Kurzy ATAC

Parodontóza

Parodontóza

Parodontóza je zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba. Najčastejšími prejavmi sú:

 • opuch a začervenanie ďasien,
 • krvácanie z ďasien,
 • bolestivosť pri čistení,
 • zápach z úst.

Zápal vzniká z dôvodu zvýšenej aktivity baktérií v ústnej dutine, vďaka ktorým vzniká povlak a zubný kameň. Tento zápal nemusí byť iba lokálny, ale môže sa šíriť do celého tela. Často sa tak stáva, že zlá ústna hygiena, ktorá stojí za premnožením nežiaducich baktérií, je príčinou vzniku mnohých ochorení, o ktorých sa ešte nedávno tvrdilo, že žiadnu súvislosť nemajú. Najčastejšie sa dnes citujú srdcovo-cievne choroby, pri ktorých sa zistilo, že jedinci postihnutí parodontózou majú až dvojnásobne väčšie riziko vzniku aterosklerózy a dokonca štvornásobne zvýšené riziko srdcového infarktu ako zdravý jedinec. Vplyv môže mať aj na rozvoj diabetu alebo chronických zápalov črevného traktu.

Podmienky pre vznik zápalového prostredia vznikajú pomerne ľahko:

 • fajčenie (u fajčiarov je parodontóza 5x častejšia),
 • konzumácia sladkostí,
 • užívanie antiobiotík,
 • nedostatok prirodzenej (technologicky a chemicky neupravovanej) stravy,
 • nedostatočná zubná hygiena.

Vplyv stravy na parodontózu

Vznik parodontózy priamo súvisí s diverzitou (ústnej) mikrobioty, kedy z dôvodu zmeny podmienok dochádza k výraznej prevahe patogénnych mikroorganizmov. Imunitný systém prestáva zvládať ich vplyv a vzniká zápal. Jeho riešenie je pritom jednoduché - popri pravidelnej hygiene ústnej dutiny a vyhýbaniu sa fajčeniu je to jednoduchý systém úprav stravovania, ktorý spočíva v:

 • obmedzeniu konzumácie alkoholu, kávy i sladených nápojov,
 • zníženiu podielu cukrov v jedálničku,
 • snahe vyhýbať sa priemyselne sprocesovaným potravinám,
 • možnosti využiť niektoré doplnky stravy - výhodné sú s baktericídnym účinkom, novo sa na trhu objavujú aj orálne probiotiká.

Vplyv ale má aj dlhodobo sledovaný pomer medzi príjmom omega-3 a omega-6 tukov, kedy vyššie zastúpenie omega-6 podporuje rozvoj zápalov.

Tieto úpravy stravy sú štandardnou súčasťou výučby všetkých kurzov, ktoré organizujeme. Na získanie potrebného know-how je nutná len schopnosť naučiť sa rozlišovať kvalitné potraviny, sledovať zastúpenie kľúčových zložiek v jedálničku a predovšetkým úpravami stravy cieliť na dosiahnutie rovnováhy vnútorného prostredia. Najväčší priestor venovať sa týmto aspektom ponúka polročné štúdium kurzu Poradca pre výživu.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Jaromír Křivánek

Veľmi ma prekvapil obsah kurzu, bol totiž doslova nabitý informáciami. Veľkým plusom bola výuková hra ZOF, v ktorej sú detailne popísané potraviny vrátane ich podrobného zloženia. Možnosť využívať túto aplikáciu aj po ukončení kurzu je neoceniteľným bonusom. E-mailová komunikácia medzi mnou a lektorom bola veľmi rýchla a prínosná. Žiadne oneskorenia, žiadne čakanie. A ústretové, milé jednanie len podtrhávalo obsahovú kvalitu týchto kurzov. Všetko bolo jasné a prehľadné, preto nemôžem inak, než odporučiť tieto kurzy každému potenciálnemu záujemcovi.

Martina Rubínová

Pri pohľade o niekoľko rokov späť by som chcel z celého srdca poďakovať Mgr. Martinovi Jelínkovi za to, že ma viedol na mojej novej životnej ceste. Absolvovaním kurzu Výživový a doplnkový poradca sa mi otvorila úplne nová profesionálna cesta, keď sa z môjho koníčka postupne stala moja hlavná profesia. Považujem to za obrovské víťazstvo v mojom živote, za ktoré nikdy neprestanem byť vďačný. Mám vlastnú poradenskú spoločnosť pre zdravý životný štýl, som svojou vlastnou milenkou. A to všetko umocňuje neopísateľná radosť z výsledkov mojej "práce". ĎAKUJEM TI ZA TO, MARTIN! Moderný online spôsob štúdia spolu s myšlienkovými mapami sa mi nezdal náročný ani v štyridsiatke, keď už mozog nie je zvyknutý na učenie. Pred dvoma rokmi som k svojej práci v oblasti výživového poradenstva pridala prácu s biorezonančným prístrojom Bicom. Počas rokov praxe som na zdravotných výsledkoch svojich klientov videl, že keď sa skombinujú 3 princípy - úprava stravy, úľava od zdravotných problémov pomocou kvantových vĺn, pochopenie posolstva tela prostredníctvom choroby a bolesti, ľudia začnú svoj život na novom základe a zažijú "zázračné" uzdravenia.

Ivana Radová

Na začiatku kurzu som sa obával, či zvládnem témy. Vďaka používaniu myšlienkových máp, ktoré mi pomáhajú zapamätať si látku, som kurz absolvovala bez problémov a táto forma učenia sa mi veľmi páčila. Ocenila som prístup lektora k študentom a uvítala som aj možnosť nadviazať na vynikajúcu Mgr. Martin Jelínek.