Kurzy ATAC

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest (cystitída) je nepríjemné a často sa vyskytujúce zápalové ochorenie močového mechúra a močových ciest. Vzniká dôsledkom bakteriálnej infekcie (najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli), postihuje oveľa častejšie ženy.

Normálny moč je sterilný, neobsahuje žiadne baktérie (len cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice). Pokiaľ dôjde k rozmnoženiu týchto baktérií – príčinou môže byť oslabený imunitný systém, zlá osobná hygiena, tehotenstvo, nevhodná antikoncepcia i podráždenie niektorými šampónmi a penami do kúpeľa – môžu vyvolať nepríjemný zápal.

Najčastejšími príznakmi sú:

  • Časté močenie,
  • Pocity pálenia,
  • Bolesti pri močení,
  • Bolesti v podbrušku.

Moč je väčšinou kalný a zapáchajúci, niekedy s prímesou krvi. Často dochádza k zvýšeniu teploty.

Liečenie zápalu by malo byť okamžité, väčšinou vyžaduje antibiotiká, pretože opakované problémy tohto charakteru môžu viesť k vážnemu ochoreniu obličiek.

Vplyv stravy na zápal močových ciest

Úprava stravy spočíva v niekoľkých jednoduchých postupoch:

1. Vylúčenie nevhodných potravín.
Ide o potraviny majúce prozápalový vplyv:

  • alkohol,
  • káva,
  • vyššie množstvo cukrov,
  • zdroje trans-mastných kyselín (cukrovinky, prepálené tuky...),
  • všeobecne priemyselne sprocesované potraviny.

2. Rešpektovanie zásad protizápalovej diéty.

3. Voľba vhodných doplnkov stravy.
Ako účinné sa prezentujú echinacea, vitamín C, extrakt z grepových jadier či kapucínka.

Počas liečby je potrebné dodržiavať pravidelný a dostatočný príjem tekutín, najlepšie v podobe čistej vody.

Zápaly močových ciest sú pomerne často sa vyskytujúcim problémom, ktorý je v praxi najrozumnejšie riešiť na preventívnej úrovni. Keďže sa tomuto prístupu väčšina populácie úspešne vyhýba, pracuje sa viac s podpornou liečbou. Pravidlá protizápalovej diéty sa študenti učia vo všetkých kurzoch, najviac sa tejto téme venujeme v Poradci pre výživu. Neodmysliteľným pomocníkom pri zostavovaní novej koncepcie stravovania je výuková aplikácia ZOF, ktorá študentov vedie požadovaným nutričným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Marcela Krejčířová

Pri hľadaní vhodného kurzu v oblasti zdravej výživy som ocenila možnosť online štúdia, ktoré mi umožnilo zvládnuť kurz aj pri starostlivosti o 2 malé deti - princíp priebežných testov nútil študovať naozaj priebežne.O problematiku zdravej výživy som sa zaujímala už dlhšie, ale až po absolvovaní kurzu som si utriedila informácie v hlave a získala potrebný prehľad. Veľmi som ocenila možnosť oboznámiť sa s rôznymi alternatívnymi trendmi stravovania a tiež možnosť konzultácie s lektorom. Teraz rozmýšľam, ktorý kurz si vyberiem ako ďalší.

Dominika Hostinská

O výžive som už pred kurzom mala veľa informácií a aktívne som sa danej téme venovala. Avšak kurz Výživy a suplementácie mi ukázal, že je stále kde sa zdokonaľovať a že budú vždy informácie, ktoré ešte nepoznáme. Myslím si, že toto platí v každom odbore a vo výžive potom dvojnásobne. Jedným slovom bol pre mňa kurz skvelý. Pokiaľ hľadáte kurz, z ktorého si chcete skutočne niečo odniesť a naučiť sa, tak tu ste správne. Na kurze sa mi najviac páčil jeho celostný pohľad na výživu a zdravie. Nič nekritizuje. Nič nevyzdvihuje. Predkladá objektívne fakty a na výživu poukazuje z rôznych uhlov pohľadov a výživových smerov. Do toho všetkého je celý kurz pretkaný skutočnou praxou zostavovaním jedálnych lístkov vo výukovej aplikácii ZOF, ktorá vás skvele pripraví na následnú prácu s reálnymi klientmi. Ak by som sa mohla rozhodovať znova, neváhala by som a vybrala by som znova tento kurz. Ďakujem za skvelú skúsenosť a množstvo nových informácií. Verím, že ich už čoskoro uplatním vo svojej praxi.

Bc. Zuzana Kohanová

Kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy som si zámerne vybrala z niekoľkých dôvodov. Prvým dôvodom bolo, že som stále nemal ucelený prehľad o výžive a v mnohých veciach som bol dosť zmätený. Druhým dôvodom boli opakujúce sa menšie zdravotné problémy, ktoré som nechcela riešiť chodením po rôznych lekároch.A tretím dôvodom bola možnosť študovať online.Po absolvovaní kurzu som sa s novými vedomosťami začala učiť, ako moje telo skutočne funguje. Začal som venovať viac pozornosti tomu, čo robí a čo nerobí dobre. Konečne som našla tzv. zlatú strednú cestu a v prípade menších zdravotných problémov nemusím hneď chodiť po lekároch, ale som schopná situáciu vyriešiť jednoducho sama pomocou stravy alebo prírodných prípravkov, za čo som Martinovi veľmi vďačná. Vedomostí nie je nikdy dosť a budem sa tešiť na ďalšie kurzy s Martinom.