Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Fruktóza

Fruktóza je prirodzený cukor, ktorý sa nachádza v ovocí, zelenine a mede. Je to jednoduchý monosacharid, ktorý telo môže ľahko využiť na energiu. Fruktóza je sladšia ako sacharóza (stolný cukor), takže je často používaná ako sladidlo v potravinárskom priemysle. Jej nadmerná konzumácia môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Fruktóza sa metabolizuje v pečeni, kde môže byť premenená na tuk, čo môže viesť k obezite a súvisiacim zdravotným problémom, ako je diabetes typu 2 a kardiovaskulárne ochorenia. Vyšší príjem môže zvyšovať riziko vzniku nealkoholického tukovatenia pečene.

Dobrý deň,
viem, že sme fruktózu a vplyv na pečeň brali, mohli by ste prosím ešte raz vysvetliť, čo sa v pečeni po konzumácii fruktózy deje? A počula som, že glukózo-fruktózový sirup je ešte väčšie zlo.
Ďakujem.

Nadmerný príjem fruktózy je spájaný s premnožením niektorých črevných baktérií a následne zvýšenou črevnou permeabilitou. Baktérie obsahujú endotoxíny, ktoré v niektorých pečeňových bunkách podporujú zvýšenú produkciu zápalových látok (cytokínov). Súčasne pri metabolizme fruktózy v pečeni vznikajú látky (glyceraldehyd-3-fosfát, dihydroxyacetonfosfát, pyruvát), ktoré sú transportované do mitochondrií vo vysokých koncentráciách, toto vedie k stimulácii procesu zvanom de novo lipogenézy (prebytočné sacharidy sa premieňajú na tuk, pretože tento metabolický stav zamedzuje vstupu mastných kyselín do mitochondrií). Vznikajúce tukové častice sa potom ukladajú v pečeni a podporujú rozvoj steatózy. Glukózo-fruktózový sirup je zdrojom fruktózy, treba sa mu vyhýbať rovnako ako všetkým ostatným „umelým“ zdrojom tohto cukru.

Dobry deň.
vieme, že sa fruktóza metabolizuje odlišne (v pečeni bez príspevku inzulínu). Prečo teda býva vo všeobecnosti odporúčané konzumovať ovocie po skončení športovej aktivity? Obsahuje ovocie aj iné jednoduché cukry?
Ďakujem za odpoveď.

Ovocie je zdrojom aj sacharózy. Odporúčanie konzumácie ovocia po záťaži je otázka do diskusie - výhoda spočíva v rýchlom prvotnom zasýtení, uspokojení sladkej chuti, dodaní vlákniny, sacharidov a mikroživín, naštartujú sa tak procesy vedúce k obnove vyčerpaného glykogénu. Iný uhol pohľadu (názor) hovorí, že zvýšená aktivita inzulínu viazaného na metabolizmus sacharidov, ktoré dodáte ihneď pozáťaži, potlačí produkciu rastového hormónu, ktorý je (predovšetkým u silových športov) dôležitý pre regeneráciu svalového tkaniva. Príjem ovocia po záťaži je tak otázkou vlastného zváženia daného požiadavky na metabolizmus.

Viete prosím, ešte o nejakých potravinách, ktoré by ako fruktóza podporovali produkciu hormónu ghrelín?

Fruktóza je štandardne citovanou zložkou stravy, ktorá produkciu hormónu ghrelínu podporuje najviac. Existuje ale rozdiel medzi koncentrovanými zdrojmi fruktózy používanými ako sladidlo a fruktózou bežne prijímanou napr. z ovocia, kde hladina hormónu sa zvyšuje podstatne viac po požití sladidiel. Ďalej všeobecne platí, že najviac produkciu tohto hormónu potláčajú bielkoviny v strave. Tzn. ghrelín sa viac produkuje v žalúdku po konzumácii typicky nízkoproteínových potravín/chodov (= vysokosacharidoových a vysokotukových).

Dobrý deň,
u detí 1-3 roky, odporúčate vyhýbať sa sušenému ovociu ako zdroju vysokej koncentrácie fruktózy?
Ďakujem.

Z dôvodu obsahu fruktózy určite nie, aj keď niektoré druhy sú pomerne koncentrovaným zdrojom (hrozienka, datle, figy...), u týchto je rozumnejšie kontrolovať celkové ich množstvo. Vysoký podiel sušeného ovocia v strave je zdrojom nadpriemerného množstva vlákniny, u detí v tomto veku hrozí riziko niekoľkonásobného prekročenia odporúčanej dennej dávky, čo vyústi do zvýšenej záťaže na črevný trakt. Sušené ovocie je výhodnou súčasťou stravy, v tejto vekovej kategórii je ale rozumné celkové konzumované množstvo korigovať.

