Kurzy ATAC

Dna

Dna

Dna je forma artritídy (zápalové ochorenie kĺbov), ktorú spôsobujú kryštáliky kyseliny močovej usadené v kĺbovom tkanive. Kyselina močová je konečný produkt metabolizmu purínov, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v niektorých druhoch potravín, pričom najbohatšími zdrojmi sú vnútornosti, zverina, sardely, sardinky, hydina, morské plody alebo strukoviny.

Zvyčajne je postihnutý jeden kĺb, najčastejšie palec na nohe, ale problém sa môže vyskytnúť aj v členkoch, kolenách, zápästiach a kĺboch prstov. Keďže ľudia neprodukujú enzým urikázu, ktorý má schopnosť rozpúšťať kryštáliky kyseliny močovej, sú pri dne nútení obmedziť príjem purínov v potrave.

Ako najčastejšia príčina dny sa uvádza dedičná dispozícia. Existujú však faktory, ktoré podporujú jeho výskyt, medzi najdôležitejšie patria:

  • nadmerné množstvo jedla a alkoholu (v minulosti sa dna nazývala chorobou bohatých alebo chorobou dobrého jedla),
  • stres,
  • následky operácie alebo poranenia kĺbov.

Najčastejšie (80-90 % prípadov) sú postihnutí muži vo veku 40-50 rokov. Ochorenie sa prejavuje bolestivými záchvatmi sprevádzanými opuchom kĺbov, a horúcou začervenanou pokožkou. Príležitostne ich môže sprevádzať horúčka (často tieto problémy prichádzajú po nadmernej fyzickej námahe, konzumácii mäsa a alkoholu). V pokročilom štádiu dny sa na niektorých častiach tela tvoria tzv. tofy (usadeniny kyseliny močovej, ktoré sa zvyčajne prejavujú veľkými hrčami na rukách). Ťažká dna môže spôsobiť napríklad aj tvorbu obličkových kameňov.

Dna vzniká, keď krvné testy preukážu vysokú hladinu kyseliny močovej a postihnutie kĺbu. Vo väčšine prípadov sa predpisujú lieky na podporu vylučovania kyseliny močovej, ktoré spomaľujú tvorbu jej kryštálov.

Vplyv stravy na dnu

Koncepcia stravovania má zásadný význam pre vývoj a priebeh dny. Jedálniček je nutné upravovať s cieľom:

1. Znížiť obsah purínov v potravinách.
Všeobecne sa odporúča vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré obsahujú viac ako 150 mg purínov (v 100 gramoch danej potraviny), a uprednostniť tie, ktoré obsahujú menej ako 50 mg purínov.

2. Upraviť acidobázickú rovnováhu.
Odporúča sa vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré zaťažujú acidobázickú rovnováhu kyslotvornými reakciami. Patrí medzi ne káva, alkohol, zdroje cukru alebo nadbytok mäsa a obilných múk.

3. Upraviť telesnú hmotnosť.
Častou príčinou záchvatov dny je nadváha. V situáciách, keď sa snažíte znížiť hmotnosť, je žiaduce vyhnúť sa drastickým diétam v zmysle príliš rýchleho chudnutia, pretože náhle obmedzenie príjmu potravy spôsobuje po niekoľkých dňoch zvýšenú tvorbu kyseliny močovej v krvi.

4. Zabezpečiť prísun živín, ktoré majú schopnosť predchádzať záchvatom.
Platí to najmä pre zdroje kyseliny pantoténovej (vitamín B5) a vitamínu E, ktorých nedostatok zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Podobný účinok má aj konzumácia jahôd a čerešní. Ďalšou zaujímavou možnosťou je apiterapia, ktorá zahŕňa aplikáciu včelieho jedu, ktorý pôsobí protizápalovo a podporuje imunitný systém.

