Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest (cystitída) je nepríjemné a často sa vyskytujúce zápalové ochorenie močového mechúra a močových ciest. Vzniká dôsledkom bakteriálnej infekcie (najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli), postihuje oveľa častejšie ženy.

Normálny moč je sterilný, neobsahuje žiadne baktérie (len cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice). Pokiaľ dôjde k rozmnoženiu týchto baktérií – príčinou môže byť oslabený imunitný systém, zlá osobná hygiena, tehotenstvo, nevhodná antikoncepcia i podráždenie niektorými šampónmi a penami do kúpeľa – môžu vyvolať nepríjemný zápal.

Najčastejšími príznakmi sú:

  • Časté močenie,
  • Pocity pálenia,
  • Bolesti pri močení,
  • Bolesti v podbrušku.

Moč je väčšinou kalný a zapáchajúci, niekedy s prímesou krvi. Často dochádza k zvýšeniu teploty.

Liečenie zápalu by malo byť okamžité, väčšinou vyžaduje antibiotiká, pretože opakované problémy tohto charakteru môžu viesť k vážnemu ochoreniu obličiek.

Vplyv stravy na zápal močových ciest

Úprava stravy spočíva v niekoľkých jednoduchých postupoch:

1. Vylúčenie nevhodných potravín.
Ide o potraviny majúce prozápalový vplyv:

  • alkohol,
  • káva,
  • vyššie množstvo cukrov,
  • zdroje trans-mastných kyselín (cukrovinky, prepálené tuky...),
  • všeobecne priemyselne sprocesované potraviny.

2. Rešpektovanie zásad protizápalovej diéty.

3. Voľba vhodných doplnkov stravy.
Ako účinné sa prezentujú echinacea, vitamín C, extrakt z grepových jadier či kapucínka.

Počas liečby je potrebné dodržiavať pravidelný a dostatočný príjem tekutín, najlepšie v podobe čistej vody.

Zápaly močových ciest sú pomerne často sa vyskytujúcim problémom, ktorý je v praxi najrozumnejšie riešiť na preventívnej úrovni. Keďže sa tomuto prístupu väčšina populácie úspešne vyhýba, pracuje sa viac s podpornou liečbou. Pravidlá protizápalovej diéty sa študenti učia vo všetkých kurzoch, najviac sa tejto téme venujeme v Poradci pre výživu. Neodmysliteľným pomocníkom pri zostavovaní novej koncepcie stravovania je výuková aplikácia ZOF, ktorá študentov vedie požadovaným nutričným smerom.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jan Shejbal

Už dlho sa snažím nájsť kurz, ktorý by sa dal uplatniť v mojej práci. Keďže akékoľvek dochádzanie do práce pre mňa neprichádzalo do úvahy, snažila som sa nájsť niečo, čo by som mohla študovať z domu.Keď som narazila na online kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy, bola to pre mňa jasná voľba. Hoci sa mi kurz zdal spočiatku náročný, časom som si našla systém a začala som sa zaujímať o výživu aj mimo obsahu kurzu. Odvtedy som so štúdiom nemal žiadne problémy. Počas kurzu som musel odísť na mesiac do Londýna, a preto som nemal čas študovať. Veľmi ma potešilo, že moje štúdium bolo bez problémov predĺžené a po návrate som mohol pokračovať tam, kde som skončil. Tento kurz bol veľmi obohacujúci a rozšíril moje obzory, najmä v oblasti alternatívnych spôsobov stravovania. Preto by som vám chcela poďakovať za možnosť absolvovať váš kurz a vrelo ho odporúčam všetkým.

Ondra a Míša Dobiáškovi

www.dobiasek.net

Predstavte si, aké by to bolo mať učiteľa, ktorý osobnostne a profesionálne rastie pozoruhodným tempom už väčšiu časť svojho života, ktorý má vedecký prístup západného sveta ako základňu, nie ako strop, ktorý má odvahu ísť proti prúdu, keď sa prúd uberá nesprávnym smerom, ktorý vás vďaka obdivuhodnej šírke a hĺbke svojich vedomostí dokáže vzdelávať pútavo a v súvislostiach,chápe dôležitosť harmónie tela a mysle pre zdravie človeka, jeho životný štýl je najlepším príkladom jeho vlastného učenia, jeho skutočné výsledky v pomoci ľuďom vám dávajú mnoho dôvodov, aby ste ho pozorne počúvali, ale on sám má viac vo zvyku počúvať ako hovoriť, pokora, úsmev a úcta sú vlastnosti, ktoré sú jeho srdcu najbližšie.Takto by sa dalo pokračovať, ale slová nestačia. Musíte to zažiť. Martin Jelínek je veľmi inšpiratívna osobnosť, ktorá nás - akoby mimochodom - vždy dokáže očariť niečím novým, keď máme tú česť sa s ním opäť stretnúť. Za viac ako 10 rokov, čo sa od neho učíme na rôznych frontoch, a za celú éru našich akademických štúdií, sme nepoznali kantora, ktorý by v človeku lepšie zapálil lásku k poznaniu. je veľmi cenné, že v Českej republike už pribúdajú nasledovníci jeho školy, pretože práve takíto učitelia by mali stáť pri každom, kto chce zmysluplne hovoriť so sebou alebo s inými o tom, ako hospodáriť so svojím zdravím. Vďaka kurzom ATAC sa takáto šanca otvára aj pre vás.

Stanislava Zachovalová

vyziva-a-zdravi.webnode.cz

Vždy som sa zaujímala o oblasť výživy, už len preto, že som sama vždy bojovala so svojou váhou.Hľadala som informácie a potom som absolvovala kurz výživy. V podvedomí som stále cítil, že to nestačí.Prečítal som si veľa článkov o výžive a tak som objavil Mgr. Martin Jelínek a Kurzyatac. ČLÁNKY BOLI Z TOHTO ZDROJA :-) Pracujem v oblasti výživy a veľmi sa mi darí pomáhať ľuďom na ich ceste za krajším životom, ale som zástancom toho, že vedomostí nie je nikdy dosť a mali by sme sa neustále vzdelávať. Rozhodol som sa absolvovať kurz Mgr. Kurz Martina Jelínka hlavne preto, že ho uznávam ako odborníka a kurz ma zaujal svojím rozsahom a možnosťou študovať online. Moja túžba po informáciách bola nedosiahnuteľná :-) Najviac ma zaujala hra na učenie ZOF - je to skvelý nástroj, pri ktorom som nadobudnuté vedomosti okamžite využil v praxi. Bolo príjemné pozorovať, že si môj posun všimli najmä moji klienti. S istotou viem, že chcem absolvovať všetky kurzy, ktoré Mgr. Martin Jelínek ponúka a som si istý, že ich budem využívať ako výživový a doplnkový poradca.OČAKÁVAM, ĎAKUJEM A VRELE ODPORÚČAM :-)

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu