Kurzy ATAC

Cesta na vrchol Lucie Sedláčkové

Výber doplnkov stravy

📅 7. 2. 2023  Mgr. Martin Jelínek    

Existuje množstvo názorov a od nich sa odvíjajúcich prístupov k užívaniu doplnkov stravy, v športe to platí dvojnásobne. Faktom je, že vrcholový športovec sa bez podpornej suplementácie nezaobíde. Nie ani tak kvôli podpore výkonnosti, čo je kapitola sama o sebe.

Výber doplnkov stravy

Sú dva podstatne dôležitejšie dôvody:

1. Prvým je nutnosť podporiť proces pozáťažovej regenerácie.

2. Druhým potom harmonizácia funkcií imunitného systému ako prevencia pred vznikom ochorenia, ktoré znemožnia tréning či skomplikujú možnosť podania optimálneho výkonu v samotnom zápase.

Na trhu je k dispozícii nepreberné množstvo rôznych druhov preparátov v rôznej kvalite, pri ktorých sa ich výrobcovia a predajcovia snažia prezentovať len tie najlepšie možné účinky. Nie je sa tak čo čudovať, že situácia neznalý záujemca má problém sa zorientovať a vybrať pre seba ten správny (či správne) a navyše tak, aby ich celkové užívané množstvo neprekročilo rozumnú mieru.

Nie príliš priaznivá správa je, že nikto nevie, čo je "rozumná miera".

Naopak dobrou správou je, že je možné definovať niekoľko základných pravidiel, ktorých dodržiavaním vyťažíme zo suplementácie maximum.

Takže najskôr pravidlá:

1. Dôležité je užívať také látky, ktoré športovec skutočne potrebuje.
To obnáša:
A) Živiny, ktoré nie je schopný z rôznych dôvodov dodať stravou.
B) Látky spĺňajúce potreby metabolizmu v kontexte s tréningovým cyklom, ktorým prechádza.
C) Držať emócie na uzde a za každú cenu nechcieť užívať "všetko".

2. Je potrebné voliť také prípravky, u ktorých nehrozí riziko pozitívneho dopingového nálezu.
Táto pravdepodobnosť je v dnešnej dobe pomerne malá, napriek tomu existuje. Je rozumné sa vyhýbať predovšetkým niektorým stimulantom a preferovať výrobky serióznych firiem (kde samozrejme vzniká otázka, ako ich spoznať...).

3. Nemá zmysel experimentovať (platí to pre prípravu na dôležitú súťaž), ale naopak ísť „na istotu“.
Je výhodnejšie dať telu nevyhnutný základ, z ktorého vyťaží v súčte viac, než z krátkodobej manipulácie pomocou nevyskúšaných látok.

4. Je nutné naučiť sa rozlišovať kvalitu u jednotlivých produktov.
Toto je široká a bohužiaľ nie vždy jednoznačná téma. Pokiaľ si ich užívateľ zbytočne nekomplikuje, je schopný nájsť zhodu medzi vlastnou predstavou a skutočným účinkom.

5. Je rozumné sa zmieriť s faktom, že nemalú úlohu (ak nie zásadnú) pri účinkoch vybraných a užívaných preparátov hrá psychika športovcov.
Vieme, že látky pôsobia nielen biologicky, ale aj psychologicky (typický je príklad placebo efektu). Je tak bežné, že aj menej kvalitné či účinné preparáty môžu vykazovať zaujímavý efekt. Rovnaké "zosilnenie" účinku ale môžeme dosiahnuť aj pri vysoko kvalitných doplnkoch.

Väčšina športovcov k doplnkom pristupuje – k ich veľkej škode – presne opačne. Najčastejšie podľahnú buď osobnému odporúčaniu vo svojom okolí alebo marketingovej kampani zo strany predajcu, kedy výsledkom je bezkoncepčné užívanie nesúrodej zmesi rôznych preparátov.

Faktom je, že Lucka si v minulosti prešla nevyhnutnou "testovacou" fázou v podobe užívania kvanta preparátov, ktoré pri jej športe nie sú nevyhnutné, naopak často sa ukazujú ako kontraproduktívne.

V aktuálnej fáze prípravy sa z mnohých dôvodov snažíme držať so suplementáciou „pri zemi“, tzn. pozornosť zameriavame len tým najdôležitejším smerom. Postupujeme nasledovne:

1. Najprv riešime látky, o ktorých vieme, že ich Lucka nevyhnutne potrebuje.
Krvné testy ukazujú na nedostatok železa, popri úprave stravy preto situáciu zlepšujeme aj suplementáciou. Pri prípravkoch so železom je výhodnejšie preferovať organickú formu, ktorá vykazuje oveľa lepšiu využiteľnosť a súčasne nezaťažuje tráviaci trakt.

2. Nasledujú živiny, o ktorých vieme, že ich v strave nezaistíme v dostatočne vysokom množstve.
Tu postupujeme logicky:

- Vysoká fyzická i psychická záťaž je zdrojom neprimeraného oxidačného stresu, ktorého vplyv potláčame príjmom antioxidantov. Výber padol na:

A) Vitamín C (1000 mg denne v niekoľkých dávkach), ktorý okrem iného podporuje metabolizáciu železa,

B) Vitamín E (200 IU denne).

