Kurzy ATAC

Dna

Dna

Dna je forma artritídy (zápalové ochorenie kĺbov), ktorú spôsobujú kryštáliky kyseliny močovej usadené v kĺbovom tkanive. Kyselina močová je konečný produkt metabolizmu purínov, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v niektorých druhoch potravín, pričom najbohatšími zdrojmi sú vnútornosti, zverina, sardely, sardinky, hydina, morské plody alebo strukoviny.

Zvyčajne je postihnutý jeden kĺb, najčastejšie palec na nohe, ale problém sa môže vyskytnúť aj v členkoch, kolenách, zápästiach a kĺboch prstov. Keďže ľudia neprodukujú enzým urikázu, ktorý má schopnosť rozpúšťať kryštáliky kyseliny močovej, sú pri dne nútení obmedziť príjem purínov v potrave.

Ako najčastejšia príčina dny sa uvádza dedičná dispozícia. Existujú však faktory, ktoré podporujú jeho výskyt, medzi najdôležitejšie patria:

  • nadmerné množstvo jedla a alkoholu (v minulosti sa dna nazývala chorobou bohatých alebo chorobou dobrého jedla),
  • stres,
  • následky operácie alebo poranenia kĺbov.

Najčastejšie (80-90 % prípadov) sú postihnutí muži vo veku 40-50 rokov. Ochorenie sa prejavuje bolestivými záchvatmi sprevádzanými opuchom kĺbov, a horúcou začervenanou pokožkou. Príležitostne ich môže sprevádzať horúčka (často tieto problémy prichádzajú po nadmernej fyzickej námahe, konzumácii mäsa a alkoholu). V pokročilom štádiu dny sa na niektorých častiach tela tvoria tzv. tofy (usadeniny kyseliny močovej, ktoré sa zvyčajne prejavujú veľkými hrčami na rukách). Ťažká dna môže spôsobiť napríklad aj tvorbu obličkových kameňov.

Dna vzniká, keď krvné testy preukážu vysokú hladinu kyseliny močovej a postihnutie kĺbu. Vo väčšine prípadov sa predpisujú lieky na podporu vylučovania kyseliny močovej, ktoré spomaľujú tvorbu jej kryštálov.

Vplyv stravy na dnu

Koncepcia stravovania má zásadný význam pre vývoj a priebeh dny. Jedálniček je nutné upravovať s cieľom:

1. Znížiť obsah purínov v potravinách.
Všeobecne sa odporúča vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré obsahujú viac ako 150 mg purínov (v 100 gramoch danej potraviny), a uprednostniť tie, ktoré obsahujú menej ako 50 mg purínov.

2. Upraviť acidobázickú rovnováhu.
Odporúča sa vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré zaťažujú acidobázickú rovnováhu kyslotvornými reakciami. Patrí medzi ne káva, alkohol, zdroje cukru alebo nadbytok mäsa a obilných múk.

3. Upraviť telesnú hmotnosť.
Častou príčinou záchvatov dny je nadváha. V situáciách, keď sa snažíte znížiť hmotnosť, je žiaduce vyhnúť sa drastickým diétam v zmysle príliš rýchleho chudnutia, pretože náhle obmedzenie príjmu potravy spôsobuje po niekoľkých dňoch zvýšenú tvorbu kyseliny močovej v krvi.

4. Zabezpečiť prísun živín, ktoré majú schopnosť predchádzať záchvatom.
Platí to najmä pre zdroje kyseliny pantoténovej (vitamín B5) a vitamínu E, ktorých nedostatok zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Podobný účinok má aj konzumácia jahôd a čerešní. Ďalšou zaujímavou možnosťou je apiterapia, ktorá zahŕňa aplikáciu včelieho jedu, ktorý pôsobí protizápalovo a podporuje imunitný systém.

Pri snahe vytvoriť stravu, ktorá nebude podporovať záchvaty spôsobené nadbytkom kyseliny močovej, je potrebné zamerať sa na dodržiavanie niekoľkých pravidiel. Sledovanie obsahu purínov v strave vrátane zastúpenia živín, ktoré podporujú znižovanie tvorby kyseliny močovej, je jednoduché, ak máme k dispozícii nutričný softvér, ktorý tieto vybrané hodnoty meria. V snahe zvládnuť aj tému dny využívajú študenti na našich kurzoch potenciál výučbovej aplikácie ZOF, pomocou ktorej si precvičujú tvorbu stravovacích režimov pre rôzne situácie. Na dnu sa zameriavame v kurze Výživový poradca, ktorý je založený na holistickom pohľade na vzťah medzi stravou a zdravím.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Petra Fenclová

