Kurzy ATAC

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny sú zranenia, ktoré postihujú v najväčšej miere športovcov. Hlavnou príčinou vzniku je neprimeraná fyzická záťaž, v rámci ktorej nezvláda kostné tkanivo regenerovať. Vznikajú mikrotrhliny, ktoré sa z dôvodu chronického preťaženia vyskytujú najčastejšie na dolných končatinách, a to na kostiach lýtkovej, holennej a záprstných kostičkach nohy.

Športovci (dominantne atletika, behy, volejbal, tenis, basketbal, tanec) sú síce skupinou najviac postihnutou, zďaleka ale nie jedinou. Tieto nepríjemné zranenia sa pomerne často objavujú v celom rade ďalších situácií.
Preťaženie kostí sa môže objaviť napr. z dôvodu nekvalitnej obuvi alebo nerovnováhy postavenia kostí nožnej klenby (vysoká alebo nízka klenba).
Pomerne hojne sa objavujúcou príčinou sú rôzne formy porúch príjmu potravy, ktorými (nielen športujúca) populácia trpí stále častejšie.
U niektorých jedincov to môže byť na prvý pohľad zanedbateľný faktor v podobe obmedzeného pohybu na slnku, kedy nedochádza k dostatočnej tvorbe vitamínu D3, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri ukladaní vápnika do kostí. V spojení s nevyváženou stravou (ako zdroje D3) takáto situácia vedie k ľahšej lámavosti kostí.
S poruchou metabolizmu vápnika a vitamínu D3 priamo súvisí vznik osteoporózy, kedy z dôvodu odvápňovania kostí dochádza k ich ľahkej a častej lámavosti.
Ďalšími pomerne častými príčinami vzniku únavových zlomenín sú výkyvy v hormonálnej regulácii. Tieto sa najčastejšie týkajú ženskej populácie, a to v období klimaktéria, prípadne sa takto môžu prejavovať aj vedľajšie účinky užívanej antikoncepcie.
Nemalý vplyv na pevnosť kostí má aj fajčenie.

Vplyv stravy na vznik únavovej zlomeniny

V dlhodobej koncepcii stravovania majú najväčší vplyv nasledujúce faktory:

Množstvo a kvalita bielkovín.
Obsah bielkovín vrátane ich kvality ovplyvňuje ukladanie proteínov do kostnej hmoty. V celodennom stravovacom režime sa preto oplatí nastaviť taký príjem bielkovín, ktorý zodpovedá individuálnym potrebám každého človeka.

Obsah a pomer vápnika a fosforu v strave.
Tieto dva prvky rozhodujú o kvalite mineralizácie kostí najväčšou mierou. Výraznejší odklon od ich odporúčaných denných dávok (či ich vzájomných pomerov) sa prejaví zoslabovaním štruktúry kostí, ktoré sa tak pri neprimeranej námahe ľahšie lámu.

Príjem vitamínu D3
Kalciferol (vit. D3) vzniká v koži pri jej vystavovaní slnečnému žiareniu. Nemalú časť tejto látky je ale možné prijímať aj stravou (bohatými zdrojmi sú napr. mliečne výrobky, pečeň, ryby…). Pri deficite tejto látky sa vápnik – jeden z najdôležitejších minerálov rozhodujúcich o pevnosti kostí ukladá do kostnej hmoty v nedostatočnom množstve.

Obsah antinutričných látok.
Niektoré antinutričné látky (konkrétne skupina fytátov a oxalátov) majú schopnosť výrazne znižovať vstrebávanie vápnika zo stravy. Dlhodobú koncepciu stravovania je preto výhodné plánovať tak, aby zastúpenie týchto zložiek v jedálničku bolo čo najnižšie.

Naplánovať dlhodobý jedálniček tak, aby zahŕňal všetky dôležité nutričné faktory majúce vplyv na pevnosť kostí (so snahou predísť vzniku únavových zlomenín), je štandardom, s ktorým študenti našich kurzov odchádzajú do praxe. Pozornosť zameriavajú pri tvorbe stravovacích režimov na výučbovej aplikácii ZOF predovšetkým na zaistenie dostatku bielkovín, kľúčových minerálov a vitamínu D3, a súčasne na elimináciu niektorých antinutričných látok. Strava má tu vplyv ako na preventívnej úrovni, tak aj ako neoddeliteľná súčasť snahy o riešenie vzniknutej situácie.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Radka Sovšáková

Kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy prekonal moje očakávania. Obsah a forma výučby je na veľmi vysokej úrovni a zároveň sa stanete súčasťou komunity, v ktorej budete mať podporu a oporu, čo najmä na začiatku poradenskej praxe určite veľmi uvítate. Poradenské centrum pre absolventov, kde Mgr. Jelinek odpovedá na všetky naše otázky je neoceniteľná. Je to ako mať online profesionálneho mentora.Na kurzoch Atacu oceňujem aj ich objektívnosť a široký záber. Všetky informácie boli prezentované z rôznych uhlov pohľadu, takže sme si mohli vytvoriť vlastný názor. V dnešnom svete, kde je každý odborník zástancom určitého výživového smeru a odporcom všetkých ostatných, je to veľmi cenná schopnosť.

Jan Pinker

Referencie na kurzy ATAC nemôžu byť napísané negatívne a všetky pozitíva nemôžu byť uvedené v jednej vete. Pretože prístup pána Jelínka je absolútne dokonalý, či už na hodinách, alebo keď potrebujete poradiť osobne. Som veľmi rada, že som sa rozhodla vyštudovať práve tu. Dovolím si napísať, že toto je jediné školiace stredisko, ktoré splnilo všetky moje očakávania, a keďže som tu úspešne absolvovala už dva kurzy, viem určite, že tým to nekončí.

Lucie Klusová

Nemal som ani potuchy o tom, čo je to diaľkové štúdium. Ale to, čo sa stalo, prekonalo všetky moje očakávania. Spočiatku som si myslel, že to nezvládnem, každý deň robiť myšlienkové mapy, každý mesiac písať test, ale časom som si na to zvykol a učenie sa stalo súčasťou každého dňa. Keďže lekcie sú podané tak, aby im porozumel každý, bolo pre mňa potešením naučiť sa každý deň niečo nové. Mnohé z nových informácií som okamžite začal používať vo svojej práci, takže mi zostali v pamäti, a čo je najdôležitejšie, okamžite som si všetko overil v praxi a videl, čo a ako funguje. Tešil som sa na každé mesačné stretnutie a bolo pre mňa veľkým prínosom. Vždy sa tu zišla skvelá skupina ľudí a formát, v akom sa mesačné stretnutia konali, mi dokonale vyhovoval. Žiadne zbytočné informácie, všetko bolo jasné a zrozumiteľné.Prístup pána Jelínka ma absolútne nadchol, ešte nikdy som sa nestretla s človekom, ktorý by o svojom odbore vedel toľko a dokázal to takýmto spôsobom prezentovať ostatným. Veľmi sa mi páčilo, že chce pomáhať iným a neskrýva žiadne informácie ani know-how, ale naozaj mu záleží na tom, aby sa ľudia o seba lepšie starali a mali sa radi.Navyše sme sa v rodine začali lepšie stravovať a ja som počas kurzu schudla 4 kg bez toho, aby som sa o to snažila. Len zmenou stravy :-)