Kurzy ATAC

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sa objavujú v modernej spoločnosti stále častejšie. Najviac postihujú mladšie vekové kategórie, častejšie ženy. Štatistiky uvádzajú, že v 5-10 % môžu tieto prípady končiť smrťou. Najčastejšie sú definované 2 základné problémy:

 1. Bulímia (bulímia nervosa).
  Spočíva v záchvatovom prejedaní a súčasnej snahe tomuto čeliť. Takto postihnutý človek úmyselne vyvrhuje potravu, vyvoláva hnačky, alebo užíva lieky určené na chudnutie. Prejavuje sa najčastejšie u dievčat vo veku 13-18 rokov. Bulímia sa lieči psychoterapiou.

 2. Anorexia (anorexia nervosa).
  Jedná sa o duševnú chorobu spočívajúcu v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Objavuje sa najčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života. Je pre ňu charakteristické úmyselne vyvolané znižovanie hmotnosti, ktoré je vykonávané predovšetkým znižovaním príjmu tekutín a potravy, zvyšovaním energetického výdaja (cvičením), ďalej potom vyprovokovaným zvracaním, hnačkami či užívaním anorektík a diuretík. Subjektívne sa prejavuje vnímaním seba samého ako príliš tučnej/tučného. Neustále pretrváva strach z tučnosti a skreslenej predstavy o vlastnom tele. Vonkajšími prejavmi sú strata menštruácie u žien, nespavosť alebo nesústredenosť.

Dôsledky týchto ochorení na metabolizmus sú veľmi rozsiahle a často fatálne:

 • znížená hladina draslíka,

 • zväčšenie príušných žliaz,

 • spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,

 • zápaly pankreasu,

 • hypotenzia,

 • srdcová arytmia,

 • anémia,

 • suchá, praskajúca koža,

 • zvýšená kazivosť zubov,

 • kŕče, svalová slabosť.

Okrem uvedených fyzických problémov sa objavujú aj problémy psychické – pocity smútku, osamotenia, zúfalstva, bezmocnosti, depresie, mnohokrát aj samovražedné sklony (tie sú druhým najrozšírenejším dôvodom úmrtia ihneď za vyčerpaním organizmu).

Bulímia a anorexia sú vzájomne previazané, veľmi často jedna z týchto chorôb vedie k druhej.
Pretože sú obe poruchy príjmu potravy problémom psychickým a nie nutričným, nemá akákoľvek snaha o úpravu stravovacieho režimu takto postihnutým prakticky žiadny význam pre vyriešenie situácie. Tieto choroby je nutné riešiť so školeným špecialistom v oblasti psychológie. Výživový poradca môže maximálne vyjsť v ústrety radami, akým spôsobom riadiť stravu tak, aby viedla metabolizmus smerom k rovnováhe.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Zdeněk Červinka

Oceňujem možnosť, že po absolvovaní kurzu môžem pokračovať vo vzdelávaní v systéme www.kurzyatac.cz ďalej a rozvíjať svoje schopnosti v tomto odbore. Môžem tiež aktívne spolupracovať s lektormi, za čo som veľmi vďačný.

Marie Holeňová

Pri výbere štúdia výživy bol pre mňa Kurz ATAC jasnou voľbou. Medzi ponukou kurzov na trhu si trúfam povedať, že nemá konkurenciu. Obsah kurzu a individuálny prístup moje správne rozhodnutie utvrdilo. Keď budem konkrétnejší, tak najväčší prínos pre mňa bolo nazeranie na zdravie ako komplex. Komplex mám na mysli najmä znalosť nielen západnej, ale aj východnej medicíny. Tieto znalosti sú pre mňa najväčším benefitom na využitie v praxi. Nesmiem tiež zabudnúť na prístup do študentskej sekcie, ktorý zostáva študentom aj po skončení štúdia. Túto výhodu vidím až dnes, keď pri práci s klientmi využívam materiály z kurzu. Jednoducho si podľa názvu vyhľadám tému, ktorú aktuálne riešime as informáciami pracujem ako pri zostavovaní osobných výživových plánov, tak pri konzultácii. Pre tvorbu jedálnych lístkov, receptov a plánovanie stravovania nepoznám nič lepšie, než je aplikácia ZOF. Kto vyskúša, tak sa len tak s nejakými kalorickými tabuľkami neuspokojí. Hravo ZOF strčí ,,KALORICKÉ TABUĽKY" do vrecka. Profesijnú kvalifikáciu z výživy som absolvovala aj vo firme ATAC a rozhodne neľutujem. Pôvodne som kurzom chcela preplávať iba pre získanie infomácií bez zavŕšenia štátnou skúškou ako väčšina študentov. Postupom času som ale zistila, že sa chcem živiť tým, čo ma napĺňa.Tým chcem podporiť tých, ktorí zvažujú, či kurz zavŕšiť štátnou skúškou..teda profesijnou kvalifikáciou z výživy.Nikdy neviete, kedy sa vám tento certifikát bude hodiť.Čo musím na záver podotknúť je, že bežne nie som priklonená recenziám, avšak táto skúsenosť si kladné hodnotenie zaslúži.

Ing. Jan Štěpán

Musím sa priznať, že už prvé stretnutie s pánom Mgr. Martinom Jelínkom bolo pre mňa vstupom do úplne nového sveta. Absolvovanie kurzu „Poradca pre výživu a suplementáciu“ mi otvorilo oči a umožnilo mi v prvom rade sa postarať o to, aby sa moja rodina vhodne stravovala a starala sa o svoje zdravie. Neustále počúvam, ako v mojom okolí umierajú ľudia vo veku mnohokrát aj menej ako 50 rokov. Infarkty, rakoviny, mŕtvice... Vďaka kurzom ATAC dnes vieme, ako týmto problémom predchádzať a eliminovať tak až 80% rizík predčasného úmrtia. A najviac si cením možnosti ďalšej spolupráce s lektorom pánom Mgr. Martinom Jelínkom, podľa môjho názoru popredným odborníkom na tému zdravie nielen v ČR, ale aj v Európe.