Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sa objavujú v modernej spoločnosti stále častejšie. Najviac postihujú mladšie vekové kategórie, častejšie ženy. Štatistiky uvádzajú, že v 5-10 % môžu tieto prípady končiť smrťou. Najčastejšie sú definované 2 základné problémy:

  1. Bulímia (bulímia nervosa).
    Spočíva v záchvatovom prejedaní a súčasnej snahe tomuto čeliť. Takto postihnutý človek úmyselne vyvrhuje potravu, vyvoláva hnačky, alebo užíva lieky určené na chudnutie. Prejavuje sa najčastejšie u dievčat vo veku 13-18 rokov. Bulímia sa lieči psychoterapiou.

  2. Anorexia (anorexia nervosa).
    Jedná sa o duševnú chorobu spočívajúcu v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Objavuje sa najčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života. Je pre ňu charakteristické úmyselne vyvolané znižovanie hmotnosti, ktoré je vykonávané predovšetkým znižovaním príjmu tekutín a potravy, zvyšovaním energetického výdaja (cvičením), ďalej potom vyprovokovaným zvracaním, hnačkami či užívaním anorektík a diuretík. Subjektívne sa prejavuje vnímaním seba samého ako príliš tučnej/tučného. Neustále pretrváva strach z tučnosti a skreslenej predstavy o vlastnom tele. Vonkajšími prejavmi sú strata menštruácie u žien, nespavosť alebo nesústredenosť.

Dôsledky týchto ochorení na metabolizmus sú veľmi rozsiahle a často fatálne:

  • znížená hladina draslíka,

  • zväčšenie príušných žliaz,

  • spomalené vyprázdňovanie žalúdka, zápcha,

  • zápaly pankreasu,

  • hypotenzia,

  • srdcová arytmia,

  • anémia,

  • suchá, praskajúca koža,

  • zvýšená kazivosť zubov,

  • kŕče, svalová slabosť.

Okrem uvedených fyzických problémov sa objavujú aj problémy psychické – pocity smútku, osamotenia, zúfalstva, bezmocnosti, depresie, mnohokrát aj samovražedné sklony (tie sú druhým najrozšírenejším dôvodom úmrtia ihneď za vyčerpaním organizmu).

Bulímia a anorexia sú vzájomne previazané, veľmi často jedna z týchto chorôb vedie k druhej.
Pretože sú obe poruchy príjmu potravy problémom psychickým a nie nutričným, nemá akákoľvek snaha o úpravu stravovacieho režimu takto postihnutým prakticky žiadny význam pre vyriešenie situácie. Tieto choroby je nutné riešiť so školeným špecialistom v oblasti psychológie. Výživový poradca môže maximálne vyjsť v ústrety radami, akým spôsobom riadiť stravu tak, aby viedla metabolizmus smerom k rovnováhe.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Lukáš Krédl

Kurz Poradca pre výživu a suplementáciu som sa rozhodol absolvovať pre získanie základných vedomostí v oblasti výživy. Jelínka ku vzorovým jedálničkom. lekcie na seba logicky nadväzujú, prípadne sa o pár dní neskôr prelnú v celok. Po celú dobu kurzu, ale aj po jeho ukončení, je možné konzultovať akúkoľvek otázku s lektorom.

Michal Pelc

Kurz výživy od pána Jelínka som si vybral predovšetkým kvôli možnosti študovať on-line a vypracovávať študijné materiály tak, ako sa mi to časovo hodilo, bez akéhokoľvek nátlaku či stresu. Študijné materiály sú skvele spracované a predovšetkým prispôsobené na to, aby študenti mohli informácie čo najlepšie uviesť do praxe. Navyše je kurz všestranne obsiahly a okrem bežného vedeckého prístupu k strave sa v ňom nachádzajú aj rozsiahle informácie o rade alternatívnych smerov ako je napríklad ajurvéda alebo tradičná čínska medicína.

Ing. Radka Ondrušková

Kurz Výživa detí on-line vnímam ako naozaj intenzívna, za krátky čas mi poskytol množstvo dôležitých základných informácií, niektoré som si len oživila, iné boli pre mňa nové. Najviac oceňujem, že Váš pohľad na výživu je mnohovrstevný a nedogmatický a zároveň poskladaný do logického celku. Výuková hra ZOF mi ponúkla možnosť vyskúšať si, ako by sa teoretické poznatky mohli uplatniť v praktickom varení a stravovaní. Po absolvovaní kurzu sa cítim oveľa istejšie vo svojej súčasnej práci v oblasti školského stravovania a rada by som v budúcnosti prešla niektorým z Vašich rozsiahlejších kurzov.