Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Lepok

Lepok je bielkovina nachádzajúca sa v niektorých obilninách (pšenica, jačmeň, ovos a raž). Je to lepkavá látka, ktorá dáva pečivu jeho pružnosť a schopnosť rásť. V potravinárstve sa používa ako stabilizátor, zahusťovadlo alebo emulgátor v širokej škále výrobkov, vrátane omáčok, zmrzliny a polotovarov. Napriek tomu, že je bezpečný pre väčšinu ľudí, niektorí jedinci môžu mať na lepok citlivosť alebo intolerancie.

Dobrý deň, pán Jelínek,
ako je to s lepkom u zdravých ľudí (ne-celiakov), mali by aj oni radšej voliť bezlepkové obilniny (potraviny) alebo je lepok z nejakého dôvodu pre pestrý jedálniček dôležitý?
Ďakujem.

Každá zložka v potravinách má svoj význam, platí to aj o lepku. Ľudský tráviaci trakt vrátane imunitného systému sú na príjem určitého množstva lepku za niekoľko tisíc rokov jeho konzumácie pomerne dobre adaptovaní, u zdravého jedinca je tak vcelku zbytočné prechádzať na bezlepkové stravovanie – pokiaľ je množstvo lepku v celodennej strave „primerané“, nič zásadné takouto zmenou stravovania nezískame. Iná situácia je v prípadoch, keď je množstvo lepku príliš vysoké, čo je v praxi pomerne bežné. Neexistuje žiadne oficiálne odporúčanie na početnosť konzumácie zdrojov lepku či priamo tzv. "odporúčané denné dávky", v rámci snahy o zabezpečenie či udržanie rovnováhy je ale vhodné kombinovať lepkové aj bezlepkové obilniny, výsledkom bude zníženie celkového podielu lepku a súčasne posilnenie pestrosti stravovania.

Dobrý deň,
mňa zaujíma, aký máte pohľad na lepok a autoimunitné ochorenia. Stretla som sa mnohokrát s tvrdeniami, že ochorenie napr. štítnej žľazy je spojené s neznášanlivosťou k lepku.

Lepok nielen môže byť, v praxi aj býva príčinou vzniku rôznych chorôb. Nie je ale úplne šťastné takéto situácie paušalizovať, vzniká potom dojem, že lepok je príčinou všetkého zla, čo potom jedinca vedie k nie úplne ideálnym manipuláciám so stravou.
Aby mohol vo vzťahu k konzumácii lepku vzniknúť zdravotný problém, je potreba naplniť spektrum určitých podmienok (súbor genetických a epigenetických faktorov), ktoré u individuality nie sú predikovateľné. Väčšina populácie je na príjem zdrojov lepku adaptovaná a táto bielkovina im nespôsobuje žiadne problémy. Zvyšok má "smolu" a je len otázkou individuality, aký orgán či systém v tele bude reagovať odklonom od rovnováhy (pri poruchách funkcie štítnice napr. vieme, že u celiakov častejšie vzniká Hashimotova tyreoiditída).
Všeobecne ale platí, že:
1. Príjem lepku u zdravého jedinca by nemal vyvolávať žiadne problémy,
2. Je výhodnejšie preferovať fermentované zdroje lepku (ľahšie sa trávia a sú menšou záťažou aj pre imunitu),
3. Zdravotné komplikácie nevyvoláva lepok samotný, ale v kombinácii s ďalšími zložkami v strave – aj toto je individuálne, najčastejšie sa ale prezentuje dlhodobý prebytok cukru, prevaha ultrasprocesovaných potravín v jedálničku a vplyv niektorých aditív v potravinách. V celkovom súčte sú tieto faktory natoľko veľkú záťažou pre imunitný systém, že vedú k vzniku autoimunitných reakcií.

Dobrý deň,
niektoré druhy tempehu obsahujú fermentovanú pšenicu, ale nie je uvedená ako alergén. To znamená, že vo fermentovanej pšenici nie je lepok?
Ďakujem za odpoveď.

Pri tempehu sa pšenica objavuje v situáciách, keď je jeho súčasťou fermentovaná sójová omáčka. Pretože potravina prešla kompletnou fermentáciou, pri ktorej došlo k úplnému rozloženiu (enzymatickej hydrolýze) štruktúry lepku, tento v potravine nie je obsiahnutý.

Dobrý deň,
Už som začínala jasať, že mám konečne medzi celiakiou a alergiou na lepok jasno. Dnešná lekcia mi to opäť trochu zamotala. O Alergii sme si povedali, že je podmienená imunitnými reakciami a intolerancia je spôsobená metabolickou poruchou (najčastejšie deficitom enzýmov). Je teda celiakia = potravinová intolerancia, aj keď na rozdiel od ostatných potravinových intolerancií sa na jej vzniku podieľa imunitný systém? Ďalej som sa chcela opýtať, či je celiakia naozaj nevyliečiteľným ochorením? Ako dieťa som mala diagnostikovanú celiakiu, ale v dnešnej dobe (a to asi už od 10 rokov veku) nemám s lepkom žiadny problém. Išlo teda o chybne stanovenú diagnózu?
Ďakujem.

Celiakia je geneticky podmienená porucha slizničnej imunity, ktorá abnormálne reaguje na lepok a prolamíny. Ide o neznášanlivosť (= metabolickú poruchu), do ktorej je zapojená imunita. Moderná medicína ju definuje ako nevyliečiteľnú, teda celoživotnú chorobu. V praxi som bol svedkom niekoľkých situácií, keď sa postihnutý tejto diagnózy zbavil, a to v situáciách, keď diagnóza bola vykonaná štandardným (komplexným) spôsobom (= s malou pravdepodobnosťou diagnostického omylu). Nie som ale schopný svedomito povedať, či išlo o štatisticky bezvýznamnú výnimku alebo zásah zo strany homeostatických samoozdravovacích systémov v tele. Tieto prípady bývajú bežne medicínou zaradené do šuplíka s označením "spontánna remisia"...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi