Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Glykemický index

Glykemický index (GI) je meradlo, ktoré hodnotí, ako rýchlo av akej miere potraviny zvyšujú hladinu cukru v krvi po ich konzumácii. Potraviny s vysokým glykemickým indexom zvyšujú hladinu cukru v krvi rýchlejšie a väčšej miere ako potraviny s nízkym glykemickým indexom. Tento index je dôležitý pre ľudí s diabetom, ktorí potrebujú kontrolovať hladinu cukru v krvi, prípadne pre jedincov, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať zdravú telesnú hmotnosť.
Pravidelná konzumácia potravín s vysokým GI vedie k rýchlemu nárastu hladiny cukru v krvi, v dlhodobom meradle sa jedná o jednu z hlavných príčin vzniku inzulínovej rezistencie. Potraviny s nízkym GI poskytujú stabilnejší a dlhší zdroj energie, pomáhajú tak predchádzať pocitu hladu a prejedaniu.

Dobrý deň, stretol ste sa prosím s tým, že by sa na obal potravín uvádzala GI hodnota?
Ďakujem.

Hodnoty GI sa v potravinárstve nepoužívajú, pretože sú silne zavádzajúce (= hodnoty postprandiálnej glykémie po požití rovnakej potraviny sú u každého človeka odlišné, je to odrazom metabolickej individuality).

Pekný večer prajem rada by som vás poprosila o vysvetlenie, že kúsaním znižujeme glykemický index , zkvalitnenie spracovania živín chápem, no akosi neviem vysvetlit ten GI. Pripadne nejaký link na preštudovanie fyzio procesov.
Ďakujem

Z jedla obsahujúceho sacharidy, ktoré dôkladne a pomaly hryzieme a žujeme, sa v ústach vďaka mechanickému rozdrveniu a času potrebnému na enzymatické naštiepenie sacharidov uvoľňuje a vstrebáva menšiu časť cukrov, čím dochádza k prvému (miernemu) navyšovaniu hladiny krvného cukru. Potom, čo sa trávenina dostane do tenkého čreva, začnú pôsobiť enzýmy pankreasu as určitým časovým odstupom od procesov prebiehajúcich v ústach prichádza druhá (výraznejšia) vlna nárastu krvnej glykémie. Pretože sa postprandiálna glykémia meria v časovom úseku 90-120 minút po jedle, je pomalý proces konzumácie vysokosacharidovej stravy vo vzťahu k rýchlosti nárastu hladiny krvného cukru výhodnejší (glykémia je nižšia, pretože sa hodnoty "spriemerujú"), než konzumácia jedla v zhone (v takejto situácii dochádza k uvoľňovaniu cukru do krvi až z tenkého čreva, proces je tak viac nárazový).

Dobrý deň, uvádza sa, že glykemický index zemiakov možno znížiť ich uvarením v šupke a následným zachladením. Ako sa orientačne index napríklad pri lojovitom type zemiakov môže zmeniť? Je táto úprava vhodná aj z ostatných výživových hľadísk? Ďakujem.

Princíp zmeny hodnoty glykemického indexu u týchto potravín po ich uvarení a následnom schladení spočíva v obsahu retrográdneho škrobu (vplyv prítomnosti šupky nie je úplne zásadný). Tepelná úprava mení jeho štruktúru, ktorá sa stáva pre ľudský tráviaci trakt lepšie stráviteľnou, čím sa zvyšuje hodnota GI. Po vychladnutí potraviny sa štruktúra škrobu opäť mení, výsledkom je zníženie GI. S ohľadom na fakt, že tráviaci trakt každého jedinca ako metabolickej individuality spracováva stravu s odlišnou efektivitou, nie je možné povedať, aký veľký bodový rozdiel v zmysle jednotkového hodnotenia parametrov GI bude medzi oboma situáciami. Väčšinou sa uvádza rozmedzie 15-25 jednotiek, čo nie je práve málo...
Vo vzťahu k ostatným nutričným parametrom už tento proces prípravy jedla nie je tak výhodný, pretože sa predlžuje stupeň oxidácie, ktorý znižuje obsah niektorých živín.

Dobry deň,
rada by som vás poprosila o vysvetlenie, že kúsaním znižujeme glykemický index , zkvalitnenie spracovania živín chápem, no akosi neviem vysvetlit ten GI. Pripadne nejaký link na preštudovanie fyzio procesov.
Ďakujem

Z jedla obsahujúceho sacharidy, ktoré dôkladne a pomaly hryzieme a žujeme, sa v ústach vďaka mechanickému rozdrveniu a času potrebnému na enzymatické naštiepenie sacharidov uvoľňuje a vstrebáva menšiu časť cukrov, čím dochádza k prvému (miernemu) navyšovaniu hladiny krvného cukru. Potom, čo sa trávenina dostane do tenkého čreva, začnú pôsobiť enzýmy slinivky brušnej as určitým časovým odstupom od procesov prebiehajúcich v ústach prichádza druhá (výraznejšia) vlna nárastu krvnej glykémie. Pretože sa postprandiálna glykémia meria v časovom úseku 90-120 minút po jedle, je pomalý proces konzumácie vysokosacharidovej stravy vo vzťahu k rýchlosti nárastu hladiny krvného cukru výhodnejší (glykémia je nižšia, pretože sa hodnoty "priemerujú"), než konzumácia jedla v zhone (v takejto situácii dochádza k uvoľňovaniu cukru do krvi až z tenkého čreva, proces je tak viac nárazový).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi