Kurzy ATAC

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest (cystitída) je nepríjemné a často sa vyskytujúce zápalové ochorenie močového mechúra a močových ciest. Vzniká dôsledkom bakteriálnej infekcie (najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli), postihuje oveľa častejšie ženy.

Normálny moč je sterilný, neobsahuje žiadne baktérie (len cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice). Pokiaľ dôjde k rozmnoženiu týchto baktérií – príčinou môže byť oslabený imunitný systém, zlá osobná hygiena, tehotenstvo, nevhodná antikoncepcia i podráždenie niektorými šampónmi a penami do kúpeľa – môžu vyvolať nepríjemný zápal.

Najčastejšími príznakmi sú:

  • Časté močenie,
  • Pocity pálenia,
  • Bolesti pri močení,
  • Bolesti v podbrušku.

Moč je väčšinou kalný a zapáchajúci, niekedy s prímesou krvi. Často dochádza k zvýšeniu teploty.

Liečenie zápalu by malo byť okamžité, väčšinou vyžaduje antibiotiká, pretože opakované problémy tohto charakteru môžu viesť k vážnemu ochoreniu obličiek.

Vplyv stravy na zápal močových ciest

Úprava stravy spočíva v niekoľkých jednoduchých postupoch:

1. Vylúčenie nevhodných potravín.
Ide o potraviny majúce prozápalový vplyv:

  • alkohol,
  • káva,
  • vyššie množstvo cukrov,
  • zdroje trans-mastných kyselín (cukrovinky, prepálené tuky...),
  • všeobecne priemyselne sprocesované potraviny.

2. Rešpektovanie zásad protizápalovej diéty.

3. Voľba vhodných doplnkov stravy.
Ako účinné sa prezentujú echinacea, vitamín C, extrakt z grepových jadier či kapucínka.

Počas liečby je potrebné dodržiavať pravidelný a dostatočný príjem tekutín, najlepšie v podobe čistej vody.

Zápaly močových ciest sú pomerne často sa vyskytujúcim problémom, ktorý je v praxi najrozumnejšie riešiť na preventívnej úrovni. Keďže sa tomuto prístupu väčšina populácie úspešne vyhýba, pracuje sa viac s podpornou liečbou. Pravidlá protizápalovej diéty sa študenti učia vo všetkých kurzoch, najviac sa tejto téme venujeme v Poradci pre výživu. Neodmysliteľným pomocníkom pri zostavovaní novej koncepcie stravovania je výuková aplikácia ZOF, ktorá študentov vedie požadovaným nutričným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jiří Šorm, DiS.

Kurz ma jednoznačne obohatil a posunul ďalej. Došlo na slová pána Jelínka a všetko si takzvane „sedlo“. Vďaka bohatým a vyvážene podaným informáciám som získal väčší odstup či nadhľad, ako sa v oblasti stravy a zdravého životného štýlu lepšie orientovať a tieto informácie reálne využiť pre seba a svoje okolie.

Robin Jastrzembski

Pána Martina Jelínka som spoznal pred niekoľkými rokmi na školeniach o prírodných doplnkoch stravy. Každá jeho prednáška bola veľkým obohatením s celkovým pohľadom na zdravý životný štýl. Preto, keď som narazil na kurz Poradca pre výživu a suplementáciu, bol pre mňa jasnou voľbou, ako sa ďalej rozvíjať. Najviac oceňujem možnosť študovať doma , tvorenie myšlienkových máp, formu každej lekcie prezentované profesionálne v zrozumiteľnom podaní pre širokú verejnosť a možnosť kedykoľvek sa obrátiť na pána Martina Jelínka, ktorý je pripravený pomôcť. Veľmi ďakujem a odporúčam.

Ing. Marta Veselá

Po absolvovaní rekvalifikačného kurzu "Poradenstvo pre výživu" som hľadala kurz, s ktorého pomocou by som si doplnila chýbajúce znalosti. Hlavným kritériom pre mňa bol pohľad na výživu človeka holistickým spôsobom, rešpektovanie individuality človeka a využívanie skúseností Tradičnej čínskej medicíny a Ayurveda. To všetko som v lekciách kurzu našla. Prihlásiť sa na dištančnú štúdium kurzu "Poradenstvo pre výživu a suplementáciu" organizovanom pánom Jelínkom bola jedna z najlepších vecí, ktoré som tento rok urobila. Niektoré lekcie by som síce uvítala rozsiahlejšie alebo podrobnejšie a chýbalo mi aj viac prax, celkovo ale hodnotím kurz ako skvelý. Prístup pána Jelínka, jeho znalosti a schopnosť vysvetliť všetko, čo sme potrebovali, sú úplne úžasné. Možnosť využívať online poradňu aj po skončení kurzu je k nezaplatenie. Každému, kto sa o zdravú výživu trochu zaujíma, kurz odporúčam.