Kurzy ATAC

Ktorý kurz si vybrať?

Ktorý kurz si vybrať?

Celkom určite nie je možné, aby som za kohokoľvek na túto otázku odpovedal ja. Každý máme svoju vlastnú predstavu o tom, čo sa chceme naučiť a za akým cieľom kráčame. Nasledujúce myšlienky si nerobia manipulatívny nárok na ovplyvnenie voľby pevne rozhodnutého záujemcu o štúdium, ale naopak by som nimi rád objasnil filozofiu a štruktúru systému štúdia u nás, čo by mohlo pomôcť niektorým váhajúcim.

Mojím dlhodobým cieľom je poskytovať vzdelávanie v oblasti stravovania. Ľudskú bytosť tvoria 3 časti:

  1. Fyzické telo,
  2. Hromada symbioticky spolupracujúcich mikroorganizmov označovaných súhrnným pojmom „ mikrobiotá“,
  3. Myseľ.

Každá táto časť potrebuje pre svoje fungovanie výživu. Telo a mikroorganizmy požadujú živiny, myseľ informácie a energie emócií. Ak sa chceme vzdelávať v oblasti výživy tak, aby sme sa v reálnom živote stravovali skutočne zmysluplne a viedli seba sami požadovaným smerom, je potrebné rešpektovať požiadavky všetkých častí bytosti.

Modernej vede sa podarilo stravu rozpitvať do poslednej molekuly, takže veľmi dobre poznáme zloženie jednotlivých potravín a vplyv jednotlivých zložiek na správanie metabolizmu. Prísun živín je nutný pre obnovu a budovanie tkanív, riadenie biochemických pochodov a samozrejme tvorbu energie. Na základe týchto faktorov máme možnosť meniť rýchlosť a kvalitu metabolických dejov.

Východné kultúry a filozofie za dlhé tisícročia svojho vývoja prišli na to, že potraviny majú schopnosť ovplyvňovať správanie nilen častí nášho tela, ale aj celku inými zaujímavými spôsobmi. Cielenou voľbou stravy môžeme zasiahnuť do vnímania pocitov tepla a chladu v tele, uvoľňovať či spevňovať, vysušovať alebo zvlhčovať…

Toto celostné poznanie umožní v nemalom rozsahu riadiť správanie tela potrebným spôsobom, zďaleka ale nezahŕňa celý potenciál našich možností. V posledných rokoch sa derie do popredia záujmu laickej i odbornej verejnosti psychosomatika – vedný odbor hľadajúci vzťahy medzi pochodmi prebiehajúcimi v ľudskej mysli a fungovaním fyzického tela. Teda niečo, s čím východné filozofie pracujú ako s neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Vieme dnes, že moderná psychológia výživy začína odhaľovať skutočne zaujímavé súvislosti medzi komunikáciou duše a tela, ktoré sa navonok prejavujú odlišným apetítom a vzťahom k jedlu.

Základy všetkých týchto oblastí sú predmetom kurzu Poradca pre výživu, ktorého obsah vrátane študijného systému neustále rozvíjame. Cieľom tohto kurzu je sústrediť na jednom mieste tie najdôležitejšie znalosti o výžive vo vzťahu k zdraviu a naučiť každého študenta všetko prevádzať do praxe.

Pre záujemcov o výživu, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nechcú investovať pol roka svojho života do vzdelávania a súčasne majú potrebu cieliť na špecifické témy, postupne rozširujeme ponuku jednomesačných kurzov:
- Výživa v športe,
- Strava a imunitný systém,
- Low carb diéty,
- Všetko o chudnutí,
- Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi,
- Makrobiotiká v našej kuchyni,
- Výživa detí,
- Sprievodca výživou pri diabete,
- Tajomstvo biologického veku.

Aj napriek tomu, že sa kurzom Poradca pre výživu prelína problematika psychosomatiky, nie je možné sa tu z časových dôvodov púšťať do hlbších aspektov poznania ľudskej mysle. Dlhé roky som váhal, akým spôsobom koncipovať túto tému tak, aby bola čo najlepšie „stráviteľná“ pre širokú masu ľudí. Vznikol jednomesačný kurz Meditácie pre začiatočníkov.

Študijný systém je prepojený s výučbovou aplikáciou ZOF, ktorá slúži ako pomôcka na prevádzanie naučenej teórie do praxe v podobe tvorby jedálničkov pre rôzne modelové situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Eva Šulcová

Absolvovanie kurzu výživového poradcu Atac bolo skvelým rozhodnutím. Kurz ponúka neuveriteľné množstvo informácií v kombinácii s testovaním vedomostí vo forme kvízov, ktoré ma prinútili skutočne sa v témach hrabať a snažiť sa ich pochopiť, a skvelú hru, ktorá ponúka skvelú príležitosť zaradiť získané informácie priamo do jedálnička. Chcel by som poďakovať pánovi Jelínkovi a celému jeho tímu a popriať im veľa šťastných študentov.

Mgr. Janka Blažejová

O zdravé stravovanie som sa začala zaujímať po tom, ako mi diagnostikovali histamínovú intoleranciu. Začiatky boli veľmi ťažké a dokonca kritické. Táto situácia si vyžiadala prehodnotenie nielen môjho stravovania ako takého, ale aj môjho celkového životného štýlu. Dostával som sa do začarovaného kruhu a čo bolo najhoršie, nevidel som riešenie, čo navyše viedlo k úzkosti a depresii. Nastavenie radikálnej a okamžitej zmeny prinieslo úspechy, neúspechy aj zúfalstvo. Tento stav otravoval život nielen mne, ale aj mojej rodine a hlavne bol neznesiteľný. Nakoniec som túto chorobu prijala ako súčasť života. S pomocou mojich najbližších som pochopila, že "plač" nepomôže, že táto cesta nie je správna, že jedinou cestou je racionálne uvažovať a hlavne konať. Keďže v tom čase nebolo na túto tému k dispozícii veľa informácií, začal som zbierať informácie o vplyve stravy na zdravie. Prvou informáciou o tom, čo HIT vlastne je, bola brožúra MUDr. Hrubišku. Zamyslela som sa nad obsahom a postupne som si uvedomila, že nejde len o to, čo jem, aké prísady a potraviny môžem a nemôžem konzumovať, ale aj o to, ako sa tieto prísady pestujú, ako sa spracúvajú, odkiaľ pochádzajú, či obsahujú prídavné látky, rôzne dochucovadlá, konzervanty atď. Postupne ma táto oblasť výživy oslovila natoľko, že som začala vyhľadávať literatúru, odborné články na rôzne témy o potravinách, rôzne smery alternatívnej liečby. Aby som lepšie pochopila a rozšírila svoje vedomosti o zdravej výžive a jej vplyve na ľudské zdravie, rozhodla som sa absolvovať kurz zdravej výživy a zdravého životného štýlu. Z online ponuky ma najviac zaujal 6-mesačný online kurz Výživový a doplnkový poradca ATAC Institute, s.r.o. pod vedením Mgr. Martin Jelínek, ktorý je absolútne najlepší. Kurz má vysokú úroveň, obsah jednotlivých lekcií je prehľadne spracovaný, opisuje danú problematiku. Mentálne mapy a hra ZOF majú svoj význam. Obsah kurzu poskytuje prepojenie poznatkov o zdravej výžive a holistickom vnímaní a komplexný pohľad na bytosť ako takú, čo som v žiadnom kurze nenašla. Oceňujem prístup pána Martina Jelínka, ktorý je profesionál na slovo vzatý, vždy ochotný poradiť. Oceňujem možnosť ďalšej spolupráce po skončení kurzu, možnosť prispievať do poradného zboru absolventov a možnosť ďalšieho vzdelávania. Vďaka tomuto kurzu môžem odovzdávať vedomosti a skúsenosti, ktoré som získal na základe vlastných znalostí, tým, ktorí ich potrebujú. Úprimná vďaka.

Jana Chalupná

Ďakujem vám za kurz, bol úžasný, už teraz využívam mnohé vedomosti vo svojom živote, a keďže mám obchod so zdravou výživou, viem, že budem môcť tieto vedomosti uplatniť pri jednaní so zákazníkmi. Je skvelé, že sa môžeme vrátiť späť, zopakovať si lekcie a prehĺbiť si vedomosti. Som veľmi rada za túto príležitosť a ešte raz vám ďakujem za skvelú a prospešnú skúsenosť s učením.Prajem vám ešte veľa šťastných absolventov vašich kurzov.