Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest (cystitída) je nepríjemné a často sa vyskytujúce zápalové ochorenie močového mechúra a močových ciest. Vzniká dôsledkom bakteriálnej infekcie (najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli), postihuje oveľa častejšie ženy.

Normálny moč je sterilný, neobsahuje žiadne baktérie (len cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice). Pokiaľ dôjde k rozmnoženiu týchto baktérií – príčinou môže byť oslabený imunitný systém, zlá osobná hygiena, tehotenstvo, nevhodná antikoncepcia i podráždenie niektorými šampónmi a penami do kúpeľa – môžu vyvolať nepríjemný zápal.

Najčastejšími príznakmi sú:

  • Časté močenie,
  • Pocity pálenia,
  • Bolesti pri močení,
  • Bolesti v podbrušku.

Moč je väčšinou kalný a zapáchajúci, niekedy s prímesou krvi. Často dochádza k zvýšeniu teploty.

Liečenie zápalu by malo byť okamžité, väčšinou vyžaduje antibiotiká, pretože opakované problémy tohto charakteru môžu viesť k vážnemu ochoreniu obličiek.

Vplyv stravy na zápal močových ciest

Úprava stravy spočíva v niekoľkých jednoduchých postupoch:

1. Vylúčenie nevhodných potravín.
Ide o potraviny majúce prozápalový vplyv:

  • alkohol,
  • káva,
  • vyššie množstvo cukrov,
  • zdroje trans-mastných kyselín (cukrovinky, prepálené tuky...),
  • všeobecne priemyselne sprocesované potraviny.

2. Rešpektovanie zásad protizápalovej diéty.

3. Voľba vhodných doplnkov stravy.
Ako účinné sa prezentujú echinacea, vitamín C, extrakt z grepových jadier či kapucínka.

Počas liečby je potrebné dodržiavať pravidelný a dostatočný príjem tekutín, najlepšie v podobe čistej vody.

Zápaly močových ciest sú pomerne často sa vyskytujúcim problémom, ktorý je v praxi najrozumnejšie riešiť na preventívnej úrovni. Keďže sa tomuto prístupu väčšina populácie úspešne vyhýba, pracuje sa viac s podpornou liečbou. Pravidlá protizápalovej diéty sa študenti učia vo všetkých kurzoch, najviac sa tejto téme venujeme v Poradci pre výživu. Neodmysliteľným pomocníkom pri zostavovaní novej koncepcie stravovania je výuková aplikácia ZOF, ktorá študentov vedie požadovaným nutričným smerom.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Bc. Vendula Marešová

Oblasť stravovania a zdravého životného štýlu ma oslovila z viacerých osobných dôvodov. Začal som hľadať niečo, čo by ma v tomto ohľade obohatilo a dalo ucelenú štruktúru informáciám, ktoré som za tie roky a na základe osobných skúseností nazbieral. Som vďačná, že som našla kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky, ktorý ma nielen obohatil, ale dal môjmu životu ďalší smer. Vďaka kurzu Výživový a doplnkový poradca mám pocit a možnosť robiť to, čo mi dáva zmysel. Kurz viedla Mgr. Martin Jelínek účinným a komplexným spôsobom. Formát online štúdia mi úplne vyhovoval. Veľmi sa mi páči aj to, že lekcie a online poradenstvo sú k dispozícii aj po skončení kurzu. V neposlednom rade to bol dobrý začiatok v profesii výživového poradcu a ďalšieho sebavzdelávania v oblasti výživy.

Kateřina Ondračková, DiS.

Som rád, že na českom trhu existuje takáto forma kurzu s takým komplexným pohľadom na celú problematiku výživy a ľudskej individuality. Príjemná atmosféra na diaľku a tvár Mgr. Jelínka na videoškoleniach dodáva celému kurzu tú správnu a veľmi pozitívnu energiu. Som nadšená obsahom kurzu, vedomosťami, komplexným pohľadom, prístupom k študentom a následným absolventom - poradenstvo pre absolventov je perfektnou podporou pre začiatok. Keď máte za sebou podporu, ste sebavedomejší. Celé šesťmesačné online štúdium výživového poradenstva a suplementácie mi dokonale vyhovovalo. Mal som čas na postupné preberanie informácií bez stresu. Musím pochváliť Mgr. Jelinek, že na konci kurzu sa v hlave niečo zaklapne a všetko sa krásne prepojí. A to je neoceniteľný pocit. Teším sa na ďalšie kurzy, tento určite nebol môj posledný. Chcel by som sa poďakovať Mgr. Jelinekovi a celému tímu ATACU za skvelú prácu, ktorú odvádzajú. Prajem vám veľa vďačných absolventov, ako som ja.

Mgr. Taťána Rovnerová

www.rovnerova.cz

Kurz Nutrition and Supplementation Advisor ma absolútne nadchol svojím veľmi širokým záberom tém súvisiacich s výživou ľudí. Ako jediný kurz svojho druhu na našom trhu ponúka holistický pohľad na tému výživy, ktorý zahŕňa nielen hlavné koncepty západnej medicíny, ale dopĺňa ich o prístup tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Mozaiku poznatkov veľmi vhodne dopĺňajú základné informácie z oblasti homeopatie, prírodnej medicíny, jednotlivých výživových trendov či špecifík výživy pri rôznych chronických ochoreniach. Pozitívne ma prekvapila starostlivo prepracovaná forma, akou bol online kurz vedený. A čerešničkou na torte bol absolútne skvelý osobný prístup lektorky kurzu Mgr. Martin Jelínek.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu