Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Strava v tehotenstve

Strava v tehotenstve

Strava v tehotenstve

K hlavným zásadám výživy tehotnej ženy patrí konzumácia pestrej a rozmanitej stravy, v ktorej by mali byť zastúpené všetky hlavné skupiny potravín. V priebehu tehotenstva sa menia nároky na jedlo a pocit hladu a nasýtenosti, čo je dané zväčšovaním bruška a tlakom maternice na žalúdok a pečeň. Tieto zmeny vedú tehotné ženy k prirodzenej preferencii menšieho množstva potravy v kratších intervaloch. Tu je dobré rešpektovať fakt, že v priebehu večerných hodín nie je ideálne jesť ťažko stráviteľné potraviny.

V prípade energetickej bilancie by sa množstvo stravy počas tehotenstva nemalo zvýšiť viac ako o 200 kilokalórií za deň (830 kJ). Pre zdarný vývoj dieťaťa nie je potrebné prednostne zaraďovať sladké jedlá, ani veľké množstvo príloh (cestoviny, zemiaky, knedle, ryža). Je vcelku zbytočné tvrdiť, aby budúce mamičky nepodliehali rôznym chutiam – väčšina z týchto neobvyklých chutí je ovládaná hormonálnou reguláciou, preto sa takéto odporúčanie nie vždy stretne v praxi s pozitívnym ohlasom. Počet porcií by sa mal pohybovať v rozmedzí 4 až 6.

Celkový prírastok na váhe by na konci tehotenstva nemal presiahnuť viac ako 12 kg. Ak je zvyšovanie hmotnosti nepravidelné a príliš rýchle, môžu byť dôvody aj iné ako dôsledok nesprávnej výživy.

Špecifika výživy počas tehotenstva

Podiel sacharidov sa odporúča na rovnakej úrovni, ako u tehotných žien.

Spotreba bielkovín by v tehotenstve mala vzrásť oproti “normálnemu” stavu približne o 10-20 %. Nutrične je výhodné, aby určitý podiel bielkovín bol zastúpený mäsom (aj červeným), dôvodom je obsah hemového železa (v tehotenstve sa často objavuje chudokrvnosť, ktorej príčinou môže byť nedostatok železa). Faktom ale je, že železo je možné doplniť aj inými spôsobmi, než červeným mäsom, jeho konzumácia tak nie je podmienkou. Často sa diskutuje o vhodnosti konzumácie rýb v tehotenstve. Bývajú síce v tehotenstve odporúčané ako dobrý zdroj jódu (morské ryby) a kvalitných tukov, mnohokrát ale tiež aj ťažkých kovov. V súčasnej dobe sa rozdiel medzi sladkovodnými a morskými stiera, dôležitejší ukazovateľ spočíva predovšetkým vo zdroji samotnom - voľné prostredie vs. farmársky velkochov, a bylinožravce vs. mäsožravce (byložravce sú vhodnejšie).

Pri príjme tukov sa rešpektuje odporúčanie v rozmedzí 20-30 % z celkového energetického príjmu. Dôležité je dohliadať na ich kvalitu, kde všeobecne sú ako nevhodné považované tuky stužené a prepálené. Pozornosť treba smerovať na omega-3, kde sa ako výhodnejšie javia živočíšne zdroje.

S ohľadom na vývoj plodu je dôležité sledovať zastúpenie niektorých minerálov, medzi najdôležitejšie patrí vápnik, horčík, jód, selén a železo.

Z vitamínov má zásadný význam kyselina listová. Spoločne sa železom je dôležitá pro krvotvorbu, jej nedostatok u žien vytvára  megaloblastovú anémiu (chudokrvnosť s prítomnosťou nezrelých červených krviniek v kostnej dreni), naviac hrá významnú úlohu v prevencii vrodených vývojových vád nervovej sústavy. Jej bohatým zdrojom sú kel, brokolica, zelený šalát, špargľa, špenát, droždie, sója, fazuľa, cereálie.

Kontrolovať kvalitu stravy v priebehu tehotenstva je z pochopiteľných dôvodov dôležité. Celou touto oblasťou sa zaoberáme v kurze Poradca pre výživu, kde s pomocou výučbovej aplikácie ZOF riešime so študentmi všetky nutričné ​​detaily nevyhnutné pre úspešný priebeh tehotenstva.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ondra a Míša Dobiáškovi

Predstavte si, aké by to bolo, mať učiteľa, ktorý pozoruhodným tempom osobne i profesne rastie už väčšiu polovicu svojho života, vedecký prístup západného sveta je jeho základňou, nie stropom, má odvahu ísť proti prúdu, ak ide prúd zlým smerom, vďaka obdivuhodnej šírke i hĺbke svojho poznania vás dokáže vzdelávať pútavo av súvislostiach, rozumie významu harmónie tela i mysle pre ľudské zdravie, svojou životosprávou je najlepším príkladom svojej vlastnej náuky, jeho reálne výsledky v pomoci ľuďom dávajú mnoho dôvodov mu pozorne počúvať, sám má však vo zvyku viac počúvať, než hovoriť, pokora, úsmev a rešpekt sú mu vlastnosťami najbližšími. Takto by sa dalo pokračovať, ale slová nestačia. Musíte to zažiť. Martin Jelínek je veľmi inšpiratívna osobnosť, ktorá nás – vždy akoby mimochodom – dokáže niečím novým fascinovať, kedykoľvek máme to privilégium sa s ním znova stretnúť. Za tých viac ako 10 rokov, čo sa od neho na rôznych frontoch učíme, ani za celú éru nášho akademického štúdia sme nespoznali kantora, ktorý by v človeku lepšie dokázal zapáliť lásku k poznaniu. Je veľmi cenné, že v Čechách už rastú nasledovníci jeho školy, lebo práve takí učitelia by mali stáť po boku každému, kto chce vedieť sebe či druhým zmysluplne hovoriť do toho, ako nakladať so svojím zdravím. Vďaka Kurzom ATAC sa taká šanca otvára aj vám.

Iva Brožovičová

Vami organizovaný kurz som si vybrala na odporúčanie známej, ktorá sa o ňom zmienila na kurze pre fitness inštruktorov. Po nastúpení do fitness som zistila, že cvičenie a výživa ide ruka v ruke, že môžem klientkám poradiť s cvičením, ale ak to nespojí aj so zdravou stravou je to iba polovičné riešenie. Na kurze som sa veľa dozvedela, vyhovoval mi online kurz, odpadlo mi časovo náročné dochádzanie. Kurz bol výborný a dúfam, že na základe získaných vedomostí, sa mi bude dariť aj ako výživovému poradcovi. Som rada, že absolvovaním kurzu práce pána Jelínka nekončí a že ponúka aj poradňu pre absolventov a venuje sa im naďalej. Tento kurz môžem len odporučiť.

Denisa Brňáková

Bolo mi veľkým potešením absolvovať kurz a spoznať osobne pána Jelínka. V odbore starostlivosti o telo pracujem už 13 rokov a týmto kurzom som obohatila svoje skúsenosti. Prešla som množstvo školení, kurzov, prednášok a musím podotknúť, že kurz pod vedením Martina Jelínka má naozaj maximálnu úroveň a kvalitu. Obdivujem jeho nadhľad na výživu, zdravie a predovšetkým schopnosť sa neustále rozvíjať vpred. Budem vernou absolventkou, čitateľkou kníh a absolventkou ďalších prednášok.