Pri snahe vytvoriť stravu, ktorá nebude podporovať záchvaty spôsobené nadbytkom kyseliny močovej, je potrebné zamerať sa na dodržiavanie niekoľkých pravidiel. Sledovanie obsahu purínov v strave vrátane zastúpenia živín, ktoré podporujú znižovanie tvorby kyseliny močovej, je jednoduché, ak máme k dispozícii nutričný softvér, ktorý tieto vybrané hodnoty meria. V snahe zvládnuť aj tému dny využívajú študenti na našich kurzoch potenciál výučbovej aplikácie ZOF, pomocou ktorej si precvičujú tvorbu stravovacích režimov pre rôzne situácie. Na dnu sa zameriavame v kurze Výživový poradca, ktorý je založený na holistickom pohľade na vzťah medzi stravou a zdravím.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Janka Blažejová

O zdravé stravovanie som sa začala zaujímať po tom, ako mi diagnostikovali histamínovú intoleranciu. Začiatky boli veľmi ťažké a dokonca kritické. Táto situácia si vyžiadala prehodnotenie nielen môjho stravovania ako takého, ale aj môjho celkového životného štýlu. Dostával som sa do začarovaného kruhu a čo bolo najhoršie, nevidel som riešenie, čo navyše viedlo k úzkosti a depresii. Nastavenie radikálnej a okamžitej zmeny prinieslo úspechy, neúspechy aj zúfalstvo. Tento stav otravoval život nielen mne, ale aj mojej rodine a hlavne bol neznesiteľný. Nakoniec som túto chorobu prijala ako súčasť života. S pomocou mojich najbližších som pochopila, že "plač" nepomôže, že táto cesta nie je správna, že jedinou cestou je racionálne uvažovať a hlavne konať. Keďže v tom čase nebolo na túto tému k dispozícii veľa informácií, začal som zbierať informácie o vplyve stravy na zdravie. Prvou informáciou o tom, čo HIT vlastne je, bola brožúra MUDr. Hrubišku. Zamyslela som sa nad obsahom a postupne som si uvedomila, že nejde len o to, čo jem, aké prísady a potraviny môžem a nemôžem konzumovať, ale aj o to, ako sa tieto prísady pestujú, ako sa spracúvajú, odkiaľ pochádzajú, či obsahujú prídavné látky, rôzne dochucovadlá, konzervanty atď. Postupne ma táto oblasť výživy oslovila natoľko, že som začala vyhľadávať literatúru, odborné články na rôzne témy o potravinách, rôzne smery alternatívnej liečby. Aby som lepšie pochopila a rozšírila svoje vedomosti o zdravej výžive a jej vplyve na ľudské zdravie, rozhodla som sa absolvovať kurz zdravej výživy a zdravého životného štýlu. Z online ponuky ma najviac zaujal 6-mesačný online kurz Výživový a doplnkový poradca ATAC Institute, s.r.o. pod vedením Mgr. Martin Jelínek, ktorý je absolútne najlepší. Kurz má vysokú úroveň, obsah jednotlivých lekcií je prehľadne spracovaný, opisuje danú problematiku. Mentálne mapy a hra ZOF majú svoj význam. Obsah kurzu poskytuje prepojenie poznatkov o zdravej výžive a holistickom vnímaní a komplexný pohľad na bytosť ako takú, čo som v žiadnom kurze nenašla. Oceňujem prístup pána Martina Jelínka, ktorý je profesionál na slovo vzatý, vždy ochotný poradiť. Oceňujem možnosť ďalšej spolupráce po skončení kurzu, možnosť prispievať do poradného zboru absolventov a možnosť ďalšieho vzdelávania. Vďaka tomuto kurzu môžem odovzdávať vedomosti a skúsenosti, ktoré som získal na základe vlastných znalostí, tým, ktorí ich potrebujú. Úprimná vďaka.

Vladimíra Vavroušková

Zdravím sa zaoberám už nejaký čas. Došla som k nemu cez svoj osobný rozvoj a keď sa ku mne dostali knižky od Luisy Hay, tak sa mi tento pohľad na choroby cez psychosomatickú stránku páčil. Postupne som začala vnímať choroby inak a keď sa mi niekto zmienil, že má nejakú chorobu, tak mi hneď napadlo, čo za tým je. Na samom začiatku mojej cesty k zdraviu ale bola moja cukrovka, ktorou som mala asi 5 rokov. Postupne som sa jej zbavovala a vďaka svojmu prístupu k výžive sa mi vracala do života. Vlani som sa ale rozhodla, že zmením svoje stravovanie. Prešla som zo dňa na deň z "masaritánstva" na raw 4till av septembra toho istého roku, som už hodnoty mala v poriadku. Zvládla som vďaka zmene životného štýlu zlikvidovať aj ďalšie choroby (napr. Candida). A tak som sa rozhodla že budem pomáhať pochopiť túto chorobu - Cukrovku "Dvojku" aj ostatným, ktorí túto chorobu majú. Bála som sa však, že by som ľuďom mohla ublížiť a tak som najskôr absolvovala u Mgr. Martina Jelínka kurz Výživa pri cukrovke. Poctivo som si jeho spracovanie prepísala slovo od slova do zošita. Vtedy som pochopila, že na to aby som mohla pomáhať ďalej a bezpečne, sa musím ešte viac vzdelávať. Po dlhom hľadaní na internete som dospela k názoru, že aj ďalšie štúdium budem absolvovať u M. Jelínka. Som veľmi rada, že som sa tak rozhodla, pretože kurz splnil to, čo som od neho očakávala. Pochopila som súvislosti ako to v tele funguje, keď niečo zjeme, čo je pre cukrovkára veľmi dôležité. Tiež som pochopila, že aj keď mi pomohla radikálna zmena bez mäsa, živočíšnych produktov, len na ovocí a zelenine, nemusí toto fungovať u iných. Naučila som sa tu rešpektovať ostatných v tom, čo jedia. Počas pol roka som tiež pripustila, že aj suplementy vo výžive sú veľmi dôležité. Získala som k nim dôveru, ktorá mi pred vstupom do kurzu chýbala. Som tiež rada, že som sa dozvedela, ako je to so somatotypmi v oblasti výživy. Také informácie som na internete nikde nenašla. Páčilo sa mi aj nahliadnutie do Ajurvédy a TČM. Aj keď teraz nie som rozhodnutá, ktorým smerom sa vydám. Po technickej stránke som si kurz tiež obľúbila. V kurze som sa naučila pracovať s myšlienkovými mapami, vďaka ktorým som si učivo lepšie zapamätala. Ale čo ma najviac zaujalo, bola možnosť vytvárať jedálničky cez hru ZOF. Veľmi sa mi páči. Našla som na internete podobné aplikácie, ale "ZOFku" nikto nemá. Je jednoduchá, prehľadná, dobre a jednoducho sa s ňou pracuje. V kurze je aj online poradňa, kde Martin Jelínek trpezlivo odpovedá na otázky študentov. Teším sa na ďalšie kurzy Martina Jelínka. Ďakujem týmto za možnosť kurz absolvovať online, pretože žijem mimo SR a tiež za to, že svoje skúsenosti odovzdáva ďalej. Kurz môžem odporučiť, pretože som s touto výučbou bola veľmi spokojná.

Mgr. Eva Bílá

Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu ma veľmi príjemne prekvapil rozsahom informácií a celostným pohľadom na výživu. Bavilo ma uvádzať informácie do praxe v podobe tvorby jedálnych lístkov v hre ZOF, vďaka čomu som teoretické informácie oveľa lepšie vstrebala a pochopila. Počas pol roka, čo kurz bežal, naša rodina veľmi zmenila jedálniček a ja som sa prestala stresovať neustálym premýšľaním nad tým, čo dávať deťom, aby prospievali a neboli tak často choré. Klíčime, kvasíme, odšťavujeme, pretože máme v rodine niektoré potravinové intolerancie, vďaka kurzu vieme, ako pre nás nevhodné potraviny nahradiť. Mala som obavy z toho, že kurz nebudem zvládať ako mamka dvoch detí na materskej, ale šlo to lepšie, než som čakala. Výživa ma po absolvovaní tohto kurzu natoľko oslovila, že by som sa jej v budúcnosti chcela venovať aj profesne. Kurz všetkým vrelo odporúčam.