Kurzy ATAC

Andropauza

Andropauza

Andropauza je termín označujúci mužský prechod, ktorý je v podstate mužským ekvivalentom ženskej menopauzy. Je to obdobie, ktoré má rovnakú príčinu ako u žien (= zníženie produkcie hormónov), ale s trochu iným nástupom a priebehom. U žien je menopauza charakterizovaná stratou menštruácie (spôsobenou zastavením produkcie pohlavných hormónov), u mužov dochádza len k postupnému poklesu produkcie hormónov (ich produkcia sa nikdy úplne nezastaví). Prvý pokles sa začína objavovať okolo štyridsiateho roku života, ale je postupný a typické príznaky andropauzy sa začínajú objavovať až okolo šesťdesiateho roku života.

Príčinou mužského prechodu je postupné znižovanie hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu (steroidný hormón produkovaný bunkami v semenníkoch). Tento hormón ovplyvňuje vývoj spermií a vývoj sekundárnych pohlavných znakov (nárast svalovej hmoty, zhrubnutie hlasu, rast ochlpenia). Pokles hladiny testosterónu spôsobuje podobné príznaky ako menopauza u žien:

  • únava,
  • potenie,
  • depresie,
  • ťažkosti so sústredením,
  • niekedy gynekomastia a vypadávanie fúzov,
  • znížené libido,
  • nezhubné zväčšenie prostaty (vyskytuje sa až u 50 % mužov nad 70 rokov),
  • rednutie kostí (u mužov nad 60 rokov sa zvyšuje výskyt zlomenín, najmä bedrového kĺbu).
  • sklon k viscerálnej obezite,
  • rozvoj cukrovky 2. typu.

Tak ako sa liečba ženského prechodu v súčasnosti zameriava najmä na podávanie hormónu estrogénu, rovnaká možnosť sa ponúka aj mužom, teda podávanie testosterónu. Je to však v mnohých ohľadoch riskantné, bezpečnejšie je:

1. Zvýšenie fyzickej aktivity.
Pohyb stimuluje vlastnú produkciu testosterónu.

2. Sledovanie kvality stravy.

3. Výber vhodných doplnkov stravy.
Ak je cieľom podporiť vlastnú produkciu testosterónu, najúčinnejším prípravkom je Tribulius terrestris, ktorý má zmysel kombinovať s adaptogénmi (ženšen atď.). V prípade nastupujúcich problémov s prostatou potom Saw palmetto.

Vplyv stravy na priebeh andropauzy

Pri úprave stravy sa odporúča zamerať sa predovšetkým na obsah:

A) Bielkovin.
Ich množstvo by malo predstavovať približne 15 - 20 % celkového energetického príjmu, ale cieľom je riešiť aj rovnováhu aminokyselín (v praxi to znamená "rozumný" pomer medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi).

B) Vlákniny.
Cieľom je podporiť optimálnu funkciu črevnej peristaltiky a zároveň zvýšiť aktivitu črevnej mikrobioty.

C) Vitamínu D a minerálov ovplyvňujúce metabolizmus kostí (vápnik, horčík, fosfor, fluór).

Tieto úpravy stravy sú základné a ľahko prenosné na skutočný tanier. Zameriavame sa na ne v kurzoch Poradca pre výživu a Tajomstvá biologického veku, kde študenti v aplikácii ZOF vytvárajů modelové režimy stravovania pre rôzne situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Bc. Vendula Marešová

Oblasť stravovania a zdravého životného štýlu ma oslovila z viacerých osobných dôvodov. Začal som hľadať niečo, čo by ma v tomto ohľade obohatilo a dalo ucelenú štruktúru informáciám, ktoré som za tie roky a na základe osobných skúseností nazbieral. Som vďačná, že som našla kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky, ktorý ma nielen obohatil, ale dal môjmu životu ďalší smer. Vďaka kurzu Výživový a doplnkový poradca mám pocit a možnosť robiť to, čo mi dáva zmysel. Kurz viedla Mgr. Martin Jelínek účinným a komplexným spôsobom. Formát online štúdia mi úplne vyhovoval. Veľmi sa mi páči aj to, že lekcie a online poradenstvo sú k dispozícii aj po skončení kurzu. V neposlednom rade to bol dobrý začiatok v profesii výživového poradcu a ďalšieho sebavzdelávania v oblasti výživy.

Roman Kořínek

Už nejaký čas sa zaujímam o výživu v zmysle obohacovania stravy o nutrične hodnotné potraviny. Kurz "Poradca pre výživu a doplnky výživy" som si vybrala vďaka osobnosti lektorky - Mgr. Martin Jelínek, ktorého prácu sledujem už piaty rok. Kurz mi pomohol pochopiť širšie súvislosti medzi všeobecne známymi faktami a medzi stavmi (pocitmi), ktoré moje telo prežíva v rôznych telesných režimoch a fázach dňa. Študenti kurzu sú nielen vyučovaní a zásobovaní zaujímavými informáciami, ale sú aj vedení metódou "viacerých pohľadov" na jednu problematiku, čo považujem za veľký prínos kurzu (lektora) - obohacujúci a použiteľný vo všetkých smeroch ľudského myslenia. Vďaka kurzu som zistila, že pohľad na výživu môže byť profesionálny a zároveň jednoduchý.

Jarmila Hokrová

V čase, keď som absolvovala kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky u Mgr.Jelinekovej, som už mala za sebou niekoľko ďalších kurzov špecializovaných na výživové poradenstvo. Pracovala som už ako výživová poradkyňa a viedla som vlastnú kliniku. Možno si uvedomujete, že v oblasti výživy existuje veľa protichodných informácií a názorov a nie je ľahké sa v nich zorientovať. Vďaka kurzu Výživový a doplnkový poradca som sa naučila triediť tieto informácie a správne sa rozhodovať. Veľmi mi to pomohlo v práci s klientmi a v mojom ďalšom profesionálnom rozvoji. Ďakujem veľmi pekne, pán Jelínek.