Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm (PMS) je porucha, ktorá postihuje veľké množstvo žien (až 70 %) v období jedného alebo dvoch týždňov pred začiatkom menštruácie. Ide o súbor niekoľkých pomerne nepríjemných príznakov postihujúcich fyzickú i psychickú zložku, ktoré ženám vedia veľmi znepríjemniť život, najčastejšie sú to:

  • únava,
  • depresia,
  • nadúvanie,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti v podbrušku,
  • prudké zmeny nálady,
  • bolestivé napätie v prsiach.

Tieto príznaky, ktoré sa každý mesiac opakujú, sú u každej ženy trochu iné a líšia sa svojím priebehom a celkovou závažnosťou. Väčšina žien trpí iba niektorými z nich alebo im spôsobujú len mierne problémy. Pre niektoré ženy je však predmenštruačný syndróm taký závažný, že narúša ich schopnosť normálne žiť a pracovať.

Za jednu z hlavných príčin PMS je považovaná nerovnováha ženských hormónov – estrogénu a progesterónu   – v druhej polovici menštruačného cyklu, po ovulácii. Nadbytok estrogénu v kombinácii s nízkym množstvom progesterónu sa môže prejaviť v zmenách rovnováhy chemických látok ovplyvňujúcich pochody v mozgu, čo môže viesť k zmene nálady. Tieto procesy môžu ovplyvniť aj zvýšenie produkcie hormónu prolaktínu, ktorý spôsobuje zvýšenú citlivosť prsníkov. Takéto hormonálne výkyvy potom vedú k zadržiavaniu tekutín, ktoré ovplyvňujú krvný obeh a dochádza tak k zníženiu množstva kyslíka privádzaného do maternice, vaječníkov a mozgu.

Vplyv stravy na predmenštruačný syndróm

Strava má nemalý vplyv na priebeh PMS, v základe platia nasledujúce pravidlá:

1. Úprava množstva a kvality bielkovín.
Prebytok živočíšnych bielkovín (mäso, syry, tvarohy, vajcia) zastupuje veľké množstvo kyseliny arachidónovej, ktorá zvyšuje tvorbu eikosanoidov typu 2 (podporujú vznik kŕčov).

2. Vyrovnaný príjem vápnika a horčíka.
Oba prvky riadia nervosvalovú koordináciu. Je výhodné udržovať ich optimálny pomer, ktorý je (Ca:Mg) približne 2-2,5:1. Odklon od tejto rovnováhy (častejší býva nedostatok horčíka) podporuje vznik kŕčov a aj dysbalancií na psychicko-emočnej úrovni.

3. Zníženie podielu cukrov.
Prebytok cukrov a technologicky spracovaných sacharidov podporuje prozápalové prostredie. To môže podporiť nerovnováhu v produkcii eikosanoidov, ktorá vyústi do vzniku kŕčov.

4. Úprava množstva a kvality tukov.
Kľúčové je zabezpečiť:
- správny pomer nasýtených vs. nenasýtených tukov (približne 1:2),
- správny pomer omega-3 vs. omega-6 (1:3-5),
- dostatok kyseliny gama-linolénovej, ktorá pôsobí ako prekurzor prostaglandínov, vďaka ktorým sa zmierňuje citlivosť prsníkov a znižuje bolestivosť.

5. Zvýšenie príjmu vitamínov B komplexu.

6. Práca s bylinami.
V podobe čajov alebo priamo suplementov (prášky, extrakty). Najčastejšie sa citujú ľubovník, valeriána, medovka, rebríček ai.

Predmenštruačný syndróm je často sa vyskytujúci problém u ženskej časti populácie, preto sa mu vo vzťahu k úprave stravovania venujeme aj v kurzoch, a to v Poradci pre výživu. Študenti sa učia zostaviť jedálniček spôsobom, ktorý zodpovedá bežne prezentovaným pravidlám. Neoceniteľným pomocníkom je výuková aplikácia ZOF uľahčujúca prácu predovšetkým sledovaním nutričnej kvality jedálnička a kontrolou výberu správnych potravín.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Tomáš Bína

Pre štúdium v odbore výživy by som si vybral aj nabudúce KURZY ATAC pána Mgr. Jelínka hneď z niekoľkých dôvodov. Základom štúdia je komplexný pohľad na výživu človeka – znalosť ako funguje ľudské telo vo vzťahu k výžive a súčasne znalosť vlastností potravín vo vzťahu k ľudskému telu. Páči sa mi, že kurzy prinášajú objektívne informácie, ktoré sú platné a pri používaní sedliackeho rozumu, sú aplikovateľné naprieč širokou problematikou výživy. Minimálne 50% času je venovaných praktickej tvorbe jedálnička, čo je pre prax nevyhnutné a veľmi užitočné. Veľmi pekne ďakujem.

Ing. Jitka Růžičková

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu bol plný prekvapení - musím dodať, že veľmi príjemných. Prvé prekvapenie sa týkalo množstva látky, ktoré sme prebrali iba za polrok. Tak obsiahle štúdium som nečakala. Pán Jelínek naozaj pripravil mnoho zaujímavých tém, ktoré mi otvárali ďalšie a ďalšie dvere v oblasti zdravého stravovania. Ďalším prekvapením bol celistvý pohľad na naše telo a pochopenie, že pokiaľ nepoznáme príčinu problému, nepohneme sa z miesta. Čím by som najviac chcela poďakovať pánovi Jelínkovi, je hlavne jeho ľudský prístup, jednoduché vysvetľovanie celého zložitého systému zdravej výživy a hlavne jeho ochota kedykoľvek podať pomocnú ruku. Po absolvovaní tohto kurzu sa mi všetky informácie prepojili, prehĺbili a potvrdilo sa mi, že som sa vydala správnym smerom.

Ing. Helena Dlouhá

Výživa ma pravdepodobne začala zaujímať pred 30 rokmi ... vydala som sa a zaujímalo ma, ako variť. Hľadala som súvislosti - prečo, ako a tak :). Vtedajšie hľadanie začínalo u brožovaných zošitov – kuchárok Mudr Jonáša, pokračovalo cez rôzne vegetariánske a makrobiotické kuchárky…prechádzala som rôznymi obdobiami, rôznymi skúsenosťami a nachádzala zaujímavé súvislosti. Medzi naším jedlom a našou mysľou. Oboje ma veľmi zaujímalo. Avšak vytvoriť zo všetkých tých najrôznejších informácií od rôznych autorov jeden vyvážený celok, to nie je úplne jednoduché. Každý človek je iný, to, čo platí na jedného, je pre druhého nemožné, a tých právd o výžive je toľko, každá iná… časom to u mňa viedlo až k akejsi rezignácii. Ale všetko má svoj čas. Od kamarátky som sa dozvedela o Martinovi Jelínkovi. A po nejakej dobe som sa zapísala na jeho kurz. Na náhody veľmi neverím, takže ďakujem, osud. Pretože Martin Jelínek dokázal z tých všetkých čriepkov, ktoré som v sebe mala, zložiť celistvý a fungujúci obraz. Všetko to do seba zapadalo ako puzzle. Som človek pochybovačný, než niečo prijmem za svoje, pozerám na to z veľa strán a chcem vedieť prečo a ako. Určite prídu časom ďalšie, nové otázky, ale už viem, v rámci akých súvislostí na ne budem hľadať odpoveď. V čom ma kurz výživového poradenstva veľmi oslovil? V celistvosti pohľadu. Nestránil žiadnej výživárskej škole, žiadnemu autorovi. Martin Jelínek nikoho neodsudzuje ani nikoho nevynáša do nebies. Používa logiku - jeho logika si však dobre rozumie s vecami nespočítateľnými a nemerateľnými, jednoducho všetkého je tak akurát ... Zo začiatku bolo ťažké vycítiť, aký osobný výživársky postoj Martin Jelínek vlastne zastáva. Dnes už to myslím tuším – a chápem, prečo zostáva náš učiteľ v niektorých veciach taký nestranný. Cenné je, ak si vytvoríme na vec svoj vlastný pohľad, neovplyvnený názormi učiteľa. Učiteľ by mal v ideálnom prípade iba pomôcť držať naše uvažovanie v akomsi rámci. V tomto smere sme teda mali ideálneho učiteľa ... aj v iných smeroch :) Vďaka kurzu som zistila, že rezignácia na čokoľvek nemá v mojom živote miesto, že ma výživa baví a že s tým chcem niečo ďalej robiť. Nie je to úžasné?