Kurzy ATAC

Parodontóza

Parodontóza

Parodontóza je zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba. Najčastejšími prejavmi sú:

 • opuch a začervenanie ďasien,
 • krvácanie z ďasien,
 • bolestivosť pri čistení,
 • zápach z úst.

Zápal vzniká z dôvodu zvýšenej aktivity baktérií v ústnej dutine, vďaka ktorým vzniká povlak a zubný kameň. Tento zápal nemusí byť iba lokálny, ale môže sa šíriť do celého tela. Často sa tak stáva, že zlá ústna hygiena, ktorá stojí za premnožením nežiaducich baktérií, je príčinou vzniku mnohých ochorení, o ktorých sa ešte nedávno tvrdilo, že žiadnu súvislosť nemajú. Najčastejšie sa dnes citujú srdcovo-cievne choroby, pri ktorých sa zistilo, že jedinci postihnutí parodontózou majú až dvojnásobne väčšie riziko vzniku aterosklerózy a dokonca štvornásobne zvýšené riziko srdcového infarktu ako zdravý jedinec. Vplyv môže mať aj na rozvoj diabetu alebo chronických zápalov črevného traktu.

Podmienky pre vznik zápalového prostredia vznikajú pomerne ľahko:

 • fajčenie (u fajčiarov je parodontóza 5x častejšia),
 • konzumácia sladkostí,
 • užívanie antiobiotík,
 • nedostatok prirodzenej (technologicky a chemicky neupravovanej) stravy,
 • nedostatočná zubná hygiena.

Vplyv stravy na parodontózu

Vznik parodontózy priamo súvisí s diverzitou (ústnej) mikrobioty, kedy z dôvodu zmeny podmienok dochádza k výraznej prevahe patogénnych mikroorganizmov. Imunitný systém prestáva zvládať ich vplyv a vzniká zápal. Jeho riešenie je pritom jednoduché - popri pravidelnej hygiene ústnej dutiny a vyhýbaniu sa fajčeniu je to jednoduchý systém úprav stravovania, ktorý spočíva v:

 • obmedzeniu konzumácie alkoholu, kávy i sladených nápojov,
 • zníženiu podielu cukrov v jedálničku,
 • snahe vyhýbať sa priemyselne sprocesovaným potravinám,
 • možnosti využiť niektoré doplnky stravy - výhodné sú s baktericídnym účinkom, novo sa na trhu objavujú aj orálne probiotiká.

Vplyv ale má aj dlhodobo sledovaný pomer medzi príjmom omega-3 a omega-6 tukov, kedy vyššie zastúpenie omega-6 podporuje rozvoj zápalov.

Tieto úpravy stravy sú štandardnou súčasťou výučby všetkých kurzov, ktoré organizujeme. Na získanie potrebného know-how je nutná len schopnosť naučiť sa rozlišovať kvalitné potraviny, sledovať zastúpenie kľúčových zložiek v jedálničku a predovšetkým úpravami stravy cieliť na dosiahnutie rovnováhy vnútorného prostredia. Najväčší priestor venovať sa týmto aspektom ponúka polročné štúdium kurzu Poradca pre výživu.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Stefania Zanconato

Pred 5 rokmi som si vybrala kurzy ATAC, ktoré mali a stále majú výborné odporúčania. Tým, že som mala za sebou 4 roky štúdia na farmaceutickej fakulte, musím povedať, že informácie, ktoré som na školení dostala boli na vysokej úrovni. Dnes sa venujem výživovému poradenstvu naplno. V súvislosti s autoimunitným ochorením, ktoré som v danej dobe riešila a získala mnoho praktických skúseností, ktoré sa snažím využiť spolu s teoretickými znalosťami, ktorým som získala štúdiom a toto všetko využiť vo svojej práci s klientmi. Spoločne s celostne zameranou lekárkou MUDr. Terezou Feltoni sme založili kliniku Pontina, ktorá je mostom medzi klasickou a celostnou medicínou, kde pôsobím ako výživový poradca. V roku 2021 sme založili e-shop NaturaPura, ktorý sa radí medzi netoxické e-shopy. Zameriavame sa na superprémiové kvalitné doplnky stravy bez aditívnych látok, čisté potraviny, netoxickú kozmetiku a drogérií. Keďže takýto životný štýl žijem, tak aj svoje skúsenosti a poznatky sa snažím odovzdávam ďalej mojim klientom. V tomto roku som absolvovala státie skúšku pre výživového poradcu, ktorú som úspešne zložila. Na základe tejto skvelej skúsenosti av nadväznosti aj na to, s čím sa denne vo svojej práci stretávam, som sa rozhodla existujúcu kvalifikáciu štúdiom nutričnej terapie. Svoje znalosti taktiež rozširujem svojou účasťou v kurzoch funkčnej výživy. Strava je oveľa väčší dielik skladačky zložený z výberu životného štýlu, cvičenia, cirkadiánnych rytmov, priateľstva, rodiny, práce, dovolenky, odpočinku, spánku, emócií, pričom každý diel do seba zapadá. Zakaždým, keď sa najeme, naše telo dostane nespočet signálov, ktoré modulujú génovú expresiu, hormonálnu rovnováhu, náladu, koncentráciu, kognitívne funkcie, imunitnú a zápalovú odpoveď. Strava nie je statická, ale je dynamická a prispôsobuje sa rôznym situáciám. Diéta nie je jedna a nie je navždy, diéta je životný štýl.

Andrea Popelková

Ďakujem pánovi Mgr. Jelínkovi za odborne vedený kurz, ochotu vždy pomôcť a poradiť a za získané nové vedomosti. Kurz bol niekedy náročný, ale veľmi sa mi páčil. Naučila som sa ešte oveľa viac, než som očakávala. Určite odporúčam každému, kto sa o zdravý životný štýl zaujíma, kurzy Atac.

Symůnková Miloslava

Kurz „Poradca pre výživu a suplementáciu“ bol naozaj skvelý a pre mňa obrovským prínosom ako v profesnom tak v súkromnom živote. Ďalej nasledoval kurz „Výživa detí“. Za tento ucelený, komplexný, holistický prístup z oboch kurzov som pánovi Mgr. Jelinkovi veľmi vďačná. Zaujala ma unikátna metóda výučby – používanie myšlienkových máp. Vďaka skvelému lektorovi som sa naučila nazerať na človeka ako na celok a ako je možné ovplyvniť stravou a správnym životným štýlom – zdravie človeka. Pán Mgr. Jelínek je veľký profesionál, svoje kurzy vedie veľmi premysleným, zrozumiteľným a osobitým prístupom. Aj vo svojich 58 rokoch som kurz absolvovala úspešne, je pravda, že zo začiatku na mňa kurz pôsobil dosť náročne, ale všetko sa dá zvládnuť za pomoci vzdelávacieho systému „Kurzy ATAC“ a ústretového lektora. Rozhodne všetkým záujemcom o zdravé, vyvážené a unikátne stravovanie vrelo všetky kurzy od p. Jelínka odporúčam!