Úvod / Čo sa u nás študuje / Endometrióza
Endometrióza je jedným z najčastejších gynekologických ochorení. Je spôsobená preniknutím malých častí sliznice maternice (endometria) mimo maternicu a ich uložením vo vaječníkoch, vajíčkovodoch, maternicových väzivách, žlčníku alebo črevách. Pôsobením určitých hormónov (estrogénov) sa sliznica maternice zväčšuje krvou. Ak táto krv nemôže normálne odtekať, spôsobuje cysty, zrasty a zápaly, ktoré často sprevádzajú silné bolesti.
Príčiny týchto problémov sú rôzne:
Najčastejšími príznakmi sú bolesti počas menštruácie a ovulácie, časté krvácanie medzi menštruáciami, bolestivý pohlavný styk alebo silné a nepravidelné krvácanie.
Endometrióza je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti - tretina až polovica žien s endometriózou má problémy s otehotnením (zrasty endometria bránia vajíčku v ceste z vaječníka a spermiám stretnúť sa vo vajcovode).
Životný štýl vrátane stravy má vplyv na vznik a progresiu endometriózy. Na všeobecnej úrovni sa význam pripisuje niektorým protizápalovým potravinám alebo stravovaciemu prístupu zameranému na vytvorenie protizápalového prostredia v tele. Vplyv stravy na vznik endometriózy je pritom predovšetkým preventívny.
V oblasti úprav stravy sa najčastejšie prezentujú:
1. Zvýšený príjem základných mikroživín (vitamíny, minerály, antioxidanty).
Najlepšie pravidelnou konzumáciou ovocia a zeleniny (v tejto súvislosti je dôležité dbať na ich kvalitu, pretože niektoré štúdie preukázali zvýšenie výskytu endometriózy pri ich zvýšenej konzumácii, čo súvisí s možným obsahom pesticídov a iných chemických látok).
2. Zvýšenie podielu vlákniny v strave.
Zistilo sa, že vyšší obsah vlákniny vedie k nižšej koncentrácii estrogénu (v stolici sa znižuje aktivita enzýmu b-glukuronidázy, čo spôsobuje menšiu reabsorpciu estrogénu v hrubom čreve - zvýšené vylučovanie estrogénu a jeho znížená koncentrácia v krvi znižujú riziko endometriózy).
3. Úprava pomeru omega-3 a omega-6 v strave.
EPA aj DHA dokážu čiastočne potlačiť zápalové procesy v tele.
4. Spotreba mliečnych výrobkov.
Štúdie ukázali, že zvýšený príjem mliečnych výrobkov významne znižuje výskyt endometriózy. Tento účinok sa pripisuje vápniku, ktorý môže prispieť k zníženiu hladiny zápalových markerov. Zároveň sa zohľadňuje aj účinok vitamínu D3, ktorého pomerne významným zdrojom sú mliečne výrobky. Je však potrebné sledovať obsah bielkovín v mliečnych výrobkoch - ak je podiel živočíšnych bielkovín v porovnaní s rastlinnými príliš vysoký, zvyšuje sa prozápalová aktivita v tele, preto je potrebné zohľadniť aj tento faktor.
5. Obmedzenie konzumácie sójových výrobkov.
Dôvodom je obsah fytoestrogénov, na ktoré je sója veľmi bohatá a ktoré sa môžu v tele správať dvojako - buď majú estrogénny, alebo antiestrogénny účinok (závisí to najmä od stavu hormónov a dávky prijatých fytoestrogénov). Keďže hladina estrogénu súvisí so vznikom endometriózy, existuje možnosť, že konzumácia sóje a iných zdrojov fytoestrogénov môže byť spojená so zvýšeným rizikom endometriózy. Zároveň však existuje výskum, ktorý naznačuje, že pravidelná konzumácia sójových výrobkov v primeranom množstve nemá potenciál výrazne ovplyvniť hormonálnu reguláciu prostredníctvom relatívne nízkych hladín fytoestrogénov.
6. Úprava podielu tukov v strave.
Na výskyt endometriózy má vplyv aj množstvo a kvalita tukov v strave. Zdá sa, že závery štúdií skúmajúcich vplyv množstva tuku v strave na vznik endometriózy sa tu zásadne líšia. Zistilo sa však, že vplyv majú tuky:
Ak je týchto tukov nadbytok, výrazne podporujú rozvoj zápalových reakcií, ktoré môžu viesť k podpore endometriózy.
7. Obmedzenie spotreby mäsa.
Červené mäso obsahuje kyselinu arachidónovú (omega-6), ktorá v nadmernom množstve môže viesť k zvýšenej produkcii prozápalových látok. V niektorých prípadoch môže mäso obsahovať dioxíny (xenobiotiká), ktoré v tele pôsobia ako endogénne disruptory. Z tohto dôvodu sa odporúča tieto potraviny v súvislosti s endometriózou výrazne obmedziť (nie však nevyhnutne úplne vylúčiť, hoci by to bolo vhodnejšie).
8. Obmedzenie konzumácie alkoholu.
Dlhodobé požívanie alkoholu môže viesť k oslabeniu imunity a následne podporiť tvorbu prozápalových cytokínov. Alkohol teda pravdepodobne zvyšuje riziko vzniku endometriózy.
Pracovať s úpravami jedálnička pri endometrióze sa učia študenti v kurze výživového poradcu. Princíp nie je zložitý, v podstate sa zaoberá kvalitou potravín, obmedzením niektorých nevhodných surovín a poskytovaním vyššieho podielu vybraných živín. Študenti pracujú s výučbovou aplikáciou ZOF, ktorá im pomáha pri hodnotení výživy a monitorovaní ich úsilia.
Ing. Jitka Jedličková
Zdvorilo ďakujem za možnosť vzdelávať sa od Mgr. Martina Jelínka, štúdium pre mňa bolo veľmi prínosné. Pre mňa, pretože som veľmi pracovne vyťažená, bola najväčšia výhoda onlinového štúdia. Lekcie sú prepracované, usporiadané a kladne hodnotím výukovú hru ZOF a myšlienkové mapy, vďaka ktorým som si lepšie lekcia zapamätala. Počas tohto štúdia som si uvedomila, že všetko záleží aj na psychike človeka a vďaka tomu som sa rozhodla študovať ďalší kurz a tým je "Sila myšlienky". Ešte raz veľmi ďakujem za možnosť vášho štúdia a teším sa na ďalšie kurzy, ktoré pripravujete.
Gabriela Maršálková
V mladosti som stravu nikdy neriešila, ale ako matku ma začalo zaujímalo, ako sa správne stravovať a čo dávať deťom, aby mali všetko, čo potrebujú - obzvlášť v dnešnom svete plnom polotovaru, cukrov a umelých prísad. Akonáhle sme začali pracovať s doplnkami stravy, táto zvedavosť sa premenila v túžbe vedieť čo najviac o základnej ľudskej potrebe. Vďaka pánovi Jelínkovi som nezískala len holé fakty o jedle, ale komplexný a ucelený pohľad na stravovania a vplyvu - toho, čo jeme alebo nejeme - na našu existenciu. Jeho prístup k vzdelávaniu je unikátny a vrelo jeho kurzy odporúčam každému!
MUDr. Marie Lukaščuková
Myslím, že časť z nás, vrátane mňa, má v sebe ľahký fanatizmus :-) a pri čítaní som sa až trochu hanbila ... ja mala dôvodov na prechod k bezmäsému stravovaniu viac, jednak mäso nikdy nebol úplne môj šálku čaju, a vzhľadom k mojim životným cestám som sa dostala do oblasti útulkov, azylov a zistila viac o životných podmienkach zvierat, a vtedy bolo už isté, že mäso jesť nebudem vôbec. Vajcia mi rovnako ako mäso nechýbajú, len tie mliečne výrobky, predovšetkým syry, pretože u ostatných som našla pre mňa vyhovujúce alternatívy, mi chýba a s ich odbúraním stále bojujem... Našťastie, čím som starší, tým som aspoň trochu trpezlivejší aj sama so sebou. Učím sa prijímať to, kto som a že so sebou bojovať nemá veľmi zmysel a tiež viem, že keď niečo chcem, tak to dostanem. Teda viem, že jedného dňa nájdem správnu cestu sama pre seba, ako úplne odbúrať živočíšne výrobky, pretože ich konzumácia nesúzni s tým, ako by som si priala, aby svet vyzeral. Ako lekár, navyše pohybujúci sa v interných odboroch, som mala predstavu, čo je asi také správne, aj keď musím uznať, že naozaj veľmi povrchovú. Tento kurz mi pomohol poriadne pochopiť princípy. Celoživotne bojujem s lenivosťou predovšetkým v oblasti varenia, vymýšľania, čo budem jesť aj so samotnou prípravou jedla...to ma veľmi počas dňa obťažuje a uberá čas od ostatných, pre mňa dôležitejších aktivít, čo sa iste ukázalo na tvorbe mojich úloh a svojich nedostatkov som si vedomá, rovnako ako som si vedomá, že toto je veľmi hlúpy prístup, pretože naozaj sme to, čo jeme a dlhodobo sa klamať práve v tejto oblasti je asi to najhlúpejšie, čo môže človek urobiť...ale sama sa musím pochváliť, pretože som začala aspoň trochu viac premýšľať nad tým, čo cez deň snívam, pretože okrem práce lekára mám mnoho aktivít a potrebujem byť nielen zdravá, ale aj plná energie, aby som všetko s prehľadom zvládala. A som presvedčená, že tento kurz mi v tejto ceste veľmi pomôže.