Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kazeín

Kazeín je hlavná bielkovina, ktorá sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. Je pomaly stráviteľná, poskytuje tak telu dlhodobý prísun aminokyselín. Je bohatým zdrojom vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí a zubov. Používa sa aj v doplnkovej výžive. Niektoré osoby môžu byť alergické na kazeín alebo intolerantné na laktózu (cukor prítomný v mlieku), mali by sa preto konzumácii potravín obsahujúci kazeín vyhnúť.

Dobrý deň, pán Jelínek,
rada by som sa spýtala, čo sa týka kazeínu a jeho možnom vyvolaní autoimunitných porúch... Mám autoimunitnú poruchu štítnej žľazy, myslíte že v mojom prípade, keď už takú poruchu mám, by bolo najlepšie kazeín úplne vyradiť?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň

Autoimunitné poruchy sú v praxi komplikovaným problémom, pri ktorom je pri snahe o ich riešenie treba hľadať príčinu (spúšťač). Imunitný systém sa môže "zblázniť" z celého radu dôvodov, v posledných rokoch sa stále častejšie hovorí o syndróme zvýšenej priepustnosti čriev, kedy sa nestrávené (nerozštiepené) molekuly bielkovín (veľmi často medzi ne patrí aj kazeín) dostanú do krvného obehu a okrem bežných alergických reakcií môžu byť aj príčinou vzniku autoimunitných porúch vrátane štítnej žľazy (Hashimotova thyroiditída). Určite ničomu neublížite, keď zdroje kazeínu vynecháte, resp. ich nahradíte inými (v strave vždy sledujte príjem bielkovín, ktorý by nemal klesnúť pod 10-15 % z celkového príjmu energie).
Existujú aj štúdie naznačujúce vzťah schopnosti laktózy znižovať vstrebávanie liekov používaných pri poruchách funkcie štítnej žľazy, kedy po vysadení mliečnych produktov zo stravy dôjde k oveľa lepším reakciám organizmu na podávanú medikáciu.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či uvedené negatívne účinky kazeínu z kravského mlieka (A1) platia aj pre kazeín A2 napr. z byvolieho mlieka. Prestala som jesť mliečne výrobky kvôli problému s akné a zaujímalo by ma, či má zmysel skúšať iné mlieka typu A2 alebo radšej mliečne výrobky do stravy späť nezaraďovať.
Ďakujem

Táto problematika vo vzťahu k finálnemu rozhodnutiu nie je vo vedeckej sfére stále ešte jednomyseľne vyriešená, argumentuje sa nedostatočným množstvom vykonaných štúdií. Na druhú stranu sa v niektorých krajinách (Nový Zéland, Austrália, Čína...) začína priamo v obchodnej sieti preferovať variant A2 mlieka práve z dôvodu presvedčenia, že sa jeho konzumácia nespolupodieľa na vzniku celého radu pomerne závažných zdravotných ťažkostí. Zjednodušene vysvetlené sa má situácia nasledovne:
Kazeín sa delí na 4 základné frakcie, jednou z nich je beta-kazeín. Ten je možné deliť na ďalších 12 druhov, najdôležitejšie sú zástupcovia A1 a A2. Výskumy uvádzajú, že pôvodne v kravskom mlieku nebol prítomný variant A1, ktorý vznikol prirodzenou mutáciou pred približne 8 000 rokmi. Základný rozdiel medzi variantom A1 a A2 spočíva v aminokyselinovom zastúpení - na určitej pozícii v aminokyselinovom reťazci sa u A1 nachádza prolín, u A2 histidín, vďaka čomu sa oba varianty trávia rôzne (druh a poradie jednotlivých aminokyselín v bielkovinovom reťazci zodpovedajú za jednotlivé vlastnosti) . Zistilo sa, že pri variante A1 vzniká štiepením opiát beta-casomorphin-7 (BCM7), ktorému sa prisudzuje negatívny vplyv na zdravie (najčastejšie pri chronických problémoch) - sleduje sa vplyv na neurologické problémy (vrátane autizmu), tráviacich a zažívacích komplikácií (oi .i väčší výskyt hnačiek, čo cez ovplyvnenie funkcie črevnej mikrobioty môže mať aj vplyv na tvorbu akné, ktorú citujete), vznik myelómov a niektorých srdcovo-cievnych ťažkostí. Pretože ale zatiaľ neexistuje dostatok serióznych záverov, nie je možné tvrdiť, že väčšina problémov je spôsobená konzumáciou A1 variantov, poťažmo s tým súvisí aj váš problém. Pokiaľ ale máte chuť experimentovať a zaistíte zdroje A2 variant beta-kazeínu (kozie, ovčie, byvolie, ťavie, somáre a materské mlieko, prípadne mlieka od plemien hovädzieho dobytka pochádzajúceho z Ázie alebo z Afriky), tak sa určite týmto smerom vydajte. Všeobecne platí, že stále budete mať ešte možnosť vyhnúť sa akýmkoľvek živočíšnym produktom definitívne.

Dobrý deň,
je rod Lactococcus obsiahnutý v tibetskej hube? A je pravdou, že pri fermentácii dochádza k štiepeniu, spomínaným rodom, kazeínu?
Ďakujem.

Tento rod baktérie je súčasťou tibetskej huby. Štiepia primárne cukry, v podstatne menšom rozsahu sa podieľa aj na fermentácii tukov a bielkovín.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi