoestrogénov môže byť spojená so zvýšeným rizikom endometriózy. Zároveň však existuje výskum, ktorý naznačuje, že pravidelná konzumácia sójových výrobkov v primeranom množstve nemá potenciál výrazne ovplyvniť hormonálnu reguláciu prostredníctvom relatívne nízkych hladín fytoestrogénov.
6. Úprava podielu tukov v strave.
Na výskyt endometriózy má vplyv aj množstvo a kvalita tukov v strave. Zdá sa, že závery štúdií skúmajúcich vplyv množstva tuku v strave na vznik endometriózy sa tu zásadne líšia. Zistilo sa však, že vplyv majú tuky:
Ak je týchto tukov nadbytok, výrazne podporujú rozvoj zápalových reakcií, ktoré môžu viesť k podpore endometriózy.
7. Obmedzenie spotreby mäsa.
Červené mäso obsahuje kyselinu arachidónovú (omega-6), ktorá v nadmernom množstve môže viesť k zvýšenej produkcii prozápalových látok. V niektorých prípadoch môže mäso obsahovať dioxíny (xenobiotiká), ktoré v tele pôsobia ako endogénne disruptory. Z tohto dôvodu sa odporúča tieto potraviny v súvislosti s endometriózou výrazne obmedziť (nie však nevyhnutne úplne vylúčiť, hoci by to bolo vhodnejšie).
8. Obmedzenie konzumácie alkoholu.
Dlhodobé požívanie alkoholu môže viesť k oslabeniu imunity a následne podporiť tvorbu prozápalových cytokínov. Alkohol teda pravdepodobne zvyšuje riziko vzniku endometriózy.
Pracovať s úpravami jedálnička pri endometrióze sa učia študenti v kurze výživového poradcu. Princíp nie je zložitý, v podstate sa zaoberá kvalitou potravín, obmedzením niektorých nevhodných surovín a poskytovaním vyššieho podielu vybraných živín. Študenti pracujú s výučbovou aplikáciou ZOF, ktorá im pomáha pri hodnotení výživy a monitorovaní ich úsilia.
Ivana Radová
Na začiatku kurzu som mala strach, či dané témy zvládnem. Vďaka používaniu myšlienkových máp k lepšiemu zapamätaniu učiva som kurz prešla bez problémov a naozaj som si túto formu učenia užila. Oceňujem, akým spôsobom lektor pristupuje k študentom a taktiež som uvítala možnosť následného vzdelávania pod vedením skvelého Mgr. Martina Jelínka.
Bc. Hana Brabec
Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu je naozaj veľmi obsažný, niektoré témy si len po niekoľkých mesiacoch sadajú na správne miesto v hlave. Pred kurzom som mala pocit, že sa zaujímam o výživu, ale počas kurzu som si uvedomila, aká objemná je daná problematika. Preberali sme témy, o ktorých som nemala ani páru (termika, energetické tendencie, existencia nadbytku vlákniny, klíčenia, fermentácie, kontraindikácie doplnkov stravy), ale dnes vidím, aké sú dôležité. Napriek tomu mám pocit, že informácie v kurze sú iba základňou, na ktorej budem stavať postupným prehlbovaním daných tém. Veľmi si cením komplexný prístup k danej problematike. Hľadala som kurz, ktorý by nebol zameraný len na podiel makrozložiek, príp. mikrozložiek. Sama som tušila, že s výživou súvisí psychika, že každý je individualita, že rovnaká strava za iných podmienok nebude rovnaká, že by sme nemali v zime jesť to isté čo v lete, atď. Toto všetko som si v tomto kurze overila. Počas celého kurzu nás pán Jelínek učil, že je potrebné rešpektovať individualitu človeka, že všetko je relatívne, že každá akcia má reakciu, a že problematika výživy musí byť holistická, aby bola účinná a že prílišné generalizácie môžu ubližovať. Sama som toto zažila ako zákazníčka, kde mi po zjednodušených radách Výživovej poradkyne bolo stále ťažko a ukrutná zima. Nadšená som z výukovej hry ZOF, prakticky som si precvičila jednotlivé problematiky, dostali sa mi pod kožu vcelku automaticky a oveľa rýchlejšie, než keby som sa ich učila rýdzo teoreticky. Často sa mi objavil „problém“, na ktorý by som možno narazila až v praxi, tu som sa mohla pohrať s tým, ako ho vyriešiť a vďaka tomu som sa naučila zase niečo nové. Je to taká škola hrou. Prínosné boli aj recepty, ktoré mi pri strate inšpirácie pomohli „variť“. Okrem vyššie uvedených benefitov mal pre mňa kurz ešte jednu ohromnú výhodu a to možnosť študovať online. V priebehu kurzu som sa totiž sťahovala do iného mesta (100km) a nebolo by pre mňa schopné v priebehu toho ešte dochádzať do iného mesta.
Mgr. Pavlína Knittlová
Ďakujem Mgr. Martinovi Jelínkovi za ucelený pohľad na stravovanie a výživu jedinca. Naučil nás pristupovať ku klientom maximálne komplexne – a to jediné funguje dlhodobo. Vďaka.