Poradca pre výživu a suplementáciu pod vedením Mgr. Martina Jelinka som si vybral po veľmi podrobnom vyhľadávaní na internete. A musím povedať a vlastne aj napísať, že sa mi podarilo vybrať najlepší a najkomplexnejší kurz výživy na našom trhu. Kurz Výživa a výživové doplnky ma zaujal ako prvý zo všetkých kurzov, ktoré som si vybrala a ktoré som medzi sebou porovnávala. Bola pre mňa aktuálna a moderná: online verzia mi vyhovovala, pretože som počas kurzu nemusela nikam dochádzať a riešiť opatrovanie detí a mohla som naplno využiť čas, ktorý by som musela investovať do cestovania na kurz.To je naozaj veľká výhoda a v dnešnej dobe internetovej komunikácie a bežného používateľa počítača veľmi jednoduchá vec.Aj v prípade dodatočných konzultácií je možnosť obrátiť sa priamo na Mgr.Martina Jelínka, ktorý vždy okamžite reagoval a príjemne odpovedal na všetky moje otázky.Celý kurz je zrozumiteľný aj pre úplných laikov v oblasti výživy a jeho holistický pohľad na výživu je úplne jedinečný. Navyše, kurz nie je koniec!Mgr. Jelínek ponúka aj ďalšie nadväzujúce alebo doplnkové kurzy a možnosti.V mojom mene patrí veľké poďakovanie Mgr. Som rád, že som sa rozhodol absolvovať tento kurz a úspešne ho dokončil.Kurz Výživa a výživové doplnky mi pomohol získať informácie o výžive, ktoré teraz využívam vo svojom osobnom živote a v poradenstve.Pre všetkých, ktorí ešte stále váhajú, či ho absolvovať, mám krátku a naozaj dobrú radu... Choďte do toho a nebudete ľutovať!

Alena Klozíková, DiS.

Chcela by som sa vám veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky. Veľmi oceňujem jej skvelú organizáciu, všetko je prehľadne usporiadané, v študijnej časti sa dá celkom ľahko orientovať.Perfektná je študentská poradňa, kde nájdete množstvo zodpovedaných otázok, sama som sa často nechala naviesť na správnu cestu. Kurz, ktorý som absolvovala, splnil moje očakávania, toto hodnotenie si dovolím urobiť z mojej strany, vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s inými "inštitúciami a výživovými akadémiami",ktorých kvalita bola často katastrofálna. Ak sa chcete naozaj dozvedieť veľa užitočných informácií a nemáte záujem len o ďalší certifikát a zároveň hľadáte kurz výživového poradenstva, podľa môjho názoru v Českej republike nič lepšie nenájdete. Nebudem tvrdiť, že kurz bol úplne jednoduchý. Dá sa "prejsť" relatívne ľahko, ale vzhľadom na to, že som z nej chcela vyťažiť maximum, poctivo som sa učila, premýšľala (čo by som označila za dosť podstatné :-)), plnila všetky úlohy a testy, zabralo mi to dosť veľa času. Túto investíciu však neľutujem. Profesionálne sa výživovému poradenstvu venujem už nejaký čas, spočiatku to bol len koníček, ktorý začal mojím vlastným znížením hmotnosti o 18 kg. Nie je nič lepšie ako vlastná skúsenosť :-). Vďaka komplexným informáciám z tohto kurzu môžem poskytovať lepšiu starostlivosť aj svojim klientom. Ďakujeme vám za váš komplexný, nestranný a úprimný prístup k pánovi Jelínkovi!

Gabriela Kortová

O zdravý životný štýl sa zaujímam už dlho. K úplnej spokojnosti mi stačilo oboznámiť sa s kurzami pána Martina Jelínka. Na začiatku som sa obával, či to ako úplný laik zvládnem, ale moje obavy sa rozplynuli a čoskoro som pochopil, že nezostanem len pri jednom kurze. Investícia do seba a svojho rozvoja je tou najlepšou investíciou. Ak sa za tri roky obzriete späť a zistíte, že sa vo vašom živote nič nezmenilo a neposunuli ste sa ďalej, sú to tri premárnené roky. Chcel by som sa vám poďakovať za vašu profesionalitu a veľmi ľudský prístup, ochotu a možnosť posunúť sa opäť dopredu.