Kurzy ATAC

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sa objavujú v modernej spoločnosti stále častejšie. Najviac postihujú mladšie vekové kategórie, častejšie ženy. Štatistiky uvádzajú, že v 5-10 % môžu tieto prípady končiť smrťou. Najčastejšie sú definované 2 základné problémy:

 1. Bulímia (bulímia nervosa).
  Spočíva v záchvatovom prejedaní a súčasnej snahe tomuto čeliť. Takto postihnutý človek úmyselne vyvrhuje potravu, vyvoláva hnačky, alebo užíva lieky určené na chudnutie. Prejavuje sa najčastejšie u dievčat vo veku 13-18 rokov. Bulímia sa lieči psychoterapiou.

 2. Anorexia (anorexia nervosa).
  Jedná sa o duševnú chorobu spočívajúcu v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Objavuje sa najčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života. Je pre ňu charakteristické úmyselne vyvolané znižovanie hmotnosti, ktoré je vykonávané predovšetkým znižovaním príjmu tekutín a potravy, zvyšovaním energetického výdaja (cvičením), ďalej potom vyprovokovaným zvracaním, hnačkami či užívaním anorektík a diuretík. Subjektívne sa prejavuje vnímaním seba samého ako príliš tučnej/tučného. Neustále pretrváva strach z tučnosti a skreslenej predstavy o vlastnom tele. Vonkajšími prejavmi sú strata menštruácie u žien, nespavosť alebo nesústredenosť.

Dôsledky týchto ochorení na metabolizmus sú veľmi rozsiahle a často fatálne:

 • znížená hladina draslíka,

 • zväčšenie príušných žliaz,

 • spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,

 • zápaly pankreasu,

 • hypotenzia,

 • srdcová arytmia,

 • anémia,

 • suchá, praskajúca koža,

 • zvýšená kazivosť zubov,

 • kŕče, svalová slabosť.

Okrem uvedených fyzických problémov sa objavujú aj problémy psychické – pocity smútku, osamotenia, zúfalstva, bezmocnosti, depresie, mnohokrát aj samovražedné sklony (tie sú druhým najrozšírenejším dôvodom úmrtia ihneď za vyčerpaním organizmu).

Bulímia a anorexia sú vzájomne previazané, veľmi často jedna z týchto chorôb vedie k druhej.
Pretože sú obe poruchy príjmu potravy problémom psychickým a nie nutričným, nemá akákoľvek snaha o úpravu stravovacieho režimu takto postihnutým prakticky žiadny význam pre vyriešenie situácie. Tieto choroby je nutné riešiť so školeným špecialistom v oblasti psychológie. Výživový poradca môže maximálne vyjsť v ústrety radami, akým spôsobom riadiť stravu tak, aby viedla metabolizmus smerom k rovnováhe.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Alena Klozíková, DiS.

Chcela by som sa vám veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky. Veľmi oceňujem jej skvelú organizáciu, všetko je prehľadne usporiadané, v študijnej časti sa dá celkom ľahko orientovať.Perfektná je študentská poradňa, kde nájdete množstvo zodpovedaných otázok, sama som sa často nechala naviesť na správnu cestu. Kurz, ktorý som absolvovala, splnil moje očakávania, toto hodnotenie si dovolím urobiť z mojej strany, vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s inými "inštitúciami a výživovými akadémiami",ktorých kvalita bola často katastrofálna. Ak sa chcete naozaj dozvedieť veľa užitočných informácií a nemáte záujem len o ďalší certifikát a zároveň hľadáte kurz výživového poradenstva, podľa môjho názoru v Českej republike nič lepšie nenájdete. Nebudem tvrdiť, že kurz bol úplne jednoduchý. Dá sa "prejsť" relatívne ľahko, ale vzhľadom na to, že som z nej chcela vyťažiť maximum, poctivo som sa učila, premýšľala (čo by som označila za dosť podstatné :-)), plnila všetky úlohy a testy, zabralo mi to dosť veľa času. Túto investíciu však neľutujem. Profesionálne sa výživovému poradenstvu venujem už nejaký čas, spočiatku to bol len koníček, ktorý začal mojím vlastným znížením hmotnosti o 18 kg. Nie je nič lepšie ako vlastná skúsenosť :-). Vďaka komplexným informáciám z tohto kurzu môžem poskytovať lepšiu starostlivosť aj svojim klientom. Ďakujeme vám za váš komplexný, nestranný a úprimný prístup k pánovi Jelínkovi!

Mgr. Pavlína Byrtusová

Dnes už nestačí mať prehľad len v jednotlivých aspektoch výživy, pretože výživa ako taká je globálna (pre športovcov, pre deti, pre chudnutie...).Kurzy, semináre, školenia, prednášky Martina Jelínka poskytujú množstvo presvedčivých informácií z akejkoľvek oblasti výživy. Bohatý a pestrý je nielen rozsah informácií, ale aj jazyk M. Jelinek, ktorý je v dnešnej dobe SMS veľmi osviežujúci ;-). Ak má človek záujem porozumieť výžive, poradiť sebe i iným a "nestratiť sa" v záplave "odporúčaných" výživových smerníc nielen na internete, odporúčam absolvovať aspoň jeden kurz :-)

Ing. Markéta Petrová

Kurz "Poradca pre výživu a doplnky výživy" je úžasný komplexný a úplný sprievodca, ktorý mi pomohol lepšie pochopiť ľudskú výživu, zdravie a doplnky výživy. Kvôli časovým obmedzeniam som si vybral online verziu kurzu, aby som mohol štúdium prispôsobiť svojmu času. Jednotlivé témy sú prehľadne, jednoducho a čitateľne spracované a veľmi sa mi páčili. Najviac si pochvaľujem systém myšlienkových máp, vďaka ktorému je každá lekcia oveľa jasnejšia a ľahšie zapamätateľná, a tiež sa zvýšila moja kreativita. Ak sa zaujímate o oblasť zdravej výživy a životného štýlu, potom je tento kurz určite to pravé.