Dobrý deň,
výživa pri diabete je podľa niektorých zdrojov (napr. David Perlmutter, MD, Drop Acid - https://www.amazon.com/Drop-Acid-Surprising-Controlling-Extraordinary/dp/0316315397) závislá na tom, aby mierila k znižovaniu hladiny kyseliny močovej na ideálne 4 – 4,5mg/dl, čo je pri znižovaní sacharidov vcelku oriešok. Jeho názor by sa dal zhrnúť do toho, že zápal zvyšuje kyselinu močovú, a najmä fruktóza, ktorá sa priamo metabolizuje na kyselinu močovú a potraviny s vysokým podielom nukleových kyselín (napríklad mäso, výrobky s kvasnicami) sú najväčším vinníkom rastu hodnôt kyseliny močovej. Ako príklad uvádza pivo (aj nealkoholické, ktoré má vysoký podiel sacharidov a je vyrobené z kvasníc). Navrhuje zaobstarať si meranie kyseliny močovej v kapilárnej krvi domov a na lačno sa merať (u nás treba easytouch). Tak ako pri cukre je to asi pri každom individuálna cesta so spoločnými princípmi, že kyselina močová je signálna molekula, ktorá zvyšuje glukózu, zvyšuje tlak a spúšťa tvorbu inzulínu, ktorý ako zásobný hormón chce v tele ukladať tuk. Je to podľa neho signál pre našich predkov, že po tom, čo zjeme na jeseň zrelé ovocie (fruktóza), treba zdvihnúť tlak, zdvihnúť cukor (zásobiť mozog cukrom, aby nás niečo nezožralo) a oplácať sa trochu tukom, pretože zima prichádza a my ju chceme prežiť. Lenže my podľa neho celý rok signalizujeme telu, že príde zima, ale tá vlastne nikdy nepríde (napríklad aj preto, že žijeme vo vykurovaných bytoch).
Narhli by ste, ktorých zásad sa držať pre zníženie hladiny kyseliny močovej?

Všetky tieto zásady sú zakomponované do jednotlivých krokov v úpravách stravovacieho režimu, ktoré sa snažíte prevádzať v aplikácii ZOF na tanier. V princípe ide o pochopenie, že síce máme zmapované jednotlivé metabolické dráhy cez biochemické reakcie, tieto ale v živých systémoch nefungujú rovnako, ako sme zvyknutí pri softvéri, teda na princípe núl a jednotiek. Sme výsledkom niekoľko sto miliónov rokov trvajúceho evolučného vývoja, ktorý systémy v tele naprogramoval nielen zložitým, ale aj komplexným spôsobom, s cieľom udržiavať zdravú rovnováhu, ktorá má pri každej individualite odlišný rozsah flexibility. Vieme, že zvýšený príjem fruktózy vedie k vzniku kyseliny močovej, ktoré je súčasťou spektra ukazovateľov signalizujúcich prozápalové pochody. Máme k dispozícii populačne definované referenčné hodnoty príjmu cukrov vrátane fruktózy, ich dodržiavanie ale pri metabolických poruchách nie je zárukou úspechu, pretože organizmus sa tu chová neštandardne. Nie je možné tak predikovať optimálne hodnoty príjmu jednotlivých živín, mali by sme ale na strane druhej vedieť, ako ich prevádzať na tanier a súčasne sa správať zodpovedne poctivým sledovaním dostupných metabolických ukazovateľov, medzi ktoré kyselina močová u DM bezpochyby patrí. Tu je navyše potrebné počítať aj s tým, že sa metabolizmus bude správať odlišne pri DM1 a DM2. Pretože DM2 je problém, ktorý je vždy sprevádzaný zápalom, mali by úpravy stravy vždy bez výnimky smerovať k podpore protizápalových faktorov. Tých je celý rad, začína sa pri sledovaní kvality potravín, množstva bielkovín, cukrov, trans-mastných kyselín, pomerov mastných kyselín na čele s O3:O6, zastúpení vlákniny, podielu bázických prvkov, dostatku vitamínov, vyššieho príjmu antioxidantov...
Celý "fígeľ" spočíva v tom, že nikdy vopred nebudete vedieť, ktorý z menovaných faktorov mal väčší či dokonca zásadný vplyv na potlačenie prozápalového prostredia a nastolenie potenciálnej metabolickej rovnováhy. Vypláca sa tak rešpektovať celé spektrum pravidiel, kontrola príjmu fruktózy je len špendlíkom v kope sena.
V procese starostlivosti o telo pri DM je potrebné najprv tieto pravidlá celostného spôsobu správania sa biologických systémov pochopiť (čo obnáša aj zmierenie sa s faktom, že také sú), následne začať prevádzať na tanier a vo výsledku disponovať dostatočnou trpezlivosťou pri čakaní na výsledky, ktoré sa navyše budú vo svojom rozsahu líšiť pri každej individualite.

Dobrý deň, pán Jelinek.
Zaujímalo by ma, aké sú odlišnosti v trávení fruktózy a repného cukru. Prečo niekomu môže fruktóza kvasiť v črevách a cukor to nerobí?
Ďakujem za odpoveď.

V danej situácii záleží na niekoľkých faktoroch, ktoré môžu mať vplyv na prejavy trávenia. Je potrebné rozlišovať: - množstvo požitého cukru, - jeho formu - čistá (napr. v nápojoch) vs. viazaná na ďalšie zložky (v potravine), - zloženie stravy, - aktivitu (diverzitu) črevnej mikrobioty. Proces vstrebávania fruktózy je zložitejší, než pri glukóze (cukry sa vstrebávajú cez odlišné enzymatické reakcie). Repný cukor (sacharóza) je zložená z glukózy a fruktózy, pri požití rovnakého množstva tohto cukru v porovnaní s čistou fruktózou ako sladidlom tak tráviaci trakt dostane polovičný podiel fruktózy. Od toho sa môžu v špecifických situáciách odvíjať aj reakcie tráviaceho traktu. Ďalej ich otázkou, čo presne máte na mysli pod pojmom "kvasiť". Fruktóza (ovocný cukor) je štandardne obsiahnutá v ovocí, ktoré je bohaté na rozpustnú vlákninu. Táto absorbuje vodu v črevách, pri konzumácii väčšieho množstva ovocia tak môže dôjsť k pocitom plnosti až nadúvania (nejedná sa ale o "kvasenie v črevách").

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi