Kurzy ATAC

Ktorý kurz si vybrať?

Ktorý kurz si vybrať?

Celkom určite nie je možné, aby som za kohokoľvek na túto otázku odpovedal ja. Každý máme svoju vlastnú predstavu o tom, čo sa chceme naučiť a za akým cieľom kráčame. Nasledujúce myšlienky si nerobia manipulatívny nárok na ovplyvnenie voľby pevne rozhodnutého záujemcu o štúdium, ale naopak by som nimi rád objasnil filozofiu a štruktúru systému štúdia u nás, čo by mohlo pomôcť niektorým váhajúcim.

Mojím dlhodobým cieľom je poskytovať vzdelávanie v oblasti stravovania. Ľudskú bytosť tvoria 3 časti:

  1. Fyzické telo,
  2. Hromada symbioticky spolupracujúcich mikroorganizmov označovaných súhrnným pojmom „ mikrobiotá“,
  3. Myseľ.

Každá táto časť potrebuje pre svoje fungovanie výživu. Telo a mikroorganizmy požadujú živiny, myseľ informácie a energie emócií. Ak sa chceme vzdelávať v oblasti výživy tak, aby sme sa v reálnom živote stravovali skutočne zmysluplne a viedli seba sami požadovaným smerom, je potrebné rešpektovať požiadavky všetkých častí bytosti.

Modernej vede sa podarilo stravu rozpitvať do poslednej molekuly, takže veľmi dobre poznáme zloženie jednotlivých potravín a vplyv jednotlivých zložiek na správanie metabolizmu. Prísun živín je nutný pre obnovu a budovanie tkanív, riadenie biochemických pochodov a samozrejme tvorbu energie. Na základe týchto faktorov máme možnosť meniť rýchlosť a kvalitu metabolických dejov.

Východné kultúry a filozofie za dlhé tisícročia svojho vývoja prišli na to, že potraviny majú schopnosť ovplyvňovať správanie nilen častí nášho tela, ale aj celku inými zaujímavými spôsobmi. Cielenou voľbou stravy môžeme zasiahnuť do vnímania pocitov tepla a chladu v tele, uvoľňovať či spevňovať, vysušovať alebo zvlhčovať…

Toto celostné poznanie umožní v nemalom rozsahu riadiť správanie tela potrebným spôsobom, zďaleka ale nezahŕňa celý potenciál našich možností. V posledných rokoch sa derie do popredia záujmu laickej i odbornej verejnosti psychosomatika – vedný odbor hľadajúci vzťahy medzi pochodmi prebiehajúcimi v ľudskej mysli a fungovaním fyzického tela. Teda niečo, s čím východné filozofie pracujú ako s neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Vieme dnes, že moderná psychológia výživy začína odhaľovať skutočne zaujímavé súvislosti medzi komunikáciou duše a tela, ktoré sa navonok prejavujú odlišným apetítom a vzťahom k jedlu.

Základy všetkých týchto oblastí sú predmetom kurzu Poradca pre výživu, ktorého obsah vrátane študijného systému neustále rozvíjame. Cieľom tohto kurzu je sústrediť na jednom mieste tie najdôležitejšie znalosti o výžive vo vzťahu k zdraviu a naučiť každého študenta všetko prevádzať do praxe.

Pre záujemcov o výživu, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nechcú investovať pol roka svojho života do vzdelávania a súčasne majú potrebu cieliť na špecifické témy, postupne rozširujeme ponuku jednomesačných kurzov:
- Výživa v športe,
- Strava a imunitný systém,
- Low carb diéty,
- Všetko o chudnutí,
- Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi,
- Makrobiotiká v našej kuchyni,
- Výživa detí,
- Sprievodca výživou pri diabete,
- Tajomstvo biologického veku.

Aj napriek tomu, že sa kurzom Poradca pre výživu prelína problematika psychosomatiky, nie je možné sa tu z časových dôvodov púšťať do hlbších aspektov poznania ľudskej mysle. Dlhé roky som váhal, akým spôsobom koncipovať túto tému tak, aby bola čo najlepšie „stráviteľná“ pre širokú masu ľudí. Vznikol jednomesačný kurz Meditácie pre začiatočníkov.

Študijný systém je prepojený s výučbovou aplikáciou ZOF, ktorá slúži ako pomôcka na prevádzanie naučenej teórie do praxe v podobe tvorby jedálničkov pre rôzne modelové situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Veronika Krčmová

Kurz pána Mgr. Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je presne to, čo som hľadala. Vyhovovala mi online forma štúdia a tvorba myšlienkových máp, vďaka ktorým som sa každý deň na učivo pozrela, a hlavne jeho komplexné pohľad na človeka. Prístup pána Jelínka aj ostatných z kurzu je úplne úžasný, vrelo všetkým odporúčam.

Jaroslav Řeřábek

V živote som absolvoval celý rad kurzov, seminárov a vždy to malo čo robiť s lepšou kvalitou života. Kurz výživového poradcu ma však úplne pohltil!;-) Každý pracovný deň sme dostávali pol roka nové a nové lekcie plné informácií o potravinách a ich vlastnostieczh a použití. Bolo to pre mňa niečo úplne nové, obsiahle s plnou podporou v poradni na webe, ale aj mailom či telefónom. Budem ešte pár týždňov všetky informácie zažívať a spracovávať (a že ich bolo!:-) Úplne najviac ma dostal fakt, že som si vďaka informáciám v kurze zlepšil cukrovku z 15 na 7 a to nie som na konci! Bolo by výborné, keby sa tieto informácie a dostali do škôl a pekne poctivo, ako u pána Magistra Jelínka! Všetkým tento kurz vrelo odporúčam, je to naozaj rozsiahly prísun informácií a rád!;-)

RNDr. Judita Vašková

Absolvoval som už tretí kurz z ponuky kurzov ATAC, ktoré ponúka Mgr. Martina Jelínka a môžem povedať, že všetky boli pre mňa veľkým prínosom. V prvom rade to bol kurz "Výživový a doplnkový poradca - On-line", ktorý mi otvoril dvere do sveta výživového poradenstva a umožnil mi spoznať praktickú stránku tejto problematiky. Veľkým prínosom pre mňa bola hra "ZOF", ktorá ma naučila prakticky pracovať so stravou a ukázala, aké náročné je skĺbiť všetky požiadavky na optimálne zastúpenie živín a chuťových preferencií do výsledného celku v podobe optimálnej stravy na mieru. Veľmi oceňujem aj komplexný pohľad na výživu nielen z pohľadu západnej medicíny, ale aj z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy, makrobiotiky atď. Po absolvovaní úvodného kurzu som pokračoval v kurze "Nízkosacharidová diéta". Tento kurz mi vysvetlil mnohé detaily v súčasnosti veľmi populárneho spôsobu stravovania. Zatiaľ posledným kurzom bola "Výživa detí", ktorý tiež všetkým vrelo odporúčam. Už teraz sa teším na ďalšie kurzy v širokej ponuke kurzov ATAC :-)