Kurzy ATAC

Som prísny lektor?

Som prísny lektor?

Nie som :-)

Som iba náročný. Primárne sám na seba, pretože som si vedomý, že vzdelanie, ktoré poskytujem, nemalým spôsobom ovplyvňuje kvalitu životov nielen študujúcich, ale aj ich okolia. Z tejto pozície chcem poskytovať čo najkompletnejšie informácie v stráviteľnej forme pre každého. Jedinou zmysluplnou možnosťou je zaujať celostný pohľad na problematiku výživy. Jedine tak si z kurzov odnesie každý to, čo chce a súčasne potrebuje.

A pretože som v prístupe k životu maximalista, túto (ne)šťastnú vlastnosť mám tendenciu prenášať aj do štúdia. Dochádza napríklad k tomu, že na základe neustálych spätných väzieb od študujúcich mám snahu kurzy priebežne upravovať a tým ich aj vylepšovať. Musím sa pritom držať na uzde, aby celkový rozsah jednotlivých lekcií i úroveň ich odbornosti nepresahovali rámec, ktorý by zlikvidoval študijné snaženie väčšiny záujemcov.

Aby som žil s čistým svedomím, že študentov naozaj niečo naučím, je systém štúdia nastavený nekompromisne, čo sa na prvý pohľad môže tváriť prísne. Mám teraz na mysli nielen kurz Poradca pre výživu, o ktorý je všeobecne najväčší záujem, ale aj jednomesačné kurzy Výživa detí, Výživa v športe, Makrobiotiká v našej kuchyni, Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi, Tajomstvo biologického veku, Meditácia pre začiatočníkov, Strava a imunitný systém, Sprievodca výživou pri diabete, Všetko o chudnutí, Low carb diéty. Každý, kto si kurz zaplatí, ním aj prejde. Certifikát o jeho absolvovaní ale dostane iba ten, kto splní všetky podmienky štúdia:

  • Úspešné zloženie všetkých testov vrátane záverečného,
  • Vytvorenie všetkých úloh v podobe jedálničkov vo výučbovej aplikácii ZOF,
  • V prípade kurzu „Poradca pre výživu“ aj obhájenia seminárnej práce.

V podstate nie som prísny, pretože takýto lektorský status vyvolá vždy v mysli študujúceho určitú formu odporu či stresu. A to je presný opak pohody a schopnosti v pokoji rozjímať nad vzťahmi a súvislosťami medzi faktami, čo je základ úspechu v každej filozofii.

Nie je to teda prísnosť, ale úroveň mojej náročnosti na prístup k štúdiu a snaha odovzdať čo najviac. Ku každému, kto tak prejde akýmkoľvek mojím kurzom, u ktorého sa skladajú záverečné skúšky, správam hlbokú úctu, pretože viem, že musel splniť moje podmienky štúdia. Tie sú jednoduché, ale nie ľahké. Viem to preto, že kladiem nemalé nároky predovšetkým sám na seba, a niečo podobné očakávam aj od svojho okolia.

Každý máme možnosť a schopnosť svojim dielom prispieť k zlepšeniu tohto sveta. To dosiahneme kladením si vyšších nárokov – sami na seba aj svoje okolie. Prísnosť je iba egoistický stav mysle, pri ktorom vytvárame nepriateľské prostredie. A v takom nie je možné kvalitne a v kľude študovať.

Prísnosť je nezmysel. Prežitok. Pozostatok starých rádoby vzdelávacích metód a súčasne kŕčovitá snaha o nastolenie atmosféry strachu a pochybností o svojich vlastných schopnostiach.

Túžim po odovzdávaní kvalitného vzdelávania v oblasti stravy a zdravia. Hrátky na prísnych učiteľov rád prenechám iným. A navyše sa vnútorne nepovažujem za lektora, kouča ani učiteľa. Sám seba vnímam ako sprievodca. Sprievodca stravou tela i mysle, ktorý rád odovzdáva svoje skúsenosti všetkým, ktorí majú skutočný záujem.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jan Šmehlík

Lepšieho učiteľa som si nemohla priať (nazvala by som ho guru v krosnách). Pred kurzom výživového poradcu som sa vo voľnom čase často zaoberala otázkami stravovania, ale až vďaka tomuto kurzu som zistila, aké veľké mám nedostatky. Vďaka pánovi Jelínkovi, ktorý mi vždy vyšiel v ústrety, keď som potrebovala poradiť, som pochopila všetko, čo som potrebovala, a získala som nový pohľad na stravu, ktorý som predtým nepoznala. Kurz mi poskytol neuveriteľné množstvo rozsiahlych informácií vo všetkých smeroch, ktoré som potrebovala objasniť. Každý deň som sa tešil na nové hodiny, prebúdzal som sa s očami prilepenými na študentskú sekciu a tešil sa na nové informácie, ktoré ma opäť niekam posunú. V budúcnosti sa budem naďalej vzdelávať a pridávať ďalšie skvelé a nabité informácie práve v kurzoch Upana Mgr. Martin Jelínek, tu je to zaručené! :) Ďakujeme!! :)

Kristýna Bendová

Kurz pod vedením pána Jelínka odporúčam všetkým, ktorí tápajú alebo si myslia, že o zdravej výžive "vedia všetko". Štyri roky som sa aktívne zaujímala o zdravý životný štýl, čítala som knihy, blogy, snažila som sa dodržiavať všeobecné rady mediálne známych odborníkov, polovicu jedál som nahradila rôznymi kokteilmi a aj dnes po skončení kurzu sa stále snažím. Chcel som získať komplexnejšie informácie, preto som absolvoval kurz. Keď som sa vrátil k poslednej lekcii, obzrel som sa späť za posledným polrokom a odpovedal som si na otázku ,,Čo mi kurz dal?", zistil som, že nie veľa nového. Už na prvej hodine mi hlavou preletela myšlienka "čo tu robím, to nie je pre mňa, ten chlap toho toľko vie", na poslednej hodine mi veľa nových vecí zapadlo do seba ako puzzle. Kurz ponúka mnoho ciest a je na každom jednotlivcovi, ktorú si vyberie. Každé školenie na mňa urobilo taký dojem, že som väčšinou len mlčala, robila si poznámky a bola prekvapená, koľko toho zahŕňa zdravá strava. Učiteľ je veľmi milý a zhovorčivý pán, moja nervozita mi často vymazala tie správne slová a nemohla som sa vyjadriť tak, ako som si to naplánovala, ale jeho pokojný prístup a večný úsmev na tvári bol úžasný. Keby bolo viac takýchto prednášajúcich, bolo by viac šikovných študentov, ktorí by mali záujem o štúdium ;). Odporúčam poslať prihlášku a užiť si, čo vám kurz prinesie.

Blanka Kubáňková

V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.