Kurzy ATAC

Andropauza

Andropauza

Andropauza je termín označujúci mužský prechod, ktorý je v podstate mužským ekvivalentom ženskej menopauzy. Je to obdobie, ktoré má rovnakú príčinu ako u žien (= zníženie produkcie hormónov), ale s trochu iným nástupom a priebehom. U žien je menopauza charakterizovaná stratou menštruácie (spôsobenou zastavením produkcie pohlavných hormónov), u mužov dochádza len k postupnému poklesu produkcie hormónov (ich produkcia sa nikdy úplne nezastaví). Prvý pokles sa začína objavovať okolo štyridsiateho roku života, ale je postupný a typické príznaky andropauzy sa začínajú objavovať až okolo šesťdesiateho roku života.

Príčinou mužského prechodu je postupné znižovanie hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu (steroidný hormón produkovaný bunkami v semenníkoch). Tento hormón ovplyvňuje vývoj spermií a vývoj sekundárnych pohlavných znakov (nárast svalovej hmoty, zhrubnutie hlasu, rast ochlpenia). Pokles hladiny testosterónu spôsobuje podobné príznaky ako menopauza u žien:

  • únava,
  • potenie,
  • depresie,
  • ťažkosti so sústredením,
  • niekedy gynekomastia a vypadávanie fúzov,
  • znížené libido,
  • nezhubné zväčšenie prostaty (vyskytuje sa až u 50 % mužov nad 70 rokov),
  • rednutie kostí (u mužov nad 60 rokov sa zvyšuje výskyt zlomenín, najmä bedrového kĺbu).
  • sklon k viscerálnej obezite,
  • rozvoj cukrovky 2. typu.

Tak ako sa liečba ženského prechodu v súčasnosti zameriava najmä na podávanie hormónu estrogénu, rovnaká možnosť sa ponúka aj mužom, teda podávanie testosterónu. Je to však v mnohých ohľadoch riskantné, bezpečnejšie je:

1. Zvýšenie fyzickej aktivity.
Pohyb stimuluje vlastnú produkciu testosterónu.

2. Sledovanie kvality stravy.

3. Výber vhodných doplnkov stravy.
Ak je cieľom podporiť vlastnú produkciu testosterónu, najúčinnejším prípravkom je Tribulius terrestris, ktorý má zmysel kombinovať s adaptogénmi (ženšen atď.). V prípade nastupujúcich problémov s prostatou potom Saw palmetto.

Vplyv stravy na priebeh andropauzy

Pri úprave stravy sa odporúča zamerať sa predovšetkým na obsah:

A) Bielkovin.
Ich množstvo by malo predstavovať približne 15 - 20 % celkového energetického príjmu, ale cieľom je riešiť aj rovnováhu aminokyselín (v praxi to znamená "rozumný" pomer medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi).

B) Vlákniny.
Cieľom je podporiť optimálnu funkciu črevnej peristaltiky a zároveň zvýšiť aktivitu črevnej mikrobioty.

C) Vitamínu D a minerálov ovplyvňujúce metabolizmus kostí (vápnik, horčík, fosfor, fluór).

Tieto úpravy stravy sú základné a ľahko prenosné na skutočný tanier. Zameriavame sa na ne v kurzoch Poradca pre výživu a Tajomstvá biologického veku, kde študenti v aplikácii ZOF vytvárajů modelové režimy stravovania pre rôzne situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ivana Brablecová

Kurz Poradca pre výživu bol pre mňa veľkým prínosom, je veľmi obsiahly, nabitý informáciami a človek sa v ňom dozvie množstvo nových a zaujímavých vecí. Keď som sa rozmýšľala, či sa do kurzu prihlásiť, prečítala som si recenzie na stránkach kurzov Atac a získala som pocit, že by som to mohla zvládnuť celkom v pohode. Musím priznať, že až také jednoduché, ako to niektorí prezentujú, to pre mňa nebolo. Práca s myšlienkovými mapami bola pre mňa úplne nová, časovo náročná, ale súčasne veľmi zaujímavá. Tešila som sa na každý ďalší deň, čo prinesie budúce lekcie. Ráno som si nastavila budíka o niečo skôr a ešte pred odchodom do zamestnania som nedočkavo zapínala internet a zvedavo hltala nové informácie. Nakoniec som to zvládla a dnes sa už môžem pochváliť certifikátom o absolutóriu. Za celý polrok usilovnej práce som si tak zvykla na štúdium, že mi už teraz chýba a uvažujem o niektorom z ďalších kurzov. Pán Mgr. Jelínek je veľkým odborníkom vo svojom odbore. Vďaka nemu a jeho ochote sa o svoje vedomosti a skúsenosti z praxe podeliť, máme aj my ostatní možnosť vlastného osobného aj profesného rastu. Všetkým, ktorí ešte váhajú, či do toho ísť – vrelo odporúčam.

Karolína Hamplová

Ako manažérka v nadnárodnej spoločnosti som nemala čas robiť veci nad rámec svojej práce, ktoré ma zaujímajú a keď som sa dostala zlým životným štýlom na skoro 90 kg, som sa rozhodla, že schudnem.. ÁNO, schudla som, ale veľmi zlou cestou. Potom prišiel čas, keď som začala túžiť po rodine a po siedmich umelých oplodnení sa mi narodil syn. V tej chvíli som si začala vážiť svoje telo a uvedomila som si, že sa treba o seba starať. Zároveň som si vedomá toho, že svojim deťom sme zrkadlom a tak som začala hľadať cestu, aby som POCHOPILA. A ako tomu v živote býva, vo chvíli, keď som sa skutočne rozhodla, že CHCEM VEDIEŤ, som sa zoznámila s absolventkou kurzu pána Martina Jelínka „Poradca pre výživu a suplementáciu“, ktorá bola neskutočne nadšená, namotivovaná a plná vedomostí. z nás skvelé priateľky) Ihneď som začala pátrať po referenciách a nenašla som snáď jedinú zlú zmienku či informáciu.A ako matka na materskej som nesmierne ocenila spôsob ,,diaľkového,, štúdia.... Bolo rozhodnuté a okamžite som sa do štúdia pustila. Pol roka utiekol ani neviem ako :-) Nesmierne oceňujem prístup pána Jelínka, otvorený pohľad na celú problematiku stravovania a komplexný pohľad, ktorý si trúfam povedať, že inde nezískate. Zároveň prostredie v ktorom štúdiu prebieha je úplne sofistikované a profesionálne spracované. Pokiaľ váhate, rozhodne choďte do toho. Vďaka štúdiu som si uvedomila aký kvalitný môže náš život byť, keď sa o seba budeme správne starať. Dnes už chápem pojem,, ste to, čo jete,, Naozaj ste! a žijeme len raz, tak nech to stojí za to. Ako poznámku pre tých, čo ešte stále váhajú, spomínam svoj príbeh... kto vie, akú úlohu v ňom hralo práve toto štúdium. Na materskej dovolenke som vyštudovala „Poradcu pre výživu a suplementáciu", keď som kurz úspešne ukončila, tak som mmj. zistila, že som si časovo dokázala skvele usporiadať svoj deň s dieťaťom i prácou a nadviazala som na kurz „Inštruktor fitness“ a začala pôsobiť ako inštruktorka.A keďže mám rada veci robiť poriadne a komplexne, do tretice som začala študovať a mám radosť z certifikátu ,,športová a relaxačná masáž,.. Teraz cítim, že môžem byť svojim klientom k dispozícii v širokom zábere a opäť sa vraciam k strave a ďalším kurzom, ktoré pán Jelínek ponúka.

PharmDr. Lenka Svobodová

Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu bol skvelým doplnkom do mozaiky znalostí, ktoré som za viac ako 20 rokov mojej poradenskej činnosti v oblasti zdravia získala. Súvislosti, ktoré nám boli počas kurzu predkladané formou zrozumiteľnou pre každého, mi pomohli v mojej konzultačnej činnosti. Rôzne uhly pohľadu na človeka ako jedinca (ajurvéda, čínska medicína, krvné skupiny) neboli pre mňa úplne nové, ale veľké pozitívum vidím v ich skvelých komentároch Mgr. Jelínka. Absolvovanie kurzu mi pomohlo uvedomiť si všetky súvislosti a inšpirovalo ma k ďalším zmenám v životnom štýle. Vzhľadom na moju pracovnú vyťaženosť a veľkú rodinu mi veľmi vyhovovala forma on line štúdia z domu. Priebežne určite budem pokračovať v ďalších čiastkových kurzoch, veľmi sa na ne teším a odporúčam každému, kto chce pre svoje zdravie niečo urobiť.