Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Sladidlá

Sladidlá sú látky používané na zosladenie potravín a nápojov. Existujú rôzne typy sladidiel, vrátane prírodných sladidiel, ako je med a javorový sirup, a umelých sladidiel, ako je aspartám a sacharín. Niektoré sladidlá, ako je stévia, sú považované za prírodné, ale sú spracovávané tak, že sa stávajú viac podobnými umelým sladidlám. Sladidlá môžu byť nízkokalorické alebo bezkalorické, čo je dôvod, prečo sú často používané v diétnych potravinách a nápojoch.

Z hľadiska zdravia a výživy je dôležité uvedomiť si, že aj keď sladidlá môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí sa snažia obmedziť príjem cukru alebo kalórií, môžu tiež mať potenciálne nežiaduce účinky. Niektoré štúdie naznačujú, že umelé sladidlá môžu zvyšovať chuť do jedla a prispievať k nárastu telesnej hmotnosti. Navyše, niektoré sladidlá môžu mať negatívny vplyv na črevnú mikroflóru a môžu byť spojené s vyšším rizikom vzniku niektorých chronických ochorení, ako je diabetes typu 2. Je teda dôležité konzumovať sladidlá s mierou av rámci vyváženej stravy.

Ako sú na tom umelé sladidlá? Sú naozaj zlé len v tom, že vzniká závislosť od sladkého? Ktoré umelé sladidlá sú bezpečné a vhodné pre ľudí s cukrovkou? Konkrétne by ma zaujímal Erytritol.
Ďakujem

Označenie "zlé" pre umelé sladidlá nie je úplne dobre vypovedajúce. Majú jednoznačnú výhodu v nízkom až nulovom obsahu energie, na stranu druhú – rovnako ako akékoľvek iné sladidlá – zbytočne zvyšujú či zosilňujú väzbu na sladkú chuť, čo môže viesť až k závislosti na sladkom. Ak hľadáte v(ý)hodné sladidlo pre diabetikov, považujte za jednoznačného favorita zdroje inulínu (napr. čakankový sirup) - sú prírodného pôvodu, s veľmi nízkym podielom energie a súčasne plnia funkciu prebiotika.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na melasu a Váš názor na ňu. Pochopila som, že je výhodná z hľadiska obsahu železa, vápnika a horčíka. Zaujímalo by ma, či tepelná úprava nejako znehodnocuje tieto minerály? Či je vhodné ju používať v malom množstve namiesto všetkých sladidiel? Ja som skončila pri mede a melase. Tieto dve sa mi javia ako optimálne, občas siahnem po čakankovom sirupe, ale tam tiež si musí človek postrážiť, aby tam nebol karamel a ďalšie veci.

Kuchynská tepelná úprava môže znehodnotiť minerálne zloženie výrobku maximálne v tom, že príliš vysoké teploty spôsobia rozklad látok, na ktoré sú prvky viazané, samotná štruktúra minerálu ale zostane neporušená. V takejto situácii sa môže zmeniť využiteľnosť prvku. Melasu považujte za nutrične veľmi výhodné sladidlo, ktorého špecifikom je predovšetkým chuť, ktorá nie každému bude vyhovovať. Ak chcete, aby sladidlá boli neoddeliteľnou súčasťou vášho jedálnička, opreferujte predovšetkým melasu spoločne s medom a čakankovým sirupom, z nutričného a zdravotného hľadiska patrí medzi najvýhodnejšie.
Pri výbere čakankového sirupu vždy riešte jeho zloženie, ideálny je čistý extrakt z koreňa čakanky bez akýchkoľvek ďalších látok.

Dobrý deň,
rada by som si ujasnila problematiku sladidiel, či chápem správne vplyvy jednotlivých prístupu k sladeniu: netrpím žiadnym ochorením, mojím cieľom je "iba" zdravý prístup k svojmu telu, aby som dodávala do tela čo najmenej jedov... v súčasnej chvíli nie som schopná vynechať cukor úplne, premýšľam, ako ho eventuálne nahradiť. Ale zo všetkých uhlov pohľadu na vec mi vychádza, že nech použijem akúkoľvek náhradu cukru, (či už ide o steviu, cekankový sirup, datľový sirup atď), bude to ovplyvňovať činnosť pankreasu, tj inzulínu as tým spojených procesov, čiže ak chcem obmedziť mieru príjmu cukru, ale neuvádzať do omylu telo, je zrejme jediným variantom kokosový cukor? Alebo ev tmavý trstinový cukor?
Veľmi ďakujem

S ohľadom na potenciálnu záťaž zo strany sladidiel na jednotlivé systémy v tele najlepšie vychádzajú zdroje inulínu (napr. čakankový sirup), pretože sa v podstate jedná o koncentrovanú rozpustnú vlákninu (prebiotikum) s minimom energie a takmer nulovým dopadom na produkciu inzulínu. Pri výbere vhodného sladidla vždy riešte najprv jeho chuť (nemá zmysel dlhodobo konzumovať čokoľvek, čo vám nechutí), potom jeho vplyv na hladinu krvného cukru, ďalej obsah energie a v neposlednom rade aj vplyv na orálnu a črevnú mikrobiotu (sladidlo môže mať prozápalový alebo naopak protizápalový vplyv). Pokiaľ sladidlo obsahuje cukry, je dobré kontrolovať ich konzumované množstvo vo vzťahu k odporúčaným dávkam (napr. prebytok fruktózy preukázateľne podporuje nealkoholové tukovatenie pečene).

Dobrý deň,
je pravda, že pri konzumácii ovocia a cukru pridaného ako sladidlá, dochádza k ničeniu vitamínov z ovocia? Napr. tým, že by cukor bránil vstrebávaniu vitamínov alebo nejako inak bránil ich využitiu?
Ďakujem za odpoveď.

Pridaný cukor v ovocných produktoch funguje predovšetkým ako konzervant, predlžuje teda trvanlivosť výrobku. Sám o sebe nemá zásadný vplyv na úbytok vitamínov, k tomu dochádza na základe postupnej oxidácie spôsobenej práve predĺženou expiráciou. Súčasne počítajte s tým, že zvýšený príjem cukrov ovplyvňuje acidobázické pochody smerom ku kyselinotvorným prejavom, čo obnáša zvýšenú aktivitu patogénnych mikroorganizmov, ktoré zvyšujú spotrebu vitamínov.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi