Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / FODMAP

FODMAP

FODMAP

FODMAP je pojem zložený z počiatočných písmen slov fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Ide o formy sacharidov, ktoré sa v tenkom čreve ťažko rozkladajú a vstrebávajú. Prechádzajú do hrubého čreva a tam podliehajú fermentácii zo strany črevných mikroorganizmov, pričom vzniká väčšie množstvo črevných plynov - oxidu uhličitého, vodíka a metánu.

Potraviny obsahujúce FODMAP sú vo všeobecnosti pre zdravých ľudí prospešné, pretože podporujú činnosť črevnej mikrobioty. Osoby trpiace syndrómom dráždivého čreva majú problémy s konzumáciou týchto potravín, preto bola definovaná diéta s nízkym obsahom FODMAP. Táto diéta nie je terapeutická, ale jej cieľom je identifikovať špecifické spúšťače črevných ťažkostí a na základe tejto analýzy upraviť stravu tak, aby sa zmiernili príznaky.

Aby bolo toto úsilie úspešné, je potrebné poznať potraviny, ktoré obsahujú sacharidy FODMAP:

1. Oligosacharidy.
Prvým typom sú fruktooligosacharidy (= FOS, fruktány). Najčastejšie sa nachádzajú v pšenici, raži, cibuli a cesnaku.

Druhým typom sú galaktooligosacharidy (= GOS), ktoré sa nachádzajú v strukovinách a mlieku.

2. Disacharidy.
Jediným disacharidom klasifikovaným ako FODMAP je laktóza, jej zdrojom sú živočíšne mliečne výrobky.

3. Monosacharidy.
Uvádza sa, že 30 až 40 % zdravých ľudí a osôb postihnutých syndrómom dráždivého čreva netoleruje fruktózu, respektíve nadbytok fruktózy voči glukóze. Ak je množstvo fruktózy v strave príliš vysoké, jej vstrebávanie je narušené a objem tekutiny v tenkom čreve sa zvyšuje. Zo stravy sa tak vylučujú najčastejšie med, ovocie vrátane lisovaných štiav, sirupy (agávový, glukózovo-fruktózový, fruktózovo-glukózový), čistá fruktóza (bežne používaná ako sladidlo v nápojoch).

4. Polyoly.
V tenkom čreve sa nevstrebávajú úplne, a preto môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Prirodzene sa vyskytujú v niektorých druhoch ovocia (černice, avokádo, marhule) a zeleniny (sladké zemiaky, karfiol) alebo sa používajú ako sladidlá (manitol, sorbitol, maltitol, izomalt, xylitol).

FODMAP diéta sa najčastejšie používa u osôb postihnutých syndrómom dráždivého čreva, ale úspech zaznamenala aj pri chronických zápalových ochoreniach čreva (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), neceliakálnej citlivosti na lepok alebo syndróme nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve. S touto diétou je vždy dôležité pracovať veľmi opatrne, pretože pri nesprávnom používaní môže spôsobiť viac škody ako úžitku. S diétou sa pracuje systematicky, proces je bežne rozdelený do troch fáz:

1. V prvej fáze sa zo stravy vylúčia všetky formy FODMAP, odporúča sa na obdobie 3-8 týždňov.

2. V druhej fáze sa do stravy opäť zavádzajú zdroje FODMAP, najlepšie jedna skupina týždenne.

3. Tretia fáza sa zameriava na obnovenie rozmanitosti stravy.

V súvislosti s novým výskumom črevnej mikroflóry sa hľadajú spôsoby, ako podporiť účinok diéty s nízkym obsahom FODMAP prostredníctvom používania vybraných probiotík. Ukazuje sa, že niektoré druhy laktobacilov a bifidobaktérií majú priaznivé účinky.

Keďže počet ľudí postihnutých syndrómom dráždivého čreva neustále rastie a low FODMAP diéta v praxi skutočne veľmi dobre funguje, zvyšuje sa aj počet záujemcov o tento dočasný spôsob stravovania. Táto diéta má pomerne transparentné pravidlá, upravovať stravu týmto smerom sa učíme v kurze Poradca pre výživu. Vylúčiť zo stravy nežiaduce potraviny nie je nijako ťažké, oveľa väčšia výzva je v takejto situácii zaistiť nutričnú rovnováhu. Toto sa nezaobíde bez podpory vzdelávacej aplikácie ZOF, ktorá študentom umožňuje kontrolovať obsah živín vo strave a vedie ich tak potrebným smerom.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Janik Andrzej

Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu bol jednoznačne obohatením mojej osobnosti a práce. Vďaka kurzu som si uvedomil, čo robiť a čo nerobiť, na čo sa zamerať a čo vypustiť. Pán Jelínek je profesionál každým coulom, kurz je koncipovaný tromi myšlienkovými mapami za deň, ktoré človeku pomôžu si pamätať podstatné. Veľmi sa mi páči možnosť prístupu k informáciám a uzavretej sekcii pre absolventov, ktorá je perfektnou podporou pri praktickom poradenstvo. Je skvelé mať profíka za chrbtom na poradu. Tiež knihy a CD sú veľkým prínosom pre každého, kto sa stará o svoje zdravie. Jednoznačne kurz odporúčam.

Michal Pelc

Kurz výživy od pána Jelínka som si vybral predovšetkým kvôli možnosti študovať on-line a vypracovávať študijné materiály tak, ako sa mi to časovo hodilo, bez akéhokoľvek nátlaku či stresu. Študijné materiály sú skvele spracované a predovšetkým prispôsobené na to, aby študenti mohli informácie čo najlepšie uviesť do praxe. Navyše je kurz všestranne obsiahly a okrem bežného vedeckého prístupu k strave sa v ňom nachádzajú aj rozsiahle informácie o rade alternatívnych smerov ako je napríklad ajurvéda alebo tradičná čínska medicína.

Veronika Marková

Kurz "Poradca pre výživu a suplementáciu" Mgr. Jelínka som si vybrala podľa prehľadných stránok a odporúčaní na internete. Dnes viem, že som urobila veľmi dobre. Vyučuje pomocou myšlienkových máp komplexné a ucelené informácie, s veľmi profesionálnym prístupom, pozitívnym myslením a úsmevom. Absolvovala som aj iné jeho kurzy a prednášky, čítala knižky. Všetkým môžem len odporučiť. Posunulo mi to v profesnom aj osobnom živote.