- Ďalšou látkou je tiež vitamín, o ktorom sa v posledných rokoch hovorí čoraz častejšie, a to z dôvodu jeho výrazného nedostatku u prevažujúcej väčšiny populácie. Jedná sa o kalciferol (vitamín D).
Vzhľadom na to, že príležitosť k titulovému zápasu prišla nečakane a nebol čas overiť hladinu tejto látky v krvi, je jeho dávkovanie preventívneho rázu (2000 IU denne).

- Napodiv výpočet vitamínov ešte nekončí.
Ďalším krokom v úvahách je cieliť na podporu tvorby energie, na ktorej sa spolupodieľa vitamíny B komplexu.
Ani tieto nie je možné v potrebných dávkach a náležitou využiteľnosťou dostať na bežný tanier, suplementácia sa pohybuje okolo 300 % ich referenčných hodnôt.

Teoreticky by sme mohli vyššie popísané spektrum zaistiť jednoduchšie v podobe jedného multivitamínu. Pretože ale Lucka trávi na športovisku 5-6 hodín denne, je spotreba týchto živín príliš vysoká (multivitamíny toto bežne nepokryjú), navyše väčšina z vyššie uvádzaných látok sa užíva v niekoľkých dávkach za deň.

- Vysoká záťaž je zdrojom zvýšeného svalového tonusu, ktorý pri viacfázových tréningoch často vedie ku kŕčom.
Situáciu sme sa najprv snažili riešiť len úpravou stravy v zmysle zvyšovania príjmu horčíka a úpravy jeho pomerov voči vápniku (obaja prvky ovplyvňujú nervosvalovú koordináciu), po vyčerpaní potenciálu jedálnička prišiel rad na užívanie samotného horčíka (v organickej forme, dávky držíme okolo 400 mg denne).

- Ďalej cielime na podporu výživy kĺbového a spojivového tkaniva.
Táto oblasť sa rieši najskôr zaistením dostatku bielkovín v strave a dostatočného príjmu vitamínu C, čo je základom pre tvorbu kolagénu v tele. Až potom má zmysel zaraďovať účinné špecifiká. Zvolili sme kombináciu glukosamínu s bosweliou, ktorá je podstatne výhodnejšia av podstate aj zmysluplnejšia ako akékoľvek formy a zdroje kolagénov. Výhodou boswelie je fakt, že vykazuje významné protizápalové účinky v kĺbovom tkanive. Príjem glukosamínu je štandardný, pohybuje sa okolo 1500 mg rozdelených do 2-3 dávok.

- Ďalšou látkou je karnitín.
Aj napriek určitej kontroverzii, ktoré ho už viac ako 20 rokov sprevádza, sme presvedčení, že jeho suplementácia má význam predovšetkým ako podpora redukcie tukového tkaniva. Ďalším argumentom je fakt, že Lucka konzumuje mäso, ktoré je jeho najbohatším zdrojom, v minimálnom množstve. Dávkovanie sa pohybuje okolo 1000 mg pred intenzívnejším tréningom.

- Špecifickou skupinou sú adaptogény.
Ich nespornou výhodou je schopnosť podporovať funkciu systémov v tele bez toho, aby ich vyčerpávali. Existuje celý rad adaptogénnych bylín s rôznym účinkom, naša voľba padla na rozchodnicu a sibírsky ženšen. Užívame pravidelne, dávky smerom k termínu zápasu gradujú.

- Keďže boxerské tréningy sú náročné, je občas potrebné telo aj hlavu trochu povzbudiť. Vybrali sme preto zmes stimulantov, ktorých základom je kofeín, synefrín a extrakty z niektorých bylín (kurkuma, korenie...).
Pri ich používaní je dôležité správne pochopiť výraz „občas“. Telo má schopnosť vytvárať voči ich účinku toleranciu, v prípade ich pravidelného užívania tak stráca svoj efekt. Lucka ich preto používa len výnimočne, a to pred náročnými sparringmi.

- Posledným špecifikom je tribulus.
Ide o extrakt z kotvičníka, ktorý podporuje tvorbu testosterónu. S týmto sa snažíme pracovať "múdro", a to tak, že jeho dávkovanie cyklujeme v súvislosti s intenzitou záťaže a súčasne gradujeme dávky smerom k termínu zápasu.

Tento zoznam je prakticky kompletný. Spektrum produktov nie je úplne najužšie, na stranu druhú športovci majú bežne tendenciu užívať podstatne viac doplnkov. Ako už zaznelo, snažíme sa držať len toho najpotrebnejšieho. V tejto oblasti neplatí pravidlo "viac = lepšie", pretože nikdy nie sme schopní predpovedať, ako bude metabolizmus reagovať na neprimerané spektrum rôznych látok s neprimerane vysokou mierou ich biologickej využiteľnosti. Cieľom je nastaviť udržateľný systém, podporiť výkonnosť a regeneráciu a súčasne vyladiť formu k pevne danému termínu.

Čo mala dnes Lucka na večeru?

Sledujte Lucku na Facebooku  a  Instagramu