Parodontóza

Parodontóza je zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba. Najčastejšími prejavmi sú:

 • opuch a začervenanie ďasien,
 • krvácanie z ďasien,
 • bolestivosť pri čistení,
 • zápach z úst.

Zápal vzniká z dôvodu zvýšenej aktivity baktérií v ústnej dutine, vďaka ktorým vzniká povlak a zubný kameň. Tento zápal nemusí byť iba lokálny, ale môže sa šíriť do celého tela. Často sa tak stáva, že zlá ústna hygiena, ktorá stojí za premnožením nežiaducich baktérií, je príčinou vzniku mnohých ochorení, o ktorých sa ešte nedávno tvrdilo, že žiadnu súvislosť nemajú. Najčastejšie sa dnes citujú srdcovo-cievne choroby, pri ktorých sa zistilo, že jedinci postihnutí parodontózou majú až dvojnásobne väčšie riziko vzniku aterosklerózy a dokonca štvornásobne zvýšené riziko srdcového infarktu ako zdravý jedinec. Vplyv môže mať aj na rozvoj diabetu alebo chronických zápalov črevného traktu.

Podmienky pre vznik zápalového prostredia vznikajú pomerne ľahko:

 • fajčenie (u fajčiarov je parodontóza 5x častejšia),
 • konzumácia sladkostí,
 • užívanie antiobiotík,
 • nedostatok prirodzenej (technologicky a chemicky neupravovanej) stravy,
 • nedostatočná zubná hygiena.

Vplyv stravy na parodontózu

Vznik parodontózy priamo súvisí s diverzitou (ústnej) mikrobioty, kedy z dôvodu zmeny podmienok dochádza k výraznej prevahe patogénnych mikroorganizmov. Imunitný systém prestáva zvládať ich vplyv a vzniká zápal. Jeho riešenie je pritom jednoduché - popri pravidelnej hygiene ústnej dutiny a vyhýbaniu sa fajčeniu je to jednoduchý systém úprav stravovania, ktorý spočíva v:

 • obmedzeniu konzumácie alkoholu, kávy i sladených nápojov,
 • zníženiu podielu cukrov v jedálničku,
 • snahe vyhýbať sa priemyselne sprocesovaným potravinám,
 • možnosti využiť niektoré doplnky stravy - výhodné sú s baktericídnym účinkom, novo sa na trhu objavujú aj orálne probiotiká.

Vplyv ale má aj dlhodobo sledovaný pomer medzi príjmom omega-3 a omega-6 tukov, kedy vyššie zastúpenie omega-6 podporuje rozvoj zápalov.

Tieto úpravy stravy sú štandardnou súčasťou výučby všetkých kurzov, ktoré organizujeme. Na získanie potrebného know-how je nutná len schopnosť naučiť sa rozlišovať kvalitné potraviny, sledovať zastúpenie kľúčových zložiek v jedálničku a predovšetkým úpravami stravy cieliť na dosiahnutie rovnováhy vnútorného prostredia. Najväčší priestor venovať sa týmto aspektom ponúka polročné štúdium kurzu Poradca pre výživu.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

RNDr. Markéta Rezková

www.zdravejkancl.cz

Keď som si vyberal z množstva kurzov, ktoré ponúkali rôzne organizácie, hlavnými faktormi pre mňa boli akreditácia ministerstva školstva a vedy, časová flexibilita, ale predovšetkým rozšírené množstvo informácií v porovnaní so štandardnými kurzami. Hoci šesťmesačný kurz "Poradca pre výživu a výživové doplnky" nie je akreditovaný, ostatné body ma nadmieru uspokojili. Formát, prehľadnosť a štruktúra informácií v denných lekciách boli napísané zrozumiteľne a veľmi zaujímavo, navyše dôležité informácie boli zvýraznené tak, aby sa v nich dalo ľahko orientovať. Okrem samotných hodín musím vyzdvihnúť najmä hru ZOF, v ktorej sa získané vedomosti aplikovali v "praxi" a ktorá je neoceniteľnou pomôckou počas štúdia. Ešte raz ďakujem a veľmi rada absolvujem ďalší z ponúkaných kurzov!

Ing. Kateřina Sanetrníková

www.klub-inspirace.cz

V rámci svojej práce v oblasti výživy som hľadala vhodný kurz, ktorý by ma posunul ďalej. Keďže som však mama troch malých detí, bolo pre mňa ťažké dochádzať každý týždeň na kurz výživy. Až kým som nenarazila na online kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky, ktorý ma oslovil svojím širokým záberom, formou štúdia a pohľadom na výživu z viacerých oblastí. Kurz bol pre mňa veľmi užitočný a potvrdil mi, že sa uberám správnym smerom. Na kurze som si prehĺbila svoje vedomosti v tejto oblasti a získala množstvo nových informácií. Kurz vrelo odporúčam každému, kto má skutočný záujem pomáhať druhým a nejde mu len o certifikát.

Ing. Radka Sovšáková

www.celovyzivasradkou.com

Kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy prekonal moje očakávania. Obsah a forma výučby je na veľmi vysokej úrovni a zároveň sa stanete súčasťou komunity, v ktorej budete mať podporu a oporu, čo najmä na začiatku poradenskej praxe určite veľmi uvítate. Poradenské centrum pre absolventov, kde Mgr. Jelinek odpovedá na všetky naše otázky je neoceniteľná. Je to ako mať online profesionálneho mentora.Na kurzoch Atacu oceňujem aj ich objektívnosť a široký záber. Všetky informácie boli prezentované z rôznych uhlov pohľadu, takže sme si mohli vytvoriť vlastný názor. V dnešnom svete, kde je každý odborník zástancom určitého výživového smeru a odporcom všetkých ostatných, je to veľmi cenná schopnosť.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu