Úvod / Čo sa u nás študuje / Artróza
Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov vyskytujúce sa najčastejšie u ľudí starších ako 50 rokov. Toto ochorenie postihuje najmä veľké nosné kĺby dolných končatín (kolená, bedrá) a kĺby prstov.
Najznámejšie príznaky sú bolesť kĺbov na začiatku pohybu, pri námahe, obmedzená pohyblivosť a stuhnuté kĺby, krepitácia (praskanie v kĺboch). Kĺby ľudí trpiacich artritídou postupne strácajú chrupavku. Tento proces je spojený so vznikom reumatoidnej artritídy, čo je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu a poškodeniu chrupavky a väzivových tkanív v okolí kĺbu.
Príčiny týchto problémov sú rôzne, najčastejšie sú dôsledkom dlhodobého opotrebovania a poškodenia kĺbov (nadváha, intenzívna športová aktivita, ťažko pracujúci popr. ľudia s chybným preťažovaním kĺbov).
Bežnými príčinami sú aj vrodené abnormality postavenia kĺbov, úrazy alebo neschopnosť organizmu regenerovať chrupavkové tkanivo.
Pri reumatoidnej artritíde imunitný systém napáda vlastné kĺby a okolité tkanivá a dochádza k autoimunitnej reakcii (u mnohých ľudí je tento stav výsledkom genetickej predispozície).
Konvenčná liečba v prípade ochorenia kĺbov sa zameriava najmä na používanie analgetík (lieky proti bolesti), antiflogistík (nesteroidné protizápalové lieky) a rôznych procedúr (hydroterapia, bandáže, tepelná liečba).
Hoci artritída a reumatoidná artritída majú rôzne príčiny, úprava stravy má spoločné menovatele. V oboch prípadoch je potrebné zamerať sa na správnu výživu kĺbovej chrupavky, ktorá zahŕňa:
1. Zabezpečenie dostatočného množstva látok potrebných na tvorbu tkaniva chrupavky.
Bielkoviny, vitamín C.
2. Príjem látok, ktoré potláčajú zápal.
Antioxidanty, vláknina, niektoré fytochemikálie.
3. Vylúčenie potravín vyvolávajúcich zápalové procesy.
Ich základný zoznam je v podstate univerzálny - zdroje cukrov, väčšina prídavných látok (= priemyselne spracované potraviny), nadbytok mäsa a bielej múky.
Tieto úpravy je vhodné podporiť suplementáciou:
Správna výživa kĺbov a spojivového tkaniva nie je zložitá, pretože v tejto oblasti neexistuje veľa pravidiel. Keďže kĺbové tkanivo nie je zásobované cievnym systémom a výživa tak prebieha difúznym procesom, je potrebné v praxi preukázať určitú trpezlivosť, kým sa dostavia prvé výsledky. O tom sa učia aj študenti kurzu Výživový poradca, v ktorom sa venujeme tejto problematike. V rámci svojich štúdií vytvárajú stravovacie plány, ktorých nutričné vlastnosti zodpovedajú potrebám kĺbového a spojivového tkaniva. Kľúčovou pomôckou je vzdelávacia aplikácia ZOF, ktorá má schopnosť kontrolovať kvalitu vytvorených stravovacích plánov a viesť študentov požadovaným smerom.
RNDr. Růžena Šimková
Vzhľadom na vysoký výskyt zdravotných komplikácií spôsobených nevhodným stravovaním sme ako absolventi tohto kurzu schopní účinne tieto problémy riešiť. Veľmi zábavnou a účinnou formou sa ukázala metóda štúdia založená na tvorbe myšlienkových máp, ktorých obsah sa skvele pamätá.
Marta Ledinská
Moja povaha bola vždy taká, že som každému do jedla "kecal", až prišiel čas dať svojmu koníčku pečiatku schválenia. V našom malom "Československu" je kvalitných učiteľov výživy ako šafranu a pán Jelínek je jednoducho špičkový. Jeho hodiny sú plné kvalitnej výučby a je k dispozícii každému študentovi. Miluje to, čo robí, nezapredal sa žiadnej výživovej vlne ani potravinovým korporáciám. Ako jeden z mála vedie študentov k preklenutiu rozdielov medzi západnou a východnou filozofiou a navyše som si to všetko mohol prakticky spojiť pri tvorbe jedálneho lístka. Až potom človek pochopí, že papier zvládne všetko, ale realita je výzvou.
Jana Schlosserová
O výživu som sa začala zaujímať už pri štúdiu na VŠ, keď som mala nadváhu a začala cvičiť a schudla 10kg a to si držím dodnes. Skúšala som všetko možné a občas to bol pokusomyl. V tom čase som sa nestravovala úplne najlepšie, čo spôsobovalo časté ochorenia, ktoré som riešila liekmi a nie úpravou stravy a celkovo som sa dlhodobo necítila dobre. A keď sa potom u nás otvoril obchodík so zdravou výživou, kde sa občas organizovali aj prednášky o zdraví a výžive, tak som sa niekoľkých zúčastnila a lákalo ma to čoraz viac. To bol začiatok zmien v mojom jedálničku. Potom sa mi narodila dcéra av 7 rokoch jej diagnostikovali Crohnovu chorobu – má jej 5 rokov a zatiaľ žiadna liečba nezabrala. Preto som sa vlani rozhodla pre kurz výživového poradcu. Hľadala som komplexný prístup k výžive a to som u pána Jelínka našla. Nepresadzuje žiadny svoj prístup, ale nazerá na výživu komplexne a odovzdáva to ostatným ľuďom. Samozrejme tam bolo aj veľa odborných vecí a nie všetko som bola schopná na 100% vstrebať. No stále je čo študovať a hľadať čo najoptimálnejšie riešenie. Každý sme originál a každému vyhovuje niečo iné. Nezostáva než praktizovať a vyhodnocovať, preto sa mi páčila aj záverečná seminárna práca, kde sme si mohli odskúšať nadobudnuté vedomosti (a nebolo to úplne jednoduché), ale naozaj pre mňa veľmi prínosné. Veľmi ďakujem za tento kurz, ktorý mi obohatil doteraz nadobudnuté informácie a vrelo odporúčam ostatným, ktorí nepozerajú veci len z jedného uhla pohľadu. Ďakujem pán Jelínk, že som mala tú česť u Vás študovať.