Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sa objavujú v modernej spoločnosti stále častejšie. Najviac postihujú mladšie vekové kategórie, častejšie ženy. Štatistiky uvádzajú, že v 5-10 % môžu tieto prípady končiť smrťou. Najčastejšie sú definované 2 základné problémy:

  1. Bulímia (bulímia nervosa).
    Spočíva v záchvatovom prejedaní a súčasnej snahe tomuto čeliť. Takto postihnutý človek úmyselne vyvrhuje potravu, vyvoláva hnačky, alebo užíva lieky určené na chudnutie. Prejavuje sa najčastejšie u dievčat vo veku 13-18 rokov. Bulímia sa lieči psychoterapiou.

  2. Anorexia (anorexia nervosa).
    Jedná sa o duševnú chorobu spočívajúcu v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Objavuje sa najčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života. Je pre ňu charakteristické úmyselne vyvolané znižovanie hmotnosti, ktoré je vykonávané predovšetkým znižovaním príjmu tekutín a potravy, zvyšovaním energetického výdaja (cvičením), ďalej potom vyprovokovaným zvracaním, hnačkami či užívaním anorektík a diuretík. Subjektívne sa prejavuje vnímaním seba samého ako príliš tučnej/tučného. Neustále pretrváva strach z tučnosti a skreslenej predstavy o vlastnom tele. Vonkajšími prejavmi sú strata menštruácie u žien, nespavosť alebo nesústredenosť.

Dôsledky týchto ochorení na metabolizmus sú veľmi rozsiahle a často fatálne:

  • znížená hladina draslíka,

  • zväčšenie príušných žliaz,

  • spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,

  • zápaly pankreasu,

  • hypotenzia,

  • srdcová arytmia,

  • anémia,

  • suchá, praskajúca koža,

  • zvýšená kazivosť zubov,

  • kŕče, svalová slabosť.

Okrem uvedených fyzických problémov sa objavujú aj problémy psychické – pocity smútku, osamotenia, zúfalstva, bezmocnosti, depresie, mnohokrát aj samovražedné sklony (tie sú druhým najrozšírenejším dôvodom úmrtia ihneď za vyčerpaním organizmu).

Bulímia a anorexia sú vzájomne previazané, veľmi často jedna z týchto chorôb vedie k druhej.
Pretože sú obe poruchy príjmu potravy problémom psychickým a nie nutričným, nemá akákoľvek snaha o úpravu stravovacieho režimu takto postihnutým prakticky žiadny význam pre vyriešenie situácie. Tieto choroby je nutné riešiť so školeným špecialistom v oblasti psychológie. Výživový poradca môže maximálne vyjsť v ústrety radami, akým spôsobom riadiť stravu tak, aby viedla metabolizmus smerom k rovnováhe.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Martin Linda

Pán Mgr. Martin Jelínek nastavil latku v oblasti vzdelávania skutočne vysoko. Je to kvalitný a prepracovaný vzdelávací systém, ktorý zaujme a naučí základné informácie v oblasti zdravia a výživy. Som veľmi rád, že som tento kurz mohol absolvovať, pretože to bol veľký zážitok od začiatku do konca. Impulz na vzdelanie v tomto smere som mal už pred niekoľkými rokmi, ale tento kurz ma posunul na novú úroveň v ceste za informáciami o stravovaní a zdravie. Kvantum poznania by zvládlo myšlienkovo spracovať menšie množstvo jedincov, keby nebolo myšlienkových máp a svedomito vypracovaných podkladov s občasným zábavným podaním informácií. Podarilo sa spojiť formu spracovania, kvalitné zdroj informácií, otvorený rôznym smerom a zaujať študenta. Dalo by sa o tomto kurze napísať veľa pozitívnych informácií, ale myslím si, že najlepšie je osobná skúsenosť. Ešte raz ďakujem Mgr. Martinovi Jelínkovi za tento kurz a jeho ústretový, trpezlivý prístup k študentom.

Zdeňka Hlavenková

Kurz Martina Jelínka som si vybrala na odporúčanie Mudr. Petra Fořta, ktorého som oslovila bezradná a zmätená z ponuky kurzov, väčšinou nekorektných školiacich firiem. To hovorí samo za seba. Keď sa chcem niečo dobre naučiť, treba brať skúsenosti od tých najlepších :-). Štúdium bolo zábavné a nechalo sa zvládnuť aj pri práci. Som úplne nadšená aj z postudijného servisu. Dnes ešte nepodnikám, ale ochotne dávam rady sebe aj svojim známym.

Stefania Zanconato

Pred 5 rokmi som si vybrala kurzy ATAC, ktoré mali a stále majú výborné odporúčania. Tým, že som mala za sebou 4 roky štúdia na farmaceutickej fakulte, musím povedať, že informácie, ktoré som na školení dostala boli na vysokej úrovni. Dnes sa venujem výživovému poradenstvu naplno. V súvislosti s autoimunitným ochorením, ktoré som v danej dobe riešila a získala mnoho praktických skúseností, ktoré sa snažím využiť spolu s teoretickými znalosťami, ktorým som získala štúdiom a toto všetko využiť vo svojej práci s klientmi. Spoločne s celostne zameranou lekárkou MUDr. Terezou Feltoni sme založili kliniku Pontina, ktorá je mostom medzi klasickou a celostnou medicínou, kde pôsobím ako výživový poradca. V roku 2021 sme založili e-shop NaturaPura, ktorý sa radí medzi netoxické e-shopy. Zameriavame sa na superprémiové kvalitné doplnky stravy bez aditívnych látok, čisté potraviny, netoxickú kozmetiku a drogérií. Keďže takýto životný štýl žijem, tak aj svoje skúsenosti a poznatky sa snažím odovzdávam ďalej mojim klientom. V tomto roku som absolvovala státie skúšku pre výživového poradcu, ktorú som úspešne zložila. Na základe tejto skvelej skúsenosti av nadväznosti aj na to, s čím sa denne vo svojej práci stretávam, som sa rozhodla existujúcu kvalifikáciu štúdiom nutričnej terapie. Svoje znalosti taktiež rozširujem svojou účasťou v kurzoch funkčnej výživy. Strava je oveľa väčší dielik skladačky zložený z výberu životného štýlu, cvičenia, cirkadiánnych rytmov, priateľstva, rodiny, práce, dovolenky, odpočinku, spánku, emócií, pričom každý diel do seba zapadá. Zakaždým, keď sa najeme, naše telo dostane nespočet signálov, ktoré modulujú génovú expresiu, hormonálnu rovnováhu, náladu, koncentráciu, kognitívne funkcie, imunitnú a zápalovú odpoveď. Strava nie je statická, ale je dynamická a prispôsobuje sa rôznym situáciám. Diéta nie je jedna a nie je navždy, diéta je životný štýl.