Úvod / Všetko o štúdiu / Som prísny lektor?

Nie som :-)
Som iba náročný. Primárne sám na seba, pretože som si vedomý, že vzdelanie, ktoré poskytujem, nemalým spôsobom ovplyvňuje kvalitu životov nielen študujúcich, ale aj ich okolia. Z tejto pozície chcem poskytovať čo najkompletnejšie informácie v stráviteľnej forme pre každého. Jedinou zmysluplnou možnosťou je zaujať celostný pohľad na problematiku výživy. Jedine tak si z kurzov odnesie každý to, čo chce a súčasne potrebuje.
A pretože som v prístupe k životu maximalista, túto (ne)šťastnú vlastnosť mám tendenciu prenášať aj do štúdia. Dochádza napríklad k tomu, že na základe neustálych spätných väzieb od študujúcich mám snahu kurzy priebežne upravovať a tým ich aj vylepšovať. Musím sa pritom držať na uzde, aby celkový rozsah jednotlivých lekcií i úroveň ich odbornosti nepresahovali rámec, ktorý by zlikvidoval študijné snaženie väčšiny záujemcov.
Aby som žil s čistým svedomím, že študentov naozaj niečo naučím, je systém štúdia nastavený nekompromisne, čo sa na prvý pohľad môže tváriť prísne. Mám teraz na mysli nielen kurz Poradca pre výživu, o ktorý je všeobecne najväčší záujem, ale aj kurzy Výživa detí, Výživa v športe, Makrobiotiká v našej kuchyni, Vegetariánstvo a vegánstvo v praxi, Tajomstvo biologického veku, Meditácia pre začiatočníkov, Strava a imunitný systém, Sprievodca výživou pri diabete, Všetko o chudnutí, Low carb diéty. Každý, kto si kurz zaplatí, ním aj prejde. Certifikát o jeho absolvovaní ale dostane iba ten, kto splní všetky podmienky štúdia:
V podstate nie som prísny, pretože takýto lektorský status vyvolá vždy v mysli študujúceho určitú formu odporu či stresu. A to je presný opak pohody a schopnosti v pokoji rozjímať nad vzťahmi a súvislosťami medzi faktami, čo je základ úspechu v každej filozofii.
Nie je to teda prísnosť, ale úroveň mojej náročnosti na prístup k štúdiu a snaha odovzdať čo najviac. Ku každému, kto tak prejde akýmkoľvek mojím kurzom, u ktorého sa skladajú záverečné skúšky, správam hlbokú úctu, pretože viem, že musel splniť moje podmienky štúdia. Tie sú jednoduché, ale nie ľahké. Viem to preto, že kladiem nemalé nároky predovšetkým sám na seba, a niečo podobné očakávam aj od svojho okolia.
Každý máme možnosť a schopnosť svojim dielom prispieť k zlepšeniu tohto sveta. To dosiahneme kladením si vyšších nárokov – sami na seba aj svoje okolie. Prísnosť je iba egoistický stav mysle, pri ktorom vytvárame nepriateľské prostredie. A v takom nie je možné kvalitne a v kľude študovať.
Prísnosť je nezmysel. Prežitok. Pozostatok starých rádoby vzdelávacích metód a súčasne kŕčovitá snaha o nastolenie atmosféry strachu a pochybností o svojich vlastných schopnostiach.
Túžim po odovzdávaní kvalitného vzdelávania v oblasti stravy a zdravia. Hrátky na prísnych učiteľov rád prenechám iným. A navyše sa vnútorne nepovažujem za lektora, kouča ani učiteľa. Sám seba vnímam ako sprievodca. Sprievodca stravou tela i mysle, ktorý rád odovzdáva svoje skúsenosti všetkým, ktorí majú skutočný záujem.
Mgr. Martin Jelínek
Pavel Škůrek
Bolo potešením s Vami spolupracovať. V dnešnej dobe ma najviac zaujal práve Váš holistický prístup az môjho pohľadu zdravý pohľad na aktuálnu situáciu stravovania v populácii. Veľmi sa mi páčil Váš profesionálny prístup k informáciám, ktoré k nám tiekli. Beriem tiež do úvahy, že viem, že ste vegetarián a priznám sa, že som sa obával, že tento fakt "presiakne" aj do výkladu látky. Ako sa ukázalo, obavy boli zbytočné. Tým všetkým ste získali u mňa tú najväčšiu dôveru v tomto odbore. Fakt, klobúk dole!
Karolína Smutná
Do kurzov Pána Jelínka som išla už ako človek pracujúci v odbore. Rozhodla som sa vziať si pod seba výpomoc a keď som pre ňu hľadala kvalitný kurz, ktorý by absolvovala a nadobudla potrebné vedomosti, dostala som odporúčanie na kurzy ATAC. Pri zisťovaní podrobností o priebehu kurzu, ma veľmi zaujalo niekoľko zásadných vecí. Po prvé dĺžka kurzu, ktorá bola dvojnásobná oproti ostatným „rýchlokurzom“, možnosť kombinácie online štúdia i prezenčnej podoby a predovšetkým možnosť využívať výukové hry, kde nadobudnuté vedomosti ihneď prevádzate do praxe a dostanete skvelú spätnú väzbu . Neváhala som a prihlásila som do kurzu nielen moju novú výpomoc, ale aj seba. Myslela som si, že po 8 rokoch praxe vo fitness priemysle, zostavovaní jedálnych lístkov a desiatkach školení si pôjdem iba „osviežiť“ znalosti, ale už od prvého spoločného seminára v Prahe som bola úplne vyvedená z omylu. Pán Jelínek má úplne odlišný štýl výučby a tiež pohľad na danú tematiku. Bola som z jeho prístupu úplne nadšená a častokrát som počúvala jeho prednášky so zatajeným dychom a snažila sa pochytiť každé slovo. Nehovorím, že mi nedalo zabrať otvoriť svoju hlavu trošku inému štýlu myslenia, než je to klasické fitness zmýšľanie, snažiť sa veci prepojiť, viac premýšľať nad vzťahom príčina-dôsledok. Ale bola som nadšená z toho, ako zrazu všetko dávalo zmysel, pochopila som súvislosti a nazrela pod povrch dokonalého vzťahu medzi výživou a ľudským telom. Bola som nadšená tak veľmi, že som sa s Pánom Jelínkom dohodla na pokračovaní sebavzdelávania v podobe osobných konzultácií, kedy za ním raz za čas idem z Prahy do Ostravy a vždy sa nemôžem dočkať, čo nové sa dozviem a naučím. Kedysi som čítala krásne porekadlo: „keď je žiak pripravený, zjaví sa učiteľ“ a ja som neskutočne šťastná, že sa „zjavil“ v mojom živote Pán Jelínek a je mi cťou učiť sa od neho. Ak ste teda pripravení – našli ste toho najlepšieho učiteľa.
PharmDr. Lenka Svobodová
Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu bol skvelým doplnkom do mozaiky znalostí, ktoré som za viac ako 20 rokov mojej poradenskej činnosti v oblasti zdravia získala. Súvislosti, ktoré nám boli počas kurzu predkladané formou zrozumiteľnou pre každého, mi pomohli v mojej konzultačnej činnosti. Rôzne uhly pohľadu na človeka ako jedinca (ajurvéda, čínska medicína, krvné skupiny) neboli pre mňa úplne nové, ale veľké pozitívum vidím v ich skvelých komentároch Mgr. Jelínka. Absolvovanie kurzu mi pomohlo uvedomiť si všetky súvislosti a inšpirovalo ma k ďalším zmenám v životnom štýle. Vzhľadom na moju pracovnú vyťaženosť a veľkú rodinu mi veľmi vyhovovala forma on line štúdia z domu. Priebežne určite budem pokračovať v ďalších čiastkových kurzoch, veľmi sa na ne teším a odporúčam každému, kto chce pre svoje zdravie niečo urobiť.