Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Orechy

Orechy sú významným zdrojom mnohých živín, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné. Obsahujú vysoké množstvo zdravých tukov, bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Medzi tieto vitamíny a minerály patria napríklad vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, fosfor, meď, mangán a selén. Orechy sú tiež bohaté na antioxidanty, ktoré môžu chrániť telo pred oxidatívnym stresom, čo môže viesť k chronickým ochoreniam, ako je rakovina a srdcové choroby.

Konkrétne, orechy môžu pomôcť zlepšiť zdravie srdca tým, že znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zvyšujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Tiež môžu znížiť zápal a zlepšiť funkciu ciev. Štúdie tiež naznačujú, že konzumácia orechov môže pomôcť predchádzať niektorým formám rakoviny, podporovať zdravie mozgu a zlepšovať kontrolu cukru v krvi u ľudí s diabetom. Navyše, vďaka vysokému obsahu vlákniny a proteínov, orechy môžu pomôcť regulovať telesnú hmotnosť tým, že podporujú pocit sýtosti a znižujú chuť do jedla.

Dobrý deň,
aké je odporúčané množstvo pre omega-9? Je to nejako stanovené podobne ako pre omega-3: omega-6 v pomere 1:3-5? Pýtam sa kvôli konzumácii orechov, ktoré obsahujú veľké množstvo omega-9. Prípadne sú orechy, ktoré by ste odporúčal jesť menej ako ostatné? Ďakujem za odpoveď.

Referenčné hodnoty pre omega-9 MK nie sú stanovené. Nejedná sa o esenciálne MK, tzn. ľudský organizmus je schopný ich sám vytvoriť z nenasýtených tukov, ich odporúčaný príjem preto vychádza z rozdielu medzi nasýtenými a O3 a O6 tukmi. V strave sa tak sleduje primárne podiel nasýtených tukov (do 10 % z celkového energetického príjmu), polynenasýtených MK (6-11 % z celkového energetického príjmu), omega-6 MK (2,5-9 % z celkového energetického príjmu) a omega -3 MK (0,5-2 % z celkového energetického príjmu). V prípade konzumácie orechov vždy záleží najskôr na ich množstve, pretože každý druh obsahuje silne odlišné pomery MK. S ohľadom na fakt, že v strave západnej populácie výrazne prevažujú omega-6 tuky, ktorých množstvo je vhodné korigovať, je vhodné premýšľať o (ne)vhodnosti pravidelnej konzumácie predovšetkým tých potravín, ktoré sú typickými zdrojmi týchto MK (napr. slnečnicové semienka).

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom vhodnosti nerozpustnej vlákniny u malých detí do 1 roka a od 1-3 rokov. Aké sú konkrétne frakcie, ktoré je možné zaradiť a tepelnou úpravou zlepšiť priechod črevom? Patria orechy a riasy medzi nerozpustnú vlákninu, ktorej je lepšie sa vyhnúť?
Ďakujem

Každá rastlina obsahuje rozpustné aj nerozpustné zložky vlákniny, ale v iných vzájomných pomeroch. Nie je možné tak mať na tanieri pokrm, ktorý by zastupoval len jednu frakciu. U malých detí je žiaduce znižovať podiel nerozpustnej vlákniny, pretože má schopnosť mechanicky dráždiť sliznicu čreva, ktorá je v nízkom veku na tieto impulzy pomerne citlivá. Z toho dôvodu sa v jedálničku obmedzujú typicky celozrnné potraviny (prevažne z obilnín a strukovín), súčasne je nutné sa vyhnúť potravinám s obsahom celozrnného šrotu a otrúb. Zmierniť negatívny dopad nerozpustnej vlákniny môžete dôkladnou tepelnou úpravou ich zdrojov.
Riasy preto tepelne upravujte. U orechov je podstatne väčší problém na úrovni obsahu antinutričných látok, ich podiel v strave malých detí by preto mal byť pomerne nižší, než u dospelých.

Dobrý deň pán Jelínek.
Vo Fáze 4 GAPS sa odporúča pečený chlieb z orechov (mandle, vlašiaky) a semienok (ľanové, chia, tekvicové) - rozomleté semená a orechy zmiešať s vajíčkom, nastrúhanou cuketou alebo tekvicou, tukom (ghí, maslo, koáčovitý) soľou. V inej lekcii som sa zase dočítal, že práve semená (ľanové a chia) obsahujúce omega-3, ktoré sú termolabilné sa nehodia pridávať do pečiva, pretože sa pri vysokých teplotách mastné kyseliny ničia, vznikajú až transmastné kyseliny. Myslím, že ste vtedy uvádzali, že takéto pečivo je iba zbytočne drahé :). Mohli by ste mi túto záležitosť viac objasniť, pokiaľ teda sú moje informácie správne a dobre som si ich zapamätal? Nebude takýto chlieb obsahovať veľa omega-6 mastných kyselín vďaka orechom?
Ďakujem.

Omega-3 tuky sú skutočne termolabilné, nie je preto výhodné s nimi výraznejšie tepelne manipulovať. Pri výrobe pečiva je otázkou, aké teploty použijeme a akú dlhú dobu. Bežne sa vyrába pečivo aj pri nižších teplotách (v pare), takže v reáli je možné dosiahnuť požadovanú kvalitu. Faktom je, že autori tohto liečebného postupu s týmito „detailami“ buď nepočítali, alebo ich prehliadali prípadne ich považovali vo vzťahu k zacieleniu diéty za menej podstatné. Malou náplasťou snáď môže byť to, že také pečivo je v celkovej koncepcii jedálnička prezentované ako doplnok, takže jeho objem nebude nijako závratný.
Celkové množstvo omega-6 tukov môže byť vyššie, to je ale relatívne, pretože dôležitejší je ich pomer s omega -3, kde tieto recepty súčasne zastupujú vysoké množstvo omega-3.

Dobrý deň, pán Jelínek,
nedávno som bola na prednáške a lektorka upozorňovala na orechy všeobecne, že maximum je tak dve hrsti týždenne pretože u nich prevažujú omega 6 nad omega 3. Teda častá konzumácia môže potom podporovať zápaly v tele. Ja osobne orechy konzumujem približne hrsť denne, väčšinou vopred namočené. Robím teda chybu? Je naozaj u všetkých orechov pomer omega 6 a 3 takto nevýhodný? V lekciách toto rozpisujete len u lieskových orechov, kde sa práve táto informácia potvrdzuje, ale je to aj tak u ostatných orechov?
Ešte dotaz na kešu orechy. Ako poznám, že sú čerstvé, nezoxidované? Sú vôbec prípadné plesne okom viditeľné? Mali by ste nejaký tip, kde zakúpiť kvalitné orechy?
Ďakujem za odpoveď.

V žiadnom prípade chybu nerobíte. Faktom je, že orechy v priemere obsahujú vysoký podiel omega-6 tukov, čo je vo vzťahu k omega-3 nevýhodné, jedná sa ale o informáciu vytrhnutú z kontextu. Kľúčové je kontrolovať pomer o3 a o6 v celodennej koncepcii stravy, kde je na každom z nás, akou cestou v podobe preferencií jednotlivých skupín potravín budeme kráčať.
Stav pokročilej oxidácie pri kešu spoznáte primárne podľa farby - s rastúcim stupňom oxidácie sa mení smerom k žltej.
Plesne väčšinou spoznáte voľným okom - majú bielu, šedú až čiernu farbu.
Orechy kupujte najlepšie vážené, nie balené, kde nemáte takýto priestor vizuálne zhodnotiť ich kvalitu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi