Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Rezistentný škrob

Rezistentný škrob je typ škrobu, ktorý sa v tele chová podobne ako vláknina. Ako názov napovedá, je „rezistentný“ voči tráveniu, čo znamená, že prechádza tráviacim systémom nerozložený až do hrubého čreva, kde slúži ako potrava pre prospešné baktérie. Tento proces fermentácie vedie k produkcii krátkych reťazcov mastných kyselín, ktoré majú množstvo prospešných účinkov na zdravie, vrátane zlepšenia citlivosti na inzulín, zníženie hladiny cukru v krvi a zlepšenie zdravia čriev.

Z hľadiska výživy je rezistentný škrob významný pre jeho prínos k celkovému zdraviu čriev a metabolizmu. Môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi, podporovať zdravý cholesterol a podporovať zdravie čriev tým, že podporuje rast prospešných baktérií. Rezistentný škrob sa nachádza v potravinách ako sú zelené banány, ovos, strukoviny a niektoré druhy zemiakov a ryže. Je tiež možné ho pridávať do stravy vo forme doplnkov.

Dobrý deň, pán Jelínek,
používam na zahustenie tapiokový škrob alebo synovi robím puding s tapiokových perál, s tým, že je to škrob prospešný pre črevá. Na internete píšu, že obsahuje rezistentný škrob a niekde, že neobsahuje z dôvodu spracovania. Je teda vhodnejšie používať zemiakový škrob, keď budem chcieť podporovať črevné baktérie? A je pravda, že keď uvaríme ovsené vločky, ryžu alebo zemiaky a necháme vychladnúť a budeme konzumovať za studena zvýši sa tak príjem rezistentného škrob? Aplikácia ZOF mi to nespočíta je teda istejšie používať zemiakový škrob alebo šťavu zo surových zemiakov?
Ďakujem za odpoveď

Tapiokový škrob obsahuje minimum rezistentného škrobu z dôvodu technologického spracovania suroviny. Pokiaľ cielite na prebiotický vplyv stravy, použite buď škrob zemiakový (úplne najvýhodnejšia je lisovaná zemiaková šťava), alebo zamerajte pozornosť na komplexnosť vo voľbe potravín bohatých na vlákninu. Tepelná úprava mení štruktúru škrobu, po schladení potraviny je obsah rezistentného škrobu vždy vyšší. V tomto smere je tak výhodnejšie konzumovať tepelne upravené potraviny za studena, v praxi sa toto pravidlo ale uplatňuje veľmi sporadicky. Z toho dôvodu sme funkciu počítania rezistentného škrobu vo vzťahu k tepelným úpravám stravy do aplikácie ZOF ani nezadávali, nemá širšie praktické uplatnenie.

Dobrý deň,
prosím o objasnenie pojmu rezistentný škrob - narazila som naň v článku o vláknine. Aká je jeho úloha a aký je jeho vzťah k vláknine?
Ďakujem

Rezistentné škroby sú také, ktoré odolávajú procesu trávenia. Správajú sa v podstate podobne, ako rozpustná vláknina - podliehajú procesu fermentácie zo strany aktivity črevného mikrobiomu v hrubom čreve. Výsledkom tohto procesu je tvorba tzv. mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré sú dôležitým zdrojom energie pre bunky tvoriace výstelku hrubého čreva. Okrem iného majú rezistentné škroby aj iné (zdraviu prospešné) účinky, medzi najdôležitejšie patrí schopnosť podporovať zvyšovanie citlivosti buniek na inzulín (veľmi dôležité pre diabetikov). Existuje niekoľko druhov rezistentných škrobov, nachádzajú sa v obilninách, strukovinách, semenách, hľuzách (zemiaky, batáty) či ovocí (nezrelé banány - procesom zrenia sa tieto rezistentné škroby menia na stráviteľné).

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na rezistentné škroby, konkrétne na ten typ, ktorý vzniká po uvarení a následnom ochladení ryže/zemiakov. Ak by som chcela navýšiť príjem týchto polysacharidov na zvýšenie príjmu prebiotík, bolo by vhodné nechať zemiaky a ryžu pred konzumáciou nechať vychladnúť a potom ohriať? Ak nebudem chcieť jesť studenú prílohu...
Ďakujem za odpoveď.

Tento typ rezistentného škrobu nevzniká po uvarení, on sa už v potravine nachádza - teplom sa jeho štruktúra mení na stráviteľnú pre ľudský tráviaci trakt, po ochladení potraviny sa ale štrukturálne mení znova na nestráviteľnú formu, ktorá funguje ako prebiotikum pre črevné mikroorganizmy. Pokiaľ túto formu retrográdneho škrobu chcete využiť ako prebiotikum, je nutné potravinu konzumovať buď surovú, alebo po tepelnej úprave nechať vychladnúť a jesť studenú.

Dobrý deň,
prosím o objasnenie pojmu rezistentný škrob - narazila som naň v článku o vláknine. Aká je jeho úloha a aký je jeho vzťah k vláknine?
Ďakujem

Rezistentné škroby sú také, ktoré odolávajú procesu trávenia. Správajú sa v podstate podobne, ako rozpustná vláknina - podliehajú procesu fermentácie zo strany aktivity črevného mikrobiomu v hrubom čreve. Výsledkom tohto procesu je tvorba tzv. mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré sú dôležitým zdrojom energie pre bunky tvoriace výstelku hrubého čreva. Okrem iného majú rezistentné škroby aj iné (zdraviu prospešné) účinky, medzi najdôležitejšie patrí schopnosť podporovať zvyšovanie citlivosti buniek na inzulín (veľmi dôležité pre diabetikov). Existuje niekoľko druhov rezistentných škrobov, nachádza sa v obilninách, strukovinách, semenách, hľuzách (zemiaky, batáty) či ovocí (nezrelé banány - procesom zrenia sa tieto rezistentné škroby menia na stráviteľné).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi