Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kofeín

Kofeín je stimulant centrálnej nervovej sústavy, ktorý je prirodzene prítomný v niektorých potravinách a nápojoch, ako je káva, čaj, čokoláda a niektoré energetické nápoje. Je známy svojimi povzbudzujúcimi účinkami, ktoré môžu zlepšiť duševnú a fyzickú výkonnosť. Vykazuje ale aj nežiaduce účinky, ako je nespavosť, nervozita, zrýchlený srdcový tep či nevoľnosť.

Dobrý deň,
guarana je taktiež vhodná pred pohybom ako káva? Zdvíha kortizol aj ako káva?

Guarana má rovnaké stimulačné účinky ako káva, pretože obsahuje kofeín. Kofeín je ale viazaný na guaranozidy, ktoré ovplyvňujú priebeh jeho metabolizácie, guaranu je preto vhodnejšie požiť s väčším časovým odstupom od záťaže, než kávu (cca 30 - 50 minút).

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala na podrobnosti ohľadom negatívnych účinkov ženšenu. Bohužiaľ sa mi podarilo ho skombinovať s kofeínom ešte skôr ako som sa o nich dozvedela. Výsledkom bol vysoký tlak, zrýchlený tep, nespavosť,... Platia podobné dopady aj pre kombináciu s teinom alebo mateinom, prípadne vitamínmi B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovať na vlastnej koži. Som na stimulanty všeobecne veľmi citlivá. Káva neskôr ako o tretej hodine popoludní pre mňa znamená takmer celú noc bez spánku. Môže to mať nejaké súvislosti s touto neznášanlivosťou? A keď sa u mňa dostavili také účinky, nie je nakoniec lepšie sa ženšenu vyhnúť?
Ďakujem za odpoveď.

Účinok jednotlivých látok na metabolizmus jedinca a jeho celkové správanie sa odvíja od mnohých faktorov, jedným z nich je aj úroveň citlivosti (= spôsobu vnímania účinku látky). Pokiaľ viete, že ste viac senzitívni na stimulačné látky, je nezmysel ich používať vo vyšších množstvách a súčasne sa snažiť ich účinok zvyšovať kombináciou s ďalšími. V takýchto prípadoch by som sa celkom určite vyhýbal akýmkoľvek zdrojom kofeínu a zameral pozornosť na jeden vybraný adaptogén.
Myslite na to, že cieľom je podpora vitality a súčasne snaha sa vyhnúť predávkovaniu, ktoré sa prejavuje radom nepríjemných prejavov. Kombinácia adaptogénov a vitamínov B komplexu je bezpečná, vždy ale užívajte iba prírodné zdroje B komplexu a súčasne sa vyhýbajte ich zbytočne vysokým dávkam.

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal na súvislosť konzumácie náhradných sladidiel s kávou. Dalo by sa predpokladať, že glykemická špička sa spolu s kofeínom bude vzhľadom na rýchlejšie vstrebávanie zvyšovať aj napriek ich nižšiemu glykemickému indexu? Je teda rozumné obmedziť u klientov s prediabetes kávu aj napriek jej benefitom, aby sa zaťaženie pankreasu obmedzilo a hodnota glykovaného hemoglobínu, teda trojmesačného cukru, sa rýchlejšie normalizovala?

Pokiaľ ide o náhradné sladidlá, ktoré sú nízkokalorické (čo sú prakticky všetky), nehrozí riziko neprimeraného zvyšovania krvnej glykémie ani v kombinácii s kávou.
Debatovať možno o tom, či je káva zdraviu prospešná, pretože zdravotné benefity, ktoré sa o nej prezentujú, sú väčšinou vztiahnuté k zdravej populácii, a súčasne u jedincov s poruchami metabolizmu sa ukazuje, že jej vedľajšie účinky ovplyvňujú zdravie v oveľa väčšom rozsahu. Navyše je potrebné brať do úvahy individualitu jedinca, pretože metabolizácia kofeínu je riadená primárne genetikou, od čoho sa odvíja celkový vplyv konzumácie kávy na každého z nás. U diabetikov nie som zástancom používania náhradných sladidiel nielen z dôvodu, že sú zbytočné (= sladidlá nie sú nevyhnutné), ale aj preto, že sú vo svojom zmysle kontraproduktívne. Ak chcete robiť výnimky, používajte zdroje inulínu (napr. čakankový sirup), ktorý funguje aj ako prebiotikum.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať k tomu názoru na dobu lúhovania čaju vyššie v diskusii: "všeobecne platí, že čím dlhšia doba lúhovania, tým vyšší obsah kofeínu následne čaj obsahuje". Stretla som sa s opačným názorom pri čiernom čaji (neviem či platí aj pri zelenom) a to, že čím dlhšie sa lúhuje od 4 až do 5 min., uvoľňujú sa triesloviny, ktoré práve účinok kofeínu neutralizujú a čaj má potom účinky upokojujúce. Ako to teda prosím je? Ak chceme znížiť kofeín máme čaj lúhovať len krátko alebo naopak dlhšie 4-5 min.?
Ďakujem.

