Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kvaskové pečivo

Kváskové pečivo je považované za zdravšiu alternatívu klasického pečiva z droždia. Základom na jeho prípravu je kvások, ktorý obsahuje podstatne širšie spektrum mikroorganizmov ako droždie, priebeh fermentácie cesta je preto odlišný.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ako je možné, že kvaskové pečivo, ktoré prejde pri výrobe pomerne vysokou teplotou, obsahuje živé mikroorganizmy, a pri kvasenej sterilovanej kapuste je aktivita mikroorganizmov potlačená.
Vopred ďakujem za odpoveď

Kváskové pečivo NEobsahuje živé mikroorganizmy (minimálne nie tie, ktoré stáli za tvorbou a aktivitou kvásku). Po upečení takého pečiva prebiehajú v produkte enzymatické reakcie typické práve pre kvások, nejedná sa ale o aktivitu živých mikroorganizmov.

Dobrý deň,
v kvíze je uvedené, že "Kváskové pečivo je voči celému zrnu viac jang", skôr bolo tiež ale uvedené, že mletie obilia dodáva viac jin, chápem teda správne, že spôsob úpravy (pečenia), má silnejší konečný vplyv na celú potravinu, teda preto je v dôsledku viacerých jang?
Ďakujem :)

Dôvodom je zastúpenie soli, pečivo obsahuje v priemere 1,5-2% soli. Tzn. napr. napríklad 2 krajce chleba (cca 100 g) dajú 1,5-2 g soli, čo je v podstate 30 % odporúčanej dennej dávky. Soľ ako najsilnejší jang faktor v strave posunie rovnováhu práve týmto smerom.

Dobrý deň,
v obchodoch sa objavujú stále nové a nové druhy pečiva. Rád by som sa spýtal či je rozdiel medzi kváskovým pečivom, kvasovým pečivom alebo pečivom s kváskom. Tým myslím v technológii spracovania alebo sú to iba češtinárske obraty predajných reťazcov a jedná sa o jeden a ten istý postup fermentácie a pečenia?
Ďakujem.

Kvások a kvas sú synonymá, takže tu žiadny rozdiel nie je. Pokiaľ sa u pečiva stretnete s označením "pečivo s kváskom", je potrebné dôkladne preštudovať zloženie - môže sa jednať o rýdzo kváskové pečivo, ale aj pečivo, ktoré obsahuje len určitý podiel kvásku s prítomnosťou kvasníc (túto informáciu musí výrobca potraviny zo zákona uviesť na obale, prípadne ju u nebalených potravín dať zákazníkovi na požiadanie).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi