Dermatitida

Dermatitída je výraz pre zápal kože. Existuje niekoľko rôznych typov dermatitídy, ktoré sa prejavujú šupinatením kože, tvorbou škvŕn na koži, zhrubnutím kožného krytu alebo zmenou farby a veľmi často svrbením. Majú rôzne príčiny, najčastejšie ako dôsledok rôznych alergií (potravinových, kozmetických - kontakt s parfumami, chemických - kozmetika, kovy, lieky...) alebo ako prejav nerovnováhy v tráviacom trakte (dysbióza atď.). Pri chronickej dermatitíde sa používa termín "ekzém".
Stres môže vo všeobecnosti zhoršiť príznaky dermatitídy.

Typy dermatitídy:

-Atopické.
Dedičná porucha, ktorá sa zvyčajne prejaví v detstve. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, v lakťových a kolenných jamkách.

- Numulárna (peniazkovitá).
Chronické ochorenie, pri ktorom sa na končatinách vyskytujú okrúhle škvrny. Táto porucha môže byť spôsobená alergiou na nikel a často je sprievodným znakom suchej kože.

- Herpetiformná.
Typ dermatitídy, ktorý je sprevádzaný svrbením. Často sa spája s poruchami črevného traktu a imunitného systému a môže byť vyvolaná aj konzumáciou mliečnych výrobkov alebo lepku.

- Seborea.
Forma dermatitídy, ktorá zvyčajne postihuje pokožku hlavy, kde sa tvoria šupiny (lupiny). Často sa spája s kvasinkovou infekciou.

- Žihľavka.
Silne svrbivá vyrážka spôsobená alergénmi (vajcia, jahody, včelí jed, acylpyrín, zvieracia srsť, chemikálie...) alebo ju môže vyvolať nadmerný stres, teplo alebo chlad.

- Psoriáza.
Označuje sa ako "lupienka". Je to chronické neinfekčné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ohraničenými, začervenanými šupinatými škvrnami, zvyčajne pokrytými belavými alebo striebristými šupinami. Najčastejšie sa vyskytujú na dolných a horných končatinách (lakte, kolená, bedrá a zadok) a v pokožke hlavy. Tieto oblasti zvyčajne veľmi nesvrbia ani nebolia. Postihnuté môžu byť aj nechty na rukách a nohách, ktoré sú často sfarbené do žlta. Psoriáza sa zvyčajne objavuje medzi desiatym a tridsiatym rokom života, ale môže prepuknúť kedykoľvek. Približne 15 % pacientov má vyrážku tak rozsiahlu a závažnú, že im spôsobuje značné ťažkosti a znemožňuje normálny život. Približne v piatich percentách prípadov sa môžu vyskytnúť aj opuchy a bolesti kĺbov podobné reumatoidnej artritíde.

Vplyv stravy na dermatitídu

Kvalita stravovania má vplyv na vznik a priebeh vývoja dermatitídy, pri každom jej type ale v mierne odlišnom rozsahu. Keďže ide o zdravotný problém spojený so zápalom, pri úprave stravy sa uplatňujú zásady protizápalovej diéty.

V posledných rokoch sa ukázalo, že snaha o udržanie správnej rozmanitosti črevnej mikrobioty, ktorá súvisí najmä so zvýšeným príjmom vlákniny, má značný význam.

Všeobecne sa hovorí, že sa treba vyhýbať najčastejším potravinovým alergénom - mliečnym výrobkom, sóji, vajciam, lepku, orechom, jahodám, južnému ovociu, čokoláde...

Pri úprave stravy na potlačenie prejavov kožných problémov je potrebná trpezlivosť, pretože ide často o zdĺhavý proces. Túto problematiku kladieme na srdce študentom na kurze výživového poradcu, kde sa na ňu viac zameriavame. Študenti sa naučia vytvárať stravovacie plány vo vzdelávacej aplikácii ZOF v snahe priniesť na tanier všetky dôležité pravidlá týkajúce sa výživy pri dermatitíde.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Marcela Krejčířová

Pri hľadaní vhodného kurzu v oblasti zdravej výživy som ocenila možnosť online štúdia, ktoré mi umožnilo zvládnuť kurz aj pri starostlivosti o 2 malé deti - princíp priebežných testov nútil študovať naozaj priebežne.O problematiku zdravej výživy som sa zaujímala už dlhšie, ale až po absolvovaní kurzu som si utriedila informácie v hlave a získala potrebný prehľad. Veľmi som ocenila možnosť oboznámiť sa s rôznymi alternatívnymi trendmi stravovania a tiež možnosť konzultácie s lektorom. Teraz rozmýšľam, ktorý kurz si vyberiem ako ďalší.

Mgr. Taťána Rovnerová

www.rovnerova.cz

Kurz Nutrition and Supplementation Advisor ma absolútne nadchol svojím veľmi širokým záberom tém súvisiacich s výživou ľudí. Ako jediný kurz svojho druhu na našom trhu ponúka holistický pohľad na tému výživy, ktorý zahŕňa nielen hlavné koncepty západnej medicíny, ale dopĺňa ich o prístup tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Mozaiku poznatkov veľmi vhodne dopĺňajú základné informácie z oblasti homeopatie, prírodnej medicíny, jednotlivých výživových trendov či špecifík výživy pri rôznych chronických ochoreniach. Pozitívne ma prekvapila starostlivo prepracovaná forma, akou bol online kurz vedený. A čerešničkou na torte bol absolútne skvelý osobný prístup lektorky kurzu Mgr. Martin Jelínek.

Zdeněk Červinka

Oceňujem možnosť pokračovať vo vzdelávaní v systéme www.kurzyatac.cz a rozvíjať svoje zručnosti v tejto oblasti po absolvovaní kurzu. Môžem tiež aktívne spolupracovať s lektormi, za čo som veľmi vďačná.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu