Andropauza

Andropauza je termín označujúci mužský prechod, ktorý je v podstate mužským ekvivalentom ženskej menopauzy. Je to obdobie, ktoré má rovnakú príčinu ako u žien (= zníženie produkcie hormónov), ale s trochu iným nástupom a priebehom. U žien je menopauza charakterizovaná stratou menštruácie (spôsobenou zastavením produkcie pohlavných hormónov), u mužov dochádza len k postupnému poklesu produkcie hormónov (ich produkcia sa nikdy úplne nezastaví). Prvý pokles sa začína objavovať okolo štyridsiateho roku života, ale je postupný a typické príznaky andropauzy sa začínajú objavovať až okolo šesťdesiateho roku života.

Príčinou mužského prechodu je postupné znižovanie hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu (steroidný hormón produkovaný bunkami v semenníkoch). Tento hormón ovplyvňuje vývoj spermií a vývoj sekundárnych pohlavných znakov (nárast svalovej hmoty, zhrubnutie hlasu, rast ochlpenia). Pokles hladiny testosterónu spôsobuje podobné príznaky ako menopauza u žien:

  • únava,
  • potenie,
  • depresie,
  • ťažkosti so sústredením,
  • niekedy gynekomastia a vypadávanie fúzov,
  • znížené libido,
  • nezhubné zväčšenie prostaty (vyskytuje sa až u 50 % mužov nad 70 rokov),
  • rednutie kostí (u mužov nad 60 rokov sa zvyšuje výskyt zlomenín, najmä bedrového kĺbu).
  • sklon k viscerálnej obezite,
  • rozvoj cukrovky 2. typu.

Tak ako sa liečba ženského prechodu v súčasnosti zameriava najmä na podávanie hormónu estrogénu, rovnaká možnosť sa ponúka aj mužom, teda podávanie testosterónu. Je to však v mnohých ohľadoch riskantné, bezpečnejšie je:

1. Zvýšenie fyzickej aktivity.
Pohyb stimuluje vlastnú produkciu testosterónu.

2. Sledovanie kvality stravy.

3. Výber vhodných doplnkov stravy.
Ak je cieľom podporiť vlastnú produkciu testosterónu, najúčinnejším prípravkom je Tribulius terrestris, ktorý má zmysel kombinovať s adaptogénmi (ženšen atď.). V prípade nastupujúcich problémov s prostatou potom Saw palmetto.

Vplyv stravy na priebeh andropauzy

Pri úprave stravy sa odporúča zamerať sa predovšetkým na obsah:

A) Bielkovin.
Ich množstvo by malo predstavovať približne 15 - 20 % celkového energetického príjmu, ale cieľom je riešiť aj rovnováhu aminokyselín (v praxi to znamená "rozumný" pomer medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi).

B) Vlákniny.
Cieľom je podporiť optimálnu funkciu črevnej peristaltiky a zároveň zvýšiť aktivitu črevnej mikrobioty.

C) Vitamínu D a minerálov ovplyvňujúce metabolizmus kostí (vápnik, horčík, fosfor, fluór).

Tieto úpravy stravy sú základné a ľahko prenosné na skutočný tanier. Zameriavame sa na ne v kurzoch Poradca pre výživu a Tajomstvá biologického veku, kde študenti v aplikácii ZOF vytvárajů modelové režimy stravovania pre rôzne situácie.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Petr Maršoun

Hoci sa zdravej výžive venujem už mnoho rokov, chýbalo mi komplexné vzdelanie, ktoré by mi pomohlo vyplniť medzery v informáciách. Som rada, že som si vybrala kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky. Dozvedela som sa veľa informácií, nielen o výžive. Prístup Mgr. Prístup pani Jelinekovej je inšpiratívny a celý kurz bol veľmi zaujímavý.Štúdium prebiehalo v príjemnej atmosfére.Veľmi oceňujem, že spolupráca nekončí kurzom, ale pokračuje vďaka absolventskej sekcii. Určite to nebol môj posledný kurz s Mgr.Jelinekom.

Jan Pinker

www.jimefresh.cz

Referencie na kurzy ATAC nemôžu byť napísané negatívne a všetky pozitíva nemôžu byť uvedené v jednej vete. Pretože prístup pána Jelínka je absolútne dokonalý, či už na hodinách, alebo keď potrebujete poradiť osobne. Som veľmi rada, že som sa rozhodla vyštudovať práve tu. Dovolím si napísať, že toto je jediné školiace stredisko, ktoré splnilo všetky moje očakávania, a keďže som tu úspešne absolvovala už dva kurzy, viem určite, že tým to nekončí.

Šárka Šedá

Z kurzu pána Jelínka som bola doslova nadšená, predčil všetky moje očakávania. Po niekoľkých týždňoch štúdia tohto kurzu som vedel, že určite nebude posledný. Najviac ma zaujala (viem, že sa opakujem, ale inak sa to povedať nedá) hra na učiteľa ZOF, pretože jedna vec je niečo sa naučiť, druhá vec je vedieť to správne použiť v praxi, čo je v porovnaní s inými kurzami ďalšia vec, na ktorú kurzy pána Jelínka myslia. Ochota, priateľskosť, individuálny prístup - to je to, o čom sú kurzy Atac.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu