Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Cholesterol

Cholesterol je typ tuku, ktorý je prítomný v každej bunke tela a je nevyhnutný na normálne fungovanie organizmu. Je dôležitý pre tvorbu bunkových membrán, niektorých hormónov a je nevyhnutný na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Väčšina potrebného cholesterolu sa v tele vyrába v pečeni, malý podiel prijmeme z potravín živočíšneho pôvodu (mäso, mlieko, syry a vajcia). Vo vzťahu k zdraviu je dôležité rozlišovať medzi dvoma typmi cholesterolu - LDL (low-density lipoproteín), často označovaný ako "zlý" cholesterol, a HDL (high-density lipoproteín), známy ako "dobrý" cholesterol. LDL cholesterol môže pri nadmernom množstve v krvi viesť k ukladaniu tuku na stenách ciev a tým k vzniku aterosklerózy a ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Preto je dôležité sledovať nielen celkovú hladinu cholesterolu v krvi, ale aj pomer medzi LDL a HDL cholesterolom.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, aký máte na nasledujúcu problematiku pohľad. Pani na akupunktúre mi povedala, že vysoký cholesterol, ako dnes udávajú tabuľky cez 5 mmol/l je vlastne relatívne nízky. Neustále sa tabuľkovo uvádza nebezpečné nižšie hodnoty predovšetkým kvôli farmaceutickým firmám a teda peniazom. Pred 20-timi rokmi tabuľky boli vraj úplne iné a udávali vysokú hodnotu napr. až nad 16 mmol/l. Prosím, čo si o tom myslíte? Veľmi ďakujem za reakciu.

Táto oblasť je trochu zložitejšia, resp. sa na ňu v dnešnej dobe už nenahliada úplne čiernobielo a natoľko prísne, ako tomu bolo v minulých dekádach, kedy sa vplyv cholesterolu na zdravie výrazne démonizoval. Na jednej názorovej strane tu stojí farmaceutická lobby, vďaka ktorej sa postupne znižuje riziková hodnota cholesterolu (dnes u nás nad 5 mmol/l, tieto hodnoty sa ale v jednotlivých krajinách rôznia, niekde sa blížia k 6 mmol/l), na strane druhú sú to množiace sa vedecké dôkazy, že snaha znižovať hodnotu celkového cholesterolu nespĺňa očakávania v podobe znižovania rizika chorôb srdcovo-cievneho systému (s výnimkou mužov mladšej vekovej kategórie = pod 50 rokov). Dnes vieme, že oveľa dôležitejším ukazovateľom je podiel LDL a triglyceridov vrátane úrovne oxidačného stresu (= antioxidačné kapacity organizmu), samotná zvýšená hodnota celkového cholesterolu by tak nemala byť považovaná za smerodajný ukazovateľ zdravia srdca a ciev a súčasne by za každú cenu nemala byť riešená medikáciou (statíny).
Pred 20 rokmi bolo za rizikovú hodnotu cholesterolu prezentovaných 5,2 mmol/l (v osemdesiatych rokoch minulého storočia 6,2 mmol/l). Hodnoty nad 16 mmol/l si pani na akupunktúre vycucala z prsta...:-)

Dobrý deň, pán Jelínek,
mala by som otázku ohľadom cholesterolu. Ide o to, že máme cholesterol v rodine – rodičia aj súrodenec. Otec dokonca cez 7,5 mmol/li napriek tomu, že sa snažíme celkom zdravo stravovať a so súrodencom máme aj dosť športových aktivít - predpokladám teda, že môže byť čiastočne aj dedičný a keďže je telo dlhodobo zvyknuté na vyššie hodnoty, tak to nie je tak nebezpečné, ako keď má niekto vysoký cholesterol predovšetkým z dôvodu zlého stravovania?
opred ďakujem

Pokiaľ viete, že sa v rodine vyskytujú prípady s vyššími hladinami cholesterolu, na nič nečakajte a nechajte si od lekára potvrdiť/vyvrátiť diagnózu familiárnej hypercholesterolémie. Pokiaľ bude pozitívny, oplatí sa tento stav liečiť, pretože je vo vzťahu k srdcovo-cievnym chorobám zdravotne vysoko rizikový. Všeobecne platí, že vyššie hladiny cholesterolu sú nebezpečné, nie je dobré túto situáciu podceňovať. Úprava stravy má na tento stav nemalý vplyv, súčasne je ale nutné sa vyhýbať fajčeniu, kontrolovať telesnú hmotnosť a pravidelne sa hýbať – samotná zmena jedálnička svojim významom tieto faktory nepreváži. Ak budete dodržiavať všetko, čo je nevyhnutné, a hladina chlesterolu výraznejšie neklesne, je na mieste medikácie predpísaná lekárom.

Dobrý deň, ktorý cholesterol pomáha na premenu vitamínu D?

Vitamín D3 sa tvorí v tele z derivátu cholesterolu - 7-dehydrocholesterolu, ktorý je u zdravého človeka obsiahnutý v dostatočnom množstve v pokožke. Pôsobením UV žiarenia na túto látku vzniká provitamín D3 (7-dehydrocholekalciferol), ktorý je rýchlou termickou izomeráciou premenený na vlastný vitamín D3 = cholekalciferol.

Dobry den.
Mozno trochu laicka otazka, ale vysvetlili by ste prosim pojmy: triglyceridy, triacylglyceroly? Ktory z tychto pojmov je z hladiska spisovnosti spravny? Ktory z parametrov je v praxi vyzivoveho poradcu (aj z hladiska zdravia) najdolezitejsi pri beznom vysetreni cholesterolu (HDL, LDL) a tukov v krvi ? Co pre mna tieto údaje vypovedaju?
Dakujem

Tryglyceridy a triacylglyceroly sú synonymá, bežne sa používajú v literatúre oba pojmy. Sú hlavnou zložkou tukov, sú zložené z glycerolu a troch molekúl mastných kyselín, organizmus z nich procesom lipolýzy oddeľuje mastné kyseliny, ktoré sa následne metabolizujú. V praxi vo vzťahu k výžive by vás vždy mali zaujímať (okrem triglyceridov) parametre celkového množstva cholesterolu vrátane HDL aj LDL frakcií, z ktorých sa počíta tzv. aterogénny index. To je hodnota, ktorá ukazuje na riziko vzniku aterosklerotických pochodov, je tak vztiahnutá k srdcovo-cievnym chorobám (platí to aj pre zvýšené hodnoty triglyceridov v krvi).

Pečeň dokážu vytvoriť cholesterol aj len z čisto rastlinných tukov?

Tvorba cholesterolu nie je viazaná na podiel živočíšnych potravín v strave, táto látka vzniká (v zjednodušenom poňatí) z mastných kyselín (obsiahnutých v tukoch), z ktorých organizmus vytvára acetylkoenzým A. Z neho vzniká mevalonát a skvalén, výsledným produktom tejto reakcie je cholesterol. Takto sa vytvára každý deň v tele dospelého človeka cez 1000 mg cholesterolu.

Zaujímalo by ma, prečo sa neodporúča jesť vajcia v kombinácii so strukovinou, napríklad šošovkou. Tiež som čítala, že vajcia nie je zdravé piecť, kvôli oxidácii cholesterolu, je to tak?

Odporúčanie vajcia nesmažiť vychádza z faktu, že pri vysokých teplotách dochádza k jeho oxidácii s predpokladaným nežiaducim dopadom na zdravie. Vajcia sú bohatým zdrojom cholesterolu (v priemere obsahujú plnú odporúčanú dennú dávku), ich konzumácia vo vyššom množstve by teoreticky mohla mať negatívny vplyv na metabolizmus krvných tukov. Aj toto je ale relatívne, pretože do celého procesu vstupuje zdravotný stav jedinca vrátane zabezpečovania dostačujúcej antioxidačnej kapacity a prísunu látok, ktoré majú na metabolizmus cholesterolu najväčší vplyv (napr. fosfolipidové komplexy, ktoré sú súčasťou lecitínu a i.). Kombinácia strukovín s vajcami je de facto zbytočná a zaťažujúca súčasne, pretože obe potraviny sú enormne bohatým zdrojom bielkovín, čo z takého pokrmu robí veľmi náročne stráviteľný zážitok. Všimnite si, že sa jedná o špecifikum predovšetkým českej kuchyne, kým národy, u ktorých sú strukoviny neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry (India, Mexiko...), túto skupinu potravín spracovávajú úplne odlišným spôsobom.

Dobrý deň,
oxiduje cholesterol v masle/sadle pri smažení/pečení, aj keď dbáme na správnu teplotu, tzn. keď dbáme na dymový bod? A je v tomto ohľade lepšie využívať pre podobné úpravy ghí, alebo to rolu nehrá?
Vopred ďakujem za odpoveď.

K oxidácii cholesterolu pri tepelnej úprave dochádza, rozsah oxidácie je ale daný konkrétnou teplotou (s rastúcou hodnotou rastie aj podiel oxidovaného cholesterolu) a dĺžkou tepelnej manipulácie. Toto platí pre maslo všeobecne, teda aj pre ghí. Vždy je výhodnejšie používať na tepelnú úpravu prepustené maslo z dôvodu jeho vyššieho dymového bodu (tento bod je ale daný obsahom prímesí v tuku, nie lipidovým profilom), vo vzťahu k oxidácii cholesterolu by proces prípravy jedla mal byť ale čo najkratší.

Dobrý deň,
čo prosim znamena oxidovaný cholesterol vo vajciach, resp. aké sú dopady jeho konzumácie na naše telo? Vznika aj pri úprave nejakých iných surovín? Ďalej by som sa chcela opýtať, či je vhodná priprava vajec omeleta alebo michana vajcia.
Ďakujem

Oxidovaný cholesterol vzniká v potravinách pri ich intenzívnejšej tepelnej úprave (vyprážanie, grilovanie, pečenie). Pokiaľ je jeho konzumácia (vajcia, mäso, vnútornosti...) v tejto forme dlhodobá, má taký cholesterol schopnosť podporovať prozápalové reakcie v tele a byť súčasťou tvorby chronických zápalov.
Pri príprave vajec je najvhodnejšou formou na mäkko.

Chcela by som sa opýtať na úpravu vajec "volské oko" - vzniká pri nej aj oxidovaný cholesterol a ako je to so stráviteľnosťou?
Vopred ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ bude žĺtok po úprave v mäkkom stave, štruktúra cholesterolu zostane bez väčších zmien. Záleží teda na spôsobe prípravy v zmysle použitej teploty a dĺžky jej vystavenia.

Dobry den.
Mozno trochu laicka otazka, ale vysvetlili by ste prosim pojmy: triglyceridy, triacylglyceroly? Ktory z tychto pojmov je z hladiska spisovnosti spravny? Ktory z parametrov je v praxi vyzivoveho poradcu (aj z hladiska zdravia) najdolezitejsi pri beznom vysetreni cholesterolu (HDL, LDL) a tukov v krvi ? Co pre mna tieto údaje vypovedaju?
Dakujem

Tryglyceridy a triacylglyceroly sú synonymá, bežne sa používajú v literatúre oba pojmy. Sú hlavnou zložkou tukov, sú zložené z glycerolu a troch molekúl mastných kyselín, organizmus z nich procesom lipolýzy oddeľuje mastné kyseliny, ktoré sa následne metabolizujú.
V praxi vo vzťahu k výžive by vás vždy mali zaujímať (okrem triglyceridov) parametre celkového množstva cholesterolu vrátane HDL aj LDL frakcií, z ktorých sa počíta tzv. aterogénny index. To je hodnota, ktorá ukazuje na riziko vzniku aterosklerotických pochodov, je tak vztiahnutá k srdcovo-cievnym chorobám (platí to aj pre zvýšené hodnoty triglyceridov v krvi).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi