Kurzy ATAC

Bechterevova choroba

Bechtěrevova choroba

Bechterevova choroba (ankylozujúca spondylitída) je chronický zápal chrupavčitých tkanív. Najčastejšie postihuje chrbticové stavce a dúhovku oka, ale aj kĺby alebo pľúca (pľúcna fibróza). Príčina ochorenia nie je úplne objasnená. Vieme len to, že ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda sám seba. To je impulzom pre zápal, ktorý sa postupne šíri a prehlbuje.
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo veku od 15 do 30 rokov, oveľa častejšie u mužov, a začína sa bolesťou v krížovej oblasti, ktorá môže vystreľovať do dolných končatín. Neskôr postupne narastajúce zápalové zmeny spôsobujú kalcifikáciu šliach, väzov a medzistavcových kĺbov, čo vedie k bolestivým obmedzeniam pohybu. V pokročilých štádiách dochádza k stuhnutiu a deformácii chrbtice. To má za následok vážne a bolestivé problémy s pohybom a obmedzenie mechaniky dýchania.

Bechterevova choroba nie je pri dnešných možnostiach liečby úplne vyliečiteľná. Liečba si vyžaduje dlhodobý odborný prístup a západná medicína sa zameriava predovšetkým na podávanie liekov na potlačenie zápalu pomocou nesteroidných antireumatík, kortikosteroidov, imunosupresív alebo biologickej liečby.
Úplne zásadný vplyv má pravidelné cvičenie a rehabilitácia, ktoré zabraňujú zrastom kĺbov a udržujú pohyblivosť. Vhodnou rehabilitáciou je možné spomaliť vývoj ochorenia a jeho ďalšiu progresiu.
Dôležité je tiež vhodne prispôsobiť dlhodobo zaujímané polohy, teda polohu pri práci a spánku.

Vplyv stravy na Bechterevovu chorobu

Kvalita stravy má vplyv na priebeh tohto ochorenia, ale je potrebné sledovať niekoľko dôležitých parametrov:

1. Udržiavať acidobázickú rovnováhu v "zóne optimálneho fungovania".
To znamená predovšetkým zabezpečiť dostatočný príjem bielkovín, primeraný pomer kľúčových minerálov (vápnik, horčík, draslík, sodík, fosfor, chlór, jód...) alebo dostatok vlákniny, pričom sa treba vyhýbať typicky okysľujúcim potravinám a spôsobom ich prípravy.

2. Snažiť sa podporovať rozmanitosť črevného biómu.
Moderný výskum potvrdzuje, že úroveň fungovania (nielen) imunitného systému závisí od spektra mikroorganizmov, ktoré osídľujú náš črevný trakt. To v strave znamená predovšetkým zabezpečenie dostatočných zdrojov (rozpustnej a nerozpustnej) vlákniny a pravidelné užívanie zástupcov fermentovaných potravín.

Nie je ťažké navrhnúť takúto diétu - študenti na našich kurzoch využívajú potenciál aplikácie ZOF, kde hodnotia obsah a pomery živín kľúčových pre toto ochorenie. Najväčšiu pozornosť venujú správnemu pomeru vápnika a horčíka, keďže tieto prvky zásadným spôsobom rozhodujú o kalcifikácii tkanív v tele. Cieľom však nie je len stanoviť "ideálne" množstvo týchto minerálov, ale aj zabezpečiť ich priaznivú biologickú dostupnosť zo stravy. V tomto ohľade má najväčší vplyv obsah antinutričných látok (najmä v rastlinnej strave), ktorých množstvo v hre tiež sledujeme.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Radek Hub

Vždy som sa zaujímal o výživu ao to, ako dokáže strava zmeniť kvalitu ľudského života. Prahol som po ďalších vedomostiach a po poznaní. Absolvovaním tohto kurzu som ale dostal oveľa viac. Nielen, že som dostal všetky informácie na striebornom podnose. Naučil som sa, ako s nimi zaobchádzať, ako ich aplikovať a ako im porozumieť vo všetkých súvislostiach. Celý kurz je absolútne komplexný a pritom veľmi prehľadný. Mgr. Martin Jelínek, ktorého považujem za jedného z najväčších odborníkov na výživu u nás, používa jednoduchý zdravý sedliacky rozum a nebojí sa veci hovoriť bez obalu, keď je to potrebné. Aj zložité chemické postupy a reakcie v tele dokáže vysvetliť tak, aby ich pochopilo aj dieťa v materskej škole. Musím poznamenať, že aj keby som tento kurz nevyužil do budúcej praxe v poradenstve, všetky nadobudnuté informácie a ich pochopenie sú nedoceniteľné pre mňa a moju rodinu. Bola to zďaleka najlepšia investícia, ktorú som kedy urobil.

Kristína Floriánová

Už dlhé roky sa pohybujem v oblasti fitness a zdravého životného štýlu. Rada by som sa týmto smerom naďalej uberala a nakol'ko sa sama vel'mi rada vzdelávam a rozširujem si vedomosti, rozhodla som sa pre štúdium kurzu Poradca pre výživu. Nemohla som si vybrať lepšie. Kurz viac než len naplnil moje očakávania... Nie len že študentom nie je podsúvaný len jeden výživový smer,ale vďaka kurzu som získala komplexné vedomosti o stravovaní, ktoré budem naďalej využévať a ak by som si mala znova vybrať, opäť by to bol kurz pod vedením pána Jelínka.

Martina Bečkeiová

Chcem osobne poďakovat ze všetko, za perfektné vysvetlenie lekcií, za rychlé odpovede a pomoc... Som velmi rada, že som studovala konkrétne tento kurz výživy. Aj na Slovensku sú, ale nenašla som taký vhodný, čo by stal za to, väčšinou to boli víkendové alebo týždenné kurzy. Na tomto kurze ste si naozaj dali záležať a naučila som sa veľa vecí. Velmi ma baví tvoriť jedálničky. Aplikácia ZOF je skvele vypracovaná a pracuje sa s ňou jednoducho. Verím, že budem moct pomoct teraz mojim klientom lepšie a aj nadalej sa budem vzdelávať! :) Ďakujem ešte raz a som rada, že som ďalšia uspešna absolventka :)