Kurzy ATAC

Dna

Dna

Dna je forma artritídy (zápalové ochorenie kĺbov), ktorú spôsobujú kryštáliky kyseliny močovej usadené v kĺbovom tkanive. Kyselina močová je konečný produkt metabolizmu purínov, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v niektorých druhoch potravín, pričom najbohatšími zdrojmi sú vnútornosti, zverina, sardely, sardinky, hydina, morské plody alebo strukoviny.

Zvyčajne je postihnutý jeden kĺb, najčastejšie palec na nohe, ale problém sa môže vyskytnúť aj v členkoch, kolenách, zápästiach a kĺboch prstov. Keďže ľudia neprodukujú enzým urikázu, ktorý má schopnosť rozpúšťať kryštáliky kyseliny močovej, sú pri dne nútení obmedziť príjem purínov v potrave.

Ako najčastejšia príčina dny sa uvádza dedičná dispozícia. Existujú však faktory, ktoré podporujú jeho výskyt, medzi najdôležitejšie patria:

  • nadmerné množstvo jedla a alkoholu (v minulosti sa dna nazývala chorobou bohatých alebo chorobou dobrého jedla),
  • stres,
  • následky operácie alebo poranenia kĺbov.

Najčastejšie (80-90 % prípadov) sú postihnutí muži vo veku 40-50 rokov. Ochorenie sa prejavuje bolestivými záchvatmi sprevádzanými opuchom kĺbov, a horúcou začervenanou pokožkou. Príležitostne ich môže sprevádzať horúčka (často tieto problémy prichádzajú po nadmernej fyzickej námahe, konzumácii mäsa a alkoholu). V pokročilom štádiu dny sa na niektorých častiach tela tvoria tzv. tofy (usadeniny kyseliny močovej, ktoré sa zvyčajne prejavujú veľkými hrčami na rukách). Ťažká dna môže spôsobiť napríklad aj tvorbu obličkových kameňov.

Dna vzniká, keď krvné testy preukážu vysokú hladinu kyseliny močovej a postihnutie kĺbu. Vo väčšine prípadov sa predpisujú lieky na podporu vylučovania kyseliny močovej, ktoré spomaľujú tvorbu jej kryštálov.

Vplyv stravy na dnu

Koncepcia stravovania má zásadný význam pre vývoj a priebeh dny. Jedálniček je nutné upravovať s cieľom:

1. Znížiť obsah purínov v potravinách.
Všeobecne sa odporúča vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré obsahujú viac ako 150 mg purínov (v 100 gramoch danej potraviny), a uprednostniť tie, ktoré obsahujú menej ako 50 mg purínov.

2. Upraviť acidobázickú rovnováhu.
Odporúča sa vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré zaťažujú acidobázickú rovnováhu kyslotvornými reakciami. Patrí medzi ne káva, alkohol, zdroje cukru alebo nadbytok mäsa a obilných múk.

3. Upraviť telesnú hmotnosť.
Častou príčinou záchvatov dny je nadváha. V situáciách, keď sa snažíte znížiť hmotnosť, je žiaduce vyhnúť sa drastickým diétam v zmysle príliš rýchleho chudnutia, pretože náhle obmedzenie príjmu potravy spôsobuje po niekoľkých dňoch zvýšenú tvorbu kyseliny močovej v krvi.

4. Zabezpečiť prísun živín, ktoré majú schopnosť predchádzať záchvatom.
Platí to najmä pre zdroje kyseliny pantoténovej (vitamín B5) a vitamínu E, ktorých nedostatok zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Podobný účinok má aj konzumácia jahôd a čerešní. Ďalšou zaujímavou možnosťou je apiterapia, ktorá zahŕňa aplikáciu včelieho jedu, ktorý pôsobí protizápalovo a podporuje imunitný systém.

Pri snahe vytvoriť stravu, ktorá nebude podporovať záchvaty spôsobené nadbytkom kyseliny močovej, je potrebné zamerať sa na dodržiavanie niekoľkých pravidiel. Sledovanie obsahu purínov v strave vrátane zastúpenia živín, ktoré podporujú znižovanie tvorby kyseliny močovej, je jednoduché, ak máme k dispozícii nutričný softvér, ktorý tieto vybrané hodnoty meria. V snahe zvládnuť aj tému dny využívajú študenti na našich kurzoch potenciál výučbovej aplikácie ZOF, pomocou ktorej si precvičujú tvorbu stravovacích režimov pre rôzne situácie. Na dnu sa zameriavame v kurze Výživový poradca, ktorý je založený na holistickom pohľade na vzťah medzi stravou a zdravím.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Blanka Kubáňková

V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.

Jakub Přibyl

Keď som sa na začiatku svojej kariéry výživového poradcu rozhodoval, aký kurz z tej neprebernej „výživárskej komercie“ vybrať (tak aby som z toho nakoniec nevyšiel s jednoduchým „papierom“ ale získal aj niečo navyše v podobe kvalitných informácií), dostal som vtedy odporúčanie na kurzy Atac. Pretože som analyticky založený človek, už od začiatku som v „Atacu“ videl jednu veľkú nevýhodu v podobe faktu, že celým kurzom na rozdiel od iných školiacich firiem vykonáva len jeden učiteľ. Veľmi rýchlo som zistil, že práve toto je veľká výhoda, pretože tým lektorom je osoba Martina Jelínka. Podľa mňa jedného z najkomplexnejších výživových expertov u nás a trúfam si tvrdiť, že dosť možno vôbec ten najlepší školiteľ a učiteľ vôbec. Vážim si ho za jeho obrovský profesijný nadhľad a som vďačný za možnosť sa ďalej vzdelávať.

Tereza Krutilová

Ako mamička dvoch detí som sa už od prvého tehotenstva cítila pod neustálym tlakom. Snažila som sa zaistiť sebe i svojej rodine čo najlepšie stravovacie návyky a zároveň viesť svoje deti k zdravému životnému štýlu. K tomu všetkému mi nepomohlo ani obrovské množstvo naštudovanej literatúry, ani mediálna "masáž" nasmerovaná účelne na nastávajúce či dojčiace mamičky a ich svedomie. Nebola som si istá vôbec ničím av hlave mi nastal skôr veľký zmätok. V kurze Výživa detí a následne Poradca pre výživu som si nielen všetko ujasnila, získala veľký prehľad a hlavne nadhľad nad touto problematikou, ale nastala u mňa úplne zásadná zmena myslenia a spôsobu uvažovania. Ja osobne sa cítim skvele, nielen preto, že kilá idú dole, ale najviac oceňujem to, že mám zdravé deti. Po niekoľkých rokoch trápenia so zápalmi pľúc sú moje deti úplne zdravé a spokojné a tým pádom aj celá moja rodina. Za to som nášmu skvelému lektorovi Mgr. Jelinku najviac vďačná. Oceňujem jeho profesionalitu a 100% nasadenie, s akým sa všetkým po celú dobu kurzu venoval a venuje ďalej. Skvelým prínosom je možnosť ďalšej spolupráce av neposlednom rade nadviazanie nových (nielen) profesijných priateľstiev s ostatnými študentov kurzu. Za toto všetko ďakujem a vrelo odporúčam kurzy absolvovať!