Čím dlhšie bylinu lúhujete, tým viac látok sa do tekutiny uvoľňuje, toto platí všeobecne. Faktom je, že s dobou lúhovania čajových listov sa do vody okrem kofeínu uvoľňujú aj triesloviny, ktoré NEneutralizujú účinky kofeínu, ale komplikujú jeho uvoľňovanie v tele. Tzn. čaj bude obsahovať veľa kofeínu i trieslovín, vďaka obsahu trieslovín sa kofeín bude vstrebávať v tráviacom trakte pomalšie, jeho účinok v tele tak bude pozvoľnejší a dlhodobejší (rádovo v hodinách). Pri príprave čaju tak záleží len na vás, aký postup budete preferovať s ohľadom na cieľ, ktorý konzumáciou čaju sledujete.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať na bezpečnom množstve kofeínu v tehotenstve? Dočítala som sa, že sa udáva 200 mg kofeínu. Už nejaký určitý čas pijem zelený čaj Matcha. Teraz som v 1. trimestri a zvažujem či môžem piť bez obáv svoju šálku čaju (2g Matcha) denne.
Ďakujem veľmi za radu.

S príjmom kofeínu je to zložitejšie - jedná sa o stimulačnú látku, ktorej účinok závisí od fungovania receptorov, na ktoré sa viaže. Každý človek vykazuje inú úroveň senzitivity, u zdravých dospelých jedincov sa ako bezpečná denná dávka uvádza 300 mg (to zodpovedá 5-8 malým šálok). Problém je v tom, že nemalý podiel populácie vykazuje prejavy vedľajších účinkov kávy už u dávok okolo 50 - 80 mg, pre tieto sú potom odporúčané množstvá nedostižnou métou. U tehotných žien hrozí nebezpečenstvo zo strany zvýšených stresových prejavov dieťaťa, je bezpečnejšie sa káve v priebehu tehotenstva úplne vyhýbať (rovnako ako alkoholu).

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, či neviete, ako je to s podávaním kofeínu napr. v Argentíne – síce nejde konkrétne o kávu, ale údajne je tam tak bežná konzumácia Maté, že ho podávajú aj malým deťom. Ak je to mu tak, aké to môže mať pre deti, tuším aj batoľatá, následky?
Veľmi ďakujem.

Kofeín v čistej forme sa rýchlo metabolizuje, sú pre neho typické bežne prezentované vedľajšie účinky. Väzba na fytochemické zlúčeniny v rastlinách tieto vlastnosti zmierňuje, pri každej byline v odlišnom rozsahu. Vždy sa ale jedná o zmes, ktorá má stimulačné účinky, konzumácia takýchto produktov nie je preto vhodná pre deti. Faktom je, že v niektorých "rozvojových" krajinách majú tradície silný vplyv a nehľadia sa tak na moderné poznatky (typické je napr. žuvanie listov koky, v porovnaní s týmto je ale maca slabým odvarom). Vplyv týchto drog na detský organizmus je negatívny predovšetkým vo vzťahu k vývoju ich nervovej sústavy.

Zdravím.
To, že káva všeobecne neprospieva nášmu zdraviu vieme, ja by som sa rada spýtala na Váš názor na kofeín obsiahnutý v káve ako spaľovača tuku (veľa ľudí má zafixované, že najlepším spaľovačom tuku je poriadny turek ráno a nalačno :-) ).
Ďakujem za odpoveď.

Kofeín ako priamy spaľovač tukov v podstate nefunguje, jeho vplyv je nepriamy – podporuje aktivitu autonómnej nervovej sústavy, cez ktorú dochádza k zrýchľovaniu metabolických dejov. Pokiaľ je súčasťou redukcie hmotnosti aj pohybová aktivita, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že celý proces bude prebiehať trochu rýchlejšie. V tomto smere ale nečakajte žiadne zázraky, navyše počítajte s rizikom, že kofeín nebude fungovať úplne pri každej individualite. U doplnkov stravy (spaľovača) oi kalkulujte aj s obsiahnutými dávkami kofeínu, ktoré sú v jednej dávke často mnohonásobne vyššie, než v káve, budete tak konfrontovaní s dopadmi predávkovania. Konzumácia kávy ráno nalačno nie je úplne šťastné rozhodnutie - látky vznikajúce pri prepálení môžu dráždiť sliznicu tráviaceho traktu, kofeín sa navyše rýchlo vstrebáva a zvyšuje stresové prejavy organizmu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi