Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sa objavujú v modernej spoločnosti stále častejšie. Najviac postihujú mladšie vekové kategórie, častejšie ženy. Štatistiky uvádzajú, že v 5-10 % môžu tieto prípady končiť smrťou. Najčastejšie sú definované 2 základné problémy:

 1. Bulímia (bulímia nervosa).
  Spočíva v záchvatovom prejedaní a súčasnej snahe tomuto čeliť. Takto postihnutý človek úmyselne vyvrhuje potravu, vyvoláva hnačky, alebo užíva lieky určené na chudnutie. Prejavuje sa najčastejšie u dievčat vo veku 13-18 rokov. Bulímia sa lieči psychoterapiou.

 2. Anorexia (anorexia nervosa).
  Jedná sa o duševnú chorobu spočívajúcu v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Objavuje sa najčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života. Je pre ňu charakteristické úmyselne vyvolané znižovanie hmotnosti, ktoré je vykonávané predovšetkým znižovaním príjmu tekutín a potravy, zvyšovaním energetického výdaja (cvičením), ďalej potom vyprovokovaným zvracaním, hnačkami či užívaním anorektík a diuretík. Subjektívne sa prejavuje vnímaním seba samého ako príliš tučnej/tučného. Neustále pretrváva strach z tučnosti a skreslenej predstavy o vlastnom tele. Vonkajšími prejavmi sú strata menštruácie u žien, nespavosť alebo nesústredenosť.

Dôsledky týchto ochorení na metabolizmus sú veľmi rozsiahle a často fatálne:

 • znížená hladina draslíka,

 • zväčšenie príušných žliaz,

 • spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,

 • zápaly pankreasu,

 • hypotenzia,

 • srdcová arytmia,

 • anémia,

 • suchá, praskajúca koža,

 • zvýšená kazivosť zubov,

 • kŕče, svalová slabosť.

Okrem uvedených fyzických problémov sa objavujú aj problémy psychické – pocity smútku, osamotenia, zúfalstva, bezmocnosti, depresie, mnohokrát aj samovražedné sklony (tie sú druhým najrozšírenejším dôvodom úmrtia ihneď za vyčerpaním organizmu).

Bulímia a anorexia sú vzájomne previazané, veľmi často jedna z týchto chorôb vedie k druhej.
Pretože sú obe poruchy príjmu potravy problémom psychickým a nie nutričným, nemá akákoľvek snaha o úpravu stravovacieho režimu takto postihnutým prakticky žiadny význam pre vyriešenie situácie. Tieto choroby je nutné riešiť so školeným špecialistom v oblasti psychológie. Výživový poradca môže maximálne vyjsť v ústrety radami, akým spôsobom riadiť stravu tak, aby viedla metabolizmus smerom k rovnováhe.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Bc. Vendula Marešová

Oblasť stravovania a zdravého životného štýlu ma oslovila z viacerých osobných dôvodov. Začal som hľadať niečo, čo by ma v tomto ohľade obohatilo a dalo ucelenú štruktúru informáciám, ktoré som za tie roky a na základe osobných skúseností nazbieral. Som vďačná, že som našla kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky, ktorý ma nielen obohatil, ale dal môjmu životu ďalší smer. Vďaka kurzu Výživový a doplnkový poradca mám pocit a možnosť robiť to, čo mi dáva zmysel. Kurz viedla Mgr. Martin Jelínek účinným a komplexným spôsobom. Formát online štúdia mi úplne vyhovoval. Veľmi sa mi páči aj to, že lekcie a online poradenstvo sú k dispozícii aj po skončení kurzu. V neposlednom rade to bol dobrý začiatok v profesii výživového poradcu a ďalšieho sebavzdelávania v oblasti výživy.

Marek Machus

Kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky ma ako kuchára posunul ďalej v mojom profesionálnom živote a otvoril mi nové obzory v príprave jedál. Štúdiu vrelo odporúčam všetkým, ktorí majú radi svoje telo a túžia po lepšom a zdravšom živote.

Ing. Markéta Bartoňová

Výživa mi bola dlho ľahostajná. Všetko sa zintenzívnilo narodením môjho prvého syna a teraz nedávno aj druhého. Informácie o tom, aké potraviny sú vhodné pre naše telo,som získal z rôznych zdrojov. Až vďaka kurzu Poradca pre výživu a doplnky výživy, ktorý viedol profesionál pán Jelínek, dostalo všetko ten správny rozmer. Získala som pomerne podrobné a komplexné informácie o dôležitých potravinách a doplnkoch a ich funkciách v našom tele. Forma štúdia prostredníctvom tvorby myšlienkových máp bola veľmi zaujímavá a zároveň nenásilná. Vyžadovalo si to však aktívny prístup a disciplínu. Poznatky, ktoré som získal počas kurzu, som využil v praxi vo vlastnej rodine. Čas ukáže, kam ma zavedie absolvovanie takéhoto inšpiratívneho kurzu! :-)

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu