Kurzy ATAC

FODMAP

FODMAP

FODMAP je pojem zložený z počiatočných písmen slov fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Ide o formy sacharidov, ktoré sa v tenkom čreve ťažko rozkladajú a vstrebávajú. Prechádzajú do hrubého čreva a tam podliehajú fermentácii zo strany črevných mikroorganizmov, pričom vzniká väčšie množstvo črevných plynov - oxidu uhličitého, vodíka a metánu.

Potraviny obsahujúce FODMAP sú vo všeobecnosti pre zdravých ľudí prospešné, pretože podporujú činnosť črevnej mikrobioty. Osoby trpiace syndrómom dráždivého čreva majú problémy s konzumáciou týchto potravín, preto bola definovaná diéta s nízkym obsahom FODMAP. Táto diéta nie je terapeutická, ale jej cieľom je identifikovať špecifické spúšťače črevných ťažkostí a na základe tejto analýzy upraviť stravu tak, aby sa zmiernili príznaky.

Aby bolo toto úsilie úspešné, je potrebné poznať potraviny, ktoré obsahujú sacharidy FODMAP:

1. Oligosacharidy.
Prvým typom sú fruktooligosacharidy (= FOS, fruktány). Najčastejšie sa nachádzajú v pšenici, raži, cibuli a cesnaku.

Druhým typom sú galaktooligosacharidy (= GOS), ktoré sa nachádzajú v strukovinách a mlieku.

2. Disacharidy.
Jediným disacharidom klasifikovaným ako FODMAP je laktóza, jej zdrojom sú živočíšne mliečne výrobky.

3. Monosacharidy.
Uvádza sa, že 30 až 40 % zdravých ľudí a osôb postihnutých syndrómom dráždivého čreva netoleruje fruktózu, respektíve nadbytok fruktózy voči glukóze. Ak je množstvo fruktózy v strave príliš vysoké, jej vstrebávanie je narušené a objem tekutiny v tenkom čreve sa zvyšuje. Zo stravy sa tak vylučujú najčastejšie med, ovocie vrátane lisovaných štiav, sirupy (agávový, glukózovo-fruktózový, fruktózovo-glukózový), čistá fruktóza (bežne používaná ako sladidlo v nápojoch).

4. Polyoly.
V tenkom čreve sa nevstrebávajú úplne, a preto môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Prirodzene sa vyskytujú v niektorých druhoch ovocia (černice, avokádo, marhule) a zeleniny (sladké zemiaky, karfiol) alebo sa používajú ako sladidlá (manitol, sorbitol, maltitol, izomalt, xylitol).

FODMAP diéta sa najčastejšie používa u osôb postihnutých syndrómom dráždivého čreva, ale úspech zaznamenala aj pri chronických zápalových ochoreniach čreva (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), neceliakálnej citlivosti na lepok alebo syndróme nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve. S touto diétou je vždy dôležité pracovať veľmi opatrne, pretože pri nesprávnom používaní môže spôsobiť viac škody ako úžitku. S diétou sa pracuje systematicky, proces je bežne rozdelený do troch fáz:

1. V prvej fáze sa zo stravy vylúčia všetky formy FODMAP, odporúča sa na obdobie 3-8 týždňov.

2. V druhej fáze sa do stravy opäť zavádzajú zdroje FODMAP, najlepšie jedna skupina týždenne.

3. Tretia fáza sa zameriava na obnovenie rozmanitosti stravy.

V súvislosti s novým výskumom črevnej mikroflóry sa hľadajú spôsoby, ako podporiť účinok diéty s nízkym obsahom FODMAP prostredníctvom používania vybraných probiotík. Ukazuje sa, že niektoré druhy laktobacilov a bifidobaktérií majú priaznivé účinky.

Keďže počet ľudí postihnutých syndrómom dráždivého čreva neustále rastie a low FODMAP diéta v praxi skutočne veľmi dobre funguje, zvyšuje sa aj počet záujemcov o tento dočasný spôsob stravovania. Táto diéta má pomerne transparentné pravidlá, upravovať stravu týmto smerom sa učíme v kurze Poradca pre výživu. Vylúčiť zo stravy nežiaduce potraviny nie je nijako ťažké, oveľa väčšia výzva je v takejto situácii zaistiť nutričnú rovnováhu. Toto sa nezaobíde bez podpory vzdelávacej aplikácie ZOF, ktorá študentom umožňuje kontrolovať obsah živín vo strave a vedie ich tak potrebným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Martin Prašivka

Pretože ma moja súčasná práca nenapĺňa, vydal som sa smerom, ktorý ma zaujíma a súčasne pomáha ľuďom k lepšiemu životu. Rozhodol som sa teda absolvovať kurz Výživového poradcu a nasledovať túto cestu.

Gabriela Žídková

Pred 5 rokmi som sa viac začala zaujímať o zdravý životný štýl a posilňovanie. Po celý čas som hľadala informácie najmä na internete a čítala rôzne články. Pred rokom som chcela svoje znalosti prehĺbiť a získať väčší rozhľad. Narazila som na kurzy pána Jelínka, ktoré boli veľmi netradične poňaté. Celkovo sa mi veľmi dobre pracovalo s aplikáciou ZOF, vytváranie jedálnička bolo prínosné do nasledujúcej praxe. Veľmi ma zaujal holistický prístup, ktorý mi pomohol vidieť veci inak a hľadať príčinu aj v psychickej stránke človeka. Bola som veľmi rada aj za vecné informácie ohľadom podnikania vo výživovom poradenstve. V prípade nejasností či otázok bol pán Jelínek pohotový a vždy všetko vysvetlil, objasnil. Ďakujem za možnosť absolvovania kurzu a získania veľkého množstva informácií.

Mgr. Kateřina Balcarová

Do kurzu som sa prihlásila ako čerstvá vegánka čerstvo tehotná. Očakávala som od kurzu, že mi dodá istotu, že všetko vo svojom stravovaní robím správne, dodá ďalšie podnety a podá mi celkový pohľad na stravovanie (nielen vegánske) a jeho vplyv na zdravie človeka. Bolo mi veľmi ľúto, že som nemala možnosť prejsť dištančným kurzom a stretnúť sa osobne s lektorom. Nakoniec to vlastne zo vzdelávacieho hľadiska vôbec nevadilo, pretože lektor sa nám maximálne venoval v on-line poradni, veľmi rýchlo reagoval na maily a veľmi vítam súčasné webináre. Zatiaľ sa poradenstvu nevenujem profesionálne, ale často radím kamarátom a známym. Veľa podnetov a znalostí z kurzu sa ukazuje ako veľmi užitočná. Vo svojom okolí vnímam, že si ľudia začínajú uvedomovať súvislosť zdravia a stravy a odborníkmi vo výžive budú vyhľadávať nielen z dôvodu chudnutia, ale predovšetkým za účelom ovplyvnenie svojho zdravia k lepšiemu. A práve toto vnímam ako podstatu kurzu Poradca pre výživu a suplementáciu pod vedením lektora Martina Jelínka.